TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хилари Клинтон – американски државен секретар

А1 - 22.11.2008

Сенаторката од Њујорк Хилари Клинтон ја прифати понудата на новоизбраниот претседател на САД Барак Обама на функцијата државен секретар во новата американска администрација. „Таа е подготвена“, изјавил анонимен извор за “Њујорк тајмс“, додавајќи дека Клинтон ја донела одлуката по дополнителни разговори со Обама и неговите планови за надворешната политика.

Соседството на Обама, претворено во туристичка атркција

А1 - 22.11.2008

Хајд Парк е мирна населба во гордиот град што го дава идниот американски претседател. Сега е под силно обезбедување на полицијата, не може пиле да прелета без да се испита што носи со себе. Тоа не им пречи на сите. Влегувањето на А1 во зоната дозволена за снимање не мина без прашања, кои сме , од каде сме, зошто сме тука.

Хилари Клинтон државен секретар по Денот на благодарноста

Утрински - 22.11.2008

Новоизбраниот претседател Барак Обама ќе ја номинира Клинтон идната недела. ВАШИНГТОН - Новоизбраниот американски претседател Барак Обама е „на пат“, за една недела, да ја номинира Хилари Клинтон за државен секретар, според извештаите во американските медиуми.

Обама со масовен спектакл ќе ја превземе функцијата

Време - 22.11.2008

Обама со масовен спектакл ќе ја превземе функцијата Повеќе од четири милиони луѓе ќе присуствуваат на инаугурацијата на избраниот претседател на САД, Барак Обама, на Капитол Хил во Вашингтон на 20 јануари идната година, повеќе отколку на која и да било инаугурација во досегашната историја на САД.

Обама ја поддржа кандидатурата на Чикаго за ЛОИ 2016. година

Алсат-М - 22.11.2008

Планот на Обединетите нации(ОН) за идната мисија на Европската унија(ЕУ) на Косово, што го поддржува Белград, е „мртов“ и на маса е единствено планот од четири точки, предложен од Приштина. Функционерите кои ја претставуваа кандидатурата на Чикаго на состанокот на Европскиот олимписки комитет во Истанбул, вчера емитирале видео снимка на кој Обама ја поддржал кандидатурата на американскиот град за ...

Барак Обама со несмалено темпо продолжува да ги пополнува клучните места во неговата администрација

Канал5 - 22.11.2008

Новиот американски претседател Барак Обама со несмалено темпо продолжува да ги пополнува клучните места во неговата администрација. По назначувањето на Рам Емануел за шеф на кабинетот, извесно е дека нови лица во неговиот тим ќе бидат претседателот на федералните резерви на Њујорк Тим Гајтнер на местото секретар на трезорот и гувернерот на Њу Мексико Бил Ричардсон како секретар за трговија, две ...

Хилари Клинтон нов државен секретар на САД

Форум - 22.11.2008

Хилари Клинтон се согласува со предлогот на новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама да ја преземе функцијата државен секретар, објави весникот „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на близок соработник на сенаторката од Њујорк. Хилари Клинтон одлучила да ја превземе улогата на државен секретар на САД по разговорите со Обама.

Вашингтон: Тимот на Барак Обама полека ја добива својата формата

Р.С.Европа - 22.11.2008

Економскиот и дипломатскиот тим на ново избраниот американски претседател Барак Обама полека ја добива формата, јавуваат медиумите од Вашингтон. Сенаторката Хилари Клинтон останава како сериозен кандидат за прв човек на американската дипломатија, а веста дека Тимоти Гаитнер, главен на Њујоршката филијала на Американската Централна Банка, би бил нов Секретар на Трезорот, ги засили американските ...

Хилари Клинтон – американски државен секретар

Макфакс - 22.11.2008

Сенаторката од Њујорк Хилари Клинтон ја прифати понудата на новоизбраниот претседател на САД Барак Обама на функцијата државен секретар во новата американска администрација. “Таа е подготвена“, изјавил анонимен извор за “Њујорк тајмс“, додавајќи дека Клинтон ја донела одлуката по дополнителни разговори со Обама и неговите планови за надворешната политика.

Обама со смел економски стимулативен пакет

Макфакс - 22.11.2008

Стимулативен двегодишен план за оживување на американската економија подготвува новоизбраниот претседател на САД Барак Обама, кој најави итни мерки за државата да не западне во длабока рецесија. “Ако не дејствувавме брзо и смело, повеќето експерти сметаат дека наредната година ќе изгубиме милиони работни места“, нагласува Обама во изјавата што ќе ја прочита во неделното обраќање до нацијата.

Хилари Клинтон ја прифати понудата за државен секретар на САД

Нетпрес - 22.11.2008

Њујоршкиот сенатор Хилари Клинтон ја прифатила понудата на новоизбраниот претседател на САД Барак Обама да биде државен секретар, пренесува “Њујорк Тајмс“. “Подготвена е“, рекол еден од изворите на Тајмс кој навел дека Клинтон сама ја донела одлуката, после дополнителни разговори со Обама.

Обама ја поддржува кандидатурата на Чикаго за Олимписките игри во 2016 година

Нетпрес - 22.11.2008

Новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама денес ја поддржал кандидатурата на Чикаго за Олимписките игри во 2016 година. Функционерите кои ја претставиле кандидатурата на Чикаго на состанокот на Европскиот олимписки комитет во Истанбул, емитувале видео снимка на кој Обама ја поддржува кандидатурата на американскиот град за ОИ 2016 година.

Обама ја достигна моќта благодарение на интернетот

Форум - 22.11.2008

Интернетот до скоро време не’ влијаеше врз политиката. Но преку изборите во САД тој ја покажа својата моќ. Креативноста на технологоијата ги одреди изборите. Барак Обама е првиот претседател кој победи поради разбирањето и користењето на вeб 2.0 светот, се заклучоците на експертите Изборот на Обама за претседател Светот го одбележа како историски ден. Прв пат црнец влезе во Белата куќа.

„Њујорк тајмс“: Хилари Клинтон ја прифаќа понудата на Барак Обама

Алфа - 22.11.2008

Хилари Клинтон се согласува со предлогот на новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама да ја преземе функцијата државен секретар, објави весникот „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на близок соработник на сенаторката од Њујорк. Неименуваниот извор тврди дека Хилари Клинтон донела одлука да ја преземе функцијата државен секретар на САД по разговорите со Обама за нејзината идна улога како шеф на ...

Обама ја поддржа кандидатурата на Чикаго за ЛОИ 2016. година

Макфакс - 22.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама ја поддржа кандидатурата на Чикаго за Олимписките игри во 2016. година. Функционерите кои ја претставуваа кандидатурата на Чикаго на состанокот на Европскиот олимписки комитет во Истанбул, вчера емитирале видео снимка на кој Обама ја поддржал кандидатурата на американскиот град за Игрите во 2016. година.

Американци ѕирнале во мобилниот на Обама

Н.Македонија - 22.11.2008

Американскиот телефонски оператор „Веризон вајрлес“ признал дека негови вработени без одобрување упаднале и ги читале податоците од мобилниот телефон на новоизбраниот американски претседател Барак Обама. Претставник на компанијата изјавил дека сите вработени што пристапиле до сметката на Обама и ги читале неговите податоци, веднаш биле суспендирани.

Медведев и Обама ќе се сретнат идната година

А1 - 21.11.2008

Рускиот претседател Дмитри Медведев и новоизбраниот американски претседател Барак Обама, ќе се сретнат идната година веднаш по инаугурацијата на Обама. Ова го соопшти советникот на Медведев за надворешна политика Сергеј Приходко. „Уверени сме дека времето и местото на средбата ќе бидат усогласени за краток рок по инаугурацијата на Обама“, изјави Приходко.

Доминацијата на САД ќе опадне?

BBC - 21.11.2008

Американски разузнавачки извештај предвидува дека за две децении, Соединетите држави веќе нема да бидат доминантна воена и политичка сила. Државниот разузнавачки совет, кој ги координира сите податоци од агенциите, вели дека Кина, Индија и Русија се' повеќе ќе се спротиставуваат на американското влијание во светот, а западниот демократски модел може да стане помалку привлечен.

Американски сон (1)

Утрински - 21.11.2008

Генерално погледнато, Обама во својата програма и во предизборните говори вети многу, така што прашање е колку од ветеното може да се оствари. В о изминативе две-три недели светот експлодира во својата еуфоричност. Се чини, немаше место на планетава Земја каде што не се славеше или, во најмала рака, зборуваше за победата на Обама на американските претседателски избори.

Барак Обама веројатно идната седмица ќе ја номинира Хилари Клинтон за државен секретар

Канал5 - 21.11.2008

Новоизбраниот претседател на САД Барак Обама планира следната седмица да објави дека ја номинира Хилари Клинтон за државен секретар во идната влада. Според соработник на Обама од неговиот тим за прифаќање на власта од досегашната администрација, тој номинацијата ќе ја објави следниот четврток, кога во САД се слави Денот на благодарноста.

Обама ќе наследи неуспеси и злосторства

Време - 21.11.2008

Вториот човек на Ал каеда, Ајман ал Завахири, преку видеоснимка објавена на исламистичка интернет-страница му порача на новоизбраниот американски претседател Барак Обама дека го чека огромно наследство од неуспеси и злосторства, пренесува „Си-Ен-Ен“. - Дојдовте на функцијата претседател, а ве чека огромно наследство на неуспеси и злосторства.

Номинацијата на Хилари Клинтон ќе почека до „Денот на благодарноста“

Кирилица - 21.11.2008

Според соработник на Обама од неговиот тим за прифаќање на власта од досегашната администрација, тој номинацијата ќе ја објави следниот четврток, кога во САД се слави Денот на ...

Медведев и Обама ќе се сретнат идната година

Макфакс - 21.11.2008

Рускиот претседател Дмитри Медведев и новоизбраниот американски претседател Барак Обама, ќе се сретнат идната година веднаш по инаугурацијата на Обама. Ова го соопшти советникот на Медведев за надворешна политика Сергеј Приходко. „Уверени сме дека времето и местото на средбата ќе бидат усогласени за краток рок по инаугурацијата на Обама“, изјави Приходко.

Хилари Клинтон ја прифаќа понудата на Барак Обама

Сител - 21.11.2008

Хилари Клинтон се согласува со предлогот на новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама да ја преземе функцијата државен секретар, објави весникот „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на близок соработник на сенаторката од Њујорк. Неименуваниот извор тврди дека Хилари Клинтон донела одлука да ја преземе функцијата државен секретар на САД по разговорите со Обама за нејзината идна улога како шеф на ...

Обама го формира тимот за промени

Н.Македонија - 21.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама продолжи да го составува кабинетот што по 20 јануари, односно по неговата инаугурација, ќе треба да ги оствари промените што демократот ги вети во предизборната кампања. Обама го избрал бившиот лидер на демократите во Сенатот, Том Дашл, за секретар за здравство, кој ќе треба да ги предводи здравствените реформи во САД и да им помогне на 45-те ...

Зделките на Бил пречка за идната функција на Хилари

Време - 20.11.2008

Зделките на Бил пречка за идната функција на Хилари Покрај најавите дека местото веќе е резервирано за Хилари Клинтон, таа би можела да остане надвор од трката за позицијата државен секретар на САД поради контроверзните деловни зделки на нејзиниот сопруг, Бил Клинтон, со неколкуте негови фондации.

„Тајмс“: Хилари Клинтон размислува дали да ја прифати функцијата американски државен секретар

Канал5 - 20.11.2008

Хилари Клинтон се двоуми дали да ја искористи можноста да стане државен секратер во идната влада на Барак Обама или да остане во Сенатот, додека екипа на новоизбраниот претседател на САД го испитува финансирањето на фондацијата на нејзиниот сопруг, пишува лондоснкиот весник „Тајмс“.

Хилари Клинтон се согласува - Бил под микроскоп

Дневник - 20.11.2008

Тие што ги проверуваат финансиите во Фондацијата „Бил Клинтон“ се изненадени колку малку податоци добиваат при проверката. Кога Абрахам Линколн го одредуваше државниот секретар, на таа функција тој го стави својот најлут противник во трката за претседател, кој беше способен и популарен сенатор од Њујорк. Всушност, исто како и Барак Обама и Хилари Клинтон.

Обама најави "нов курс" за здрава средина

Форум - 20.11.2008

Новоизбраниот претседател Барак Обама изјави дека неговата влада ќе означи ново поглавје во американското лидерство за климатски промени. Обама даде ваква оценка преку ненајавена видео-порака на меѓупартискиот Самит на гувернерите на американските сојузни држави, посветен на климатските промени, што се одржува во Лос Анѓелес, Калифорнија.

Ал Каеда со расни навреди за Обама

Форум - 20.11.2008

Вториот човек на Ал Каеда, Завахири, преку еден од сајтовите на терористичката организација директно му се обрати на новизбраниoт американски претседател, Обама. Преодниот тим на Барак Обама не реагираше, а админстрацијата на претедателот на заминуање Џорџ Буш ја ги осуди расните навреди искажани во пораката.

Ал Каеда му порачува на Обама: Ве чека наследство на неуспеси и злосторства

Нетпрес - 20.11.2008

Порака од вториот човек на Ал Каеда наменета за новоизбраниот претседател на САД Барак Обама е објавена вчера на исламистичка веб страница. Во пораката се вели дека Обама го чека огормно наследсвто на неуспеси и злосторства, пренесува СиЕнЕн.

Клинтон се двоуми дали да го прифати предлогот на Обама

Сител - 20.11.2008

Поранешната прва дама и лут противник на Обама во кампањата на демократите за претседателската кандидатура сеуште рамислува дали е подобро да биде во тимот на Обама, или пак, да остане на своето сенаторско место. Оваа дилема е инспирирана од неодамнешната одлука на најблиските сорабтници на новоизбраниот претседател Барак Обама за започнување детална истрага околу финансирањето на фондацијата на ...

Порака од Ал-Каeда до Обама

Форум - 20.11.2008

Портпаролот Дена Перино рече дека првата порака на терористичката група за изборот на Обама за претседател е потсетник за тоа со каков тип на луѓе САД се справуваат. Во текст објавен на веб-страницата на милитантната група, глас кој беше идентификуван како на вториот човек на Ал-Каеда, Ајман ал Завахири , му се обраќа на Обама на арапски јазик со „ домашен роб" .

„Тајмс“: Хилари Клинтон размислува дали да ја прифати функцијата американски државен секретар

Кирилица - 20.11.2008

Познато е дека повеќето од соработниците на Обама се однесуваат резервирано кон назначувањето на неговата поранешна соперничка на толку висока позиција, каде сигурно таа ќе се обиде да земе со себе некои од советниците со кои тимот на Обама имаше најголеми недоразбирања за време на изборите.

Ал-Каеда го обвини Барак Обама

BBC - 19.11.2008

Заменикот шеф на групата „Ал-Каеда", Ајман ал-Завахири, во наводна видео-порака, со расистички јазик говореше за новоизбраниот американски претсeдател Барак Обама, обвинувајќи го дека ги предал своите исламски и црни корени. Во првата порака од „Ал-Каеда" по претседателските избори, Завахири го осуди Обама како „куќен слуга".

Ал Каеда: Обама е слуга на белците

Алсат-М - 19.11.2008

Вториот човек на терористичката организација Ал Каеда, Ајман Ал Завахири, во нова аудио порака го осуди идниот американски претседател Барак Обама. Завахири во пораката вели дека Обама не е црн Американец достоен за почит, туку „домашен црнец“, и притоа користи понижувачки изрази кои имплицираат дека тој е слуга на белите луѓе.

Барак Обама има турски корени, тврди турски историчар

Вест - 19.11.2008

АНКАРА, 19 ноември - Новиот американски претседател Барак Обама има турско потекло, тврди турскиот историчар и истражувач Џезми Јуртсевер. Едно од сведоштвата за тоа е неговото именување "ака", кое се соддржи во неговите документи за идентификација пред името Барак Хусеин Обама, соопштува турскиот сајт "Објектив хабер".

Администрацијата на Бил Клинтон се враќа во Белата куќа

Дневник - 19.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама на врвот на администрацијата во Вашингтон ги враќа луѓето што беа во неа до пред осум или повеќе години, во времето на тогашниот претседател Бил Клинтон, пишува „Индепендент“.Според весникот, досегашните именувања на соработници и советници покажуваат дека идниот претседател се одлучил за администрација со искусни луѓе, кои се веќе проверени во ...

Барак Обама “маж на годината“

Нетпрес - 19.11.2008

Магазинот “GQ“ новоизбраниот американски претседател Барак Обама го прогласил за “маж на годината“ заедно со пливачот Мајкл Фелпс и актерот Леонардо Ди Каприо. Прилогот за Обама во кој новиот претседател на САД е наречен “играч кој ги промени правилата на игра“ го напишал сенаторот на Масачусетс Eдвард М. Кенеди.

Ал Каеда го предупреди Обама за Авганистан

Макфакс - 19.11.2008

Терористичката организација Ал Каеда денеска го предупреди новоизбраниот американски претседател Барак Обама да не испраќа војници во Авганистан. Предупредувањето го објави вториот човек на Ал Каеда, Ајман ал Завахири преку видео снимка објавена на интернет. „Тоа што Вие го најавивте, а тоа е преместување на војниците од Ирак во Авганистан, е политика осудена на пропаст.

Барак Обама „Маж на годината“

Форум - 19.11.2008

Прилогот за Обама во кој новиот претседател на САД е наречен „играч кој ги промени правилата на игра“ го напишал сенаторот на Масачусетс, Eдвард М. Кенеди. Во меѓувреме, гостувањето на Обама во емисијата „60 минути“ на телевизискиот канал „CBS“ во неделата според резултатите на институтот за истражување „Нилсен Медиа“ го гледале 24,5 милиони ...

