Ракомет

Еурофарм Пелистер се врати од -8 и со звукот на сирената дојде до бод во Шафхаузен

МКД - тукушто објавено

Еурофарм Пелистер освои голем бод од гостувањето кај Кадетен Шафхаузен, одигра 28-28 со гол на Периќ во последната секунда од натпреварот. Во еден момент се чинеше дека Еурофарм Пелистер ќе доживее дебакл, но момците на Бабиќ се вратија од речиси ...

57 поврзани вести во 4 поттеми »

Кил гостува во Скопје без двајцата најдобри ракометари

Спортски - пред: 5 часа

Eкипата на Кил тргна за Скопје на натпреварот со Вардар во рамките од Лигата на шампионите, тренерот Филип Јиха за овој удел не ќе може да смета на двајцата најдобри ракометари. Во Скопје германскиот тим ќе биде без Сандер Сагосен и Стефан Вајнхолд .

48 поврзани вести во 6 поттеми »

Ристова: Европските мечеви беа на ниво, мора да работиме за женскиот ракомет

Gol.mk - пред: 3 часа

Екипата на ЖРК Вардар се врати на меѓународната сцена и со две победи над косовска Приштина се пласира во следната фаза во Европскиот куп на ЕХФ. Првите две средби во еврокуповите по петгодишна апстиненција беа големо искуство за младиот тим, а ...

9 поврзани вести »

Нова мајсторија на Ристовска меѓу најубавите голови во ЛШ (ВИДЕО)

Дерби - пред: 14 часа

ЦСКА Москва на Сара Ристовска минатиов викенд остварија голема победа против актуелниот европски првак Вајперс Кристијансанд и тоа на негов терен во Норвешка. Рускиот тим славеше со 27-24, Ристовска даде четири гола од исто толку обиди, а токму еден ...

8 поврзани вести »

Парондо и Мораеш повторно во ист клуб

Курир - пред: 10 часа

Бразилецот Рожерио Мораеш, следната сезона ќе се врати во Бундес лигата според официјално непотрвдени информации. Бразилскиот пивот кој од редовите на Кил премина во Вардард со кого во 2019 стана и европски шампион (ќе) има нов клуб.

„Бомбата“ на Хансен со звукот на сирената за победа на ПСЖ 🎥

Спортски - 25.10.2021

ПСЖ успеа да остане перфектен во француското првенство со „седум од седум“ откако дојде до победа против Монплеје (33:34). До победата ПСЖ дојде со фантастичниот гол на Микел Хансен со звукот на сирената.

4 поврзани вести »

Каков е патот на Македонија до СП 2023 – ќе дознаеме во Унгарија во јануари

24 Ракомет - пред: 10 часа

По Европското првенство во Унгарија и Словачка во 2022 година, на ред доаѓа и Мундијалот во 2023 година што ќе се игра на европскиот континент. Шведска и Полска ќе бидат домаќини на најдобрите 32 светски селекции во машка конкуренција, отворањето ќе ...

Не знае дали ќе се врати на терен во декември, но селекторот ја стави на список за СП

24 Ракомет - пред: 8 часа

Една од најдобрите ракометарки на Холандија, Естевана Полман заздравува од повредата на коленото, но уште е далеку од враќање на терените. Според она што таа го изјавува прашање е дали ќе биде подготвена за да може да биде подготвена за игра во ...

Моравски на голот на Мелсунген

Вечер Прес - пред: 7 часа

Голманот на полската ракометна репрезентација Адам Моравски, потпиша тригодишен договор со германскиот прволигаш Мелсунген. Тој во Бундеслигата ќе се пресели од следната сезона, кога ќе му заврши договорот со актуелниот клуб Висла Плок.

Кил тргна на пат за Скопје, Сагосен и Вајнхолд останаа во карантин (ФОТО)

24 Ракомет - пред: 5 часа

Екипата на Кил тргна на пат и вечерва треба да пристигне во Скопје каде што утре му гостува на Вардар во натпревар од 6. коло од Лигата на шампионите. Тренерот Филип Јиха не можеше да ги поведе сите ракометари бидејќи дел од нив мораа да останат ...

Легендарната Волтеринг ја прекина пензијата, ќе брани за Дортмунд

Gol.mk - пред: 2 часа

Германската легендарна голманка Клара Волтеринг принудно ја прекина пензијата за да му помогне на бундеслигашот Борусија Дортмунд. Волтеринг, која има 38 години, а во пензија замина во 2019 година, реши повторно да се активира откако холандската ...

Словенија без првиот голман на ЕП?

24 Ракомет - пред: 11 часа

Селекторот на репрезентацијата на Словенија, Љубомир Врањеш направи неколку промени во својата репрезентација за контролните натпревари во рамките од ЕХФ неделата во која се предвидени средби со Хрватска.

Српски тренер дели совети во Саудиска Арабија на свој англиски јазик

Оff.net - пред: 13 часа

На видеото стои дека тренерот се вика Бошко Јоловиќ и дека е ракометен тренер во Саудиска Арабија. И нема потреба од дополнително инфо, туку не е лошо да пуштат втор, па и трет ...

Бошковски: Фаворитската улога ја оправдавме на терен, Радовиш е посилен од она што го покажува табелата

Екипа - 25.10.2021

Тинекс Пролет експресно се врати на победнички патеки по поразот од Вардар, рутински славејќи на гостувањето против Радовиш. Тренерот Андон Бошковски може да биде задоволен од изданието на својот тим, кој на теренот ја оправда фаворитската улога и ...

Ако си добар шутер, ниту 15 метри не се многу за погодок (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 22 часа

На беелорускиот првак Мешков Брест не му оди добро во Лигата на шампионите и има пет порази на пет меча. За разлика од ЛШ, на домашно тло во белоруската лига реди само победи. На мечот против Конон Гродно, прекрасен погодок од повеќе од 15 метри ...

Урнебесно: Кога Србин им држи лекција на ракометари во С. Арабија на англиско-српски! (ВИДЕО)

Sport 1 - пред: 23 часа

Ракометниот тренер се вика Бошко Јоловиќ, работи во Саудиска Арабија и после очајна партија на неговите избраници, реши да ги „подбере“ во соблекувалната за да им објасни некои работи. Пола српски, пола англиски, со урнебесни движења, се обиде да им ...

Алеиш Гомез останува уште долго во Барселона

24 Ракомет - пред: 22 часа

Десното крило на Барселона, Шпанецот Алеиш Гомез ја продолжи соработката со клубот за кој дебитираше во сезоната 2014/15. Според новиот договор тој ќе биде дел од шампионот на Шпанија уште пет години.

Најавите потврдени – Ентрериос го напушта Нант и го презема Лимож

24 Ракомет - 25.10.2021

Тренерот на Кире Лазаров во Нант, Алберто Ентрериос дефинитивно ја работи последната сезона во оваа екипа. Гласините дека си заминува се потврдени и тој се сели во редовите на Лимож каде што ќе почне со работа во тимот кој има засилени амбиции за ...

Македонската снаа, Аморим Талеска се збогуваше со репрезентацијата на Бразил

24 Ракомет - 25.10.2021

Ракометарката која дојде во Европа пред повеќе од една деценија и играше за Кометал Ѓорче Петров, Едуарда Аморим одлучи да стави крај на настапите за националниот тим на Бразил. Македонската снаа одлучи да ја заврши репрезентаивната кариера, а упати ...

Трајковски и Чурлевски му донесоа триумф на СИФ

24 Ракомет - 25.10.2021

Тимот на Сјундеа ИФ ја забележа првата победа во новата сезона од финскиот шампионат. Најзаслужни за триумфот на „зелено-жолтите“ над АИФК со 29-27, беа македонските интернационалци Игор Трајковски и Филип Чурлевски.

Битолски Феникс АМС го покажа патот: Најмлада екипа и репрезентативен квалитет во своите редови

Gol.mk - 25.10.2021

Женската лига е преполна со млади екипи, ростери од девојчиња кои се дел од кадетски или младински екипи и кои својот зенит треба да го достигнат во годините кои доаѓаат. Тоа е добар процес, иако потребни се и искусни ракометарки кои ќе ги водат низ ...

РК Алкалоид не запира, совладан и Текстилец за “шест од шест“

SportMedia - 25.10.2021

Ракометарите на Алкалоид ја продолжуваат успешната серија во Првата лига на Македонија. Тие денеска со 36-19 (17-8) успеаја да го совладаат составот на Текстилец и тоа на гости во Штип. Ова е шести триумф на новиот клуб кој сега има шест победи во ...

Гледајте ја ВО ЖИВО ждрепката за третото коло во Европскиот Куп (ЛИНК)

24 Ракомет - 25.10.2021

Ракометарките на Вардар останаа единствен женски претставник на Македонија во европските купови. Ривалот ќе го дознаат денеска на ждрепката во седиштето на ЕХФ во Виена, а неа може да ја следите на линкот во продолжение...

Филип Лазаров дебитира како асистент на Јоновски во Интерактив Хендбал

Gol.mk - 25.10.2021

Екипата на Ратинген замина во историјата и доби ново име - Интерактив Хендбал. Тимот на последниот меч на домашен терен славеше против Лангелфелд со 33-28. Овој меч беше деби за Филип Лазаров, кој доби улога да биде асистент на Ацо Јоновски.

Коњалти не го дава врвот, Гакидова и Јанеска доминираат низ Турција

24 Ракомет - 25.10.2021

Ракометарките на Коњалти во шампионатот на Турција ја забележаа петата победа во низа откако триумфираа убедливо против Арач со десет гола разлика, 31:21. Победата беше обезбедена уште по првото полувреме кое заврши со предност за екипата на Коњалти ...

Вардар е носител пред ждрепката, погледнете ги можните противници во Европскиот Куп

24 Ракомет - 25.10.2021

Од четирите екипи од Македонија во Европскиот Куп, единствено Вардар остана да ја брани честа на женскиот ракомет во меѓународните натпреварувања. Избраничките на Драгана Ристова со две победи над Приштина се пласираа во третото коло и од првиот ...

Денеска на терените: Активен ден за старт на новата седмица

24 Ракомет - 25.10.2021

За разлика од претходните понеделници денеска се очекува да има солиден број на натпревари така што новата седмица ќе донесе нови интересни средби. Денеска има натпревари во неколку земји, а ќе има и интересни средби така што новата ракометна ...

Андоновски за 24Ракомет: Влеговме меѓу кандидатите за плеј-оф, пред две недели не беше така

24 Ракомет - 24.10.2021

Екипата на Тиквеш дојде до нова победа, а за тренерот Горан Андоновски ова е три од три после враќањето на клупата на кавадарчани. Денеска тимот на Тиквеш победи со 30:26 на гостувањето кај Скопје 2020, па Андоновски има причина за да биде задоволен ...

Преспа го намачи Борец, но остана без бодови

24 Ракомет - 24.10.2021

Во дерби натпреварот од Првата машка лига помеѓу „фенерџиите“ во Групата А, Борец беше подобар на гостувањето во Ресен против Преспа со 24:21. Екипата на Преспа и покрај сите проблеми во клубот успеа да им парира на противниците во првиот дел, иако ...

Минимални порази на Пешевски и Миркуловски во Бундес

24 Ракомет - 24.10.2021

Двајца од македонските интернационалци кои играат во Бундес лигата Пешевски и Миркуловски забележаа минимални порази во новото коло. Тие ги загубија дуелите со идентични 29:30. Репрезентативниот пивот Жарко Пешевски кој настапува во екипата на ...

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт