Свет

Израелски тенкови го опколија бегалскиот камп Џабалија

Нетпрес - пред: 17 мин

Израелската армија го опколи бегалскиот камп Џабалија и додека фокусот на нејзината копнена офанзива се чини дека е на југ, таа истрела стотици тенковски гранати во северниот камп во Газа, каде 100.000 луѓе немаат функционална болница и се во ...

347 поврзани вести во 20 поттеми »

Украина: Убиениот поранешен пратеник бил обезбедуван од руските власти

Р.С.Европа - пред: 2 часа

Поранешен украински пратеник, кој беше убиен во близина на Москва, презел безбедносни мерки на претпазливост кои веројатно биле потпомогнати од руските власти бидејќи „зел активно учество во туркањето на руската пропаганда“, изјави претставник на ...

19 поврзани вести »

Кремљ го обвинува Бајден: Ја демонизиравте Русија

Фокус - пред: 42 мин

Кремљ го обвини американскиот претседател Џо Бајден дека се обидува да ја демонизира Русија со цел да добие повеќе средства од Конгресот за продолжување на војната во Украина. Претходно, Москва ја спореди помошта за Украина со палење на парите на ...

76 поврзани вести во 6 поттеми »

14-годишната Алина го подготвувала злосторството со денови: Откриени детали за хоророт во училиштето во Русија

Вечер Прес - пред: 2 часа

Денешното утро во основната гимназија бр. 5 во Брјанск требаше да биде обично, но наместо тоа, училишниот ден беше одбележан со страшен настан. Алина, осмоодделенка, извршила страшно злосторство во своето училиште, а потоа се самоубила.

47 поврзани вести во 6 поттеми »

Ројтерс и АФП соопштија дека израелски тенк е одговорен за смртоносниот напад врз новинарите

Глас на Америка - пред: 3 часа

Ројтерс и Франс прес објавија истрага за нападот во октомври во јужен Либан, во кој загина еден новинар и беа повредени шест други, велејќи дека нивните наоди покажуваат дека групата била погодена од израелски тенкови.

5 поврзани вести »

Данска го усвои законот за запирање на палењето на Куранот

Глас на Америка - пред: 29 мин

Данскиот парламент во четвртокот го усвои предлог-законот со кој се прави незаконски палењето на Куранот на јавни места, откако протестите во муслиманските нации поради сквернавењето на светата книга на исламот ги зголемија данските безбедносни ...

8 поврзани вести »

Претседателските избори во Русија ќе се одржат на 17 март (ДПЛ)

Бизнис Вести - тукушто објавено

Горниот дом на рускиот Парламент денеска донесе одлука претседателските избори да се одржат на 17 март 2024 година. Рускиот претседател Владимир Путин (71) се уште не соопштил дали повторно ќе се кандидира, но се очекува, сега кога се закажани ...

24 поврзани вести »

САД со дополнителни 175 милиони долари помош за Украина, Кирби предупреди дека неиспраќањето помош е божиќен подарок за Путин

Бизнис Вести - пред: 1 час

САД синоќа испратија дополнителни 175 милиони долари воена помош за Украина, претходно авторизирана од претседателот Џо Бајден, но од неговата администрација укажаа дека тоа се последните залихи и очекуваат Конгресот да го одобри новиот пакет помош ...

48 поврзани вести во 4 поттеми »

Раиси пристигна во Москва на средба со Путин

24Инфо - пред: 3 часа

Иранскиот претседател Ибрахим Раиси пристигна во Москва, каде денеска ќе се сретне со рускиот лидер Владимир Путин, објави на социјалната мрежа „Икс“, амбасадорот на Исламската Република во Русија, Казем Џалали.

56 поврзани вести во 4 поттеми »

КИНЕСКИ НУКЛЕАРЕН РЕАКТОР ОД НОВАТА ГЕНЕРАЦИЈА Зошто е битен новиот реактор кој се лади со хелиум?

