Тенис

Шпанија ја одбра замената за Надал во Дејвис Купот

Gol.mk - пред: 46 мин

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал нема да може да игра за бранителот на титулата Шпанија во рамки на Дејвис Купот. Шампионот од 2019 година има повреда и недоволно е подготвен за овој предизвик.

Циципас знае кој ќе биде новиот светски рекет број еден

Вечер Прес - пред: 5 часа

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ, повеќе од сигурно ќе ја заврши годината на првото место на АТП листата. Него може да го загрози само Русинот Данил Медведев, но би требало повеќе работи да му се поклопат.

5 поврзани вести »

Ѓоковиќ и „анти-ваксерите“ ќе може да играат на Австралија опен

MTM - 25.10.2021

На невакцинираните тениски ѕвезди ќе им биде дозволено да играат на Австралија опен, но ќе ги очекува двонеделен „тврд“ карантин и редовно тестирање, се открива во писмото до тенисерките од страна на ВТА.

18 поврзани вести »

Свијатек и Бадоса дебитантки на ВТА завршницата

Курир - 25.10.2021

Полската тенисерка Ига Свијатек и нејзината шпанска колешка Паула Бадоса ќе дебитираат идниот месец на ВТА завршниот турнир во Гвадалахара во Мексико, соопштија денеска организаторите. Свијатек, која лани сензационално триумфираше на Ролан Гарос, ...

4 поврзани вести »

Мари: Дали жалам што сум роден во ерата на Надал, Федерер и Ѓоковиќ? Тоа е…

Дерби - пред: 4 часа

Енди Мари и покрај сите проблеми и понатаму е активен на тениските терени каде неделава е дел од турнирот во Виена каде успеа да го добие Хуберт Хуркач кој е дел од првата десетка на АТП листата.

Ѓорческа со пресврт испадна во првото коло во Поатје

Gol.mk - пред: 5 часа

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа прерано ги заврши настапите на новиот фјучрс-турнир. Ѓорческа се пријави на турнирот во Поатје, Франција, но немаше среќа при ждрепката, доби силна ривалка и испадна во првата рунда.

Синер ја освои четвртата титула во сезоната и се израмни со Ѓоковиќ, Медведев и Зверев

Сител - 25.10.2021

Дваесетгодишниот Јаник Синер го победи Диего Шварцман во вчерашното финале на турнирот во Антверп, Белгија со 2:0, двата сета ги доби со по 6:2. Италијанецот ја освои својата петта титула во кариерата и четврта сезонава.

Ѓорческа падна четири места на последната ВТА листа

Gol.mk - 25.10.2021

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа запиша пад од четири места на последното рангирање на ВТА листата. И покрај добрите резултати во изминатиот период, македонската претставничка назадуваше и сега е 283. тенисерка во светски рамки.

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт