TIME.mk - Култура https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Wed, 22 Sep 2021 15:36:41 +0000 600 Црно-бели портрети осамнаа на Рузвелтова – ќе го свртат вниманието кон културата | Вечер Прес https://time.mk/c/5fc925ebba/crno-beli-portreti-osamnaa-na-ruzveltova-ke-go-svrtat-vnimanieto-kon-kulturata.html Црно-бели портрети осамнаа на Рузвелтова – ќе го свртат вниманието кон културата - Вечер Прес - 15:11 22/09 Wed, 22 Sep 2021 13:11:43 +0000 Вечер Прес - 15:11 22/09
Оваа активност именувана како „Нека светлината од уметникот се одрази врз целата заедница“ треба да го сврти вниманието на општата јавност кон културата и уметноста, како неискористен потенцијал на општеството.
Радио МОФ: [Интервју] Моловска и Коробар: Уметноста може да постави вистински прашања и да биде двигател за промени
Скопје инфо: Портрети на македонски културни работници блеснаа на „Рузвелтова“ во Скопје
Опсервер: Поставени портрети на македонските културни работници во Скопје
16 поврзани вести »
]]>
Култура
ФОТОГАЛЕРИЈА | Црвениот тепих на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“: Како беа облечени? | Слободен Печат https://time.mk/c/65b19f3354/fotogalerija-crveniot-tepih-na-filmskiot-festival-braka-manaki-kako-bea-obleceni.html ФОТОГАЛЕРИЈА | Црвениот тепих на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“: Како беа облечени? - Слободен Печат - 15:48 22/09 Wed, 22 Sep 2021 13:48:30 +0000 Слободен Печат - 15:48 22/09
Вчера беше спуштена завесата на 42. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Ви ги пренесуваме фотографиите од завршното дефиле на црвениот тепих на филмскиот ...
Сакам да кажам: Финскиот кинематографер јани-петери Паси освои Златна камера 300 на „Браќа Манаки“
Глас на Америка: Спуштена завесата на 42. „Браќа Манаки“: Наградата „Златна камера 300“ оди кај кинематограферот Јани-Петери Паси од Финска
Курир: Златна „Камера 300“ за кинематограферот Јани-Петери Паси од Финска
38 поврзани вести »
]]>
Култура
Модерниот балет на Саша Евтимова „ла, ла, ла“ вечерва во НОБ | Сакам да кажам https://time.mk/c/fc9735ca6f/moderniot-balet-na-sasa-evtimova-la-la-la-vecerva-vo-nob.html Модерниот балет на Саша Евтимова „ла, ла, ла“ вечерва во НОБ - Сакам да кажам - 14:07 22/09 Wed, 22 Sep 2021 12:07:17 +0000 Сакам да кажам - 14:07 22/09
Кореодрамата на Саша Евтимова, „Ла, ла, ла“, е прва претстава од новата сезона во Националната опера и балет (НОБ), а официјалното отворање е закажано за 30 октомври со премиерата на операта „Палјачи“.
Опсервер: Балетска претстава „ЛА, ЛА, ЛА…!” во НОБ
Република: Балетска претстава „ЛА, ЛА, ЛА…!” вечерва во НОБ
Независен: Балетска претстава „ЛА, ЛА, ЛА…!” во НОБ
5 поврзани вести »
]]>
Култура
Не пишувам книги ЗА слава, туку да го разберам светот, вели лауреатот на „ПРО-ЗА Балкан“ Мирча Картареску | Сакам да кажам https://time.mk/c/f595e50161/ne-pisuvam-knigi-za-slava-tuku-da-go-razberam-svetot-veli-laureatot-na-pro-za-balkan-mirca-kartaresku.html Не пишувам книги ЗА слава, туку да го разберам светот, вели лауреатот на „ПРО-ЗА Балкан“ Мирча Картареску - Сакам да кажам - 13:13 22/09 Wed, 22 Sep 2021 11:13:02 +0000 Сакам да кажам - 13:13 22/09
„Не сакам да пишувам книги што ќе се продаваат во илјадници примероци, за кои ќе се пишуваат рецензии и ќе бидат наградувани. Кон литературната слава и популарност, ако воопшто тие се можни денес, секогаш сум бил рамнодушен.
Република: Врачена наградата на лауреатот Мирча Картареску
+инфо: КНИГИТЕ БЕА МОИ ДОДЕКА ГИ ПИШУВАВ РЕД ПО РЕД Мирча Картареску добитник на наградата „Прозарт“
Факултети: Наградата „Прозарт“ доделена на романскиот писател Картареску
15 поврзани вести »
]]>
Култура
Отворена изложбата „Нематеријалното културно наследство на Словенија во светлото на конвенцијата на УНЕСКО“ | Независен https://time.mk/c/1388a7ba56/otvorena-izlozbata-nematerijalnoto-kulturno-nasledstvo-na-slovenija-vo-svetloto-na-konvencijata-na-unesko.html Отворена изложбата „Нематеријалното културно наследство на Словенија во светлото на конвенцијата на УНЕСКО“ - Независен - 13:57 22/09 Wed, 22 Sep 2021 11:57:02 +0000 Независен - 13:57 22/09
Седумдесет и шест културни добра од националната листа на Словенија беа презентирани на денешната изложба во Музејот на Северна Македонија насловена „Нематеријалното културно наследство на Словенија во светлото на конвенцијата на УНЕСКО“.