+инфо - пред: 2 часа

Реакторот може да се исклучи автоматски ако централата е во опасност од топење или истекување, дури и ако реакторот ја изгуби способноста да се лади, објавија кинеските медиуми. Кина се фали дека е првата што изградила нуклеарен реактор од следната ...

Пекол на туристичкиот рај: Прогласена вонредна состојба по силната експлозија (ВИДЕО)

Канал5 - пред: 2 часа

Вонредна состојба е прогласена на Сејшелите по голема експлозија во индустриска зона на главниот остров Махе. Видеото го прикажува моментот кога се случила експлозијата, оставајќи трага на уништување долж источниот брег на островот, јавува Би-Би-Си.

16 поврзани вести »

Бразил испраќа војска на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

МКД - пред: 5 часа

Бразил објави дека распоредува трупи долж својата граница со Венецуела откако венецуелската влада објави планови за вклучување на области под контрола на Гвајана во својата територија. Регионот Есекибо богат со нафта е според од 19-от век, кога ...

25 поврзани вести »

Лидерите на ЕУ и Кина се сретнаа во Пекинг

Глас на Америка - пред: 3 часа

Лидерите на Европската унија се во Пекинг на самит со кинескиот претседател Шји Џинпинг и други кинески лидери. Пред состаноците, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, рече дека двете страни ќе разговараат за „како да се ...

20 поврзани вести »

Претседателот на Азербејџан распиша предвремени претседателски избори

МКД - пред: 4 часа

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев денеска распиша предвремени претседателски избори за 7 февруари, се наведува во документот објавен од неговиот кабинет. Алиев (61) последен пат беше реизбран во 2018 година на седумгодишен мандат, а со оглед ...

14 поврзани вести »

15-годишно девојче со нож го нападнало нејзиниот другар во училиште во Перт

Макфакс - пред: 49 мин

15-годишно девојче е обвинето дека со нож изболо 16-годишно момче во средното училиште Карин во Перт, Австралија. Оваа информација стигна откако осмоодделенката Алина А.(14) утрово отворила оган во училиштето во Брјанско и ја убила Марија Н, ранила ...

4 поврзани вести »

Преговори помеѓу Раиси и Путин во Москва – Ќе се разговара и за Палестина

Антропол - пред: 3 часа

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси отпатува за Москва за да се сретне со Владимир Путин, објави амбасадорот на Исламската Република во Русија, Казем Џалали на социјалната мрежа Х. „Ебрахим Раиси пристигна во Москва на преговори со Владимир Путин“, ...

5 поврзани вести »

Уште еден штрајк на германските машиновозачи, најавен и подолготраен

Нетпрес - пред: 2 часа

Машиновозачите на германските железници Deutsche Bahn (DB) во четврток вечер стапуваат во еднодневен предупредувачки штрајк, а синдикатот на машиновозачите GDL веќе најави нови подолги прекини на работа за следната година.

7 поврзани вести »

Волстрит џурнал: САД наводно побарале од Израел да не одговара на нападите на Хутите

Рацин - пред: 3 часа

– САД, наводно, му кажале на Израел да не одговара на ракетни и беспилотни напади на јеменските проирански Хути, се вели во написот на Волстрит џурнал објавен денеска, пренесе Бета. Волстрит џурнал пишува дека САД побарале од Израел да и дозволи на ...

9 поврзани вести »

Украина соопшти дека напад со руски дрон го погодил пристаништето во Одеса

Глас на Америка - пред: 3 часа

Во напад на руско беспилотно летало загина едно лице и беше оштетена пристанишната инфраструктура во украинската област Одеса, изјави во четвртокот регионалниот гувернер. Олех Кипер рече дека Одеса била нападната два часа и дека додека ...

11 поврзани вести »

Шефот на руската тајна служба тврди дека Украина за САД ќе стане втор Виетнам

Слободен Печат - пред: 4 часа

Директор на руската Служба за надворешно разузнавање, Сергеј Наришкин, денеска им порача на САД дека поддршката на Западот за Украина оваа земја ќе ја претвори во „втор Виетнам“. „Украина ќе се претвори во црна дупка која ќе апсорбира сè повеќе ...

10 поврзани вести »

Јапонија вети дополнителни милијарда долари помош за Украина

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се заблагодари на Јапонија за нејзиното ветување за дополнителна помош од една милијарда долари, велејќи дека средствата ќе обезбедат „значајна поддршка“.

64 поврзани вести во 5 поттеми »

Кој од „сојузниците“ бега од украинскиот „брод кој тоне“?

Вечер Прес - пред: 3 часа

Во 2022 година, Вашингтон ја собра она што официјалните лица го нарекоа „широка меѓународна коалиција“ за да ја поддржи Украина во нејзината војна против Русија, собирајќи преку 175 милијарди долари помош, вклучувајќи оружје и пари, за да го одржи ...

14 поврзани вести »

Тројца загинати во пукањето во кампусот во Лас Вегас, едно лице рането

Курир - пред: 10 часа

По пукањето во кампусот на Универзитетот во Невада, во Лас Вегас, три лица се убиени, а едно е рането, додека напаѓачот е убиен од полицијата, јави Си-Ен-Ен. – Повреденото лице, кое било во критична состојба, е згрижено во болницата Санрајс и сега е ...

41 поврзани вести во 4 поттеми »

Италија се повлекува од проектот „Појас и пат“, Кина веднаш жестоко реагираше на потегот

Локално - пред: 2 часа

Кина се противи на „омаловажувањето и саботажата“ на иницијативата „Појас и пат“, откако Италија, единствената голема западна земја која ѝ се приклучи, се повлече од проектот. Во писмото испратено до Пекинг пред неколку дена, Италија формално се ...

11 поврзани вести »

Европа предупредува на нови терористички закани

Р.С.Европа - пред: 7 часа

Европските безбедносни служби се соочуваат со оживување на терористичките закани бидејќи Брисел предупредува на огромен безбедносен ризик во текот на претстојните празници. Предупредувањето е одраз на порастот на антисемитизмот и зголемената ...

7 поврзани вести »

Британскиот министер за имиграција поднесе оставка

МКД - пред: 7 часа

Британскиот министер за имиграција Роберт Џенрик во средата поднесе оставка, по објавувањето на нацрт-законот за враќање на имигрантите во Руанда, поради „длабоко несогласување со политичкиот правец на владата во поглед на имиграцијата“, за која ...

На плоштад во Киев светна новогодишната елка, Божиќ ќе се слави на 25 декември

Макфакс - пред: 8 часа

Толпа луѓе се собраа на еден од најомилените плоштади во Киев за да ја видат главната новогодишна елка во Украина осветлена за Свети Никола според новиот календар со кој Божиќ се слави на 25 декември.

11 поврзани вести »

(ВИДЕО) Лубинец: Ако вратиме по едно дете на ден, ќе ни бидат потребни 55 години да ги вратиме сите деца што се киднапирани од окупираните делови на Украина

Нова ТВ - пред: 6 часа

На Меѓународната Конференција за човекови права „Слобода или страв“, по повод 75 години од усвојувањето на Универзалната декларација за човековите права, се обрати и народниот правобранител на Украина, Дмитро Лубинец.

6 поврзани вести »

Тејлор Свифт е петтата најмоќна жена на светот според Форбс

Независен - пред: 8 часа

Тејлор Свифт е петта најмоќна жена во светот, надминувајќи ги Бијонсе и Ријана на годишното рангирање на Форбс. Добивајќи ја својата највисока позиција досега на листата за 2023 година, пејачката „Анти-херој“ е највисоко рангирана музичарка на ...

8 поврзани вести »

ВИДЕО: Живот на -58 степени во најстудениот град во светот

Слободен Печат - пред: 4 часа

Големи делови од Русија во моментов смрзнуваат поради арктичките температури. Во Јакутск, најстудениот град во светот, измерени се -58 Целзиусови степени. Извор: Дојче Веле / Автор: Лоренц ...

5 поврзани вести »
Најнови вестиСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт