TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со Израел на 20 ноември 2002 и 20 април 2003 година

Утрински - 26.07.2002

По откажувањето на Чешка за пријателски меч Според најновите информации од ФСМ, македонската сениорска фудбалска репрезентација во пријателски натпревар на 20 ноември ќе ги одмери силите со соодветната селекција на Израел, откако Чешка која беше еден од можните противници, ја одби понудата за тест ...

Одбиени ултимативните барања на "координативците"

Утрински - 26.07.2002

На состанокот во Цирих меѓу двете фудбалски делегации од Македонија со ФИФА и УЕФА ФИФА ги одби ултимативните барања на "координативците" на вчерашниот четиричасовен состанок во Цирих со двете двочлени делегации од Македонија, ФСМ и Координативното тело на албанските фудбалски клубови и како што ...

Нема Прва лига за Шкендија ХБ

Вест - 26.07.2002

По вчерашниот состанок на челниците на ФИФА со делегациите на ФСМ и на албанските клубови Челниците на Светската фудбалска федерација (ФИФА) не го прифатили ултимативното барање на т.н. кординативно тело на албанските клубови во новот првенство Шкендија ХБ да се натпреварува во Првата лига и ...

Во Цирих потврден легитимитетот на ФСМ во поглед на решавање на спорните прашања

А1 - 25.07.2002

Бурно се одвиваат настаните во Мак фудбалот деновиве. Рејтингот го сочуваа вчера фудбалерите на нашиот шампион Вардар во дуелот со луксембуршкииот Дуделанж, во Цирих денеска потврден легитимитетот единствено на ФСМ во поглед на решавањето на внатрешните спорни прашања, конкретно барањата на ...

"Шкендија ХБ треба да стартува од општинска лига"

Утрински - 25.07.2002

Ванчо Таковски не попушта пред денешниот состанок во УЕФА Денеска во седиштето на УЕФА во Цирих под медијаторската капа на оваа организација, ќе се сретнат двете спротиставени делегации од земјава, предводени од членот на УО Ванчо Таковски од едната, и неговиот колега од истото тело при ФСМ, Реџеп ...

Михајлов префрлен на листата на помошници

Дневник - 25.07.2002

ПО БАРАЊЕТО НА ФИФА Иако требаше да "преживее" и да остане на главната листа на судии за Првата лига, скопскиот судија Мијалче Михајлов од вчера и дефинитивно е префрлен на помошната листа на делители на правдата, дознава "Дневник".

Таковски и Атанасовски ќе ги бранат актите на ФСМ

Дневник - 25.07.2002

ФУДБАЛ - ДЕНЕСКА, НА СРЕДБАТА СО ФИФА ВО ЦИРИХ Во името на Координативното тело на состанокот ќе присуствуваат Реџеп Беџети и Синан Идризи Фудбалскиот сојуз на Македонија денеска во Цирих (9 часот) ќе се обиде да ја "добие битката" со т.н.

ФИФА денеска во улога на олеснувач во спорот ФСМ - албански клубови

Вест - 25.07.2002

Двоецот од ФСМ Атанасовски и Таковски отпатува на состанок во Цирих Светската фудбалска федерација (ФИФА) како и при падот на фудбалската влада на Љубисав Иванов - Sинго што се случи пред три години, денеска повторно ќе ја има улогата на олеснувач во спорот меѓу Фудбалскиот сојуз на Македонија и ...

Воените репарации во дивата фудбалска лига

Дневник - 24.07.2002

Коментар - Милорад Стојмановски Колку и да реагираме против Меѓународната фудбалска федерација поради нејзината непринципиелност во случајот со барањата на "албанските клубови", никој не може да избега од впечатокот дека - сами си го баравме.

По Охридскиот рамковен договор - циришки фудбалски заговор?

Дневник - 23.07.2002

ФУДБАЛ - ФИФА ДИПЛОМАТСКИ ОДГОВОРИ НА ПРАШАЊАТА НА "ДНЕВНИК" Од Цирих стигна одговор дека слично постапувале и во Азербејџан, БиХ, Литванија, каде што клубовите што се чувствуваат казнети може да го обременат националното првенство, а тоа да се одрази на меѓународните клупски натпреварувања ФИФА ...

Атанасовски и Таковски ќе ги бранат ставовите на ФСМ

Вест - 23.07.2002

Утре делегацијата на нашиот фудбалски Сојуз заминува за Цирих на рапорт во ФИФА Советникот на генералниот секретар Илија Атанасовски и влијателниот член на Управниот одбор на ФСМ Ванчо Таковски ќе ја сочинуваат делегацијата на Фудбалскиот сојуз на Македонија која утре заминува на рапорт во ...

Таковски и Атанасовски на состанокот во Цирих

Дневник - 23.07.2002

ФУДБАЛ - ФИФА ДИПЛОМАТСКИ ОДГОВОРИ НА ПРАШАЊАТА НА "ДНЕВНИК" Фудбалскиот сојуз на Македонија нема да го промени ставот за барањето на т.н. Координативно тело за административно враќање на Шкендија ХБ во Првата лига. Овој став во Цирих ќе го пренесат претставниците на ФСМ, кои задутре таму ќе имаат ...

ФИФА ќе го решава спорот со албанските клубови во ФСМ

А1 - 22.07.2002

Повеќето од професионалците на ФСМ се на одмор далеку од настаните и невремето што ја зафати нашата куќа на фудбалот. А во неа единствена новост е разладниот клима уред. Но, тие што останаа деновиве таму беа и дополнително оладени со поканата од ФИФА за решавање на спорот со албанските клубови и ...

ФИФА ќе посредува меѓу ФСМ и албанските клубови

Вест - 22.07.2002

Светската фудбалска федерација ништо не остава на случај Ламбе Арнаудов и Илија Атанасовски ќе го преставуваат нашиот Сојуз во Цирих Може ли да се случи како пред три години кога паѓаше фудбалска влада на Sинго повторно челниците од куќата на светскот фудбал да имаат улога на арбитри?! По факсот ...

"Координативците" предводени од Беџети и Идризи, за ФСМ не се знае

Утрински - 22.07.2002

ФИФА за в четврток во Цирих покани четиричлена делегација од Македонија САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ В четврток во 9 часот, на покана од Светската фудбалска организација, четиричлена делегација од Македонија ќе отпатува во Цирих на работен состанок со претставнци на ФИФА, на кој ќе се разговара за моментната ...

ФИФА ги окуражи "албанските клубови" да им се зголемат апетитите

Дневник - 22.07.2002

ФУДБАЛ - "КООРДИНАТИВЦИТЕ" НАЈАВУВААТ ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА СВОИТЕ БАРАЊА Ова откако ФИФА со факс најави посредување меѓу "двете страни" во проблемот заради "спречување на несогласувањата и овозможување хармонични односи и развивање на фудбалот" Реџеп Беџети, членот на Управниот одбор на Фудбалскиот сојуз ...