TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пауновски до Заев: Нас ни требаат работници за на терен, не за на биро!

Press24 - тукушто објавено

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски е зачуден што премиерот Зоран Заев не го разбира кога вели дека нема да вработи 35 административци прераспределени во неговиот инспекторат, бидејќи се неквалификувани за испразнетите места.

ПАУНОВСКИ: Ако Заев не ме разбра итно нека ме разреши, во ДПИ во моментов 41 отсто се Албанци

Денешен

Пауновски остро против Заев: Нека си ги прими рамковните кај него во кабинет, а не во ДПИ

Lider

С.Пауновски: НЕ ПРИФАЌАМ 35 РАМКОВНИ ВРАБОТУВАЊА ОТИ САКААТ ДА СЕДАТ ВО КАНЦЕЛАРИЈА! Ако не ме разбира Премиерот, нека ме разреши

Мак. Весник

Пауновски му се спротивстави на Заев: Нека си ги прими рамковните кај него во кабинет, а не во ДПИ

Република

Пауновски: И јас сакав да бидам пилот кога бев млад…

Expres

Пауновски му порача на Заев да ги прими „рамковните“ во својот кабинет, а не во ДПИ

Нетпрес

Курир Expres Денешен Press24 Република Мак. Весник еМагазин +инфо

57 поврзани вести во 4 поттеми »

Се намалува бројот на нови случаи: Дали ќе има олеснување на рестриктивните мерки?

Lider - пред: 1 час

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека епидемиолошката состојба предизвикана од коронавирусот последните денови се подобрува, се намалува бројот на нови случаи позитивни на коронавирусот и на прегледите во ковид-центрите, а како ...

Кинеските вакцини ќе почнат да се даваат од 4 мај, соопшти Филипче

Нетпрес

Филипче: Согласно возраста ќе се вакцинираат сите кои се пријавени

Press24

Кинеските вакцини ќе почнат да се даваат од 4 мај

Скопје инфо

Република Скопје инфо Press24 Lider Република ТВ21 Р.С.Европа 360 степени

52 поврзани вести во 4 поттеми »

Македонски државјанин осуден и баран со потерница уапсен во Ќустендил

Нетпрес - пред: 24 мин

Судот во Ќустендил во Бугарија му изрече мерка притвор на 52-годишниот Е.Н. државјанин на Македонија кој е во постапка за екстрадиција. Како што соопшти Окружното обвинителство во градот, лицето било приведено од полицијата на барање на судските ...

Македонски државјанин баран од скопските власти приведен во Ќустендил за екстрадиција

Lider

Македонец баран со потерница уапсен во Ќустендил

Press24

Македонски државјанин осуден и баран со потерница уапсен во Ќустендил

Курир

Опсервер Expres Сител ТВ21 Независен Канал5 МКД 24Инфо

14 поврзани вести »
Македонија »

Филипче откри со која вакцина се вакцинираат пратениците

Press24 - пред: 2 часа

Денеска во спортската сала А1 почна имунизацијата на пратениците во македонското Собрание. Вакцинацијата која започна во 10 часот ќе трае до 18 часот. Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека македонските пратеници ќе се вакцинираат со ...

Пратениците на македонското Собрание ќе бидат вакцинирани со „Сптуник V“ рече Филипче

Lider

Пратениците се вакцинираат со вакцината „Спутник В“

Скопје инфо

Курир Република Република Нетпрес Денешен Пулс24 PressingTV Скопје инфо

80 поврзани вести во 4 поттеми »

Османи: Односите на Скопје и Приштина добар пример за регионот кој сè уште е соочен со бројни предизвици

Скопје инфо - пред: 1 час

Билатералната соработка, со фокус врз економијата и можностите за засилено инфраструктурно поврзување, беа теми на разговор на средбата во Приштина на министерот за надворешни работи, Бујар Османи со косовската вицепремиерка и министерка за ...

Османи во Приштина: Единствена алтернатива за регионот е членството во НАТО и ЕУ

Press24

ОСМАНИ ОД ПРИШТИНА: Косово и С. Македонија имаат исклучително добри односи и динамична трговска размена

Денешен

Опсервер Lider Опсервер Денешен 24 Вести ТВ21 Нетпрес Република

56 поврзани вести во 5 поттеми »

Во Скопје хоспитализирани 52 нови пациенти болни од ковид-19

Република - тукушто објавено

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 639 лица сомнителни и потврдени за Ковид 19 се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град.