Обама најавува водечка улога во заштита на климата

Форум - 19.11.2008

Идниот американски претседател, Барак Обама, најави дека неговата администрација ќе преземе водечка улога во борбата за заштита на климата. Тој најави дека до 2020 година треба да биде донесен систем за намалување на емисијата на издувните гасови на ниво од 1990 година.

Обама и Меккејн ветија нова ера на реформи

Н.Македонија - 19.11.2008

Новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама, и довчерашниот ривал, републиканецот Џон Меккејн, ветија нова ера на реформи за решавање на економската криза во земјата и за справување со новите предизвици. Две недели по изборите на 4 ноември, Обама и Меккејн на првата заедничка средба порачаа дека Американците од сите партии сакаат нивните лидери заеднички да работат и да ги променат лошите ...

Барак Обама имал турски корени

А1 - 18.11.2008

Новиот американски претседател Барак Обама има турско потекло, тврди турскиот историчар и истражувач Џезми Јуртсевер. Едно од сведоштвата за тоа е неговото именување "ака", кое се содржи во неговите документи за идентификација пред името Барак Хусеин Обама, соопштува турскиот сајт „Објектив хабер“.

Хилари Клинтон ќе го прифати предлогот на Барак Обама

А1 - 18.11.2008

Хилари Клинтон има намера да ја прифати функцијата државен секретар на САД, предложена од новоизбраниот американски претседател Барак Обама, кој им подава рака на своите поранешни соперници за да изгради администрација на широка коалиција, тврди денеска британскиот весник "Гардијан".

Барак Обама имал турски корени, тврди турски историчар

Канал5 - 18.11.2008

Новиот американски претседател Барак Обама има турско потекло, тврди турскиот историчар и истражувач Џезми Јуртсевер. Едно од сведоштвата за тоа е неговото именување "ака", кое се соддржи во неговите документи за идентификација пред името Барак Хусеин Обама, соопштува турскиот сајт „Објектив хабер“.

"Гардијан": Хилари Клинтон ќе го прифати предлогот на Барак Обама за функцијата државен секретар

Канал5 - 18.11.2008

Лондон, 18 ноември (МИА) - Хилари Клинтон има намера да ја прифати функцијата државен секретар на САД, предложена од новоизбраниот американски претседател Барак Обама, кој им подава рака на своите поранешни соперници за да изгради администрација на широка коалиција, тврди денеска британскиот весник "Гардијан".

Клинтон прифаќа да биде државен секретар

Телма - 18.11.2008

Хилари Клинтон има намера да ја прифати функцијата државен секретар на САД, предложена од новоизбраниот американски претседател Барак Обама, кој им подава рака на своите поранешни соперници за да изгради администрација на широка коалиција, тврди денеска британскиот весник "Гардијан".

Може ли Европа да даде еден Обама?

Утрински - 18.11.2008

Слоганот „Да, ние можеме“ е предизвик за европските општества и политики. ПАРИЗ - Во општата европска еуфорија околу изборот на Барак Обама, исто така, се чувствува почеток на себеиспитување, па дури и сомневање во себе околу сопствениот модел на Европа за расна интеграција.

Тимот на Обама воведува нови медиумски стандарди

Утрински - 18.11.2008

Тимот на Обама воведува нови медиумски стандарди. Вашингтон - Американските медиуми се принудени да влезат во чекор со современите технологии за да се адаптираат кон новата администрација на Барак Обама. Познато е дека новоизбраниот претседател ги претпочита новите технологии - како што е Интернет и мобилните комуникации, коишто смело ги користеше во текот на својата кампања, со цел да привлече ...

Обама поднесе оставка на местото во Сенатот

Утрински - 18.11.2008

Обама поднесе оставка на местото во Сенатот. ЧИКАГО - Новоизбраниот американски претседател Барак Обама во неделата поднесе оставка на неговото место во Сенатот за да се фокусира на транзицијата во Белата куќа, назначувајќи нов персонал и заблагодарувајќи и' се на неговата матична држава Илиноис за започнувањето на неговата политичка кариера.

"Гардијан": Хилари Клинтон ќе ја прифати функцијата државен секретар

Алсат-М - 18.11.2008

Хилари Клинтон има намера да ја прифати функцијата државен секретар на САД, предложена од новоизбраниот американски претседател Барак Обама. Ова го тврди британскиот весник "Гардијан". Откако беше избрана за сенатор од Њујорк, Клинтон се специјализира за надворешната политика и одбраната и е многу расположена да ја замени Кондолиза Рајс, како основен глас на американската надворешна ...

Обама ќе стави клуч на Гвантанамо

Време - 18.11.2008

Избраниот претседател Барак Обама по преземањето на должноста во јануари веднаш ќе го затвори затворот во Гвантанамо на Куба и ќе го забрани мачењето кое го спроведува американската војска, а еден од најголемите приоритети ќе му биде конечното сузбивање на Ал каеда и апсењето или убивањето на Осама бин Ладен, како закана од критично значење за американската безбедност, истакна во неговото прво ...

„Инденепдент“: Обама ја враќа на власт администрацијата на Бил Клинтон

Канал5 - 18.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама во врвовите на идната администрација во Вашингтон ги враќа луѓето кои беа во неа до пред осум или повеќе години, во времето на тогашниот претседател Бил Клинтон, пишува „Индепендент“. Според весникот, како што јави дописникот на МИА од Лондон, досегашните именувања на соработници и советници покажуваат дека идниот претседател се одлучил за ...

Обама ја враќа на власт администрацијата на Бил Клинтон

Кирилица - 18.11.2008

Весникот наведува дека се верува оти тие би можеле веднаш и без проблеми да почнат со работа, затоа што имаат „искуство од работењето во Вашингтон“, што значи дека Обама не сака да ја повтори грешката на своите двајца демократски претходници Џими Картер и Бил Клинтон, кои на почетокот имаа поставено неискусни луѓе на важни функции и позиции.

Турски историчар најде турски корени кај Барак Обама

Кирилица - 18.11.2008

Дедовците на Обама живееле во турски вилает во јужен Судан, ја дополнува својата теза историчарот Јуртсевер. Тој се повикува на извештајот од архивот во библиотеката на Конгресот на САД, според кој за време на Мехмет Али Паша или познат како валијата на Египет во Османлиската империја, меѓу 1821 и 1884 година, регионот, што сега ги опфаќа Судан и Кенија, бил познат под името "Вилает ...

"Гардијан": Хилари Клинтон ќе го прифати предлогот на Барак Обама за функцијата државен секретар

Алфа - 18.11.2008

Хилари Клинтон има намера да ја прифати функцијата државен секретар на САД, предложена од новоизбраниот американски претседател Барак Обама, кој им подава рака на своите поранешни соперници за да изгради администрација на широка коалиција, тврди денеска британскиот весник "Гардијан".

Хилари Клинтон планира да ја прифати позицијата државен секретар на САД

Нетпрес - 18.11.2008

Сопругата на поранешниот претседател на САД, Хилари Клинтон планира да ја прифати работата државен секретар на САД, која што и ја понудил Барак Обама, во текот на формирањето на широката коалициона влада од поранешните ривали, пренесува “Гардијан“. Хилари Клинтон, која што на оваа позиција би ја заменила Кондолиза Рајс, со тоа би станала една од клучните личности за надворешните работи на земјата.

Обама ќе ги зајакнува односите со сојузниците на САД од НАТО

Кирилица - 18.11.2008

Обама изрази намера да ги постигне наведените цели, тесно соработувајќи со идниот претседател на Асамблејата Џон Танер од САД. - Парламентарната асамблеја на НАТО е „вреден форум за неофицијални дискусии и пронаоѓање консензус за нејзината важна дејност“, истакнува Обама.

Хилари Клинтон ќе го прифати предлогот на Барак Обама за функцијата државен секретар

Сител - 18.11.2008

Хилари Клинтон има намера да ја прифати функцијата државен секретар на САД, предложена од новоизбраниот американски претседател Барак Обама, кој им подава рака на своите поранешни соперници за да изгради администрација на широка коалиција. Откако беше избрана за сенатор од Њујорк, Клинтон се специјализира за надворешната политика и одбраната и е многу расположена да ја замени Кондолиза Рајс, како ...

"Гардијан": Хилари Клинтон ќе го прифати предлогот на Барак Обама за функцијата државен секретар

Кирилица - 18.11.2008

Откако беше избрана за сенатор од Њујорк, Клинтон се специјализира за надворешната политика и одбраната и е многу расположена да ја замени Кондолиза Рајс, како основен глас на американската надворешна политика. Клинтон, која се уште негува надежи за идна претседателска кандидатура, меѓутоа ќе треба да преоцени дали ќе биде во подобра позиција доколку остане во Сенатот или да се впушти во ...