Опсервер: Отворена изложбата „Нематеријалното културно наследство на Словенија во светлото на конвенцијата на УНЕСКО“
MakPress: Отворена изложбата „Нематеријалното културно наследство на Словенија во светлото на конвенцијата на УНЕСКО“
Вечер Прес: Изложба “Нематеријалното културно наследство на Словенија во светлото на конвенцијата на УНЕСКО“
13 поврзани вести »
]]>
Култура
Во сабота „Бела ноќ“ на различни локации во Скопје | Независен https://time.mk/c/5922ce594a/vo-sabota-bela-nok-na-razlicni-lokacii-vo-skopje.html Во сабота „Бела ноќ“ на различни локации во Скопје - Независен - 12:52 22/09 Wed, 22 Sep 2021 10:52:57 +0000 Независен - 12:52 22/09
Со настапи на уметници и музичари, но и со отворање на изложби и кино проекции, оваа сабота, на 25 септември ќе се одржи седумнаесетотто издание на „Бела ноќ“. Од организацијата известуваат дека поради почитување на мерките за заштита на КОВИД-19 ќе ...
Република: Во сабота „Бела ноќ“ на различни локации во Скопје
Нетпрес: „Бела ноќ“ на различни локации во Скопје
Вистина.мк: „Бела ноќ 2021“ по 17-ти пат во Скопје
5 поврзани вести »
]]>
Култура
Kино „Напредок“ стана сопственост на ИВЗ | Слободен Печат https://time.mk/c/67841dd697/kino-napredok-stana-sopstvenost-na-ivz.html Kино „Напредок“ стана сопственост на ИВЗ - Слободен Печат - 12:34 22/09 Wed, 22 Sep 2021 10:34:47 +0000 Слободен Печат - 12:34 22/09
Албанскиот театар за деца и младинци во Старата чаршија во Скопје, поранешната зграда на кино „Напредок“, е предаден во сопственост на Исламската верска заедница (ИВЗ). Образложението на оваа одлука е дека овој објект е вакафски имот на ИВЗ.
Алсат-М: Скопскиот муфтија: Министерството за култура да склучи договор со ИВЗ за Театарот
Слободен Печат: ИВЗ: Албанскиот театар за деца и млади не мора да се сели, ама содржините отсега мора да бидат прилагодени на Исламот
Либертас: ИВЗ: Албанскиот театар за деца и млади не мора да се сели, ама содржините отсега мора да бидат прилагодени на Исламот
6 поврзани вести »
]]>
Култура
Ликовна работилница во возот Скопје – Куманово | Н.Македонија https://time.mk/c/10d674ebcc/likovna-rabotilnica-vo-vozot-skopje-kumanovo.html Ликовна работилница во возот Скопје – Куманово - Н.Македонија - 12:46 22/09 Wed, 22 Sep 2021 10:46:29 +0000 Н.Македонија - 12:46 22/09
Уметникот Живко Поповски-Цветин, по повод Светскиот ден на мирот, кој се одбележува на 21 септември, организира ликовна работилница во возот што сообраќа на релацијата Скопје – Куманово. Уметничките дела им ги подари на патниците и на вработените, а ...
Н.Македонија: Цветин со ликовна работилница во возот на релација Скопје-Куманово
Опсервер: Уметникот Живко Поповски -Цветин со ликовна работилница во возот на релација Скопје-Куманово по повод Светскиот ден на мирот
MakPress: Уметникот Живко Поповски -Цветин со ликовна работилница во возот на релација Скопје-Куманово по повод Светскиот ден на мирот
5 поврзани вести »
]]>
Култура
Новиот систем за аплицирање во Министерството за култура ќе се презентира в четврток во Кичево | Република https://time.mk/c/4757b2de14/noviot-sistem-za-apliciranje-vo-ministerstvoto-za-kultura-ke-se-prezentira-v-cetvrtok-vo-kicevo.html Новиот систем за аплицирање во Министерството за култура ќе се презентира в четврток во Кичево - Република - 14:27 22/09 Wed, 22 Sep 2021 12:27:39 +0000 Република - 14:27 22/09
Презентацијата на новиот систем за аплицирање на проекти во Министерството за култура за 2022 година ќе се одржи в четврток, во 14 часот во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево. Претстојната презентација на новиот систем за аплицирање на ...
Вечер Прес: Новиот систем за аплицирање во Министерството за култура ќе се презентира в четврток во Кичево
Опсервер: Презентација на новиот систем за аплицирање проекти во Министерството за култура в четврток во Кичево
]]>
Култура
ВИДЕО | Ана Франговска: И во уметноста главна тема станува екологијата затоа што состојбата е алармантна | Слободен Печат https://time.mk/r/NONE/d8b05ed0a5/video-ana-frangovska-i-vo-umetnosta-glavna-tema-stanuva-ekologijata-zatoa-sto-sostojbata-e-alarmantna.html ВИДЕО | Ана Франговска: И во уметноста главна тема станува екологијата затоа што состојбата е алармантна - Слободен Печат - 16:18 22/09 Wed, 22 Sep 2021 14:18:13 +0000 Слободен Печат - 16:18 22/09
Изложбата „Допир“, која до 15 октомври ќе биде поставена во Мала станица е дел од проектот „Ние сме тука: идни екологии“, соработка на Националната галерија на РСМ во партнерство со Британскиот совет и британската агенцијаза подвижни слики „Лукс“.
]]>
Култура