Во Скопје хоспитализирани 52 нови пациенти

Курир

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 942 пациенти, вкупно 1581 низ цела држава

ТВ21

+инфо Канал5 Сител Алфа Република Курир Скопје инфо Скопје инфо

37 поврзани вести во 4 поттеми »
Економија »

(ВО ЖИВО) Угостителите протестираат – со здружени сили до спас за дејноста!

Lider - пред: 26 мин

Туристичко-угостителскиот сектор, игритеките, сметководителите и танц-клубовите денеска повторно ќе протестираат пред Министерството за финансии. Бараат исполнување на нивните барања и финансиска помош за компаниите.

Компании од повеќе дејности на нов протест пред Министерството за финансии

Нетпрес

Компании од повеќе дејности на нов протест пред Министерството за финансии

Курир

Фактор

4 поврзани вести »

Од понеделник етапната исплата на пензиите за април

Нетпрес - пред: 3 часа

Oд понеделник 26.04.2021 година, почнува етапната исплата на априлските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во ...

Пензии пред презниците, од понеделник почнува етапната исплата

Lider

Од понеделник почнува етапната исплата на априлските пензии

Скопје инфо

Press24 Курир Република Опсервер Пари Акцент Слободен Печат Фактор

44 поврзани вести во 7 поттеми »

АНТИВЛАДИН ПРОТЕСТ: И танц-клубовите бараат укинување на забраната за нивна работа

Денешен - пред: 4 часа

Танцовите центри во земјава, вкупно 46, бараат укинување на забраната за нивна работа и финансиски надомест за претпрените штети изминатата година. И тие од вчера се приклучија на протестите на туристичко-угостителкиот сектор и сметководителите, ...

И танц-клубовите на протест: Дејноста им е пред колапс, а 6.000 деца се спречени во својата активност

Пулс24

И танц-клубовите на протест, дејноста им е пред колапс, а 6.000 деца се спречени во својата активност

Нетпрес

Република Скопје инфо Lider Курир Опсервер Радио МОФ Фактор Независен

26 поврзани вести »
Балкан »

Партијата на Борисов не може да добие мнозинство- кандидатот го врати мандатот

Press24 - пред: 26 мин

Кандидатот за премиер на бугарските партии Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) и Унија на демократски сили (УДФ), Даниел Митов, денеска му го врати мандатот за формирање влада на претседателот Румен Радев.

Митов од ГЕРБ му го врати мандатот на претседателот Радев за формирање нова бугарска Влада

Република

Радев ќе го предаде мандатот на партијата на Слави Трифонов

Expres

Опсервер Нетпрес Денешен Република Курир Lider Опсервер Expres

61 поврзани вести во 4 поттеми »

Дрогата фатена на пристаништето во Атина од ДЕА требало да во Македонија преку воз?

Нетпрес - тукушто објавено

Во товарен брод што од Либан пристигнал на пристаништето Пиерас во Атина, а пријавил дека пренесува индустриски машини за правење колачи (cupcakes), биле откриени четири тони и 387 грама преработен канабис, наменети за Словачка, што требало по ...

Канабисот од Атина кој требаше да тргне за Македонија бил спакуван во машини за правење мафини

Република

Дрогата фатена од ДЕА на пристаништето во Атина требало да влезе во Македонија преку воз?

Република

Lider Денешен PressingTV PressingTV Опсервер iPortal Вечер Прес 24Инфо

15 поврзани вести »

Вучиќ: Не сакаме Голема Србија

Lider - пред: 1 час

Нe сме заинтересирани за создавање на Голема Србија, за нас Голема Србија значи подобра економија, повеќе фабрики, подобри плати и подобра инфраструктура, рече српскиот претседател Александар Вучиќ.

Вучиќ: Имаме доволно вакцини, но имаме уште еден проблем што се занемарува

Press24

Не сме заинтересирани за Голема Србија, порача Вучиќ

Нетпрес

Press24 Точка Нетпрес Lider Press24 Денешен Lider Опсервер

48 поврзани вести во 5 поттеми »
Свет »

Гејтс: Можеме да видиме дека доаѓа крајот на пандемијата

Скопје инфо - пред: 58 мин

Светот се немаше подготвено за пандемијата на коронавирусот ни приближно колку што требаше, оценува филантропот и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, во интервју за „Скај њуз“, во кое додава дека вакцината ќе им помогне на луѓето да се вратат во ...

Гејтс: Можеме да видиме дека доаѓа крајот на пандемијата

Курир

Гејтс вели дека се ближи крајот на пандемијата

Lider

Република Press24 PressingTV Опсервер Точка МКД Либертас Слободен Печат

26 поврзани вести »

САД истражуваат нов смртен случај по вакцинирање со „Џонсон и Џонсон“

Lider - пред: 3 часа

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) истражува смрт на жена од Орегон и хоспитализација на друга жена во Тексас, откако примиле вакцина против Ковид-19 на Џонсон и Џонсон, соопштија здравствените власти.

САД истражуваат нов смртен случај и хоспитализација по вакцинирање со Џонсон и Џонсон

Курир

САД истражуваат нов смртен случај и хоспитализација по вакцинирање со Џонсон и Џонсон

Република

Денешен Press24 Нетпрес Опсервер Во Центар Точка +инфо 24Инфо

22 поврзани вести »
Скопје »

Делови од Гази Баба утре без струја

Нетпрес - пред: 3 часа

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, на ден 24.04.2021 година ( сабота ), без електрична енергија ќе останат следните корисници: • од 08:30 до 12:30 часот, корисниците од дел од ул. Томас Минцер, и ул. Тодор Ецов (опш.

Делови од две улици во Гази Баба утре без струја

Скопје инфо

Делови од две улици во Гази Баба утре без струја

Курир

Нетпрес Алфа Скопје инфо Курир Слободен Печат Бизнис Вести MakPress Вечер Прес

13 поврзани вести »

„Здравје пред профит“: Во историјата на Скопје ќе остане запишано кој можел, а не го спречил урбаниот хаос

Република - пред: 3 часа

„Во каков град сакаме да живееме“, е пораката која може да се прочита на повеќе билборди низ Скопје, кои се поставени во рамки на акцијата Шанса за Центар, Шанса за Скопје која пред две години ја покрена Здружението на граѓани „Здравје пред профит“ ...

Билборди по скопските улици со јасна порака: Во каков град сакаме да живееме…

Скопско Ехо

„Здравје пред профит“ ја продолжи акцијата „Шанса за Центар“: Бараме планови што го почитуваат јавниот интерес

360 степени

Фокус Слободен Печат

5 поврзани вести »

ЈСП со важни информации за викендов

Скопје24 - пред: 28 мин

Од Јавното сообраќајно претпријатие Скопје (ЈСП) информираат дека и претстојниот викенд (23 и 24 април), јавниот превоз ќе сообраќа до 20 часот. Режимот на јавен превоз е согласно одлуката на Влада на РСМ за продолжување на забраната за движење на ...

Јавниот превоз во Скопје викендов до 20 часот

Сител

Јавниот превоз во Скопје викендов до 20 часот

Бизнис Вести

24 Вести Алсат-М Слободен Печат Канал5 Локално ММС Скопско Ехо

10 поврзани вести »
Црна Хроника »

Тешко повреден маж донесен на Клиника

Press24 - пред: 33 мин

Триесет и деветгодишниот П.В. се здобил со тешки телесни повреди додека извршувал работни задачи во фирма во село Дабниште. Случајот е пријавен во Секторот за внатрешни работи во Велес вчера во 11.30 часот.

Тешко повреден 39-годишен маж при работа во фирма

Курир

Тешко повреден 39-годишен маж при работа во фирма

Република

Опсервер Сител Канал5 iPortal Нетпрес Курир Press24 Скопје инфо

25 поврзани вести »

Тешка сообраќајка на автопатот Тетово-Гостивар, повреден возач

Нетпрес - пред: 2 часа

На автопатот Тетово-Гостивар денеска во 6:30 часот во близина на Неготинска клучка, патничко моторно возило „даеву матиз“, со охридски регистарски ознаки, управувано од Џ.А.(53) од кичевско Шутово, излетало од коловоз. -Во незгодата, Џ.А.

Маж тешко повреден утрово во сообраќајка кај Неготинска клучка

Нетпрес

Тешка сообраќајка на автопатот Тетово-Гостивар, повреден возач

Lider

Курир Gostivarpress.mk

5 поврзани вести »

34 санкции за возачи на мотоцикли на подрачјето на СВР Тетово

Курир - пред: 1 час

Во текот на вчерашниот ден (22.04) спроведена е акциска контрола на територијата на СВР Тетово за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 34 возачи.

Во тетовско казнети 34 возачи на мотоцикли

Нетпрес

Во Скопје 163 санкционирани за сообраќајни прекршоци, 73 за брзо возење

Нетпрес

Курир Опсервер Опсервер МКД Сител Алфа Бизнис Вести 24Инфо

29 поврзани вести »

Република »

Жена тешко повредена по удар од „опел вектра“

Нетпрес - пред: 3 часа

На 22.04.2021 година во 13.10 часот на булеварот „Туристичка“ во Охрид, патничко возило „Опел Вектра“, со охридски регистарски ознаки, управувано од Џ.Н.(57) од Охрид удрило во пешак И.К.(37), од охридското село Куратица, информираат од СВР Охрид.

Жена тешко повредена по удар од автомобил

Курир

Повреден пешак во центарот на Охрид

Слободен Печат

OhridNews еМагазин

5 поврзани вести »

И кај скопската фабрика „Треска“ ќе почнат да се градат згради

Скопје инфо - пред: 2 часа

Околу триесет нови згради се предвидени да никнат кај поранешната скопска фабрика „Треска“. Инвеститорите веќе доставуваат барања за градба до Општина Центар. Доставуваат идејни проекти кои општината треба да ги одобри и врз основа на тоа да ...

Околу 30 нови згради ќе никнат кај фабриката „Треска“

Независен

И кај скопската фабрика „Треска“ ќе почне да се гради, поднесени барања за градба на зградиte кои Богдановиќ ги нарече наполитанки

Сакам да кажам
3 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ казнет со 1 денар за навреда на градоначалникот на Куманово

Expres - пред: 1 час

За повреда на честа и угледот, ВМРО-ДПМНЕ треба да му плати надомест на штета од еден денар на градоначалник на Куманово Максим Димитриевски, одлучи Основниот суд во Куманово. Димитриевски го тужеше ВМРО-ДПМНЕ за клевета и навреда, за инцидент пред ...

ВМРО-ДПМНЕ треба да му плати 1 денар за клевета и навреда на градоначалникот на Куманово Димитриевски, одлучи судот

Сакам да кажам

ВМРО-ДПМНЕ треба да му плати 1 денар за клевета и навредa на Димитриевски

Kumanovo News

ТВ21 24Инфо Бизнис Вести Фактор Кумановски м. Кумановски м. Локално

10 поврзани вести »
Култура »

Поезијата на Богомил Ѓузел

Окно - пред: 40 мин

„Ми треба црна ноќ и длабока земја За песната два збора За љубовта ни еден“ (Одисеј во пеколот) Богомил Ѓузел е значаен, не само како македонски, туку и поет од европски и светски ранг, луциден и виспрен, сè страно начитан и длабоко љубопитен ...

Последен поздрав за еден од најголемите македонски автори

Expres

Почина академик Богомил Ѓузел

Курир

Денешен Lider Нетпрес Република Опсервер Expres PressingTV Екран

39 поврзани вести во 6 поттеми »

Седмо издание на „Будење на свеста“, најпродаваната македонска книга за 2020

Скопје инфо - 22.04.2021

Книгата ,,Будење на свеста” од Катерина Ангеловска и Радован Витошевиќ го доби своето седмо издание. Книгата која за првпат е издадена на почетокот на 2019 година, оваа година е добитник на признанието ,,Најпродавана книга од македонски автори за ...

