TIME.mk - Македонија https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Tue, 24 Nov 2020 15:17:10 +0000 600 Груби: Јас само преведував за Хашкиот трибунал, а „Жолтата куќа“ не се споменува во обвинението против водачите на ОВК | +инфо https://time.mk/c/420a07de80/grubi-jas-samo-preveduvav-za-haskiot-tribunal-a-zoltata-kuka-ne-se-spomenuva-vo-obvinenieto-protiv-vodacite-na-ovk.html Груби: Јас само преведував за Хашкиот трибунал, а „Жолтата куќа“ не се споменува во обвинението против водачите на ОВК - +инфо - 15:57 24/11 Tue, 24 Nov 2020 14:57:44 +0000 +инфо - 15:57 24/11
Сето ова е дел од предизборна кампања во Албанија во која не сакам да бидам дел, ниту да бидам инволвиран - вели првиот вицепремиер Артан Груби. Првиот вицепремиер Артан Груби негира каква било инволвираност во случајот „Жолтата куќа“, напротив тој ...
ТВ21: Декември – надеж за решавање на спорот, Ахмети: Да застенеме рамо до рамо со сограѓаните Македонци
Телма: Груби: Преведував за Хашкиот трибунал и тука нема ништо спорно
Канал5: Груби потврди дека бил преведувач на хашките истражители - тврди дека нема ништо спорно во тоа
81 поврзани вести »
]]>
Македонија
Војници и полицајци пред Ковид центрите, се брза и со новото инфективно во „Мала Богородица“ | Телма https://time.mk/c/059df1ac7f/vojnici-i-policajci-pred-kovid-centrite-se-brza-i-so-novoto-infektivno-vo-mala-bogorodica.html Војници и полицајци пред Ковид центрите, се брза и со новото инфективно во „Мала Богородица“ - Телма - 15:31 24/11 Tue, 24 Nov 2020 14:31:07 +0000 Телма - 15:31 24/11
Воспоставување ред и дисциплинирање на граѓаните. Ова се причините управувачкиот комитет да побара од владата 295 војници и 150 полицајци да се распоредат пред болниците и Ковид центрите. Без пушки, придружувани од полицајци, армијата ќе помага ,а ...
МКД: Во болниците низ Македонија се лекуваат 814 пациенти со ковид-19
360 степени: Ковид-19: Во болниците има 1 290 пациенти и околу 130 слободни кревети
МКД: Во прилепската болница се вклучуваат и матични лекари волонтери, а има 30 слободни кревети
191 поврзани вести »
]]>
Македонија
Трампизмот на Мицкоски: „Ги разбирам Бугарите, Македонија е изолирана“ | Независен https://time.mk/c/6cb91050af/trampizmot-na-mickoski-gi-razbiram-bugarite-makedonija-e-izolirana.html Трампизмот на Мицкоски: „Ги разбирам Бугарите, Македонија е изолирана“ - Независен - 15:49 24/11 Tue, 24 Nov 2020 14:49:37 +0000 Независен - 15:49 24/11
Лидерот на опозицијата за Сител рече оти „апсолутно“ ги разбира Бугарите дека ги штитат своите интереси. Потоа погрешно наведуваше дека германскиот министер Михаил Рот рекол оти ЕУ мора да ги заштити бугарските интереси.
Канал5: Какви документи и понуди разменуваат Македонија и Бугарија?
CivilMedia: Македонско–бугарски односи: Секојдневието на граѓаните од двете страни на границата е најрелевантно за тоа што ни е заедничко, а што посебно
365: ВМРО-ДПМНЕ: Што содржи новата понуда на Заев? Дали ќе ѝ продаде сериозен државен капитал на Бугарија?
243 поврзани вести »
]]>
Македонија
Околу 300 војници на располагање на болниците, невооружени и само како превентивно обезбедување | Канал5 https://time.mk/c/c7c0b3cea1/okolu-300-vojnici-na-raspolaganje-na-bolnicite-nevooruzeni-i-samo-kako-preventivno-obezbeduvanje.html Околу 300 војници на располагање на болниците, невооружени и само како превентивно обезбедување - Канал5 - 15:14 24/11 Tue, 24 Nov 2020 14:14:32 +0000 Канал5 - 15:14 24/11
Војската излегува на терен. На барање на Министерството за здравство скоро 300 припадници на АРМ и 150 полицајци ќе бидат ангажирани за обезбедување на болниците ширум земјава каде се лекуваат болните од Ковид 19.
Локално: ИНТЕРВЈУ со Ангелов: Во Ирак се грижев за себе и лицата кои ги обезбедував, тука се грижам за сите македонски граѓани
360 степени: (ВИДЕО) Околу 300 војници на располагање на болниците – невооружени и само како превентивно обезбедување
Независен: Ангелов: Околу 150 полицајци и 300 припадници на Армијата ќе бидат ангажирани за обезбедување на здравствени објекти
102 поврзани вести »
]]>
Македонија
Со монтажната болница Битола по 43 години ќе добие и нов рентген апарат | Сакам да кажам https://time.mk/c/15b16f1f58/so-montaznata-bolnica-bitola-po-43-godini-ke-dobie-i-nov-rentgen-aparat.html Со монтажната болница Битола по 43 години ќе добие и нов рентген апарат - Сакам да кажам - 15:31 24/11 Tue, 24 Nov 2020 14:31:07 +0000 Сакам да кажам - 15:31 24/11
Модуларниот Ковид-центар, за чие подигање почнаа подготовки до Клиничката болница во Битола, ќе биде опремен со нова медицинска опрема со цел пациентите да имаат подобри услови за лекување, а и медицинскиот кадар за работа.
Битола Њуз: Нова модуларна болница во Битола, со 90 кревети, со нови ренген и ехо апарати за три седмици
Независен: Почна изградбата на модуларната болница во Битола. Таму ќе има нов рендген апарат, зашто тој во болницата е стар 43 години
Слободен Печат: И во Струга ќе се поставува монтажна модуларна болница за ковид – пациенти
70 поврзани вести »
]]>
Македонија
Првите пациенти во новата ковид-болница „Мала Богородица“ в понеделник – лекувањето ќе го плаќа државата, а условите се како во „Аџибадем Систина“! | +инфо https://time.mk/c/68d45a05d9/prvite-pacienti-vo-novata-kovid-bolnica-mala-bogorodica-v-ponedelnik-lekuvanjeto-ke-go-plaka-drzavata-a-uslovite-se-kako-vo-adzibadem-sistina.html Првите пациенти во новата ковид-болница „Мала Богородица“ в понеделник – лекувањето ќе го плаќа државата, а условите се како во „Аџибадем Систина“! - +инфо - 15:35 24/11 Tue, 24 Nov 2020 14:35:20 +0000 +инфо - 15:35 24/11
Сите приватни болници ќе партиципираат со медицински кадар, но дури 90 отсто од кадарот ќе биде од „Аџибадем Систина“ и од „Жан Митрев“. Останатите 10 отсто ќе бидат здравствени работници од другите десетина помали приватни болници во земјава, вели ...
Сител: Се опремува објектот што „Аџибадем Систина“ го отстапи за хоспитализација на пациенти со Ковид-19
Фактор: Медицинска опрема и медицински кадар од „Аџибадем Систина“: Пациентите болни од ковид во новиот објект ќе се третираат по највисоки стандарди
Алфа: Аџибадем Систина ги прави последните подготовки нивниот објект „Мала Богородица“ да прерасне во нов Ковид центар
81 поврзани вести »
]]>
Македонија
(ВИДЕО) Маричиќ: Кривичните дела против новинарите ќе бидат потешки и ќе се казнуваат построго | 360 степени https://time.mk/c/df34aea9db/video-maricik-krivicnite-dela-protiv-novinarite-ke-bidat-poteski-i-ke-se-kaznuvaat-postrogo.html (ВИДЕО) Маричиќ: Кривичните дела против новинарите ќе бидат потешки и ќе се казнуваат построго - 360 степени - 15:53 24/11 Tue, 24 Nov 2020 14:53:42 +0000 360 степени - 15:53 24/11
Министерот за правда соопшти дека работна група работи на нов Кривичен законик каде ќе се вметнат и дела против безбедноста на новинарите Министерството за правда започна постапка за подготовка на нов Кривичен законик во кој ќе бидат вметнати и ...
Локално: Маричиќ: Изготвување на нов законик кој ќе опфаќа поголема заштита за новинарите и медиумските работници
24Инфо: Маричиќ: Ќе се подигне нивото на заштита на новинарите и медиумските работници
Радио МОФ: Маричиќ: Ќе се подигне нивото на заштита на новинарите и медиумските работници
19 поврзани вести »
]]>
Македонија
Измени на Деловникот заради функционалност на Собранието | Телма https://time.mk/c/44f8c11fbd/izmeni-na-delovnikot-zaradi-funkcionalnost-na-sobranieto.html Измени на Деловникот заради функционалност на Собранието - Телма - 15:41 24/11 Tue, 24 Nov 2020 14:41:23 +0000 Телма - 15:41 24/11
До крајот на неделата, во Собранието треба да се вратат неколкуте пратеници кои имаа решение за изолација поради позитивен тест или контакт со болни од ковид. Со тоа, владеачките партии повторно ќе имаат мнозинство од 61 пратеник за да можат да ги ...
Канал5: Парламентарните партии не отстапуваат од ставовите за онлајн работење на пратениците со Ковид
Локално: Останува непроменет ставот за онлајн функционално Собрание
Frontline: Опозицијата не сака онлајн седници за да предизвика криза со буџетот, а потоа да ја обвинува власта за неспособност
113 поврзани вести »
]]>
Македонија
За или против легализација на марихуана – граѓаните поделени, скепса и кај политичарите | ТВ21 https://time.mk/c/8a7db930d7/za-ili-protiv-legalizacija-na-marihuana-gragjanite-podeleni-skepsa-i-kaj-politicarite.html За или против легализација на марихуана – граѓаните поделени, скепса и кај политичарите - ТВ21 - 15:49 24/11 Tue, 24 Nov 2020 14:49:38 +0000 ТВ21 - 15:49 24/11
И граѓаните и политичарите поделени по идејата на премиерот Заев за декриминализација и легализација на марихуаната. Додека едни се децидни дека идејата е лоша и не оди во заштита на семејните вредности, други велат дека истата треба добро да се ...
Фокус: Монопол
Expres: Мексико: Сенатот одобри легализација на марихуаната
Фактор: Директорот на Универзална сала со поддршка за иницијативата на Заев: Хејтаат, а се кријат со џоинт
16 поврзани вести »
]]>
Македонија
ФОТО: Бура од реакции- Во битолската болница човек прима инфузија, до него мртовец | Press24 https://time.mk/c/4d10a2a7cf/foto-bura-od-reakcii-vo-bitolskata-bolnica-covek-prima-infuzija-do-nego-mrtovec.html ФОТО: Бура од реакции- Во битолската болница човек прима инфузија, до него мртовец - Press24 - 15:10 24/11 Tue, 24 Nov 2020 14:10:27 +0000 Press24 - 15:10 24/11
На два кревети лежат пациенти кои примаат инфузија, а на другите два лежат мртовци. Ваква фотографија беше споделена на социјалните мрежи која предизвика бура од реакции. Според објавата оваа фотофрафија е направена во битолската болница, а во ...
Курир: Стоилковски: Грозоморие во болниците на смртта на Филипче, инфузиска терапија се дава во просторија со мртви луѓе
Вечер: СКАНДАЛ: На два кревети примаат инфузија, на два лежат мртовци во Битола (ФОТО)
+инфо: ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ од битолската болница: На два кревети пациенти примаат инфузија, до нив лежат мртовци
121 поврзани вести »
]]>
Македонија