TIME.mk - Економија https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Thu, 16 Sep 2021 10:36:57 +0000 600 ССМ: Скандалозно е судското решение со кое не се отвора стечајна постапка за „Баргала“ | Слободен Печат https://time.mk/c/944ceaf2bf/ssm-skandalozno-e-sudskoto-resenie-so-koe-ne-se-otvora-stecajna-postapka-za-bargala.html ССМ: Скандалозно е судското решение со кое не се отвора стечајна постапка за „Баргала“ - Слободен Печат - 12:10 16/09 Thu, 16 Sep 2021 10:10:58 +0000 Слободен Печат - 12:10 16/09
Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), коментирајќи изјава на судијата Емил Пилатов дека засега нема стечај за АД „Баргала“ и дека ќе се чека одлука од Апелација, оценува дека ваквото решение е скандалозно и на штета на работниците.
Фактор: ССМ: Тоа што не се отвора стечајна постапка за „Баргала“ е срамно и скандалозно решение на судијата, работниците гладуваат, а газдите уживаат
Фокус: ССМ: Скандалозно е судското решение со кое не се отвора стечајна постапка за „Баргала“
Бизнис Вести: ССМ: Скандалозно е судското решение со кое не се отвора стечајна постапка за „Баргала”
7 поврзани вести »
]]>
Економија
Градоначалникот Шилегов присуствуваше на отварање на нова фабрика за кабли во Сарај | Frontline https://time.mk/c/0b89c2a76b/gradonacalnikot-silegov-prisustvuvase-na-otvaranje-na-nova-fabrika-za-kabli-vo-saraj.html Градоначалникот Шилегов присуствуваше на отварање на нова фабрика за кабли во Сарај - Frontline - 11:54 16/09 Thu, 16 Sep 2021 09:54:13 +0000 Frontline - 11:54 16/09
Градоначалникот Петре Шилегов, заедно со премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Артан Груби, министрите за финансии, Фатмир Бесими и за економија Крешник Бектеши и градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, денеска присуствуваа на свеченото ...
Нова ТВ: „One cable“ во индустриската зона „Сарај“ инвестиција вредна три милиони и 30 вработени
Слободен Печат: ВО ЖИВО | Изјави на премиерот Заев, вицепремиерот Груби и градоначалниците Шилегов и Беџети
Нова ТВ: (Живо): Премиерот Заев и вицепремиерот Груби во посета на фабриката за производство на кабли во „Сарај“
19 поврзани вести »
]]>
Економија
Од октомври каматите не смеат да бидат повисоки од долгот: Кој ќе ги отплетка и застарените неплатени сметки? | Слободен Печат https://time.mk/c/0fe5ac3f3b/od-oktomvri-kamatite-ne-smeat-da-bidat-povisoki-od-dolgot-koj-ke-gi-otpletka-i-zastarenite-neplateni-smetki.html Од октомври каматите не смеат да бидат повисоки од долгот: Кој ќе ги отплетка и застарените неплатени сметки? - Слободен Печат - 12:28 16/09 Thu, 16 Sep 2021 10:28:29 +0000 Слободен Печат - 12:28 16/09
Граѓанските активисти сметаат дека е добро што пратениците конечно се согласија дека каматата нема да смее да ја достигне висината на главниот долг, но не го кријат своето разочарување што ваквото решение нема да важи за старите побарувања.
Пари: Со измените на Законот каматите нема да смеат да бидат повисоки од долгот
+инфо: КАМАТАТА НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ ПОВИСОКА ОД ДОЛГОТ Се дополнува законот за облигациски односи
Centar: Јован Митрески: Со измените на Законот за облигациони односи, каматите нема да смеат да бидат повисоки од долгот
17 поврзани вести »
]]>
Економија
Македонија нема ниту студија за брзи возови, а доцнат и актуелните проекти | Нетпрес https://time.mk/c/4b49931312/makedonija-nema-nitu-studija-za-brzi-vozovi-a-docnat-i-aktuelnite-proekti.html Македонија нема ниту студија за брзи возови, а доцнат и актуелните проекти - Нетпрес - 11:59 16/09 Thu, 16 Sep 2021 09:59:40 +0000 Нетпрес - 11:59 16/09
Актуелната железничка инфраструктура во Македонија нема капацитет да ги задоволи стандардите на земјите од регионот, а уште помалку од европските за иницијативата „Европски воз“. За овој проект потребни се брзи и нови пруги, а за нивна изградба е ...
Слободен Печат: Локвенец: Железниците сами по себе претставуваат суштински стожерен дел од критичната инфраструктура на секоја држава – имаме јасна оперативна стратегија
Локално: Во март 2022 започнува изградбата на железничката пруга кон Бугарија
Алсат-М: Немаме ниту студија за брзи возови, а доцнат и актуелните проекти
7 поврзани вести »
]]>
Економија
Битиќи: Двигател на развојот во земјава е самото стопанство | 365 https://time.mk/c/bb44e63065/bitiki-dvigatel-na-razvojot-vo-zemjava-e-samoto-stopanstvo.html Битиќи: Двигател на развојот во земјава е самото стопанство - 365 - 12:15 16/09 Thu, 16 Sep 2021 10:15:01 +0000 365 - 12:15 16/09
„Различна е структурата на компании што земаа помош за исплата на плати, но со вториот интервентен план за инвестиции излеговме со сума што беше далеку поголема од она што коморите го побараа и со тоа се покажува дека го менуваме целиот систем на ...
Сител: Битиќи: Компаниите се подготвени да инвестираат затоа што гледаат дека политиките даваат ефект
Независен: Битиќи: Политиките за поддршка на инвестициите и за зголемување на конкурентноста почнуваат да даваат ефекти
24Инфо: Битиќи: Политиките за поддршка на инвестициите и за зголемување на конкурентноста почнуваат да даваат ефекти
12 поврзани вести »
]]>
Економија
Паѓаат акциите на Вол Стрит, поради ширење на делта сојот | Вечер Прес https://time.mk/c/195773f7a5/pagjaat-akciite-na-vol-strit-poradi-sirenje-na-delta-sojot.html Паѓаат акциите на Вол Стрит, поради ширење на делта сојот - Вечер Прес - 10:32 16/09 Thu, 16 Sep 2021 08:32:53 +0000 Вечер Прес - 10:32 16/09
Ширењето на делта варијантата на коронавирусот, бавното економско закрепнување и најавите за зголемување на даноците доведоа до пад на акциите на Вол Стрит. Берзанскиот индекс Дау Џонс се „лизна“ за 292 поени, или 0,84 проценти, на 34.577 поени, С & ...
Кајгана: Волстрит се крева, инфлацијата попушта
Lider: Паѓаат акциите на Вол Стрит
Нетпрес: Паѓаат акциите на Вол Стрит, заради ширење на делта сојот
6 поврзани вести »
]]>
Економија
Заев: Продолжува растот во технолошко индустриските развојни зони | 365 https://time.mk/c/a05e4ab9dd/zaev-prodolzuva-rastot-vo-tehnolosko-industriskite-razvojni-zoni.html Заев: Продолжува растот во технолошко индустриските развојни зони - 365 - 11:57 16/09 Thu, 16 Sep 2021 09:57:19 +0000 365 - 11:57 16/09
Продолжува растот во технолошко индустриските развојни зони, порача премиерот Зоран Заев на Фејсбук. Согласно анализите на ТИРЗ, соопшти тој, регистирани се рекордни економски активности во првите осум месеци од 2021 во однос на минатите години.
Centar: Заев: Вкупниот извоз во првите осум месеци во зоните достигна 2,04 милијарди евра, што е за над 50% повеќе во однос на истиот период лани, односно над 11% во споредба со 2019 и речиси 32% повеќе од 2018 година
Press24: Заев: Продолжува растот на Технолошко-индустриските развојни зони
Алсат-М: Заев: Најавени нови инвестиции во индустриските зони
6 поврзани вести »
]]>
Економија
Последиците од рекордната сезона на туризмот на Балканот! | Нетпрес https://time.mk/c/0f973215d5/posledicite-od-rekordnata-sezona-na-turizmot-na-balkanot.html Последиците од рекордната сезона на туризмот на Балканот! - Нетпрес - 11:20 16/09 Thu, 16 Sep 2021 09:20:50 +0000 Нетпрес - 11:20 16/09
Знам дека насловот ве збунува мои читатели, но ова и јас кога го прочитав не само што ме збуни, туку си реков ова мора да е некоја шега. Кога убаво ги анализирав текстовите и бројките на одредени држави во нашето опкружување, останав не само ...
Вечер Прес: Македонските туристички потенцијали ќе се најдат на Гугл, Јутјуб…
Денар: Зголемен бројот на туристи и ноќевања
Денар: Дигитализација на туристичкиот сектор
8 поврзани вести »
]]>
Економија
Посети во компании за поголема заштита на правата од индустриска сооственост | Точка https://time.mk/c/b3dd676b87/poseti-vo-kompanii-za-pogolema-zastita-na-pravata-od-industriska-soostvenost.html Посети во компании за поголема заштита на правата од индустриска сооственост - Точка - 11:31 16/09 Thu, 16 Sep 2021 09:31:05 +0000 Точка - 11:31 16/09
Директорот на Државниот завод за индустриска сопственост, Горан Герасимовски, вчера беше на работен состанок со Антони Пешев - извршен директор на Стопанска комора на РСМ. На средбата се дискутираше за организација на индивидуални посети на ...
Фактор: СРЕДБА ГЕРАСИМОВСКИ - ПЕШЕВ: Ќе се подигне свеста за бенефитите од заштита на правата на индустриска сопственост
Frontline: Средба Герасимовски-Пешев: Посети во компании за поголема заштита на правата од индустриска сооственост
Опсервер: Средба Герасимовски-Пешев: Посети во компании за поголема заштита на правата од индустриска сооственост
7 поврзани вести »
]]>
Економија
ОД МЕСЕЦ ВО МЕСЕЦ РАСТАТ ТРОШОЦИТЕ ЗА ЖИВОТ – Трошоците на четиричлено семејство во август зголемени за 214 денари | Банкарство.мк https://time.mk/c/7883dcdb2a/od-mesec-vo-mesec-rastat-trosocite-za-zivot-trosocite-na-cetiricleno-semejstvo-vo-avgust-zgolemeni-za-214-denari.html ОД МЕСЕЦ ВО МЕСЕЦ РАСТАТ ТРОШОЦИТЕ ЗА ЖИВОТ – Трошоците на четиричлено семејство во август зголемени за 214 денари - Банкарство.мк - 09:31 16/09 Thu, 16 Sep 2021 07:31:52 +0000 Банкарство.мк - 09:31 16/09
Минималните месечни трошоци на едно четиричлено семејство во август се зголемени за 214 денари во однос на јули, покажуваат податоците од најновата синдикална кошница што ја изработува Сојузот на синдикати на Македонија.
Локално: Едно семејство треба да издвои над 14000 денари за храна и пијалоци, велат од ССМ
Сител: ССМ: 42.000 денари тежи потрошувачката кошничка за семејство со еден ученик во август
Акцент: ССМ: 42.000 денари тежи потрошувачката кошничка за семејство со еден ученик во август
40 поврзани вести »
]]>
Економија