„Будење на свеста“ – најпродаваната книга од македонски автори за 2020 година го доби своето седмо издание

Опсервер

„Будење на свеста“ – најпродаваната книга од македонски автори за 2020 година го доби своето седмо издание

Lady

Бизнис Вести

4 поврзани вести »

Охридската библиотека организира онлајн средби за популаризација на книги, автори и читање литература

Опсервер - пред: 23 часа

– Народната библиотека „Григор Прличев“ од Охрид и Здружението за промоција на култура, спорт и образование „Младински културно образовен центар Соната“ преку Меморандум за соработка ќе спроведуваат проект за популаризација на книги, автори и ...

Охридската библиотека со онлајн средби за популаризација на книги и читање литература

Вечер Прес

Охридската библиотека организира онлајн средби за популаризација на книги, автори и читање литература

Frontline

MakPress

4 поврзани вести »
Наука / Технологија »

Зошто 5G може да им помогне на производителите да излезат од Ковид-кризата

Опсервер - пред: 40 мин

Среде хаосот и неизвесноста од пандемијата, продолжи воведувањето на 5G, односно безжичната технологија од петтата генерација Додека Европа и Северна Америка заостануваат зад Кина во поглед на 5G претплатите, професионалците во телекомуникациите ...

Зошто 5G може да им помогне на производителите да излезат од Ковид-кризата

Бизнис Вести

Зошто 5G може да им помогне на производителите да излезат од Ковид-кризата

Локално

Телефони.мк Фактор Либертас

6 поврзани вести »

НАСА создаде кислород на Марс

Курир - пред: 3 часа

Инструмент со големина на класичен тостер за леб, прицврстен на надворешната обвивка на Марсовиот истражувачки ровер „Упорност“ (Perseverance), направи мала количина кислород од примерок јаглерод диоксид земен од атмосферата на планетата што е ...

Уште еден историски успех, Perseverance произведе кислород на Марс

Телефони.мк

НАСА: Роверот Упорност на Марс за првпат направи кислород

Денешен

Н.Македонија Нетпрес Црнобело Опсервер Локално Точка Канал5 Сакам да кажам

23 поврзани вести »

Amazon отвара фризерски салон со AR огледало

Телефони.мк - пред: 1 час

Amazon ја проширува својата област во работењето, отвара фризерски салон - Amazon Salon. Се работи за фризерски салон со напредни технолошки решенија, при што услугата нема да се разликува многу од традиционалните салони, кои ќе понудат услуги како ...

Amazon отвора фризерски салон во Лондон со напредна технологија

Иновативност

Амазон отвора фризерски салон со напредни технолошки решенија

Денар
3 поврзани вести »
Сцена »

Момчето на Цеца го вози нејзиниот џип од 50.000 евра наместо своето „Пежо“ од 3.000

Република - пред: 1 час

Цеца Ражнатовиќ навистина е вљубена во своето момче Богдан.Тој постојано е во нејзината куќа, особено откако ќерката почна да живее со својот партнер а Вељко повеќе време поминува во Тител кај родителите на Богдана.

Момчето на Цеца, Богдан си го „присвои“ џипот на нејзината снашка Богдана: Позајмица или конфискација која ќе го изнервира Вељко? (ВИДЕО)

Вистина.мк

Moмчето на Цеца го вози нејзиниот „Ренџровер“ (ВИДЕО)

PressingTV

Хитпортал Курир Убавина и Здравје

6 поврзани вести »

Принцот Луис го прославува 3-тиот роденден, Кејт и Вилијам објавија неговата фотографија

Курир - пред: 2 часа

Војвотката и војводата од Кембриџ, Кетрин Мидлтон и принцот Вилијам објавија нова фотографија од нивниот најмал син, принцот Луис. Повод е неговиот трет роденден денеска. А, фотографијата, според наводите, е снимена од војвотката на почетокот на ...

(ФОТО) Најмладиот син на принцот Вилијам денеска полни 3 години

Lider

ВЕСТ КОЈА МНОГУМИНА НЕ ЈА ОЧЕКУВАА: Меган се слушнала со кралицата пред погребот на принцот Хари, а ова фрла ново светло на нивниот однос

Курир

Опсервер Во Центар Женски магазин Fashionel Црнобело Попара iPortal Курир

50 поврзани вести во 4 поттеми »

(ФОТО) Манекенката и тазе водителка Вера Мештеровиќ и пред летото е топ риба во бикини

Нетпрес - пред: 1 час

Од улоги во спотови, реклами и ангажмани за разни козметички и модни етикети, Вера Мештеровиќ од неодамна има и нова професија – стана ТВ водителка на утринската програма „Здраво Македонијо“ заедно со Бубе Јаневска и Јелена Спенџарска.

Манекенката и тазе водителка Вера Мештеровиќ и пред топлата сезона е топ риба во бикини (фото)

Курир

Манекенката и тазе водителка Вера Мештеровиќ и пред топлата сезона е топ риба во бикини (фото)

Вистина.мк
3 поврзани вести »
ТВ Емисии

Најнови ТВ емисии

« Спорт

Роналдо подготвен да се врати во Манчестер Јунајтед

Курир - пред: 2 часа

Фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо, може да ја продолжи кариерата во Англија. Според „Ла Газета дело Спорт“, 36-годишниот Португалец не е против враќање во Манчестер јунајтед, за кој играше од 2003 до 2009 година.

Ла Газета дело Спорт: Роналдо подготвен за помала плата да се врати во Манчестер

Денешен

Роналдо би се вратил во Манчестер и за помала плата

Република

Спортклуб Опсервер PressingTV Спортски Дриблинг iPortal Слободен Печат Дерби

18 поврзани вести »

Лапорта е виновен за порпаѓањето на Суперлигата, претерал во славјето по победата на изборите

Спортклуб - тукушто објавено

Суперлигата настана и по два дена исчезна, иако Реал Мадрид и Барселона се упорни дека проектот не е пропаднат, само суспендиран. За Реал е јасно, тие се иницијатори на таа идеја, па не сакаат да го признаат поразот, додека Барселона веројатно сака ...

УЕФА размислува за жестока казна – Јувентус и Реал надвор од евро-куповите следната сезона?

Курир

Барселона изненади со позицијата за Суперлигата

Курир

Спортски Опсервер Дриблинг Спортски Спортски Спортманија Денешен Lider

124 поврзани вести во 16 поттеми »

(ВИДЕО) Дончиќ му го загорчи на Дејвис враќањето во тимот на Лејкерс

Нетпрес - пред: 3 часа

Екипата на Далас вторпат во низа победи, откако ноќеска, на домашен терен, го совлада актуелниот шампион ЛА Лејкерс со 115-110. Најзаслужен за триумфот на „телињата“, вообичаено, беше Лука Дончиќ.

ВИДЕО: Шекил О’Нил го поздрави Дончиќ на словенски и ги изнасмеа присутните

Курир

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Курир

Курир Денешен Спортклуб Опсервер Gol.mk Gol.mk Дриблинг Спортски

32 поврзани вести во 4 поттеми »
Магазин »

Премалку сон го зголемува ризикот од развој на деменција

Курир - пред: 1 час

Лица на возраст меѓу 50 и 70 години кои преку ноќта спијат шест или помалку часови се поизложени со зголемување на ризикот од развојот на деменција, покажуваат резултатите од новата студија на речиси 8.000 возрасни Британци чиишто навики, хигеаната ...

Премалку сон го зголемува ризикот од развој на деменција

Алфа

Премалку сон го зголемува ризикот од развој на деменција

Вистина.мк

Нетпрес Екран

5 поврзани вести »

„Манго“ лансира колекција долна облека за жени со рак на дојка

Опсервер - пред: 1 час

Брендот „Манго“ наскоро ќе ја пушти в продажба првата колекција наменета за жени кои страдаат од рак на дојка, а таа ќе содржи долна облека и костими за капење. Без соодветна и удобна долна облека, тешко е да се замисли секојдневниот живот, и ова е ...

ФОТО: „Манго“ лансира колекција долна облека за жени со рак на дојка

Курир

„Манго“ лансира колекција долна облека за жени оперирани од рак на дојка

Либертас
3 поврзани вести »

„Дизни“ на Денот на планетата Земја: Ние го користиме Сонцето за да заштедиме енергија

Денешен - пред: 3 часа

Компанијата „Волт Дизни“, на Денот на планетата Земја, објави список потфати со цел популаризирање на обновливата и еколошка енергија, а за намалување на јаглеродните испуштања кај тематските паркови и одморалишта ширум светот.

