TIME.mk - Балкан https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Thu, 16 Sep 2021 10:13:43 +0000 600 Бугарија: Јанев на чело на привремената влада | МКД https://time.mk/c/5a7b8f4a62/bugarija-janev-na-celo-na-privremenata-vlada.html Бугарија: Јанев на чело на привремената влада - МКД - 11:45 16/09 Thu, 16 Sep 2021 09:45:35 +0000 МКД - 11:45 16/09
Бугарскиот претседател Румен Радев го именуваше актуелниот привремен премиер Стефан Јанев да ја води новата привремена влада, откако вчера распиша предвремени парламентарни избори за 14 ноември. Радев ќе ја претстави новата влада подоцна денес.
Р.С.Европа: Радев ја претстави новата Влада, Јанев останува технички премиер на Бугарија
Нова ТВ: Јанев технички премиер-претставена новата привремена влада во Бугарија
+инфо: НЕМА ПРОМЕНА ВО БУГАРИЈА Јанев останува премиер до изборите
51 поврзани вести »
]]>
Балкан
Србија водечка земја според бројот на заразени со коронавирус | Вечер Прес https://time.mk/c/f247e7846e/srbija-vodecka-zemja-spored-brojot-na-zarazeni-so-koronavirus.html Србија водечка земја според бројот на заразени со коронавирус - Вечер Прес - 11:57 16/09 Thu, 16 Sep 2021 09:57:19 +0000 Вечер Прес - 11:57 16/09
Директорот на Канцеларијата на Светската здравствена организација во Србија, Маријан Ивануша, изјави дека Србија е водечка земја по бројот на заразени со коронавирусот и апелираше до сите да ги почитуваат мерките и да се вакцинираат, јави дописникот ...
360 степени: Србија размислува за воведување ковид-пропусници, епидемиологот Кон смета дека помина времето кога тие би дале ефект
Слободен Печат: Србија водечка земја според бројот на заразени со коронавирус
]]>
Балкан
СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИНА КИНА: СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ВО ТЕК – има загинати, преживеаните се бараат под рушевини (ВИДЕО) | Курир https://time.mk/c/689c137101/silen-zemjotres-ja-pogodina-kina-spasuvacka-akcija-vo-tek-ima-zaginati-preziveanite-se-baraat-pod-rusevini-video.html СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИНА КИНА: СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ВО ТЕК – има загинати, преживеаните се бараат под рушевини (ВИДЕО) - Курир - 10:23 16/09 Thu, 16 Sep 2021 08:23:30 +0000 Курир - 10:23 16/09
Земјотрес со јачина од 6 степени ја погоди провинцијата Сечуан во југозападна Кина. Најмалку две лица загинаа, а тројца се повредени во силен земјотрес. Според локалните медиуми, земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри.
Фактор: СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО КИНА, СО ДВЕ ЖРТВИ: Жителите сѐ уште не можат да се вратат во домовите
Слободен Печат: ВИДЕО | Две жртви и над 60 повредени во земјотрес од 6 по Рихтер во Кина
Centar: Земјотрес во провинцијата Сечуан, при што загинаа најмалку две лица
48 поврзани вести »
]]>
Балкан
Задолжителен документ за Ковид-19 за влез во судовите во Грција | Курир https://time.mk/c/1f1c7a79d3/zadolzitelen-dokument-za-kovid-19-za-vlez-vo-sudovite-vo-grcija.html Задолжителен документ за Ковид-19 за влез во судовите во Грција - Курир - 10:05 16/09 Thu, 16 Sep 2021 08:05:03 +0000 Курир - 10:05 16/09
Сертификат за вакцинација, потврда за прележан Ковид-19 или резултат од негативен тест, од денеска се задолжителни за влез во судовите во Грција, како за службениците и адвокатите, така и за граѓаните, јави дописничката на МИА од Атина.
Бизнис Вести: Задолжителен документ за Ковид-19 за влез во судовите во Грција
Zoom: Задолжителен документ за Ковид-19 за влез во судовите во Грција
Денешен: Задолжителни Ковид документи за влез во судовите во Грција
11 поврзани вести »
]]>
Балкан
ОТИШЛА ДА ГО НАХРАНИ КУЧЕТО И ТОГАШ ЈА НАПАДНАЛО - дресерите укажуваат: Ако вашето кутре од мало се однесува девијантно, не игнорирајте | Фактор https://time.mk/c/0eacf0925d/otisla-da-go-nahrani-kuceto-i-togas-ja-napadnalo-dreserite-ukazuvaat-ako-vaseto-kutre-od-malo-se-odnesuva-devijantno-ne-ignorirajte.html ОТИШЛА ДА ГО НАХРАНИ КУЧЕТО И ТОГАШ ЈА НАПАДНАЛО - дресерите укажуваат: Ако вашето кутре од мало се однесува девијантно, не игнорирајте - Фактор - 10:30 16/09 Thu, 16 Sep 2021 08:30:43 +0000 Фактор - 10:30 16/09
Милоратка Веjковиќ (69), како што се сомневаат српските власти, била распарчена од шарпланинец во дворот на нејзината куќа во Крагуевац, а мртвата жена, со бројни повреди на телото и главата, наводно ја пронашла нејзината ќерка во близина на ...
+инфо: ХОРОР ВО СРБИЈА Шарпланинец до смрт ја искасал својата газдарица, ќерката затекнала ужас во дворот
Нетпрес: Во Крагуевац шарпланинец до смрт ја искасал својата газдарица, ќерката затекнала ужас во дворот
Канал5: Ужас во Србија: Жена изгризана до смрт од сопствениот шарпланинец
7 поврзани вести »
]]>
Балкан
Преговори со ЕУ, Отворен Балкан и Косово -приоритети на албанската надворешна политика | Р.С.Европа https://time.mk/c/028871c283/pregovori-so-eu-otvoren-balkan-i-kosovo-prioriteti-na-albanskata-nadvoresna-politika.html Преговори со ЕУ, Отворен Балкан и Косово -приоритети на албанската надворешна политика - Р.С.Европа - 11:43 16/09 Thu, 16 Sep 2021 09:43:15 +0000 Р.С.Европа - 11:43 16/09
Приоритети на надворешната политика на новата албанска Влада ќе бидат да се одржи првата меѓувладина конференција за интеграција во ЕУ, да се зајакне Косово на меѓународна сцена и да се унапреди иницијативата „Отворен Балкан“, стои во програмата на ...
Р.С.Европа: Курти: Не влегуваме во „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово
Алсат-М: Курти: Не влегуваме во „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово
Локално: Османи: „Отворен Балкан“ е опасен, нема да дозволиме да се оствари
4 поврзани вести »
]]>
Балкан
Секое десетто дете по земјотресот во Загреб покажува симптоми на анксиозност и депресија | Lider https://time.mk/c/dc4f1a0628/sekoe-desetto-dete-po-zemjotresot-vo-zagreb-pokazuva-simptomi-na-anksioznost-i-depresija.html Секое десетто дете по земјотресот во Загреб покажува симптоми на анксиозност и депресија - Lider - 09:01 16/09 Thu, 16 Sep 2021 07:01:34 +0000 Lider - 09:01 16/09
Едно од десет деца покажува симптоми на анксиозност и депресија, а едно од седум деца има посттрауматско стресно нарушување предизвикано од земјотресите, покажува најновото истражување спроведено во Загреб, јави Хрватската радио-телевизија.
Слободен Печат: Секое десетто дете по земјотресот во Загреб покажува симптоми на анксиозност и депресија
24Инфо: Секое десетто дете по земјотресот во Загреб покажува симптоми на анксиозност и депресија
Курир: Страшна статистика: Секое десетто дете по земјотресот во Загреб покажува симптоми на анксиозност и депресија
12 поврзани вести »
]]>
Балкан
Јанша: Протестите нема да не откажат од ковид мерките | 24Инфо https://time.mk/c/32f8b6b4d7/jansa-protestite-nema-da-ne-otkazat-od-kovid-merkite.html Јанша: Протестите нема да не откажат од ковид мерките - 24Инфо - 12:03 16/09 Thu, 16 Sep 2021 10:03:34 +0000 24Инфо - 12:03 16/09
По синоќешниот протест во Љубљана, на кој илјадници граѓани побараа укинување на епидемиолошките мерки и предвремени избори, се огласи и премиерот на Словенија, Јанез Јанша. -Насилството на улица никогаш не носи ништо добро.
Во Центар: Улична “војна” во Љубљана, употребени водени топови и солзавец. Хеликоптери летаат над градот. Има повредени (видео)
360 степени: Протест против ковид-мерките во Љубљана: Фрлени факели кон парламентот, полицијата одговори со солзавец
Фокус: Повредени полицајци на протестот во Љубљана против ковид мерките
30 поврзани вести »
]]>
Балкан
Гласот на „замолчените“ жртви присутен на судењето на Салих Мустафа | Призма https://time.mk/c/9d4d07e124/glasot-na-zamolcenite-zrtvi-prisuten-na-sudenjeto-na-salih-mustafa.html Гласот на „замолчените“ жртви присутен на судењето на Салих Мустафа - Призма - 08:27 16/09 Thu, 16 Sep 2021 06:27:27 +0000 Призма - 08:27 16/09
Во согласност со планот да се даде глас на жртвите во предметите на воени злосторства, на првото судење пред Специјалниот суд, во случајот против поранешниот припадник на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Салих Мустафа, застапничката на ...
Република: Кој е Салих Мустафа кој се изјасни за невин во Хаг: Бил шеф на разузнувањето на УЧК, мачел Срби
Призма: Започна првото судење пред Специјалниот суд на Косово
Алсат-М: Поранешниот припадник на ОВК, Салих Мустафа, се изјасни невин пред судот во Хаг
28 поврзани вести »
]]>
Балкан
Ѓукановиќ доаѓа во дводневна официјална посета на Хрватска | Слободен Печат https://time.mk/c/669233ef8b/gjukanovik-doagja-vo-dvodnevna-oficijalna-poseta-na-hrvatska.html Ѓукановиќ доаѓа во дводневна официјална посета на Хрватска - Слободен Печат - 09:43 16/09 Thu, 16 Sep 2021 07:43:55 +0000 Слободен Печат - 09:43 16/09
Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, денеска доаѓа во дводневна официјална посета на Хрватска, за време на која ќе се сретне со претставниците на хрватскиот државен врв. Станува збор за возвратната посета на црногорскиот претседател, кој ...
24Инфо: Ѓукановиќ доаѓа во дводневна посета на Хрватска
Денешен: Ѓукановиќ во дводневна посета на Хрватска, ќе се сретне со целиот државен врв
Опсервер: Ѓукановиќ доаѓа во дводневна официјална посета на Хрватска
5 поврзани вести »
]]>
Балкан