Обама и Меккејн сакаат соработка

Форум - 18.11.2008

Идниот претседател на САД, Барак Обама и неговиот противник на изборите, Џон Меккејн, сакаат да соработуваат за надминување на актуелните проблеми. Двајцата политичари, по средбата во Чикаго, изјавија дека американските граѓани посакуваат ваков вид соработка. Економската криза мора да биде намалена, потребно е да се донесат енергетски закони и треба да се гарантира националната безбедност.

Барак Обама има турски корени!

Вечер Прес - 18.11.2008

Новиот американски претседател Барак Обама има турско потекло, тврди турскиот историчар и истражувач Џезми Јуртсевер. Едно од сведоштвата за тоа е неговото именување "ака", кое се содржи во неговите документи за идентификација пред името Барак Хусеин Обама, соопштува турскиот сајт "Објектив хабер".

Економијата, Ирак, Гвантанамо и Ал каеда приоритети на Обама

Н.Македонија - 18.11.2008

Барак Обама во првото телевизиско интервју по триумфот на 4 ноември потврди дека приоритети на неговата администрација ќе бидат повлекување на американските сили од Ирак, затворање на базата Гвантанамо на Куба, зајакнување на борбата против Ал каеда во Авганистан и заздравување на економијата на САД, јави АФП.

Приоритет на Обама - повлекување од Ирак

А1 - 17.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама потврди дека приоритети на неговата политика ќе бидат повлекување на американските трупи од Ирак, затворање на базата Гвантанамо и заздравување на американската економија. Обама во интервјуто за американската телевизија Си-Би-Ес, осврнувајќи се на приоритетие на идната американска политика, рече дека една од првите работи кои планира да ги направи ...

Обама: Приоритети повлекување од Ирак и затворање на Гвантанамо

Канал5 - 17.11.2008

Вашингтон, 17 ноември (МИА) - Новоизбраниот американски претседател Барак Обама потврди дека приоритети на неговата политика ќе бидат повлекување на американските трупи од Ирак, затворање на базата Гвантанамо и заздравување на американската економија.

Прво пост-изборно интервју на Обама

Алсат-М - 17.11.2008

Врвен приоритет за идниот американски претседател Барак Обама ќе биде стимулирањето на тамошната економија. Во своето прво телевизиско интервју Обама додаде дека неговата прва законодавна мерка ќе биде донесување на економски пакет за да се поврати довербата на потрошувачите и да се ререгулираат финансиските пазари.

Обама ќе го затвора затворот Гвантанамо

Телма - 17.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама потврди дека приоритети на неговата политика ќе бидат повлекување на американските трупи од Ирак, затворање на базата Гвантанамо и заздравување на американската економија. Обама во интервјуто за американската телевизија Си-Би-Ес рече дека една од првите работи кои планира да ги направи по влегувањето во Белата куќа е да направи план за повлекување ...

Русија можеби ќе прифати компромис околу американскиот штит

Утрински - 17.11.2008

Медведев во Обама гледа можност за релаксирање на односите меѓу двете земји. ВАШИНГТОН - Рускиот претседател Дмитриј Медведев изрази надеж дека новоизбраниот американски претседател Барак Обама ќе помогне во обновувањето на затегнатите односи меѓу двете земји.

Лукашенко се споредува со Обама

Дневник - 17.11.2008

Лукашенко се споредува со Обама. Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека новоизбраниот американски претседател Барак Обама е „100 отсто како него“. - Според мене, Обама е млад и убав човек. Тоа е мојот прв впечаток за него.

Барак Обама и неговиот доскорешен соперник Џон Меккејн ќе се сретнат во Чикаго

Канал5 - 17.11.2008

Вашингтон, 17 ноември (МИА) - Новоизбраниот американски претседател Барак Обама ќе се сретне денеска во Чикаго со неговиот доскорешен соперник Џон Меккејн, за да го разгледа со него преодниот период до стапувањето на должноста. И покрај тоа што ја загуби битката за Белата куќа, сенаторот од Аризона најверојатно ќе остане клучна фигура на Републиканската партија во Конгресот.

Обама се откажа од местото во Сенатот

Канал5 - 17.11.2008

Чикаго, 17 ноември (МИА) - Новоизбраниот американски претседател Барак Обама се откажа од своето место во Сенатот, за да се фокусира врз преодниот период до неговото влегување во Белата куќа на 20 јануари. - Денес јас завршувам едно патување, за да започнам дргуо, пишува Обама до жителите на Илиноис, држава која тој ја претставуваше во Горниот дом на Конгресот.