„Дизни“ на Денот на планетата Земја со нови еколошки планови

Опсервер

„Дизни“ на денот на планетата Земја со нови еколошки планови

Вечер Прес

MakPress

4 поврзани вести »

Top Tweets
Последните 2 часа· повеќе
Стојко Пауновски:Нека ги земе некоја друга институција, каде што ќе бидат соодветни според образованието. Велат дека тие сакале да работат во Пазарен инспекторат. И јас сакав пилот да бидам кога бев млад, ама не станав
https://t.co/roVJTBD9Kk
31ReTweets68Favorites·Details
🇲🇰 За прв пат Северна Македонија добива Закон за потекло на имот. Ќе се испитува нелегално стекнат имот и капитал. https://t.co/9951eL2F92
12ReTweets15Favorites·Details
такозвани новинар, така го викаат https://t.co/9n3idpS1H5
11ReTweets29Favorites·Details
- Како може волку убава девојка да е сама.
- Лежев за убиство 15 години, неќни искочив.
8ReTweets70Favorites·Details
😂😂😂😂😂😂😂😂 https://t.co/AWWMAxmC9e
10ReTweets63Favorites·Details
Последните 6 часа· повеќе
Времево е само да идеш пред Борис Трајковски и накиснат да глеаш како се вакцинираат пратениците.
55ReTweets185Favorites·Details
Мајка ми има хронична бубрежна болест. Има 70 години. Сеуште не дошла на ред да се вајцинира.

Дарко Каевски е пратеник, има 32 години и ништо не му фали. Денеска Дарко и уште 119 други како него ќе се вакцинираат со најскапата вакцина за Ковид19.
56ReTweets196Favorites·Details
дечки, да бидеме реални, хронично болен вработен во супермаркет не може да биде поважен од здрав пратеник.
33ReTweets98Favorites·Details
LOL, па вие излеговте, нив ги оставивте да скапуваат https://t.co/NFH1iK3vyj
29ReTweets56Favorites·Details
Денес, 23 април, е Светскиот ден на книгата, прогласен од УНЕСКО во 1923 година.

Честитки до сите автори, најмногу до читателите, љубителите на пишаниот збор! ❤

„Не постои пријател толку верен како книгата.“ – Ернест Хемингвеј https://t.co/CAY5HcnlHO
33ReTweets107Favorites·Details

Јавни Набавки

Најголеми договори објавени во последните 7 дена

#
Нарачател
Фирма
Опис
Склучен
Објавен
Износ
1.
ЈП Водовод и канализација - Скопје
Нема фирма
Реконструкција доградба и замена на водоводни мрежи
15/04/2021
23/04/2021
112,100,000 мкд
1,822,764 
2.
ЕВН Македонија АД- Скопје
Kimtech Bulgaria Ltd.
Набавка на Трифазни маслени дистрибутивни трансформатори од 50-1600 кВА
13/04/2021
21/04/2021
109,497,510 мкд
1,780,447 
3.
Јавна установа од областа на здравството за потребите на јавните здравствени установи универзитетски клиники, завод и ургентен центар - Скопје
Друштво за производство на индустриски гасови ТГС ТЕХНИЧКИ ГАСОВИ АД Скопје
Медицински и технички гасови, течен медицински кислород и азот
09/04/2021
20/04/2021
109,441,163 мкд
1,779,531 
4.
ЈЗУ Универзитетска Клиника за неврологија
Друштво за трговија, производство и услуги ПРОМЕДИКА ДООЕЛ Скопје
Лек-Ocrelizumab
09/04/2021
19/04/2021
74,131,806 мкд
1,205,395 
5.
Акционерско друштво за производство на електрична енергија ЕЛЕКТРАНИ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, во државна сопственост, Скопје
Друштво за производство, трговија и услуги РУД-КОП увоз-извоз ДООЕЛ Битола
Реконструкција и ревитализација TL-2 на ГТС во ПЕ-Рудници (РЕК Битола)
15/04/2021
19/04/2021
53,454,000 мкд
869,171 
Видео
На денешен ден ...
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001