TIME.mk - Балкан https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Wed, 22 Sep 2021 14:10:33 +0000 600 Албин Курти предлага и Косово и Србија да ги укинат привремените регистарски таблички | Алсат-М https://time.mk/c/df1eb78858/albin-kurti-predlaga-i-kosovo-i-srbija-da-gi-ukinat-privremenite-registarski-tablicki.html Албин Курти предлага и Косово и Србија да ги укинат привремените регистарски таблички - Алсат-М - 15:48 22/09 Wed, 22 Sep 2021 13:48:30 +0000 Алсат-М - 15:48 22/09
Веќе трет ден двата национални патни правци на северот на Косово се блокирани како знак на револт од страна на локалните Срби поради реципроцитетот воведен за регистарските таблички за возилата кои влегуваат од Србија.
Слободен Печат: ВИДЕО: Специјалните сили РОСУ се обидоа да извадат Србин од автомобилот, реагираше КФОР
Слободен Печат: Курти нема да преземе мерки против Ракиќ, ги повика луѓето да ги предадат српските таблички
Фактор: (ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ НА КОСОВО: Припадници на РОСУ се обидоа да извадат Србин од автомобилот
112 поврзани вести »
]]>
Балкан
(ВИДЕО) Во Србија падна првиот снег годинава | 360 степени https://time.mk/c/0ad4ca752a/video-vo-srbija-padna-prviot-sneg-godinava.html (ВИДЕО) Во Србија падна првиот снег годинава - 360 степени - 16:02 22/09 Wed, 22 Sep 2021 14:02:30 +0000 360 степени - 16:02 22/09
Првиот снег почна да паѓа на Стара Планина во Србија на надморска височина од 1 500 метри, пренесува РТС. Снежни наноси се забележани и на Копаоник. View this post on Instagram A post shared by InfoKOP (@infokop) Според РТС, во тек е формирање на ...
Вечер Прес: Снег падна на Копаоник/ВИДЕО
24Инфо: Во Србија падна првиот снег
+инфо: ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ ВО СРБИЈА На Коапоник вее неколку часа (ВИДЕО)
10 поврзани вести »
]]>
Балкан
АФЕРА ВО СЛОВЕНИЈА: Едно лице се вакцинирало 23 пати во име на други лица | Фактор https://time.mk/c/4d9941e89f/afera-vo-slovenija-edno-lice-se-vakciniralo-23-pati-vo-ime-na-drugi-lica.html АФЕРА ВО СЛОВЕНИЈА: Едно лице се вакцинирало 23 пати во име на други лица - Фактор - 16:10 22/09 Wed, 22 Sep 2021 14:10:12 +0000 Фактор - 16:10 22/09
Во Словенија луѓето за пари примале вакцина во име на трето лице. Meдиумите во Словенија, открија афера поврзана со вакцинацијата против коронавирус. Тие пишуваат дека наводно поединци наплатуваат за имунизација во име на други луѓе.
+инфо: СЛОВЕНЦИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ЗА ДРУГИ Зависник од хероин бил имунизиран 23 пати
Факултети: Словенци земаат пари за да се вакцинираат во име на друго лице
Независен: Во Словенија зависник од хероин за пари и за други луѓе се вакцинирал 23 пати
6 поврзани вести »
]]>
Балкан
Во Словенија до крајот на годината ќе се произведуваат вакцини против Ковид-19? | Канал5 https://time.mk/c/48417e7909/vo-slovenija-do-krajot-na-godinata-ke-se-proizveduvaat-vakcini-protiv-kovid-19.html Во Словенија до крајот на годината ќе се произведуваат вакцини против Ковид-19? - Канал5 - 16:00 22/09 Wed, 22 Sep 2021 14:00:09 +0000 Канал5 - 16:00 22/09
Словенечката влада е во преговори со швајцарската фармацевтска компанија „Новартис“ за производство на вакцини против Ковид-19 во Словенија, пишува љубљанскиот весник „Дело“. За таа можност неодамна зборуваа и министерот за здравство Јанез Пакукар и ...
Нетпрес: Словенија до крајот на годинава може да произведува вакцина против Covid-19
+инфо: ДОБРИ ВЕСТИ ОД СЛОВЕНИЈА До крајот на годината земјата ќе произведува ковид-вакцина
Нетпрес: Словенија ќе почне со произведство на ковид-вакцини
4 поврзани вести »
]]>
Балкан
Нови мерки во Германија: Невакцинираните кои ќе работат од дома нема да земаат плата | Слободен Печат https://time.mk/c/ef8e7733c8/novi-merki-vo-germanija-nevakciniranite-koi-ke-rabotat-od-doma-nema-da-zemaat-plata.html Нови мерки во Германија: Невакцинираните кои ќе работат од дома нема да земаат плата - Слободен Печат - 15:03 22/09 Wed, 22 Sep 2021 13:03:49 +0000 Слободен Печат - 15:03 22/09
Германските здравствени власти планираат нови мерки според кои невакцинираните работници нема да добијат надомест на плата, доколку мерките на коронавирусот ги принудат на карантин. Новите правила ги подготвува германското министерство за здравство, ...
Скопје инфо: Германија со нови мерки: Во случај на карантин, нема плати за невакцинирани кои работат од дома
Р.С.Европа: Нов протест на здравствените работници во Грција против задолжителната вакцинација
Република: Нов протест на здравствените работници во Грција против задолжителната вакцинација
14 поврзани вести »
]]>
Балкан
Варвициотис: ЕУ да биде доследна и кредибилна во обврските кон Западен Балкан | Опсервер https://time.mk/c/1ecbb7790b/varviciotis-eu-da-bide-dosledna-i-kredibilna-vo-obvrskite-kon-zapaden-balkan.html Варвициотис: ЕУ да биде доследна и кредибилна во обврските кон Западен Балкан - Опсервер - 15:18 22/09 Wed, 22 Sep 2021 13:18:17 +0000 Опсервер - 15:18 22/09
– Потребата, Европската Унија да биде доследна и кредибилна во обврските за Западен Балкан и подготвеност Грција да преземе конструктивна улога во интегративниот процес на регионот, изрази алтернативниот шеф на грчката дипломатија Милтиадис ...
Канал5: Варвициотис: ЕУ да биде доследна и кредибилна во обврските кон Западен Балкан
Фокус: Варвициотис: ЕУ да биде доследна и кредибилна кон Западен Балкан
Република: Варвициотис-Вархеи: ЕУ да биде доследна и кредибилна во обврските кон Западен Балкан
6 поврзани вести »
]]>
Балкан
АМЕРИКАНЦИТЕ НАСИЛА ЌЕ ЈА ВНЕСАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ Каракачанов вели дека САД ќе добие пријатели во Скопје, ама ќе загуби во Софија | +инфо https://time.mk/c/bd8c7c6fb7/amerikancite-nasila-ke-ja-vnesat-makedonija-vo-eu-karakacanov-veli-deka-sad-ke-dobie-prijateli-vo-skopje-ama-ke-zagubi-vo-sofija.html АМЕРИКАНЦИТЕ НАСИЛА ЌЕ ЈА ВНЕСАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ Каракачанов вели дека САД ќе добие пријатели во Скопје, ама ќе загуби во Софија - +инфо - 13:46 22/09 Wed, 22 Sep 2021 11:46:55 +0000 +инфо - 13:46 22/09
Американците сметаат дека на овој начин ќе стегнат повеќе пријатели во Скопје, но треба да знаат дека ќе ги загубат пријателите во Бугарија. Јасно е дека Америка има интерес Албанија и Македонија да влезат во ЕУ, бидејќи на тој начин ќе се затвори ...
360 степени: Каракачанов: Новата власт ќе потклекне под притисокот на САД и ќе дозволи С Македонија да влезе во ЕУ
24Инфо: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје
CivilMedia: „Еурактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграција на Скопје
10 поврзани вести »
]]>
Балкан
Вархеји ги повика Србија и Косово на враќање на дијалогот, ЕУ предлага можна средба меѓу Вучиќ и Курти во Брисел | Опсервер https://time.mk/c/9513b1bd04/varheji-gi-povika-srbija-i-kosovo-na-vrakanje-na-dijalogot-eu-predlaga-mozna-sredba-megju-vucik-i-kurti-vo-brisel.html Вархеји ги повика Србија и Косово на враќање на дијалогот, ЕУ предлага можна средба меѓу Вучиќ и Курти во Брисел - Опсервер - 14:13 22/09 Wed, 22 Sep 2021 12:13:37 +0000 Опсервер - 14:13 22/09
– Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји оцени дека е императив во односите меѓу Србија и Косово да се покаже воздржаност и да се намалат тензиите, враќање на дијалогот и обезбедување слобода на движењето без ...
MTM: ЕУ предлага средба меѓу Вучиќ и Курти во Брисел
+инфо: ЕУ ЌЕ ГИ СМИРУВА ЗАКРВЕНИТЕ СРБИЈА И КОСОВО Вучиќ и Курти ќе се сретнат во Брисел?
24Инфо: Вархеји ги повика Србија и Косово на враќање на дијалогот, ЕУ предлага можна средба меѓу Вучиќ и Курти во Брисел
6 поврзани вести »
]]>
Балкан
Досега повеќе од 650.000 луѓе во Хрватска сами се попишале преку интернет | 24Инфо https://time.mk/c/f1550fa7f1/dosega-poveke-od-650-000-lugje-vo-hrvatska-sami-se-popisale-preku-internet.html Досега повеќе од 650.000 луѓе во Хрватска сами се попишале преку интернет - 24Инфо - 16:02 22/09 Wed, 22 Sep 2021 14:02:31 +0000 24Инфо - 16:02 22/09
Повеќе од 652.000 граѓани се сами се попишале преку интернет порталот е-Граѓани во Хрватска. Таа прва фаза од самопописот ќе трае до недела, и се очекува дека една третина од населението би можело да се попише во оваа прва фаза дотогаш.
Скопје1: Повеќе од 652.000 граѓани се сами се попишале во Хрватска
Опсервер: Досега повеќе од 650.000 луѓе во Хрватска сами се попишале преку интернет
]]>
Балкан
Милановиќ: Вучиќ е горд на својата улога во војната | МКД https://time.mk/c/758c6dc208/milanovik-vucik-e-gord-na-svojata-uloga-vo-vojnata.html Милановиќ: Вучиќ е горд на својата улога во војната - МКД - 11:13 22/09 Wed, 22 Sep 2021 09:13:06 +0000 МКД - 11:13 22/09
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави вчера во Њујорк дека неговиот српски колега Александар Вучиќ поттикнувал на војна и веројатно е горд на таа улога. Милановиќ во вчерашниот говор на универзитетот Колумбија кажа дека Вучиќ бил воен ...
24Инфо: Милановиќ: Вучиќ е горд на својата улога во војната
Слободен Печат: Милановиќ: Мислам дека Вучиќ е горд на својата улога во војната
360 степени: Српско-хрватски претседателски судир
11 поврзани вести »
]]>
Балкан