Атина работи на организирање средба Обама-Медведев во рамки на грчкото претседателсто со ОБСЕ

Канал5 - 17.11.2008

Атина, 17 ноември (МИА) - Грчката дипломатија засилено работи на организирање средба на врвот на земјите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во текот на следната пролет, во Атина, која ќе биде повод за директна средба на претседателите на САД и на Русија, Барак Обама и Дмитриј Медведев, пишува денеска атинскиот весник „Елефтерос типос“.

Атина подготвува средба Обама - Медведев во Грција

Нетпрес - 17.11.2008

Грчката Влада подготвува средба Барак Обама - Дмитриј Медведев во Атина, пишува денеска грчкиот весник “Елевтерос типос“. Според сигурни извори тој амбициозен план веќе е објект на подготовка, а целта е Владата и премиерот Костас Караманлис да ја зголемат улогата на државата во новата меѓународна средина, создадена со изборот на Обама за претседател.

Обама: Приоритети се повлекувањето од Ирак и затворањето на Гвантанамо

Нетпрес - 17.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама во своето прво телевизиско интервју откако е избран за претседател на Америка, потврдил дека приоритети на неговата политика ќе бидат повлекувањето на американската војска од Ирак до 2010 година, затворање на спорниот затвор во американската база Гвантанамо на Куба и решавање на економската криза.

Атина работи на организирање средба Обама-Медведев во рамки на грчкото претседателство со ОБСЕ

Алфа - 17.11.2008

Грчката дипломатија засилено работи на организирање средба на врвот на земјите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во текот на следната пролет, во Атина, која ќе биде повод за директна средба на претседателите на САД и на Русија, Барак Обама и Дмитриј Медведев, пишува денеска атинскиот весник „Елефтерос типос“.

За Обама приоритет е повлекувањето од Ирак

Алфа - 17.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама потврди дека приоритети на неговата политика ќе бидат повлекување на американските трупи од Ирак, затворање на базата Гвантанамо и заздравување на американската економија. Обама во интервјуто за американската телевизија Си-Би-Ес рече дека една од првите работи кои планира да ги направи по влегувањето во Белата куќа е да направи план за повлекување ...

Средба Обама-Медведев во рамки на грчкото претседателсто со ОБСЕ

Кирилица - 17.11.2008

Грчката дипломатија засилено работи на организирање средба на врвот на земјите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во текот на следната пролет, во Атина, која ќе биде повод за директна средба на претседателите на САД и на Русија, Барак Обама и Дмитриј Медведев, пишува денеска атинскиот весник „Елефтерос ...

Вашингтон: Стабилизирањето на економијата и безбедноста приоритети на Обама

Р.С.Европа - 17.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама, во неговото прво интервју, по победата на изборите, изјави дека стабилизирањето на економијата и националната безбедност ќе бидат негови приоритети откако ќе ја превземе должноста во Јануари.

Обама: Приоритети - повлекување од Ирак и затворање на Гвантанамо

Кирилица - 17.11.2008

Обама во интервјуто за американската телевизија Си-Би-Ес рече дека една од првите работи кои планира да ги направи по влегувањето во Белата куќа е да направи план за повлекување на американските сили од Ирак и испраќање зајакнување во Авганистан.

Обама на нишан!

Вечер Прес - 17.11.2008

Му се заканувале и се повеќе ученици пеејќи "Обама треба да се убие"! Во принцип, промените лесно не се прифаќаат, но се смета дека црниот претседател е врв на промените, кој ги потресе темелите на кои оваа земја со векови егзистираше!. Новоизбраниот американски претседател Барак Обама според бројот на примените заканувачки пораки ги урна сите досегашни рекорди.

Медведев: Русија сака да разговара со САД

Н.Македонија - 17.11.2008

Рускиот претседател Дмитриј Медведев во Вашингтон порача дека неговата земја е подготвена да разговара со САД за глобалните системи за противракетна одбрана. Шефот на руската држава нагласи дека се надева оти идната администрација на САД на новоизбраниот претседател Барак Обама ќе доведе до подобрување на американско-руските односи, јави АФП.

Расизмот цвета во САД и по триумфот на Обама

Н.Македонија - 17.11.2008

Распнати, обесени и запалени црни кукли, ученици извикуваат „Да го убиеме Обама“, расистички натписи напишани на автомобили и куќи. Таквите многубројни инциденти во САД ги негираат очекувањата дека изборот на Барак Обама за претседател ќе ги подобри меѓурасните односи во земјата и само ги потврдуваат стравувањата дека расизмот сè уште цвета во САД.