Останато

Позлатениот кикбоксер Ѓорѓиев: Ова е најомразениот златен медал што сум го освоил

Кајгана - пред: 2 часа

Македонската спортска јавност деновиве доживеа нова радост откако Димитар Ѓорѓиев стана светски шампион, но прослава ќе нема, ниту прием, бидејќи позлатениот кикбоксер е длабоко разочара од длабоката поделеност во Македонија.

12 поврзани вести »

Фјури е човек со големо срце: Сите пари заработени од борбата со Вајлдер ќе ги донира за бездомниците

Спортманија - пред: 2 часа

Сумата воопшто не е мала, а ваквиот потег покажува дека славата не му „удрила“ во глава Тајсон Фјури победи во третиот меч против Дионте Вајлдер и со тоа ја одбрани титулата во ВБЦ во тешка категорина.

7 поврзани вести »

Маратонецот Адем Селмани од Тетово, со стотици медали, пехари и дипломи и на 54 години не се откажува од трчање

Независен - пред: 13 часа

Стотици медали, пехари, дипломи, голем број пријателства, впечатоци и спомени од огромниот број маратонски трки во изминатите три децении се единствената придобивка од оваа атлетска дисциплина поради која и во 54-тата година од животот не се ...

5 поврзани вести »

Се развеа македонското знаме на Хималаите: Ирина и Лазо го освоија „монструмот“- еден од најтешките врвови во светот!

Спортски - 25.10.2021

Maкедонците Ирина Дишовска и Лазо Миновски направија голем подвиг откако во саботата наутро по локално време го освоија врвот Амам Даблам на Хималаите. Станува збор за врв кој е висок 6.812 метри и важи за еден од најтешките за освојување, токму ...

Младост 96 и Крива Паланка 2007 не знаат за пораз во пинг-понгарскиот шампионат

SportMedia - 25.10.2021

Со одигрувањето на натпреварите од второто и третото коло од двете најсилни лиги во сениорска конкуренција, пинг-понгарското првенство доби и нови фаворити за највисок пласман. Минатогодишниот апсолутен шампион Младост 96 од Прилеп, после три ...

Федерацијата за пеливанско борење на Македонија примена во Европската асоцијација за традиционални спортови

IPON - пред: 20 часа

Федерацијата за пеливанско борење на Македонија стана членка на Европската асоцијација за традиционални спортови. На 23 октоммври во Светвинченат, Хрватска, се одржа Генералното собрание на Европската асоцијација на традиционалните спортови ...

Американецот Џонсон за поразот со нокаут од Русинот Емелјаненко: Фјодор удира силно како камион

Руска реч - 25.10.2021

Американскиот борец Тимоти Џонсон го коментираше поразот што го претрпе на мечот со Русинот Фјодор Емелјаненко, попознат по прекарот Последниот император. „Огорчен сум. Вложив многу напори на подготовките во кампот и разочаран сум од самиот себе.

Погледнете како изгледа лицето на Верховен по пресметката со Џамал Бен Садик (ФОТО)

IPON - пред: 11 часа

Шампионот на Глоори во тешка категорија, Рико Верховен, го победи Џамал ​​Бен Садик во главната борба на саботниот настан во Арнем со прекин во четвртата рунда. За Верховен тоа беше веројатно најтешката одбрана на титулата во кариерата.

Милан на чекор до првото зимско засилување

Спортски - пред: 9 часа

Милан во последните денови на преодниот рок не успеа да го комплетира трансферот Роман Фавре од Брест. „Росонерите“ имаа договор со 23-годишниот офанзивен фудбалер, но не успеаа да се договорат со Брест за висината на обештетувањето.

Милан спреми 100 милиони за јануари

Спортски - пред: 6 часа

Најеминентниот италијански весник „Газета дело Спорт“ пренесува дека Милан ќе има на располагање 100 милиони евра за засилувања во јануари. Милан со својата паметна политика е еден од клубовите со најдобра финансиска ситуација во Европа и без ...

Кина ги промовираше медалите за ЗОИ 2022 (ВИДЕО)

SportMedia - пред: 2 часа

Организацискиот комитет на Зимските олимписки игри 2022 година, кои ќе се одржат во Пекинг, Кина, го претстави дизајнот на олимписките и параолимписките медали. На предната страна на медалите е изгравирано логото со петте олимписки прстени, а околу ...

Кугларите убедливо совладани и од Србија на СП во Полска

SportMedia - пред: 4 часа

Кугларската репрезентација на Македонија го загуби и вториот меч на Светското првенство во Полска. Во рамките на групата „Ц“ нашите куглари денеска беа поразени со 7:1 од селекцијата на Србија, која и пред дуелот ја имаше фаворитската улога.

Двајцата македонски боксери Лама и Етеми на Светското првенство во Белград

Слободен Печат - пред: 1 час

Веќе официјално стартуваше Светското првенство во бокс кое се одржува во српскиот главен град Белград од 24 октомври до 6 ноември 2021 година во „Штарк“ Арената. На ова СП Македонија ја претставуваат двајца боксери, Јасин Лама во категоријата 60 кг.

Тикет на денот (вторник, 26.10.2021)

Спортски - пред: 12 часа

Овој вторник и наредните денови немаме европски купови, но ќе се играат вонредни кола во Шпанија и Италија, како и купови во Германија и Англија. Ова е нашиот предлог тикет за денес. Жолтата подморница игра по системот топло-ладно.

ЕКИПА ИНТЕРВЈУ – АНАМАРИЈА ГЕОРГИЕВСКА: На сите ни е цел да го повториме успехот на Дејан… Тој за мене секогаш ќе биде мојот „бато Деки“

Екипа - пред: 8 часа

Отворено со најдобрите македонски спортисти. Оние кои секојдневно ги красат спортските страници, но и со оние подзаборавените. Нивните успеси, размислувања, желби и очекувања пред идните спортски предизвици – секој вторник на ЕКИПА.МК.

Маратонот во Пекинг е одложен

Вечер Прес - 25.10.2021

Кинеските власти одлучија да го одложат маратонот во Пекинг поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус, пренесува „Би-би-си“. Во Кина постои загриженост како што се приближуваат Зимските олимписки игри во 2022 година.

Најзгодната хрватска атлетичарка ужива на плажа со шампањ во рака

Република - пред: 20 часа

е најдобрата хрватска атлетичарка. Таа реши да одмори од напорната сезона и да замине на егзотична дестинација. Таа не откри каде е но откри со кого е, а тоа се момчето Едис. Санда има 31 година и покажа како ужива на плажа со чаша шампањ во раката.

Три европски гиганти го сакаат Брозовиќ

Спортски - пред: 1 ден

Марсело Брозовиќ би можел да го напушти Интер на крајот на сезоната како слободен агент. Италијанските медиуми пренесуваат дека двете страни се далеку од договор за продолжување на соработката, а договорот на Брозовиќ завршува на крајот на сезоната.

Валентино Роси предвреме ја заврши кариерата, нема да ги вози последните две трки сезонава?!

Вечер Прес - 25.10.2021

Италија за последен пат му се поклони на Валентино Роси, популарниот „Доктор“ во Мото Гп шампионатот. Најдобриот мотоциклист на сите времиња за последен пат ја извозе патеката во Мизано за Големата награда на Реџо Емилија, пред своите фанови, ...

Европските гиганти се „тепаат“ за новата бразилска ѕвезда

Спортски - 25.10.2021

Европските гиганти покажуваат силен интерес за младиот бразилски напаѓач Јури Аберто. 20-годишниот напаѓач игра во дресот на Интернационал и оваа сезона на 27 меча постигна 11 гола, плус три пати беше стрелец во Копа Либертадорес.

За овој гол зборува целиот свет🎥

Спортски - 25.10.2021

Во 10-то коло од холандското првенство Гронинген го победи АЗ Алкмаар со резултат 2:0, но голот кој го постигна Сирил Нгонг го обиколи светот. Нгог покажа вистинска магија во казнетниот простор и постигна гол со „шкорпион“ ...

Коњ во бизарна несреќа удрил и усмртил шпанска јавачка

Точка - пред: 1 ден

Спортскиот совет на Шпанија и Шпанската федерација за јавање изразиле жалење поради смртта на јавачката Елена Легаре (43) која починала во неделата откако коњ ја удрил во коњичкиот центар Робледалес во Зеноц.

Арсенал тргнува по напаѓачот на Лајпциг

Спортски - 25.10.2021

Арсенал покажува сериозен интерес за напаѓачот на Лајпциг, Кристофер Нкунку, пренесуваат медиумите на Островот. 23-годишниот Французин игра одлично оваа сезона и го привлече вниманието на многу европски гиганти.

Коста заработи најмногу и покрај поразот од Ветори

IPON - 25.10.2021

Пауло Коста заработи најмногу пари од УФЦ фајт најт 196 кој се одржа викендов во Лас Вегас, Невада. Иако со судиска одлука беше поразен од Марвин Ветори, Бразилецот ќе добие 150.000 долари.

Нов рекорд на Том Брејди

Екипа - 25.10.2021

Легендарниот квотербек, Том Брејди забележа нов рекорд во НФЛ. Тој во вчерашната победа на неговата Тампа Беј Баканерс против Чикаго Берс со убедливи 38-3, имаше четири тачдаун пасови. Со вториот тачдаун на овој меч Брејди стигната до бројката од ...

Нејт Дијаз има уште една во борба во УФЦ

IPON - 25.10.2021

Дејна Вајт откри дека на Нејт Дијаз му останала само уште една борба од договорот со УФЦ. 36-годишната ѕвезда е во серија од два последователни пораз. Во јуни Нејт се соочи со Леон Едвардс и убедливо загуби.

Одржан Државниот шампионат во традиционално карате: Пиневски и Саздова најдобри кај сениорите (ФОТО)

Екипа - 25.10.2021

Изминатиов викенд се одржа 53. Државен шампионат на Македонија во традиционално карате во кихон за деца и фукуго, когокумите и кумите за сениори-јуниори и кадети. На шампионатот учествуваа 11 клубови со 68 натпреварувачи. Шампионатот го отвори Проф.

Шкендија и Јанта Волеј со максимален ефект и по 2. коло во одбојкарскиот шампионат

SportMedia - 25.10.2021

Одбојакрите на Шкендија и Јанта Волеј обезбедија нови победи во рамките на 2. коло од домашното одбојкарско првенство во машка конкуренција. Викендов на гостувањето против Лирија, Шкендија со убедливи 3:0 ја обезбеди и втората максимална победа, ...

Тикет на денот (понеделник, 25.10.2021)

Спортски - 25.10.2021

Денес не очекува доста слаба понуда. Сепак ние се потрудивме да направиме избор на неколку вистински натпревари и да ви ги претставиме во форма на тикет. Во последниот натпревар од 10-то коло на шпанската Ла Лиа, Хетафе ја дочекува екипата на Селта.

Шакур Стивенсон го сопре Херинг во 10-та рунда и му го зеде поајсот на ВБО

IPON - 24.10.2021

Шакур Стивенсон го нокаутира Џамел Херинг во долгоочекуваниот дуел за светската титула на ВБО во суперперо категорија. 24-годишниот предизвикувач Стивенсон прикажа одличен бокс против 11-годишни постариот шампион во Атланта, САД, кој беше во серија ...

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт