TIME.mk - Живот / Уметност https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Thu, 09 Jul 2020 21:07:34 +0000 600 Користела контрацепција,па бебето се родило со спирала во рака (ФОТО) | Канал5 https://time.mk/c/fef27de7b5/koristela-kontracepcija-pa-bebeto-se-rodilo-so-spirala-vo-raka-foto.html Користела контрацепција,па бебето се родило со спирала во рака (ФОТО) - Канал5 - 21:46 09/07 Thu, 09 Jul 2020 19:46:49 +0000 Канал5 - 21:46 09/07
Бебе во Виетнам се родило со контрацептивна спирала во раката, а фотографиите станаа вирални на социјалните медиуми. Денес, постојат многу методи на контрацепција, но тие не се секогаш 100% ефикасни.
ММС: Останала бремена и покрај контрацепцијата: Бебе дошло на свет држејќи спирала во раката
Женски магазин: Бебе стигна на свет со спирала во рака: Неверојатна приказна
Точка: Останала бремена и покрај контрацепцијата – бебето се родило со спирала во раката
5 поврзани вести »
]]>
Живот / Уметност
Најретките видови горили снимени во џунглата на Нигерија | Независен https://time.mk/c/008b8666bb/najretkite-vidovi-gorili-snimeni-vo-dzunglata-na-nigerija.html Најретките видови горили снимени во џунглата на Нигерија - Независен - 21:31 09/07 Thu, 09 Jul 2020 19:31:59 +0000 Независен - 21:31 09/07
Групата горили снимени на планините Мбе во Нигерија Конзерваторите веруваат дека ова е знак за возобнување на видот кој беше пред истребување Ретки слики од група која припаѓа на еден од најзагрозените подвидови на горилата во светот сугерираат дека ...
Сакам да кажам: Најреткиот вид човеколики мајмун снимен за првпат по долги години
Попара: Човеколики мајмуни во изолација поради страв од корона вирус!
]]>
Живот / Уметност
Коронавирусот постоел уште пред 7 години, но се молчело: Тестирани рудари од Кина имале антитела | Press24 https://time.mk/c/22d2bf7d7c/koronavirusot-postoel-uste-pred-7-godini-no-se-molcelo-testirani-rudari-od-kina-imale-antitela.html Коронавирусот постоел уште пред 7 години, но се молчело: Тестирани рудари од Кина имале антитела - Press24 - 19:20 09/07 Thu, 09 Jul 2020 17:20:26 +0000 Press24 - 19:20 09/07
Истрага открила дека коронавирусот постоел пред седум години, кога рудари кои работеле во рудник полн со лилјаци и стаорци во Кина се рзаболеле, а примероци биле испратени во лабараторија во Вухан.
Вечер: КОРОНАВИРУС СЕ ПОЈАВИЛ ПРЕД 7 ГОДИНИ ВО КИНА: Рудари се заразиле со сличен вирус на Ковид-19
Deutsche Welle: Фотографија на денот: Вухан во кризен режим
Оff.net: 7 години откако лабораторијата во Вухан прв пат виде ковид-19
4 поврзани вести »
]]>
Живот / Уметност
Кажете збогум на тврдокорните дамки: Супер трик за чистење на шпоретот! | Lady https://time.mk/c/19f1905cb5/kazete-zbogum-na-tvrdokornite-damki-super-trik-za-cistenje-na-sporetot.html Кажете збогум на тврдокорните дамки: Супер трик за чистење на шпоретот! - Lady - 09:06 09/07 Thu, 09 Jul 2020 07:06:58 +0000 Lady - 09:06 09/07
Се што ви е потребно да се збогувате со тврдокорните дамки на шпоретот е да направите паста од сода бикарбона и вашиот шпорет ќе биде блескаво чист. Како се подготвува? Лесно! -Во пола шолја вода додадете една лажичка детерџент за миење садови и од ...
Екран: Два домашни трикови кои ќе ги извлечат сите НЕПРИЈАТНИ МИРИСИ од вашата облека: Лесно, едноставно и без потрошен денар!
Курир: Волшебно средство кое сигурно го имате во кујна: Оцетот може многу да ви помогне
Пулс24: Наједноставниот рецепт за торта
6 поврзани вести »
]]>
Живот / Уметност
Поради прегревањето на океаните и реките , ќе угинат стотина видови риби клучни за човековиот опстанок | Канал5 https://time.mk/c/518f4269e9/poradi-pregrevanjeto-na-okeanite-i-rekite-ke-uginat-stotina-vidovi-ribi-klucni-za-covekoviot-opstanok.html Поради прегревањето на океаните и реките , ќе угинат стотина видови риби клучни за човековиот опстанок - Канал5 - 16:21 08/07 Wed, 08 Jul 2020 14:21:07 +0000 Канал5 - 16:21 08/07
Затоплувањето на океаните и реките и зголемувањето на температурата на водата до крајот на векот би можело да претставува голема закана за рибните видови од кои зависи човештвото. Тој загрижувачки заклучок е објавен во еден труд во списанието ...
Иновативност: Стотици видови риби од кои зависи нашиот опстанок се загрозени поради загревањето!
Нетпрес: Поради глобалното затоплување загрозени стотици видови риби
]]>
Живот / Уметност
Случај што ја потресе Јапонија: Тригодишно девојче почина од глад, мајката ја оставила сама додека била со љубовникот | Слободен Печат https://time.mk/c/8ce7ccaba8/slucaj-sto-ja-potrese-japonija-trigodisno-devojce-pocina-od-glad-majkata-ja-ostavila-sama-dodeka-bila-so-ljubovnikot.html Случај што ја потресе Јапонија: Тригодишно девојче почина од глад, мајката ја оставила сама додека била со љубовникот - Слободен Печат - 22:16 08/07 Wed, 08 Jul 2020 20:16:24 +0000 Слободен Печат - 22:16 08/07
Мајката веројатно го оставила девојчето само на 8 дена на почетокот на јуни и заминала во посета на момчето кое живее во префектурата Кагошима. Пријател на Какехаши потврди дека таа често заминаувал од дома на по неколку дена или се враќала досна ...
Екран: ВО ТОКИО,ДЕВОЈЧЕ (3) ПОЧИНАЛО ОД ГЛАД: Мајка и ја оставила сама повеќе од една недела и отишла кај љубовникот!
Вечер: Го оставила детето само осум дена, ЗА ДА БИДЕ СО ЉУБОВНИКОТ. ДЕТЕТО ПОЧИНАЛО!
]]>
Живот / Уметност
Аеродром воведе опција за лажно патување со авион , веднаш се пријавиле над 7000 ,,патници” (ВИДЕО) | Канал5 https://time.mk/r/NONE/fa0b142d10/aerodrom-vovede-opcija-za-lazno-patuvanje-so-avion-vednas-se-prijavile-nad-7000-patnici-video.html Аеродром воведе опција за лажно патување со авион , веднаш се пријавиле над 7000 ,,патници” (ВИДЕО) - Канал5 - 21:51 08/07 Wed, 08 Jul 2020 19:51:01 +0000 Канал5 - 21:51 08/07
Тајванскиот аеродром Сонгшан неодамна лансираше уникатна услуга за лажен лет, за патниците на кои им недостасува патување, да имаат можност да поминат низ процедурите за проверка и да се сместат , без всушност да летаат никаде.
]]>
Живот / Уметност
Има две и пол години, не зборува разбирливо, а вниманието кратко му трае. Како да работиме со детето? | Деца https://time.mk/c/282f5a78b1/ima-dve-i-pol-godini-ne-zboruva-razbirlivo-a-vnimanieto-kratko-mu-trae-kako-da-rabotime-so-deteto.html Има две и пол години, не зборува разбирливо, а вниманието кратко му трае. Како да работиме со детето? - Деца - 06:47 09/07 Thu, 09 Jul 2020 04:47:51 +0000 Деца - 06:47 09/07
Прашањата до психолозите и психотерапевтите може да ги испраќате на е-пошта: prasajpsiholog@deca.mk . Ве молиме прашањата пишувајте ги на кирилица. Нашето мото е: Кој прашува, дејствува! Кој си молчи, претпоставува! ПРАШАЊЕ: Мојот син има речиси 2,5 ...
Факултети: Детето има две и пол години, не зборува разбирливо, а вниманието кратко му трае. Како да реагираме?
]]>
Живот / Уметност
Паркот на прочуениот Душан Џамоња во Врсар | Порта 3 https://time.mk/r/NONE/13d7fdc160/parkot-na-procueniot-dusan-dzamonja-vo-vrsar.html Паркот на прочуениот Душан Џамоња во Врсар - Порта 3 - 08:01 09/07 Thu, 09 Jul 2020 06:01:42 +0000 Порта 3 - 08:01 09/07
Врсар е рибарско и туристичко градче, сместено на западниот брег на Истра, Хрватска. Во негова близина, околу десет минути одалеченост од центарт, сместен е парк на светски познатит вајар Душан Џамоња.
]]>
Живот / Уметност
Почина учителката обвинета за силување ученик за кого подоцна се омажи (ВИДЕО) | Слободен Печат https://time.mk/c/d28ba4d8b8/pocina-ucitelkata-obvineta-za-siluvanje-ucenik-za-kogo-podocna-se-omazi-video.html Почина учителката обвинета за силување ученик за кого подоцна се омажи (ВИДЕО) - Слободен Печат - 10:02 09/07 Thu, 09 Jul 2020 08:02:33 +0000 Слободен Печат - 10:02 09/07
Мери Кеј Летурно, учителка од Сиетл, САД, која во 1997 година беше осудена за силување на 13-годишниот ученик Вили Фуалау, со кого подоцна се омажи, почина од рак на дебелото црево по повеќемесечна борба. Летурно имала 58 години.
Канал5: Почина учителката , осудена за силување на 13- годишен ученик , со кого имала деца
]]>
Живот / Уметност