Република

Трпејца – една од најубавите туристички дестинации во земјава, позната уште и како македонскиот Сен Тропе

Скопје24 - пред: 9 часа

Доколку се уште се мислите каде да заминете на одмор оваа годна, а тоа да биде одмор во вистинска смисла на збор, без гужва, галама, а сепак да сте во Македонија тогаш Трпејца е идеална за вас. Мир и спокој.

5 поврзани вести »

Вардар и Бабуна кај Велес неисправни за капење, безбедно во езерото „Младост“

Сител - пред: 10 часа

Реките Вардар и Бабуна во околината на Велес се неисправни за капење и наводнување, соопшти денеска стручен тим на ЈЗУ Центарот за јавно здравје Велес согласно анализите на водите од последниот месечен увид.

6 поврзани вести »

Шилегов ќе им одредува на скопските градоначалници што да вцртуваат во деталните планови за да спречи нехумани градби

Сакам да кажам - пред: 16 часа

Град Скопје преку интервенции во Генералниот урбанистички план (ГУП) ќе им одредува на Општините што може да вцртуваат во деталните урбанистички планови. По налог на градоначалникот Петре Шилегов ќе се донесат 23 регулациски планови на Генералниот ...

Во нива во Долно Блаце пронајдени 14 паковки со марихуана

А1 On - пред: 13 часа

Во нива во Долно Блаце е се пронајдени 14 паковки со марихуана. Како што информира Министерството за внатрешни работи, вчера во 14,55 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје Б.З. пријавил дека пронашол црна торба во која имало кеси со марихуана.

4 поврзани вести »

Започна Летното бизнис патување за млади професионалци од дијаспората, се запознаа со работата на „Алкалоид“

еМагазин - пред: 15 часа

На 14-ти јули со посета на традиционалната Галичка свадба, заедно со претставници на Македонскиот центар за меѓународна соработка и Birthright Macedonia, започна третото издание на Летното бизнис патување за млади професионалци од дијаспората, во ...

И ВО МАКЕДОНИЈА СЕ БАРААТ СЕЗОНЦИ: Eве каде и колку можете да заработите

Фактор - пред: 21 часа

Во земјава се бараат сезонски работници за берба на јаболка, грозје, аронија и друго овошје, во Ресен, Преспа, Берово, Кавадарци, а дневно може да се заработат по 700, 800 до 1000 денари. Во ресенско – преспанскиот крај ќе бидат потребни над 1000 ...

4 поврзани вести »

Пивара Скопје ќе донира Летниковец во Нова Битола

Шеталиште - пред: 8 часа

Пивара Скопје ќе и донира Летниковец на Општина Битола, барање кое денеска беше одобрено од Советот на Општина Битола. Летниковецот е правоаголен со димензии 3×3 со стреа 60 cm. Дрвени столбови, висина од 200 cm.

Проектот „Мој општинар“ го подобри живеењето во општина Кавадарци (ВИДЕО)

Курир - пред: 8 часа

Проектот „Мој општинар“ во општина Кавадарци има за цел да ги доближи граѓаните поблиску до општината. Преку проектот хорт и културно се озеленија на 30.000 метри квадратни, поставени се 1100 метални столбови за побезбедно движење на пешаците, ...

Нов борер за операционата сала на одделението за ортопедска хирургија во Битола

Шеталиште - пред: 8 часа

Нов борер за операционата сала на одделението за ортопедска хирургија и травматологија набави менаџерскиот тим на Клиничка Болница Битола, со сопствени средства. „Деновиве на одделението за ортопедска хирургија и травматологија пристигна новиот ...

Ретко богатство оставено да гние: Чешмата во прилепското село испеано во песната “По пат одам, за пат прашам” целосно заборавена

Маркукуле - пред: 6 часа

Заминуваме, оставаме и забораваме. Поминуваме, гледаме и не забележуваме. Пред очите пропаѓаат неповторливи вредности, сведоци на времето минато, споменици изработени со мајсторство, со знаење и естетика.

Обнова на стариот возен парк во општина Кавадарци

Курир - пред: 11 часа

За обнова на возниот парк и поефикасна работа на службите, општина Кавадарци обезбеди три нови возила и три скутери, информираше Драган Рамов, одговорно лице за општинскиот возен парк. Тој нагласи дека тоа е реализирано преку јавна постапка.

Го пресретнал на улица и го удрил со тврд предмет - тепачка во Куманово

Сител - пред: 12 часа

Тепачка на улиците во Куманово. Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против Ф.Љ.(61) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “насилство“.

Вртелешката од пред МНР преместена во градски парк

Сакам да кажам - пред: 14 часа

Вртелешката која стоеше пред зградата на Министерството за надворешни работи денеска е преместена во Градскиот парк. Град Скопје планираше вториот карусел да го постави во населбата Топаанско поле но бидејќи жителите на околните згради не ја сакаа, ...

Работам ама не сакам да се сликам, вели градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски

Сакам да кажам - пред: 16 часа

Работиме, поголем број од проектите кои ги ветив во кампањата за оваа година се исполнети. Не сакам да се сликам на секој завршен проект, вели градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски.

Во кичевско се реконструира локалниот пат Осломеј – Туин

Н.Македонија - пред: 13 часа

За да се олесни движењето на моторните возила и други превозни средства, да се зголеми пропусната моќ и безбедноста во сообраќајот, во Општина Кичево се реконструираат повеќе локални патишта.

Се помалку првачиња во внатрешноста

Н.Македонија - пред: 16 часа

За тоа каква иднина му претстои на еден регион, најдобар индикатор е бројот на новороденчиња, а следствено на тоа и бројот на првачиња. За жал, во поголемиот дел од земјава бројките во изминатите две децении бележат континуиран пад и од година на ...

Трајчевска: Поднесена е кривична пријава за градоначалничката Петровска поради незаконско работење

Курир - пред: 13 часа

Барам дополнување на дневниот ред со точка која гласи: Информација за организацијата на превозот за учениците во учебната година септември 2018 – јуни 2019 година. Би сакала да го образложам ваквото барање и тоа до нас како советници стигнуваат ...

Во Маврово на 20 и 21 јули ќе се одржи „ЦАЦИБ Маврово 2018“

Gostivarpress.mk - пред: 14 часа

На 20 и 21 јули во прекрасното Маврово ќе се одржи 10-та меѓународна ЦАЦИБ изложба на расни кучиња, 5-та по ред во Маврово „ЦАЦИБ Маврово 2018“. Настанот е во организација на Кинелошкото друштво Скардус од Гостивар, а во соработка со Кинелошкиот ...

Времен сообраќаен режим и безбедност во летната туристичка сезона, теми на состанокот на Локалниот совет за превенција на Маврово Ростуште

Gostivarpress.mk - пред: 16 часа

Локалниот совет за превенција на општина Маврово и Ростуше одржа средба на која се дискутираше за актуелни прашања од јавниот ред и мир, сообраќајот и безбедноста на територијата на општината.

60-годишник од село М’глинце ќе одговара за пустошење шуми

Кумановски м. - пред: 12 часа

loading... Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против С.А.(60) од село Мглинце, Старо Нагоричане поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “пустошење шума“.

Најнови вестиTop TweetsМаркетингКонтакт