СКАНДАЛ: СДСМ-Арачиново ги повикува кандидатите кои што аплицирале за работа во АРМ да се јават кај претседателот на огранокот на партијата

Курир - пред: 33 мин

Владејачката партија продолжуваат да ја тресат скандали. Имено, на официјалната фејсбук страница на СДСМ Арачиново, кандидатите кои што аплицирале за работа во АРМ се повикуваат да се појават кај претседателот на огранокот на истата партија или кај ...

7 поврзани вести »

Ново задолжување од 250 милиони евра со високи камати и без план, власта размислува само како да издржи до избори

Нетпрес - пред: 46 мин

-Повторно ново задолжување од 250 милиони евра со краток рок од 3 години и премногу високи камати за таков рок на отплата. А, мерките за стопанството и граѓаните никаде ги нема, пишува на својот Фејсбук профил.

5 поврзани вести »

Шест месеци условна затворска казна за Ламбе Алабаковски

Lider - пред: 23 мин

Пејачот Ламбе Алабаковски е осуден на условна казна од шест месеци за потпалувањето на културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола, пренесува Нова Македонија. Пејачот откако го подметна пожарот, во кој изгоре вратата на центарот, беше притворен, за ...

38 поврзани вести во 4 поттеми »

Детали за автомобилот што излета во Вардар: Возачот уште не е пронајден

Press24 - пред: 40 мин

РЦУК Тетово, известува дека од последниот контакт со ПС Групчин во 17:40 часот e добиена информација дека се уште не е пронајдено лицето возач и евентуални сопатници, ако ги имало, од автомобилот што излета во реката Вардар кај с.Желино.

44 поврзани вести во 4 поттеми »

Македонија

Ристо Пенов прифати да биде министер за локална самоуправа

Lider - пред: 1 час

Поранешниот градоначалник на Скопје, Ристо Пенов, ја прифатил понудата да биде министер за локална самоуправа во владата на премиерот Димитар Ковачевски. Лично Пенов за „360 степени“ потврди дека по консултациите во изминатите денови решил да и се ...

16 поврзани вести »

Бугарското МНР го осуди исвикрувањето на бугарската химна во Скопје

Денешен - пред: 40 мин

Бугарското Министерство за надворешни работи го осуди исвиркувањето на бугарската химна на фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Македонија и Бугарија во Скопје. Во изјавата на портпаролот на бугарското МНР и заменик министер за надворешни ...

88 поврзани вести во 4 поттеми »

Ангела Агелер положи заклетва како нова амбасадорка на САД во Скопје

Република - пред: 4 часа

На церемонија во Стејт департментот, Ангела Агелер положи заклетва како нова амбасадорка на САД во Македонија, објави на фејсбук Американската амбасада во Скопје. се наведува во објавата на Американската амбасада.

32 поврзани вести во 5 поттеми »

Економија

НИКОЛОВСКИ: Обезбедуваме доволно храна зимава – леб, брашно, млеко и масло за јадење ќе има за сите граѓани на нашата земја

Денешен - пред: 1 час

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска соопшти дека леб, брашно, млеко и зејтин ќе има. – Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има. Обезбедуваме доволно храна за сите граѓани, истакна Николовски на ...

61 поврзани вести во 4 поттеми »

Домашни јаболка за ученици во 350 школи

Република - пред: 2 часа

Владата на денешната седница ја усвои Програмата за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје во 2022 година. Програмата е нова, се носи прв пат и ќе овозможи околу 186.000 ученици во 350 школи за ужина да добиваат домашни, македонски јаболка.

12 поврзани вести »

МФ: Владата обезбеди 250 милиони евра со поволни услови преку германски хартии од вредност

Press24 - пред: 5 часа

Владата донесе одлука за издавање хартии од вредност на германскиот пазар, обврзница позната како „Namensschuldverschreibungen“, односно NSV, во износ од 250 милиони евра. Како што соопшти Министерството за финансии (МФ), средствата ќе се искористат ...

19 поврзани вести »

Балкан

Грција предлага формирање европски фонд за справување со високите цени на природниот гас

Курир - пред: 2 часа

Формирање европски фонд во висина од 80 милијарди евра за справување со последиците од високите цени на природниот гас, предлага Грција, преку писмото до извршниот потпретседател на ЕК надлежен за европскиот зелен договор Франс Тимерманс и до ...

9 поврзани вести »

Заглавени 120 рудари во Трепча поради прекин на електричната енергија

Lider - пред: 3 часа

Во косовскиот рудник за јаглен Трепча попладнево останале заглавени 120 рудари од првата смена, поради прекин на снабдувањето со електрична енергија, јави дописникот на МИА од Приштина. Веста за порталот „Газета експрес“ ја потврди директорот на ...

18 поврзани вести »

На Игор Вукотиќ му се закануваат со убиство поради тоа што има има исто име и презиме како братот на водачот на Шкаљарскиот клан

Република - пред: 16 мин

На Игор Вукотиќ жвотот му се претвори во пекол поради истото име, презиме и датум на раѓање како и братот на водачот на Шкаљарскиот клан. Тој постојано живее во страв отако во медиумите беше објавена фотографија со мета на чело.

8 поврзани вести »

Свет

Блинкен: Можната саботажа на Северен тек не е во ничиј интерес

Нетпрес - пред: 16 мин

Првичните податоци укажуваат на можен чин на саботажа или напад на гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2, и ако е така тоа не е во ничиј интерес, изјави во вторникот американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

130 поврзани вести во 7 поттеми »

Столтенберг: Референдумите во Украина немаат легитимитет

Press24 - пред: 18 мин

Лажните референдуми што ги одржува Русија немаат легитимитет и се грубо кршење на меѓународното право. Овие територии се Украина, напиша генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на Твитер.

10 поврзани вести »

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

Lider - пред: 2 часа

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека нема да бара екстрадиција од странски влади за илјадниците руски државјани кои ја напуштаат земјата во обид да избегнат мобилизација поради војната во Украина.

137 поврзани вести во 12 поттеми »

Скопје

ЦУК: Диви свињи се појавиле во Пржино, граѓаните да бидат внимателни при пешачење на Водно

Курир - пред: 4 часа

Граѓаните треба да бидат внимателни при движење на локации во планинските пешачки зони на Водно каде може да наидат на диви свињи. При евентуална средба со дивите свињи граѓните треба да бидат смирени, да не ги напаѓаат за да не ги предизвикаат, ...

32 поврзани вести во 5 поттеми »

Подгответе се: Утре повеќе скопски општини без струја и вода

Press24 - пред: 1 час

Регионалниот центар за управување со кризи, Скопје, по добиените информации од ЕВН Македонија, известува за планирани пркеини на електричната енергија, во текот на утрешниот ден (28.09.2022), на следните локации: -Во периодот од 08.30 до 14.30 ...

35 поврзани вести во 3 поттеми »

Изгласана иницијативата Општина Центар да произведува струја

Скопје инфо - пред: 2 часа

Со 16 гласа „за“ е изгласана иницијативата за формирање јавно претпријатие за производство и трговија со електрична енергија, со поставување фотоволтаици во Општина Центар. Оваа одлука беше изгласана на 14-та седница на Советот на Општината.

21 поврзани вести »

Црна Хроника

БИЗАРНА СМРТ: Скопјанка починала откако пијана паднала во врела зимница

Курир - тукушто објавено

50 годишна скопјанка починала, откако пред неколку дена паднала во врела зимница, објави „Скопје Инфо“. Скопјанката заработила тешки изгореници по телото, по што била примена во скопската градска болница „Св.

10 поврзани вести »

Детали за хоророт кој ја потресе Македонија: Таткото кој до смрт претепа бебе, ја нападнал и мајката

Lider - пред: 42 мин

На 26.09.2022 во 08:00 часот, полициски службеници од Полициската станица Бит Пазар го лишиле од слобода С.Б.(44) од Скопје. Тој се сомничи дека околу 00:30 часот физички го малтретирал своето мало бебе, кое подоцна починало.

6 поврзани вести »

Необична ситуација: Се испотепале двајца дедовци

Press24 - пред: 1 час

Две лица на возраст од 75 и 70 години физички се пресметале, по претходно недоразбирање. Случајот бил пријавен вчера (26.09.22) во Полициската станица Драчево во 12.30 часот. Од МВР информираат дека двајцата го нарушиле јавниот ред и мир.

6 поврзани вести »

Република

Исклучен дотокот на вода од новиот водовод во Тетово, водата може да се пие

Курир - пред: 10 часа

Вода за пиење во Тетово во моментот има само од стариот водоснабдителн систем и истата може да се пие, информираат од ЈКП Тетово. На нивната Фејсбук страница првично беше објавено дека водата е загадена и не е пиење, но од раководството на работната ...

7 поврзани вести »

Јорданов: Во време на криза го решивме уличното осветлување без да има проблем за граѓаните

Lider - пред: 23 часа

Најголем дел од финансиските средства кои што ги прибираме како основ на даноци и такси, кои граѓаните ги плаќаат во општинската каса ќе бидат пренасочени за она кое што е наша примарна цел а тоа е обезбедување на чиста вода за пиење, да се одвива ...

6 поврзани вести »

Јорданов: Мора да има промени, луѓето ќе останат на улица, ќе има социјални немири

Република - пред: 21 часа

Објективно во Македонија се потребни промени и на политичката сцена, реформирање на најголем дел од партиите коишто се во владината коалиција затоа што ова што се случува во изминатите неколку години, верувајте сите ние го чувствуваме, ако причината ...

4 поврзани вести »

Култура

Владимир Костов од Македонија е еден од добитниците на наградата „Ана Франк“

Скопје инфо - пред: 2 часа

Објавени се добитниците на наградата за врвни остварувања на планот на литературата за деца и млади „Ана Франк“. Владимир Костов од Македонија, Фахрудин Кучук од Босна и Херцеговина и Оливера Јелкиќ од Србија се годинашни добитници, а наградата ја ...

5 поврзани вести »

Белградско драмско позориште гостува во МНТ со претставата „Лет над кукавичкото гнездо“

Република - пред: 4 часа

На сцената на Македонскиот народен театар (МНТ) на 4 и 5 октомври годинава со почеток во 20 ќе гостува Белградско драмско позориште (БДП) со претставата „Лет над кукавичкото гнездо“, работена според текстот на Кен Кеси/Дејл Васерман, а во режија на ...

11 поврзани вести »

Во Штип започнува 10-тото јубилејно издание на театарскиот фестивал за деца и млади „Малиот принц“.

Макфакс - пред: 4 часа

Во НУЦК Ацо Шопов – Штип на 1. октомври започнува 10-тото јубилејно издание на Театарскиот фестивал за деца и млади „МАЛИОТ ПРИНЦ“. Годинава се одржува под мотото „За секое дете – за секој цвет и за оној чија отсутност мириса“.

9 поврзани вести »

Наука / Технологија

Вселенско летало на НАСА удри во астероид за да му ја смени патеката на движење

Денешен - пред: 4 часа

Вселенско летало на НАСА, Дарт успешно удри во безопасен астероид, како дел од тестот, дали може да се смени неговата траекторија. Астероидот кој бил мета во тестирањето на НАСА бил оддале;ен на 11 милиони километри од земјата.

84 поврзани вести во 4 поттеми »

Електричниот Peugeot e-208 добива помоќен мотор, помодерна батерија и зголемена автономија

CARClub - пред: 26 мин

Електричниот Peugeot e-208 го добива погонот кој неодамна дебитираше кај e-308 – а тоа значи зголемена моќност и подобрена автономија! е-208 е најмалиот електричен автомобил во понудата на Peugeot, но тоа не значи дека нема да ги добие најновите ...

(Видео) „Apple Watch Ultra“: Чини 800 долари, но може ли да ја преживее страшната тортура?

Точка - пред: 1 час

„Apple“ неодамна претстави нова генерација на телефони и часовници, вклучувајќи го и „Apple Watch Ultra“ наменет за љубителите на екстремни спортови. Овој паметен часовник се нашол на тест на издржливост од јутјуберот „TechRax“ којшто нималку не го ...

11 поврзани вести »

Сцена

Шакира на голема мака: Пејачката се соочува со казна затвор – еве што ја очекува

Курир - пред: 2 часа

Шпански судија денеска го одобри судењето на колумбиската пејачка Шакира (45), обвинета за затајување данок, пренесува АП. Добитничката на престижната награда „Греми“ е обвинета дека во 2018 година не платила данок од 14,5 милиони евра на ...

4 поврзани вести »

Нострадамус предвидел кој ќе биде крал по Чарлс, а тоа не е Вилијам

Press24 - пред: 8 часа

Смртта на кралицата Елизабета Втора на 96-годишна возраст била предвидена пред неколку векови од францускиот астролог Нострадамус, според книга што ги толкува неговите пророштва, а се продава како алва од нејзината смрт на 8 септември.

7 поврзани вести »

Илда Шаулиќ на свадбата на брат ѝ ги покани своите најдобри пријателки: Немаше поим какви реакции ќе предизвикаат (ФОТО)

Женски магазин - пред: 2 часа

Марина Тадиќ го имаше најоригиналниот стајлинг на свадбата на Шаулиќ, а Дајана Пауновиќ ги воодушеви сите со безвременска елеганција! Наследникот на кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, како што многумина го нарекуваа, се ожени со својата ...

9 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт