Ковачевски од Штип: СДСМ е државотворниот стожер на македонската современа држава

Р.С.Европа - пред: 40 мин

СДСМ е државотворниот стожер на македонската современа држава и СДСМ е печатот на македонската европска идеја и носител на новите општествени промени, на визијата за иднината, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва од Штип на ...

120 поврзани вести во 6 поттеми »

Ковачевски од Штип: Мојата визија е нашата држава да биде европски шампион за производство на енергија од нашето македонско сонце

360 степени - пред: 1 час

Тој нагласи дека Штип и македонскиот исток многу добро знаат колку е значајно и инвестирањето во патната инфраструктура, а како што рече, речиси и да нема патна врска која не е обновена во источниот регион благодарение на развојните политики на СДСМ ...

36 поврзани вести во 5 поттеми »

АВМУ: Најостра осуда за недоличниот однос на директорот на топланата Скопје-Север кон новинарката Додевска

А1 On - пред: 3 часа

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро го осудува недоличниот однос на директорот на топланата Скопје-Север, Куштрим Рамадани кон новинарката Катерина Додевска на порталот „МКД.мк“.

51 поврзани вести во 5 поттеми »

Костадинов: СДСМ реализираше антикризни мерки од 760 милиони евра, грижата за граѓаните и компаниите продолжува

24Инфо - пред: 4 часа

Потпретседателот на СДСМ Перо Костадинов денеска во Свети Николе се обрати пред граѓаните на трибината под мотото „Силно и одучно кон иднината”. СДСМ и во време на најголема светска економска криза, не отстапува од социјалдемократските вредности кои ...

115 поврзани вести во 5 поттеми »

Македонија

Петковски: Пробиена е безбедноста на Собранието, Џафери е должен да го расчисти случајот

Фокус - пред: 4 часа

Продолжението на седницата на Комисијата за надзор на Агенцијата за национална безбедност на која директорот Виктор Димовски треба да продолжи да реферира за случајот на Олександар Онишченко се уште е во застој.

60 поврзани вести во 5 поттеми »

Османи: Планирам средба со иницијаторите на клубовите за да видам која е нивната цел

Вечер Прес - пред: 5 часа

Отворен сум за комуникација да седнеме да разговараме, наш интерес е бугарската заедница да биде етаблирана, интегрирана и во одлични односи со сите други заедници во државата, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи за бугарскиот портал ...

29 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ најавува избори напролет – Ковачевски: Парламентарни избори ќе има во 2024-та

ТВ21 - пред: 5 часа

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, вели дека напролет 2023 година ќе има предвремени парламентарни избори, на кои, според него, ВМРО би освоила 61 пратенички мандат, доволно за да не може да биде уценувана за формирање Влада.

39 поврзани вести во 6 поттеми »

Економија

Пад на цената на зејтинот, „Брилјант“ поевтинe за 40 денари

Р.С.Европа - пред: 7 часа

Зејтинот е поевтинет, а цената на репроматеријалите мирува, констатираше денеска извршниот директор на „Витаминка“, Сашо Наумоски при денешната посета на премиерот Димитар Ковачевски на фабриката „Брилијант“ во Штип, која е дел од групацијата на ...

26 поврзани вести »

ОЧЕКУВАМЕ ОСНОВНИТЕ ПРОИЗВОДИ ДА ПОЕВТИНАТ НАЈМАЛКУ 10 ОТСТО Премиерот вели дека повластената струјна тарифа ќе влијае на цените

+инфо - пред: 6 часа

Од 1 декември оваа година треба да ги видиме првичните резултати на пазарот од оваа мерка. Воедно очекуваме да продолжи намалувањето на цените во интерес на потрошувачите, и според сите параметри реално е да очекуваме намалување за најмалку 10 ...

23 поврзани вести »

Ширум Европа дилемата е дали да се осветлат градовите за време на Божиќ

Денар - пред: 18 мин

Во градовите ширум Европа, властите размислуваат дали да се одлучат за слабо осветлување бидејќи цените на енергијата се зголемија поради војната во Украина или да ги осветлат градовите по две години божиќни празници погодени од пандемијата на ...

Балкан

(ВИДЕО) Филмско апсење во Белград: Пронајдени 100 килограми кокаин

А1 On - пред: 3 часа

Во голема полициска акција уапсени се државјани на Србија и БиХ за кои се верува дека се дел од добро организирана криминална група која шверцувала 100 килограми кокаин. Вредноста на запленетиот кокаин се проценува на повеќе од 10 милиони евра.

27 поврзани вести »

Хрватската пошта одби да изработи поштенски жиг со ликот на Тито

Либертас - пред: 1 час

Хрватската пошта не одобри изработка на поштенски жиг со ликот на Јосип Броз Тито, која ја побара Здружението на антифашистички борци и на Сојузот на друштва Јосип Броз од Хрватска како дел од прославата на 130-годишнината од раѓањето на Тито.

10 поврзани вести »

Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847 милиони евра

Фокус - пред: 6 часа

Вкупниот прилив на странски директни инвестиции во Црна Гора на крајот на септември изнесува 847,83 милиони евра, а во исто време од државата се исплатиле 248,8 милиони евра, покажуваат прелиминарните податоци на Централната банка на Црна Гора.

9 поврзани вести »

Свет

ВИДЕО: Се извлекуваат преживеаните по лизгање на земјиште во Италија, жена загина, 10 се водат за исчезнати

А1 On - пред: 2 часа

Една жена загина, а по десет лица се трага по лизгање на земјиштето предизвикано од обилните дождови на јужниот италијански остров Искија, изјави локален претставник. Силни поројни дождови го погодија пристаништето Казамичиола Терме, еден од шесте ...

27 поврзани вести »

Со автомобил влетале во пешачката зона на божиќниот пазар во Англија – нема повредени

360 степени - пред: 2 часа

Како што пишуваат локалните медиуми, автомобилот бил пронајден напуштен малку подоцна недалеку од пешачката зона каде што влетал. Но, полицијата брзо ги фатила трите лица кои биле во него Три лица се уапсени откако попладнево, нешто по 16 часот по ...

5 поврзани вести »

Најмалку 32 лица загинале по повлекувањето на руските сили од Херсон

Вечер Прес - пред: 38 мин

Најмалку 32 лица загинале во јужниот украински регион Херсон во руското гранатирање откако руските сили се повлекоа пред две недели, изјави денес директорот на украинската полиција Ихор Клименко.

50 поврзани вести во 8 поттеми »

Скопје

Ленин со видео: Како Данела дрско лаже дека во кампања не се возела со приватен автобус

Фокус - пред: 7 часа

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски денеска објави видео со, како што напиша, патолошките лаги на Данела Арсовска, чиј поддржувач беше во изборната кампања. Од видеото може да се види како градоначалничката на Скопје вели дека во ...

6 поврзани вести »

Во завршна фаза реконструкцијата на улиците во Усје, во Кисела Вода

Макфакс - пред: 5 часа

Усје, нека е аирлија, порача денес градоначалникот Орце Ѓорѓиевски по увидот направен во градежните активности во оваа месна заедница, каде во завршна фаза е обновата на улиците. Дел од нив Општина Кисела Вода ги асфалтира, дел ги поплочува со павер ...

6 поврзани вести »

Четвртоодделенците од основните училишта во посета на Општина Центар

Вечер Прес - пред: 10 часа

Во рамки на предметот Историја и општество, изминатата недела учениците од четврто одделение од сите осум основни училишта беа во посета на Општина Центар. Домаќин на овие ученици и нивните одделенски наставници беше градоначалникот Горан ...

5 поврзани вести »

Црна Хроника

Пoлицијата приведе крадци фатени на дело во Скопје

Вечер Прес - пред: 3 часа

Полициски службеници од СВР Скопје денеска во 14.10 часот во кругот на фабриката на ул.„Владимир Полежановски“ ги лишија од слобода Е.А.(31) и С.А.(43), двајцата од Скопје. Тие биле фатени на дело како во патничко моторно возило „поло” со ...

16 поврзани вести »

Починат маж пронајден во куќа во село Кучково

Макфакс - пред: 7 часа

Вчера во 14.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во куќа во с.Кучково бил пронајден починат Т.Р.(60) од с. Кучково. Од лекар од итната медицинска помош била констатирна смрт без траги на насилство, а телото било во фаза на распаѓање, соопшти ...

29 поврзани вести »

Малолетничка тепачка во познат локал во центарот на Скопје на 15 минути пред полноќ

Centar - пред: 7 часа

На 26.11.2022 во 03.00 часот во Полициска станица Центар, М.Г.(19) од Скопје пријавил дека на 25.11.2022 околу 23.45 часот во угостителски објект на подрачје на Центар тој заедно со уште еден малолетник биле физички нападнати од четири лица, кои ...

14 поврзани вести »

Република

Само 6 проценти од слепите во земјава го знаат Брајовото писмо, затоа битолскиот завод и музеј има нова изложба на тактилни слики кои зборуваат

Сакам да кажам - пред: 12 часа

„Во Музејот во Битола се чувствувам како дома зашто често сум тука. Најголем впечаток ми оставија тактилните слики кои можат да се допрат и да се чујат“, рече 12- годишната Барбара Василевска која има оштетен вид, прогласувајќи ја за отворена ...

Стевановски: Со домаќинско работење Новаци успеа да стане општина со најголеми заштеди на електрична енергија во Република Македонија

MakPress - пред: 13 часа

Со домаќинско работење до статус на општина со најголеми заштеди на електрична енергија во Република Македонија, е еден од многуте успеси кои се постигнати во изминатава година од страна на Стевче Стевановски, градоначалник на Општина Новаци.

6 поврзани вести »

Видео+фото: Се чистат бреговите и коритото на Црн Дрим

OhridNews - 25.11.2022

АД ЕСМ – Подружница ХЕС Црн Дрим Струга продолжи со проектот за чистење на коритото на реката Црн Дрим. По пауза од две години предизвикана од здравствената и енергетската криза, продолжи со третата етапа од планираното прочистување и тоа од излезот ...

7 поврзани вести »

Култура

Прогласени победниците на тринаесеттото издание на Анимакс Скопје Фест

А1 On - пред: 28 мин

Кинескиот краток филм „Момчето покрај прозорецот“ на авторот Кс Жанг е овогодинешниот добитник за Златната Тула на меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“. Германскиот автор Кристоф Бутнер ја доби втората награда за својот ...

5 поврзани вести »

Ќе се спаси ли домчето во Тафталиџе како културно наследство под налетот на новиот урбанистички план?

Либертас - пред: 36 мин

Објектот на месната заедница Тафталиџе, популарно наречен „Домче“ во првите години од своето постоење послужил за сместување семејства чии домови биле разурнати од земјотресот во Скопје во 1963 година.

6 поврзани вести »

„Култура Бета“ организира книжевно дружење со поетесата Јулијана Величковска во „Буква“

Слободен Печат - пред: 5 часа

Неформалното младинско здружение „Култура Бета“ го најави книжевното дружење со Јулијана Величковска. Настанот ќе се одржи на 26 ноември, во кафе-книжарницата „Буква“, со почеток во 20 часот.

8 поврзани вести »

Наука / Технологија

Маск ја објави својата поддршка за Де Сантис доколку се кандидира на изборите во 2024 година

360 степени - пред: 3 часа

Но, кандидатот Де Сантис како да нема баш добро мислење за Маск. Кога го прашале што мисли за оваа поддршка тој се подбивал со милијардерот Милијардерот Илон Маск ќе го поддржи ривалот на Доналд Трамп, Рон де Сантис, за следните претседателски ...

55 поврзани вести во 4 поттеми »

(Видео) Во Сеул почнаа да сообраќаат автобуси без возачи

Макфакс - пред: 2 часа

Автобуси без возачи произведени од компанијата „Hyundai“ почнаа да се користат на патиштата во Сеул, главниот град на Јужна Кореја. Според локалните медиуми, автобусите без возачи, почнаа да функционираат во областа Јонгно-гу.

8 поврзани вести »

Американците се враќаат на Месечината – пробна мисија на НАСА, Орион влезе во орбитата

Вечер Прес - пред: 5 часа

ДЕСЕТ дена по лансирањето на беспилотната вселенска мисија на НАСА Артемис I, вселенското летало Орион влезе во орбитата на Месечината. Леталото ќе лета 64.000 километри над Месечината, објави американската вселенска агенција.

16 поврзани вести »

Сцена

ОТЕЦ ОЛИВЕР ПЕТРОВСКИ Е МАЖ НА ГОДИНАТА Хуманитарецот освои најмногу гласови на Фејсбук

+инфо - пред: 1 час

Изборот на Маж на годината се одржува по петти пат кај нас, а годинава наградите ќе бидат врачени на 30 ноември во хотелот Doubletree by Hilton. Ќе бидат врачени и награди за 13 добитници во 13 разни категории.

10 поврзани вести »

Почина пејачката и актерка Ајрин Кара, која се прослави со хитот „Флешденс“

Сакам да кажам - пред: 6 часа

Американската пејачка и актерка Ајрин Кара, која се прослави со насловните песни од филмовите „Слава“ и „Флешденс“, почина на 63 години. Нејзината публицистка Џудит Мус изјави дека Кара починала во својот дом во Флорида, но причината за смртта не е ...

8 поврзани вести »

Невозможно и недозволиво:Продуцентите не му го продолжиле договорот откако дознале дека ТВ-водителот има рак

Вечер Прес - пред: 38 мин

Британскиот водител на емисијата „Место под сонцето“ Џони Ирвин, доживеал голем шок кога дознал дека продуцентите нема да му го продолжат работниот договор поради болеста. Тој на своите соработници им соопштил дека има рак во терминална фаза, а ...

5 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт