TIME.mk - Храна / Фитнес https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Wed, 22 Sep 2021 14:05:21 +0000 600 Зошто вежбалниците се полни со огледала? | Бриф https://time.mk/c/2375e46bf7/zosto-vezbalnicite-se-polni-so-ogledala.html Зошто вежбалниците се полни со огледала? - Бриф - 14:07 22/09 Wed, 22 Sep 2021 12:07:17 +0000 Бриф - 14:07 22/09
Има многу причини зошто повеќето спортски сали и фитнес-студија имаат бројни огледала на ѕидовите. Сѐ се сведува на подобрување на вежбањето, но и мотивација за подобри резултати преку следење на сопствените движења на телото.
+инфо: ЗОШТО Е ДОБРО ДА СЕ ВЕЖБА ПРЕД ОГЛЕДАЛО? Штити од повреди и ве мотивира
Кајгана: Зошто теретаните и вежбалниците се полни со огледала?
Опсервер: Зошто вежбалниците се полни со огледала?
6 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печени тиквици со сирење и шунка | Pedijatar.mk https://time.mk/c/0deb44a590/recept-na-denot-peceni-tikvici-so-sirenje-i-sunka.html РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печени тиквици со сирење и шунка - Pedijatar.mk - 13:11 22/09 Wed, 22 Sep 2021 11:11:13 +0000 Pedijatar.mk - 13:11 22/09
Тиквиците се зеленчук кој лесно се комбинира со се, сирења, месо, зачини. Ова е предлог како на брз и едноставен начин да направите многу вкусно јадење за целото семејство. Потребно: Подготовка: Тиквиците убаво измијте ги и исечете ги по должина.
Рингераја: Пикантни маринирани пиперки со крем сирење
Пулс24: Ефтин оброк на кој нема да му оддолеете: Лажен тост од компири и сирење – не сте го спремале на овој начин досега!
Скопје24: Евтин оброк на кој нема да му оддолеете: Лажен тост од компири и сирење – не сте го спремале на овој начин досега!
7 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
Место ајвар ќе јадеме банани – Теглите ќе зјаат празни, зимницата стана луксуз за македонските граѓани | ММС https://time.mk/c/03d1c2dc33/mesto-ajvar-ke-jademe-banani-teglite-ke-zjaat-prazni-zimnicata-stana-luksuz-za-makedonskite-gragjani.html Место ајвар ќе јадеме банани – Теглите ќе зјаат празни, зимницата стана луксуз за македонските граѓани - ММС - 11:04 22/09 Wed, 22 Sep 2021 09:04:39 +0000 ММС - 11:04 22/09
Септември е традиционално резервиран за подготовка на зимница и месец кога македонските граѓани прават ајвар, но оваа година полиците за тегли ќе зјаат празни. Македонија е позната како земјоделска држава, но годинава нејзините граѓани, според ...
Пулс24: Време на зимници: Колку е навистина хранлива и здрава туршијата?
Вечер Прес: СОВЕТИ НА НУТРИЦИОНИСТКА ОД ЛОНДОН: Мачкајте ајвар и слабејте!
Кајгана: Најдобар рецепт за сос од домати - потребни се само 2 состојки
6 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
ШВЕДСКИ ЌОФТИЊА ВО КРЕМАСТ СОС: Малку поразлични од она што сме навикнати – но совршени! | Попара https://time.mk/c/8908618346/svedski-koftinja-vo-kremast-sos-malku-porazlicni-od-ona-sto-sme-naviknati-no-sovrseni.html ШВЕДСКИ ЌОФТИЊА ВО КРЕМАСТ СОС: Малку поразлични од она што сме навикнати – но совршени! - Попара - 10:27 22/09 Wed, 22 Sep 2021 08:27:54 +0000 Попара - 10:27 22/09
Состојки за ќофтиња: 500 гр мелено месо 1 мал црн лук 2 чешниња лук сол и бибер половина лажичка морско оревче 1 јајце малку трошки од леб да се замесат ќофтињата за да бидат компактни Сос : масло за печење или путер 2 лажици брашно 300 – 500 мл ...
Пулс24: ШВЕДСКИ ЌОФТИЊА ВО КРЕМАСТ СОС: Малку поразлични од она што сме навикнати – но совршени!
Курир: ШВЕДСКИ ЌОФТИЊА ВО КРЕМАСТ СОС: Малку поразлични од она што сме навикнати – но совршени!
Кафе пауза: Рецепт за шведски ќофтиња во кремаст сос
4 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
Рецепт на денот: Традиционална сахер-торта | Убавина и Здравје https://time.mk/c/6e175f41ff/recept-na-denot-tradicionalna-saher-torta.html Рецепт на денот: Традиционална сахер-торта - Убавина и Здравје - 09:25 22/09 Wed, 22 Sep 2021 07:25:33 +0000 Убавина и Здравје - 09:25 22/09
Почувствувајте го духот на виенските слаткарници и разгалете го непцето со најпознатата чоколадна торта. Бидејќи скоро сите состојки се во кората, нема готвење на филот, ќе ја направите без проблеми, а вкусот ќе ве воодушеви! Состојки: За прелив: ...
Мои рецепти: Торта за прваче
Кајгана: Идеја за десерт: Чоколаден мус со чили и рум
]]>
Храна / Фитнес
Ако некогаш сте ја јаделе, нема да ви се верува колку лесно се прави, а толку вкусна-чудо од рецепт | НМД https://time.mk/c/49b0e15922/ako-nekogas-ste-ja-jadele-nema-da-vi-se-veruva-kolku-lesno-se-pravi-a-tolku-vkusna-cudo-od-recept.html Ако некогаш сте ја јаделе, нема да ви се верува колку лесно се прави, а толку вкусна-чудо од рецепт - НМД - 00:31 22/09 Tue, 21 Sep 2021 22:31:10 +0000 НМД - 00:31 22/09
Ако некогаш сте ја јаделе, нема да ви се верува колку лесно се прави, чудо од рецепт. Рецепт на Вкусна Минута. Чоколадна торта со бел крем во средина, се прави за брзо, а може да се јаде уште веднаш.
Курир: ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ! Колач со чоколадо што се топи во уста (РЕЦЕПТ)
Пулс24: Колач со чоколадо што се топи во уста
Gotvi.mk: Меден колач: Најмекиот бисквит на светот
4 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
Егзотични, поховани смокви | Мои рецепти https://time.mk/c/a3e2412bdb/egzoticni-pohovani-smokvi.html Егзотични, поховани смокви - Мои рецепти - 10:09 22/09 Wed, 22 Sep 2021 08:09:49 +0000 Мои рецепти - 10:09 22/09
Подготока: 1. Прво на смоквите им ги отстрануваме дршките. Ги миеме. Но не ги просушуваме, со цел подобро да се обложат со брашното. 2. Потоа ги валкаме во изматено јајце, во кое може да се додаде и ванила.
Пулс24: Егзотични, поховани смокви
]]>
Храна / Фитнес
Колач со јаболки | Мои рецепти https://time.mk/r/NONE/112a5d9b38/kolac-so-jabolki.html Колач со јаболки - Мои рецепти - 15:02 22/09 Wed, 22 Sep 2021 13:02:09 +0000 Мои рецепти - 15:02 22/09
Подготовка 1. Калапот го премачкуваме убаво со путер. Шеќерот и циметот ги мешаме и ги наросуваме во калапот. Го вртиме калапот убаво под агол секаде да биде обложен. 2. Јаболките ги лупиме, чистиме и ги сецкаме. 3.
]]>
Храна / Фитнес
Брзо и лесно: Рецепт за најдоброто тесто за пица! | Попара https://time.mk/r/NONE/1a72c7ead3/brzo-i-lesno-recept-za-najdobroto-testo-za-pica.html Брзо и лесно: Рецепт за најдоброто тесто за пица! - Попара - 14:31 22/09 Wed, 22 Sep 2021 12:31:29 +0000 Попара - 14:31 22/09
Пицата е омилено јадење во разни прилики, но ниту најдобрите сосови не можат да го спасат лошо то тесто. За да ги усовршите вештините за печење пица додека избегнувате да купувате тесто, ви го носиме наједноставниот рецепт за тесто за пица.
]]>
Храна / Фитнес
Брзо и лесно: Есенска пита од дуњи | Кајгана https://time.mk/r/NONE/c96e065fc2/brzo-i-lesno-esenska-pita-od-dunji.html Брзо и лесно: Есенска пита од дуњи - Кајгана - 13:42 22/09 Wed, 22 Sep 2021 11:42:39 +0000 Кајгана - 13:42 22/09
Вкусна и лесна пита која ќе им се допадне на сите. Потребни состојки: -1/2 кг кори за пита -800 г рендани дуњи -150 г шеќер -4 лажици лебни трошки -1 лажичка цимет -малку масло -1/2 чаша минерална вода Начин на подготовка: Изрендајте ги дуњите, ...
]]>
Храна / Фитнес