Република

За три дена 108 случаи на ковид 19

Р.С.Европа - пред: 11 часа

Во последните три дена во земјава се регистрирани 108 нови случаи на КОВИД-19 од направени 976 тестирања. Оздравени се 135 лица, а во истиот тридневен период регистрирани се три починати лица.

6 поврзани вести »

Продолжуваат инфраструктурните активности во Битола

Курир - пред: 10 часа

Продолжуваат инфраструктурните активности во општина Битола. Како дел од проектот за реконструкција на улицата „7 ми јули“, денес започна асфалтирањето на улицата во должина од 322 метри. Асфалтирањето се врши во два слоја, а вкупната вредност на ...

Три награди за македонските медари на саемот во Тетово, кило мед од 700 до 1.200 денари

Сакам да кажам - 02.10.2022

Трета година по ред во Тетово се одржува Саемот на мед, манифестација на која освен што се презентира македонскиот мед се прогласуваат и победниците од меѓународниот натпревар во квалитет на мед „Тетовски награди за мед# (Tetovo Honey Awards).

7 поврзани вести »

„Денови на кочанскиот ориз“

Вечер Прес - 02.10.2022

Манифестацијата „Денови на кочанскиот ориз 2022“, годинава ќе се одржи од 4 до 8 октомври. Во рамките на овогодишната програма, во периодот од 4 до 7 октомври, ќе се одржат промоции на книги, средби со писатели во основните училишта во Кочани и ...

Кумановскиот актер Никица Јанковски доби награда за најдобар актер

Кумановски м. - пред: 15 часа

Актерот Никица Јанковски од Куманово викендов се закити со наградата најдобар актер на театарскиот фестивал „Малиот принц“ кој се одржува во Штип. Јанковски играше во претставата „Малата сирена“ со која Театар Куманово се претстави пред штипската ...

Депонија во центарот на Скопје – Комунална хигиена и Центар бараат сопственикот да го исчисти ѓубрето

ТВ21 - пред: 8 часа

Купишта расфрлано ѓубре, парчиња од стакла, измет и умрени животни – ваква е сликата кај зградата на поранешен „Технометал – Вардар“ која се наоѓа во строгиот центар на Скопје. Граѓаните велат срамно е да има има депонија во центарот на градот и ...

Се пошумува паркот на Спомен костурницата

Kumanovo News - пред: 10 часа

Ученици од Техничкото училиште „Наце Буѓони“, денеска го пошумуваа паркот на Спомен костурницата, како дел од еколошката акција „Куманово мој зелен дом“, која има за цел да ја подигне еколошката свест на граѓаните.

Бројни волонтери, активисти, поддржувачи, пријатели на Црвен крст Охрид на градскиот плоштад имаа свој ден за забава, дружење, едукација

OhridNews - пред: 11 часа

Бројни волонтери, активисти, поддржувачи, пријатели на Црвен крст Охрид, од сите возрасти, на градскиот плоштад во Охрид имаа свој ден за забава, дружење, едукација. Најбројни, највесели беа најмладите, кои ја следат едукативната програма Полетарче, ...

Нова фекална канализација на улица „Даме Груев“

OhridNews - пред: 10 часа

Денеска започнаа градежните активности за поставување нова фекална канализација на улица „Даме Груев“ на потегот кај Старото кино. Изведувач на градежните активности е фирмата „БОКОП“ од Струга и истите се очекува да завршат за десеттина дена.

Жените во минатото, сегашноста и борбата на жената за Македонија

Тера - пред: 10 часа

„Жените во минатото, сегашноста и борбата на жената за Македонија“, беше насловот на трибината која се одржа во Битола, а ја организираше УЖ на ВМРО ДПМНЕ од Битола. На трибината пред присутните се обрати претседателката на УЖ ВМРО-ДПМНЕ Жаклина ...

„Сите заедно во борба против канцерот“- хуманитарен настан во Битола

Тера - пред: 10 часа

На иницијатива на Тамара Илиевска и Викторија Брдаровска, викендов на плоштадот Магнолија, беше организиран хуманитарен настан, насловен „Сите заедно во борба против канцерот“. Во изминатиот период, тие организираа хуманитарна акција за собирање на ...

Започна одбележувањето на Детската недела низ општините во Скопје

Скопје инфо - пред: 13 часа

Првата недела од месец Октомври е посветена на детските права и обврски. Во рамките на одбележувањето на Детската недела, илјадници деца од цел свет учествуваат во разни настани и активности за да ги покажат нивните таленти, вештини, достигнувања, ...

Приватните лекари чекаат да излезе во Службен весник документот дека капитацијата ќе се покачи на 75 денари, а на стоматолозите на 61 денар

Сакам да кажам - пред: 14 часа

Приватните лекари се во исчекување дали Владата ќе ја реализира најавата за покачување на капитацијата. Во време на нивниот протест на почетокот на септември, се појави документ во јавноста со нова повисока вредност на капитацијата за приватните ...

Искршени млади дрвја од дрворедот на „Туристичка“

OhridNews - пред: 14 часа

Продолжува неодговорното однесување на поединци или групи кои правата штета на јавните добра во градот. По само еден ден откако беше превртена една од типизираните куќарки, оштетени и млади дрвја од дрворедот на улицата „Туристичка“.

Во Црвена Вода одбележан јубилејот 79-години од издавањето на Манифестот на АСНОМ на ГШ на НОВ и ПОМ и патронен празник на Oпштина Дебрца

OhridNews - пред: 14 часа

Денес, во селото Црвена Вода, Дебрца одбележан јубилејот- 79 години од издавањето на Манифестот на АСНОМ на ГШ на НОВ и ПОМ, на трети октомври 1943 година, ден кој е и патронен празник на Општина Дебрца.

“Силата на Бабата“ од Новаци во посета на домот за стари лица “Дом Софија“

Битола Њуз - пред: 11 часа

Првата работна недела во месец октомври, започна со одбележување на Меѓународниот ден на стари лица 1 октомври, во “Дом Софија“ во Битола. По тој повод, во посета на нашата установа беа претставнички од здружението “Силата на Бабата“ од општина ...

Отворена: Повеќе од две седмици изложени сме на фекалии, надлежните итно да најдат решение!

OhridNews - пред: 17 часа

До Фонд за комунален развој Општина Охрид Почитувани Денот 17-ти септември 2022 година за жителите на најпрво урбанизираните улици во Охрид: „Галичица“, „Мирче Ацев“ и „Никола Карев“ ќе биде запаметен како ден кој значително ќе им ги промени ...

Објавен Јавен повик за доделување образовен додаток за студенти од семејства со социјален ризик и кои студираат надвор од Охрид

OhridNews - пред: 16 часа

Општина Охрид, во врска со својата надлежност за социјална заштита за академската 2022/2023 година ќе додели еднократен паричен надоместок – образовен додаток за студенти кои студираат надвор од Општина Охрид и потекнуваат од семејства со социјален ...

Напладне со Владимир Алексијоски: ЈП “Колекторски систем” со милионски сметки за струја, може ли да биде доведена во прашање заштитата на Охридското Езеро?

OhridNews - пред: 17 часа

ЈП”Колекторски систем” во милионски долг за струја, а сметките месец за месец нижат гигантски суми за потрошена енергија. Пречистителните станици зависат од струја, ако ја нема фекалиите ќе завршат директно во Охридското Езеро.

За непрописно престигнување во Гостивар за неколку часа казнети 42 возачи

Gostivarpress.mk - пред: 15 часа

Полициски службеници на СВР Тетово вчера (2 октомври) од 14 до 19 часот спроведоа акциска контрола за престигнување во која вкупно биле санкционирани 71 возач (Тетово-29 и Гостивар-42). Најголемиот број од констатирани прекршоци 60 (ТЕ-28 и ГВ-32) ...

Презентирани плановите за пешачка зона и зони на смирен сообраќај во Куманово

Кумановски м. - пред: 16 часа

Во општина Куманово се одржа првата работна средба за нацрт планот и стратегијата за воведување на пешачка зона и зони на смирен сообраќај на подрачјето на градот, соопштија надлежните од секторот за урбанизам.

Малолетник претепан во Куманово од врсник

Кумановски м. - пред: 14 часа

Малолетник од Куманово викендов бил физички нападнат од друг малолетник, информираат денеска од Секторот за внатрешни работи Куманово. – На 02.10.2022 во 23.35 часот во СВР Куманово, З.Г.(47) од Куманово пријавил дека на улица „Моша Пијаде“ во ...

Патник ограбил таксист во Гостивар ноќеска

Gostivarpress.mk - пред: 14 часа

СВР Тетово информира дека ноќеска (3 октомври) во 2 часот после полноќ, 53 годишниот Б.Д. од Гостивар пријавил дека половина час пред тоа на улица „Браќа Ѓиновски“ во Гостивар едно лице кое се превезувало со неговото такси возило, заканувајќи му се ...

Огнометите во Велес се главно нелегални и непријавени

Сакам да кажам - 02.10.2022

Повеќето од огнометите кои често ги има во Велес се непријавени. Ова го кажа командирот на Полициската станица Велес Александар Костов, одговарајќи на советничко прашање, при разгледувањето на работата на станицата во првите шест месеци годинава.

Деновиве пред 10 години: додека се “покриваше“ фабриката, “Кромберг и Шуберт” ги објави првите огласи за работа

Битола Њуз - 02.10.2022

-Во октомври 2012 година, при посета на владина делагација во фабриката во изградба, на германската компанија “Кромберг и Шуберт” беше објавено дека е започнато со вработување првите работници, започна со своите сеќавања Димче Миновски, хроничар на ...

Света литургија во Гостивар во чест на Собор на сите Македонски Светии

Gostivarpress.mk - 02.10.2022

Во чест на празникот Собор на сите Македонски Светии, во соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Гостивар утрово беше отслужена Света архиерејска литургија, на која чиноначалствуваше неговото вископреосвештенство митрополитот ...

Ногачески: Прогласување на Белчишкото Блато за заштитено подрачје ќе значи негова заштита, одржливо управување и искористување на туристичките потенцијали

OhridNews - 02.10.2022

Во моментов во Владина процедура е постапката за прогласување на Белчишкото Блато за заштитено подрачје во категорија IV Парк на природата. Прогласувањето на Белчишкото Блато за заштитено подрачје ќе значи многу за Дебрца вели градоначалникот Зоран ...

Превртена една од типизираните куќарки на „Кеј Македонија“

OhridNews - 02.10.2022

Синоќа, на улицата „Кеј Македонија“ беше забележан уште еден случај на вандализам, каде беше вандализирана една од типизираните куќарки, сопственост на ЈП Градски Пазар Охрид, информираат од претпријатието.

Започна со активности Ромскиот здравствен образовен центар (фото)

Битола Њуз - 02.10.2022

Првиот официјален настан на Ромскиот здравствен образовен центар во соработка со ОУ „Ѓорѓи Сугрев“ во Битола, во спортската сала на ООУ„Ѓорѓи Сугрев“ – Битола се одржа спортски натпревар со родители и деца од сите генерации од ромската и неромската ...

Топло неделно утро, најмногу дожд наврнал во Маврово

Gostivarpress.mk - 02.10.2022

Во целата земја утринските температури се над нулата, топло е и на планинските предели. Во изминатите 24 часа до 8 часот најмногу дожд наврнал во Маврово 31 литар на м2. Во Лазарополе, според УХМР, се регистрирани 5 степени, 6 во Маврови Анови, 7 ...

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт