Владата одобри 1,1 милијарда денари за континуирано снабдување со топлинска енергија во Скопје

ТВ21 - пред: 37 мин

Владата денеска на седница донесе Одлука за одобрување 1,1 милијарда денари за набавка на енергенси, пред почетокот на грејната сезона, на АД за производство на електрична енергија „Електрани на Северна Македонија“, во државна сопственост, Скопје, ...

167 поврзани вести во 16 поттеми »

Ламбе Алабаковски доби условна казна за обидот да го запали бугарскиот културен центар во Битола

Слободен Печат - пред: 1 час

Пејачот Ламбе Алабаковски е осуден на условна казна затвор од шест месеци за потпалувањето на културниот центар „Иван Михајлов” во Битола на 4 јуни годинава. Пресудата е изречена минатата недела, а од денеска стана правосилна.

41 поврзани вести во 4 поттеми »

Сеизмолозите регистрирале експлозии кај местата на истекувањето од руските гасоводи, Шведска смета дека е саботажа

Сакам да кажам - пред: 48 мин

Големо количество гас истекува од оштетениот гасовод Северен тек 2, на кој има навистина голема дупка, соопшти Данската агенција за енергетика, додавајќи дека тоа би можело да трае неколку дена, можеби и цела недела.

135 поврзани вести во 8 поттеми »

Мнозинство од Украинците на референдумот гласале за приклучување кон Русија

360 степени - пред: 35 мин

Како што јавува Ројтерс, цитирајќи ја руската државна новинска агенција РИА, врз основа на досега обработените гласови, за влез на областа Запорожје во Русија гласале за 98,19 отсто од гласачите.

95 поврзани вести во 6 поттеми »

Македонија

Маричиќ од Брисел: Ги добивме препораките за Кластер „Темели“, подготвени ќе го започнеме билатералниот скрининг

Бриф - пред: 47 мин

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на последниот објаснувачки состанок од Кластерот „Темели“ за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, рече дека експертизата, препораките и советите кои ги ...

65 поврзани вести во 4 поттеми »

Огранок на СДСМ Арачиново вработува војници

Фактор - пред: 52 мин

На социјалните мрежи се споделува повик од партискиот огранок на СДСМ Арачиново „кандидатите за нови членови на армијата да се пријават кај раководителот, односно оние што се членови на партијата да се пријават кај партиското раководство“.

7 поврзани вести »

Анџела Агелер даде заклетва како нова американска амбасадорка во Скопје

Сакам да кажам - пред: 2 часа

На церемонија во американскиот Стејт Департмент, Анџела Агелер даде заклетва како нов американски амбасадор во Република Северна Македонија, соопшти Американската амбасада во Скопје. Агелер, која е дипломатка од кариера, досега беше в.д.

32 поврзани вести во 5 поттеми »

Економија

ЕСМ од Владата доби 1,1 милијарда денари за да може да купува гас

Макфакс - пред: 29 мин

Владата на денешната седница одобри 1,1 милијарда денари за набавка на енергенси, пред почетокот на грејната сезона, на АД за производство на електрична енергија „Електрани на Северна Македонија“, во државна сопственост, Скопје, согласно Одлуката за ...

104 поврзани вести во 5 поттеми »

Николовски: Две нови важни мерки за земјоделците

Канал5 - пред: 4 часа

140 милиони денари за млекопроизводителите и 20 милиони денари за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје. Интегрален текст од денешната изјава на министерот Љупчо Николовски: Одговорно и навремено креираме мерки за поддршка на секој еден ...

61 поврзани вести во 4 поттеми »

Владата го задолжи АД „Водостопанство” надоместоците за членовите на УО да се намалат за 50 проценти

24Инфо - пред: 23 мин

Денеска, Владата ја разгледа Информацијата со план за активности за зголемување на приходите за 10 проценти и намалување на расходите за 20 проценти пристигната од АД „Водостопанство на Република Северна Македонија”, за која на една од претходните ...

18 поврзани вести »

Балкан

Земјотрес со јачина од пет степени во турскиот град Ардахан

А1 On - пред: 1 час

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала го погоди градот Ардахан во Турција. Канцеларијата за управување со вонредни состојби (АФАД) соопшти дека земјотресот ја погодил областа Голе во 17 часот и 8 минути по локално време.

8 поврзани вести »

Србија најави жесток одговор на Брисел, Вучиќ ќе ѝ се обрати на јавноста

МКД - пред: 2 часа

Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави решителен и жесток одговор на бриселската администрација во име на Србија. Одговорот ќе ѝ го соопшти на јавноста најдоцна во рок од 72 часа, пренесуваат српските медиуми.

67 поврзани вести во 4 поттеми »

Бомби фрлиле во куќа на полицаец во Црна Гора, убиен напаѓач во престрелката

Канал5 - пред: 2 часа

Црногорската полиција во размена на оган го уби напаѓачот кој пукал во полицијата при истрагата за бомбашки напад на куќа на полицаец во Подгорица. Како што информираа од црногорската полициска управа, рано изутринава во куќата на полицаец во ...

14 поврзани вести »

Свет

Идната премиерка на Италија: На Тито да му се одземе орденот, тој е одговорен за колеж

МКД - пред: 57 мин

Џорџа Мелони по сè изгледа ќе стане првата премиерка на Италија на чело на десно ориентирана влада откако нејзината конзервативна коалиција триумфираше на неделните парламентарни избори. Нејзината партија Браќа на Италија израснала од Социјалното ...

172 поврзани вести во 20 поттеми »

На Путин му беше непријатно од критиките на Лукашенко

Кумановски м. - тукушто објавено

Воената мобилизација во Русија доведе до непријатна ситуација на вчерашната средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот белоруски колега Александар Лукашенко, пишува Дејли мејл.

139 поврзани вести во 12 поттеми »

Столтенберг: Употребата на нуклеарно оружје од страна на Русија е неприфатлива

Канал5 - пред: 17 мин

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека секоја употреба на нуклеарно оружје е неприфатлива и доколку Русија го употреби, тоа ќе има сериозни последици. „Секоја употреба на нуклеарно оружје е апсолутно неприфатлива, тоа ...

92 поврзани вести во 4 поттеми »

Скопје

Општина Центар ќе произведува струја, изгласана иницијатива за формирање јавно претпријатие

А1 On - пред: 4 часа

Општина Центар може да почне подготовки за формирање на јавно претпријатие за производство и трговија на електрична енергија со поставување фотоволтаици. Советот на Општината на денешната седница со 16 гласа „за“ донесе одлука да ја прифати ...

21 поврзани вести »

„Не уби инфлацијата“ - повторно поскапе сендвичот во најпознатата сендвичара во Скопје

Press24 - тукушто објавено

Денеска е еден „тажен“ ден во Скопје. Веројатно најпопуларната сендвичара во Македонија, „7-ца“ има нови цени. Хамбургерот чини 200 денари. Другите цени видете ги во менито. „Не уби инфлацијата“, велат ...

6 поврзани вести »

ЦУК: Диви свињи се појавиле во Пржино, граѓаните да бидат внимателни при пешачење на Водно

Канал5 - пред: 5 часа

Граѓаните треба да бидат внимателни при движење на локации во планинските пешачки зони на Водно каде може да наидат на диви свињи. При евентуална средба со дивите свињи граѓните треба да бидат смирени, да не ги напаѓаат за да не ги предизвикаат, ...

32 поврзани вести во 5 поттеми »

Црна Хроника

Приведен охриѓанец, пронајдена дрога

OhridNews - тукушто објавено

Денеска (27.09.2022) во СВР Охрид приведено е 36 годишно лице од Охрид, информираат од СВР Охрид. По целосно документирање на настанот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава. ...

7 поврзани вести »

Триесетдневен притвор за дилер на дрога од Битола

Н.Македонија - тукушто објавено

Судијата му изрече 30 дневен притвор на дилерот на дрога В.М (26 ) од Битола, кај кој на 26 септември полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола при претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, пронашле и одзеле 14 ...

19 поврзани вести »

Грозоморно убиство во Скопје - татко си го убил 3 месечното бебе

Сител - пред: 4 часа

Го удирал и газел до смрт сопственото бебе. 44 годишен скопјанец е приведен синоќа поради сомнение дека го убил тримесечниот син и тоа пред очите на мајката и уште три малолетни деца. Од тешките удари со раце и нозе по глава му предизвикал на бебето ...

6 поврзани вести »

Република

„Велешка питијада 2022“ ќе се одржи од 7 до 9 октомври

Канал5 - пред: 59 мин

Општина Велес по три години пауза од 7 до 9 октомври повторно ќе ја организира „Велешката питијада 2022“ – традиционалниот фестивал на велешка пита пастрмајлија и македонски вина од Велес и целото Повардарие.

4 поврзани вести »

Никако да се реши децинискиот проблем со водата во Тетово

Алфа - пред: 5 часа

Тетовскиот водовод денеска ги доведе во заблуда граѓаните дали има исправна вода за пиење, откако преку нивниот Фејсбук профил прво објавија дека водата е загадена и не се смее да се пием по што следеше измена па потенцираа дека запрен е дотокот на ...

7 поврзани вести »

Се чистат дивите депонии во околината на Куманово

Kumanovo News - пред: 8 часа

ЈП „Чистота и зеленило“ започна со расчистување на дивите депонии на периферијата на градот и во селските населби. Во Куманово има десетина поголеми депонии и уше четириесетина помали, во речиси секое населено место.

Култура

Гунен: Пред да се емитува еден филм, мора да помине филтер за категоризација

Телма - пред: 1 час

Меѓународни еперти советуваат, пред да се емитува, филмот задолжително да помине филтер за негова категоризација, од филмски специјалисти до детски психијатри. Ив Гунен, поранешен пресетседател на француската комисија за категоризација на филмски ...

6 поврзани вести »

Во Штип започнува 10-тото јубилејно издание на театарскиот фестивал за деца и млади „Малиот принц“.

Макфакс - пред: 5 часа

Во НУЦК Ацо Шопов – Штип на 1. октомври започнува 10-тото јубилејно издание на Театарскиот фестивал за деца и млади „МАЛИОТ ПРИНЦ“. Годинава се одржува под мотото „За секое дете – за секој цвет и за оној чија отсутност мириса“.

9 поврзани вести »

(ВИДЕО) Кој и што стои зад најавата за изградба на холивудски студија во Скопје?

360 степени - пред: 6 часа

Формално, групата инвеститори се обединети во субјектот „СТП Капитал Партнерс“.Тие велат дека нивниот примарен проект на Качанички пат е наречен „Скопје технолоџи парк“. Според нивниот бизнис предлог, 44% од просторот ќе биде изграден со деловни ...

Наука / Технологија

Електричниот Peugeot e-208 добива помоќен мотор, помодерна батерија и зголемена автономија

CARClub - пред: 1 час

Електричниот Peugeot e-208 го добива погонот кој неодамна дебитираше кај e-308 – а тоа значи зголемена моќност и подобрена автономија! е-208 е најмалиот електричен автомобил во понудата на Peugeot, но тоа не значи дека нема да ги добие најновите ...

Историски момент за НАСА: Вселенско летало удри во астероид и го смени неговиот правец

Канал5 - пред: 4 часа

НАСА испиша историја! Едноминутниот молк се претвори во еуфорија. Со аплауз и овации заврши мисијата на НАСА откако целта беше постигната. Леталото на вселенската агенција Дарт успешно удри во астероидот Диморфос кој се движеше со брзина од 14 ...

83 поврзани вести во 4 поттеми »

(Видео) „Apple Watch Ultra“: Чини 800 долари, но може ли да ја преживее страшната тортура?

Точка - пред: 2 часа

„Apple“ неодамна претстави нова генерација на телефони и часовници, вклучувајќи го и „Apple Watch Ultra“ наменет за љубителите на екстремни спортови. Овој паметен часовник се нашол на тест на издржливост од јутјуберот „TechRax“ којшто нималку не го ...

11 поврзани вести »

Сцена

Кралот Чарлс III гледа „огромна надеж“ за помирување со Хари и Меган

Еспресо - тукушто објавено

Чарлс се надева. По смртта на кралицата Елизабета Втора, чија голема желба беше помирувањето меѓу кралското семејство и војводите од Сасекс, Хари и Меган, како што дознаваме од кралскиот записничар Роберт Хардман, сега истата надеж ја има ...

54 поврзани вести во 6 поттеми »

Лепа Брена лансира линија на чорапи со злато: Го кријат целулитот и проширените вени, имаат балканска цена!

Фокус - пред: 57 мин

Фолк ѕвездата Лепа Брена синоќа имаше промоција на своја колекција на женски чорапи, за кои тврди дека го кријат целулитот и проширените вени, и се идеални за повозрасни жени. Нејзиниот бренд е наречен Лејди Б, а како што откри пред медиумите за ...

6 поврзани вести »

На Шакира ќе ѝ се суди за даночна измама, обвинителството бара осум години затвор

Канал5 - пред: 2 часа

Шпанскиот суд денеска нареди судење против колумбиската суперѕвезда Шакира поради обвиненијата дека не платила 14,5 милиони евра данок на доход, покажаа судските документи. 45-годишната пејачка на хитот Hips Don't Lie, чие полно име е Шакира Изабел ...

4 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт