TIME.mk - Кошарка https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Wed, 22 Sep 2021 14:38:56 +0000 600 Ѕвезда на НБА-лигата одби да тренира зашто сака да го промени тимот! | СуперСпорт https://time.mk/c/f35dc01a2c/zvezda-na-nba-ligata-odbi-da-trenira-zasto-saka-da-go-promeni-timot.html Ѕвезда на НБА-лигата одби да тренира зашто сака да го промени тимот! - СуперСпорт - 13:14 22/09 Wed, 22 Sep 2021 11:14:49 +0000 СуперСпорт - 13:14 22/09
Филаделфија ќе ги почне подготовките за новата сезона без еден од најдобрите кошаркари. Бен Симонс беше прв пик на НБА-драфтот во 2016 година, а сега одби да тренира и нема намера да се појави на подотовките зашто сака да се пресели во друг тим.
Sport M: Sвездата на НБА лигата одбива да тренира, сака да го промени клубот
Спортски: Ѕвезда на Филаделфија одби да тренира бидејќи сака трансфер
Независен: Бен Симонс ќе ги бојкотира тренинзите и натпреварите на Филаделфија
6 поврзани вести »
]]>
Кошарка
МЗТ Скопје и Работнички ќе играат пред публика, ама само за – вакцинирани! | Sport 1 https://time.mk/c/b38df35c3a/mzt-skopje-i-rabotnicki-ke-igraat-pred-publika-ama-samo-za-vakcinirani.html МЗТ Скопје и Работнички ќе играат пред публика, ама само за – вакцинирани! - Sport 1 - 14:11 22/09 Wed, 22 Sep 2021 12:11:35 +0000 Sport 1 - 14:11 22/09
Со пресметката од Суперкупот „Драган Василов-Цевка“ помеѓу МЗТ Скопје и Работнички (19.30 часот), закажана в сабота во СРЦ „Кале“ и официјално ќе почне новата кошаркарска сезона, во која по 18-месечна пауза ќе се одигра пред публика во салата.
Слободен Печат: Со документ за вакцинација може да присуствувате на Суперкуп натпреварите
SportMedia: Супер Купот „Драган Василов Цевка“ ќе се игра пред публика
Опсервер: Кошаркарскиот Суперкуп ќе се игра на „Кале“ со публика
5 поврзани вести »
]]>
Кошарка
Раџа и Дивац на тамбураши во Белград | Локално https://time.mk/c/4e10e8a104/radza-i-divac-na-tamburasi-vo-belgrad.html Раџа и Дивац на тамбураши во Белград - Локално - 11:47 22/09 Wed, 22 Sep 2021 09:47:12 +0000 Локално - 11:47 22/09
Легендарниот кошаркарски тренер Душан Ивковиќ беше погребан вчера. Многу познати кошаркари пристигнаа на последното збогување на големиот тренер, меѓу нив и Дино Раџа. Тој, Јуре Здовц, Владе Дивац, Жељко Обрадовиќ, Жарко Паспаљ и Предраг Даниловиќ ...
Екипа: Кога ќе се соберат Дивац и Раџа, забавата е загарантирана (ВИДЕО)
Курир: Кога ќе се соберат Дивац и Раџа, забавата е загарантирана (ВИДЕО)
]]>
Кошарка
Југословенскиот дрим-тим го однесе Дуда до вечното почивалиште | Спортклуб https://time.mk/c/f4dec42262/jugoslovenskiot-drim-tim-go-odnese-duda-do-vecnoto-pocivaliste.html Југословенскиот дрим-тим го однесе Дуда до вечното почивалиште - Спортклуб - 16:43 21/09 Tue, 21 Sep 2021 14:43:18 +0000 Спортклуб - 16:43 21/09
Членовите на југословенската репрезентација кои не дочекаа заедно да го носат дресот на југословенската репрезентација на Олимписките игри во Барселона во 1992 година, го однесоа ковчегот со телото на Душан Ивковиќ до гробот каде ќе почива славниот ...
Курир: Погребан Дуда Ивковиќ: Цвеќињата потполно го пoкрија гробот, а видена е неверојатно симболика со гулаб (ФОТО+ВИДЕО)
Zoom: ФОТО: Перо Антиќ се прости од човекот со кој ја освои Евролигата, големи имиња дојдоа да го испратат Ивковиќ во вечното почивалиште
Локално: Бројни кошаркарски легенди се збогуваа со Дуда Ивковиќ, присутен и Антиќ
4 поврзани вести »
]]>
Кошарка
Пелистер пресилен за Куманово, ТФТ вторпат го надигра Еуро Никел | Gol.mk https://time.mk/c/a76b267fcd/pelister-presilen-za-kumanovo-tft-vtorpat-go-nadigra-euro-nikel.html Пелистер пресилен за Куманово, ТФТ вторпат го надигра Еуро Никел - Gol.mk - 10:01 22/09 Wed, 22 Sep 2021 08:01:49 +0000 Gol.mk - 10:01 22/09
Македонските кошаркарски клубови продолжуваат со пријателски натпревари во подготвителниот период. На неполни две недели до почетокот на првенството, најчести се спаринг дуелите на македонските клубови меѓу себе.
Екипа: ТФТ повторно славеше над Еуро Никел
]]>
Кошарка
Леброн Џејмс организира тим-билдинг викенд во Лас Вегас за Лејкерс | Sport 1 https://time.mk/r/NONE/7f35c0de70/lebron-dzejms-organizira-tim-bilding-vikend-vo-las-vegas-za-lejkers.html Леброн Џејмс организира тим-билдинг викенд во Лас Вегас за Лејкерс - Sport 1 - 11:24 22/09 Wed, 22 Sep 2021 09:24:56 +0000 Sport 1 - 11:24 22/09
Лос Анџелес лејкерс идната недела почнуваат со подготовки за новата сезона во НБА-лигата. Првата ѕвезда на тимот Леброн Џејмс реши да организира тим-билдинг викенд за соиграчите во Лас Вегас.
]]>
Кошарка
Претставување на тимови: Кожув на „македонски погон“ бара враќање при врвот | Екипа https://time.mk/r/NONE/522724d587/pretstavuvanje-na-timovi-kozuv-na-makedonski-pogon-bara-vrakanje-pri-vrvot.html Претставување на тимови: Кожув на „македонски погон“ бара враќање при врвот - Екипа - 14:47 22/09 Wed, 22 Sep 2021 12:47:19 +0000 Екипа - 14:47 22/09
Сезоната 2021/22 во македонската кошарка е на повидок, а во неа 12 клуба ќе се борат за титула и за опстанок во елитното натпреварување. Еден од нив ќе биде и Кожув, клубот кој се најде во незавидна ситуацијата претходната сезона кога за „чекор“ не ...
]]>
Кошарка
ВИДЕО: Виртус го освои Суперкупот, Скариоло со трофеј се врати во Италија | Gol.mk https://time.mk/c/6afcfc61dc/video-virtus-go-osvoi-superkupot-skariolo-so-trofej-se-vrati-vo-italija.html ВИДЕО: Виртус го освои Суперкупот, Скариоло со трофеј се врати во Италија - Gol.mk - 16:14 22/09 Wed, 22 Sep 2021 14:14:09 +0000 Gol.mk - 16:14 22/09
Кошаркарите на Виртус од Болоња го освоија Суперкупот на Италија со победата над Олимпија од Милано со 90-84. Шампионот на Италија славеше и покрај многу добрите партии на Шилдс и Серхио Родригез.
Дерби: Генијална асистенција на Теодосиќ во Суперкуп триумфот на Виртус (Видео)
]]>
Кошарка
Противник на МЗТ и Пелистер се засили со репрезентативец на – Јужен Судан! | Sport 1 https://time.mk/r/NONE/ff372312b0/protivnik-na-mzt-i-pelister-se-zasili-so-reprezentativec-na-juzen-sudan.html Противник на МЗТ и Пелистер се засили со репрезентативец на – Јужен Судан! - Sport 1 - 16:24 22/09 Wed, 22 Sep 2021 14:24:13 +0000 Sport 1 - 16:24 22/09
Екипата на Вриједноснице Осијек, која е дебитант во АБА2-лигата и противник на македонските екипи МЗТ Скопје и Пелистер, денеска се засили со капитенот на репрезентацијата на – Јужен Судан.
]]>
Кошарка
Одредени Ковид протоколите за новата сезона во АБА 2 лигата | Опсервер https://time.mk/c/95ffd4f843/odredeni-kovid-protokolite-za-novata-sezona-vo-aba-2-ligata.html Одредени Ковид протоколите за новата сезона во АБА 2 лигата - Опсервер - 16:22 22/09 Wed, 22 Sep 2021 14:22:12 +0000 Опсервер - 16:22 22/09
Раководството на АБА2 лигата денеска ги утврди ковид-протоколите што ќе бидат на сила за претстојната сезона, во која македонските екипи МЗТ Скопје Аеродром и Пелистер ќе се обидат да изборат пласман меѓу елитата во регионалното клупско ...
SportMedia: МЗТ и Пелистер ги добија Ковид-протоколите за АБА 2-лига: Три сценарија за одложување на меч
]]>
Кошарка