TIME.mk - Македонија https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Fri, 10 Jul 2020 03:39:37 +0000 600 Мицкоски: За 30 месеци успеавме да турнеме ненародна власт, правата битка ја добивме, следи втората, одлучувачката и победникот е ВМРО-ДПМНЕ | Курир https://time.mk/c/7c6f45ece6/mickoski-za-30-meseci-uspeavme-da-turneme-nenarodna-vlast-pravata-bitka-ja-dobivme-sledi-vtorata-odlucuvackata-i-pobednikot-e-vmro-dpmne.html Мицкоски: За 30 месеци успеавме да турнеме ненародна власт, правата битка ја добивме, следи втората, одлучувачката и победникот е ВМРО-ДПМНЕ - Курир - 22:22 09/07 Thu, 09 Jul 2020 20:22:17 +0000 Курир - 22:22 09/07
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на средба со граѓаните во скопска Гази Баба рече дека веќе не се поставува прашањето кој е победникот на 15 јули, туку колку ќе биде победата.
Канал5: Мицкоски:За раскрчмување на маса СДСМ и БЕСА ја редат Македонија
Фокус: Мицкоски: На маса е Македонија, СДСМ и БЕСА подготвуваат федерализација
iPortal: Мицкоски во Гази Баба: По победата на 15 јули ни претстои обнова на државата
230 поврзани вести »
]]>
Македонија
Шекеринска за снимката кај Боки-13: Зборувавме за Законот за јавно обвинителство | 360 степени https://time.mk/c/f21cd82c44/sekerinska-za-snimkata-kaj-boki-13-zboruvavme-za-zakonot-za-javno-obvinitelstvo.html Шекеринска за снимката кај Боки-13: Зборувавме за Законот за јавно обвинителство - 360 степени - 00:08 10/07 Thu, 09 Jul 2020 22:08:37 +0000 360 степени - 00:08 10/07
Во ниту еден момент не ја лажев јавноста. Се имам сретнато и со едниот и со другиот и со двајцата заедно. Но, јас немам никаква поврзаност со акциите на тие двајца со што се соочија пред судот, рече Радмила Шекеринска коментирајќи ја снимката која ...
Опсервер: Шекеринска:Оваа 2020 година, е година во која ги реализиравме стратешките приоритети
Независен: Шекеринска за Дурловски: Влезе во Собранието да ме убие, а сега се плаши да дебатира со мене
Канал5: Радмила Шекеринска во „Само Вистина“
74 поврзани вести »
]]>
Македонија
Ахмети: Идејата за прв премиер Албанец не е шега! | 24 Вести https://time.mk/c/a4862b7c2c/ahmeti-idejata-za-prv-premier-albanec-ne-e-sega.html Ахмети: Идејата за прв премиер Албанец не е шега! - 24 Вести - 22:10 09/07 Thu, 09 Jul 2020 20:10:44 +0000 24 Вести - 22:10 09/07
Идејата за прв премиер Албанец во Република Северна Македонија, ДУИ не ја предложил за да се шегува, рече вечерва претседателот на ДУИ, Али Ахмети од „Плоштад Македонија”, во Скопје. Во својот говор пред присутните, Ахмети истакна дека досега не ...
Фокус: Заев: Капиталот на моето семејство се движи меѓу 8,5 и 10 милиони евра
360 степени: Заев на Алсат: Глас за ДУИ е глас за Мицкоски
Телма: Ахмети до младите Албанци: Дајте ми го мечот и ќе видите како ќе го ставам во функција
79 поврзани вести »
]]>
Македонија
Заев од Шуто Оризари: До крајот на годината ги отвaраме поглавјата за преговори со ЕУ | Канал5 https://time.mk/c/5ccded88a0/zaev-od-suto-orizari-do-krajot-na-godinata-gi-otvarame-poglavjata-za-pregovori-so-eu.html Заев од Шуто Оризари: До крајот на годината ги отвaраме поглавјата за преговори со ЕУ - Канал5 - 21:31 09/07 Thu, 09 Jul 2020 19:31:50 +0000 Канал5 - 21:31 09/07
„Денеска успеавме да ги исполниме нашите стратешки цели. Денеска Македонија е членка на НАТО и после 15 години отвора поглавја со ЕУ. Доби одлука за почеток на преговорите, утврдена е и преговарачката рамка.
24 Вести: Заев: Заедно се боревеме против сиромаштијата, заедно можеме уште подобро
Канал5: Спасовски во Шуто Оризари: Сите сме едно и се грижиме за сите
Телма: Заев од трибина во Шуто Оризари: И Ромите ќе се вработуваат во администрација
39 поврзани вести »
]]>
Македонија
Директорот на Клиника за неврологија позитивен на коронавирус | ТВ21 https://time.mk/c/170c5e1353/direktorot-na-klinika-za-nevrologija-pozitiven-na-koronavirus.html Директорот на Клиника за неврологија позитивен на коронавирус - ТВ21 - 22:10 09/07 Thu, 09 Jul 2020 20:10:35 +0000 ТВ21 - 22:10 09/07
Докторот Иван Барбов, директор на Клиниката за неврологија е позитивен на тестот за коронавирус, и се наоѓа во домашна изолација. Тој за „Слободен печат“ истакнал дека се тестирал со ПЦР метода во Институтот за јавно здравје, поради контакт со ...
360 степени: Директорот на неврологија, Иван Барбов, позитивен на ковид-19
+инфо: Директорот на Неврологија е позитивен на ковид-19
Телма: Директорот на клиниката за неврологија Иван Барбов е позитивен на Ковид 19
20 поврзани вести »
]]>
Македонија
Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“ | Макфакс https://time.mk/c/3f9bf1a814/bojan-jovanovski-prijavi-40-funkcioneri-i-biznismeni-ke-me-sprecat-samo-ako-posegnat-po-mojot-zivot.html Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“ - Макфакс - 19:09 09/07 Thu, 09 Jul 2020 17:09:33 +0000 Макфакс - 19:09 09/07
Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе години 40-на функционери и бизнисмени порди злоупотреба на службената положба, лажен исказ и непружање на лекарска помош.
24 Вести: Боки 13 пријавил 40 функционери и бизнисмени
Алсат-М: Боки 13, нови тужби против функционери и бизнисмени
Канал5: Боки 13 во отворено писмо се жали дека е цел на закани
79 поврзани вести »
]]>
Македонија
Првиот пациент излекуван од ХИВ само со лекови – повеќе од една година го нема вирусот во крвта | NMD https://time.mk/c/376f1b3c4b/prviot-pacient-izlekuvan-od-hiv-samo-so-lekovi-poveke-od-edna-godina-go-nema-virusot-vo-krvta.html Првиот пациент излекуван од ХИВ само со лекови – повеќе од една година го нема вирусот во крвта - NMD - 02:45 10/07 Fri, 10 Jul 2020 00:45:18 +0000 NMD - 02:45 10/07
Ова е големо откритие за бразилските научници. 36-годишниот Бразилец веројатно стана првиот пациент во светот кој целосно се излекувал од ХИВ после терапијата со силен експериментален “коктел” од антивирусни лекови.
Кајгана: Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти
24 Вести: Пациентите со малигни заболувања бараат решение за одложените котнролни прегледи поради коронавирусот
Press24: МЗ: Обезбедна е современа биолошка терапија и психолошка поддршка за пациентите со малигни заболувања
97 поврзани вести »
]]>
Македонија
Ќе ја врати вашата кожа една деценија наназад: Маска за лице посилна од ботокс! | Убавина и Здравје https://time.mk/c/3bd46610c5/ke-ja-vrati-vasata-koza-edna-decenija-nanazad-maska-za-lice-posilna-od-botoks.html Ќе ја врати вашата кожа една деценија наназад: Маска за лице посилна од ботокс! - Убавина и Здравје - 23:19 09/07 Thu, 09 Jul 2020 21:19:59 +0000 Убавина и Здравје - 23:19 09/07
Освен што е евтина, оваа природна маска за лице е подобра од ботокс, а резултатите ќе ги забележите уште по првото користење Растопете го густинот во половина чаша вода, ставете го во сад и додајте уште 100 мл врела вода.
Слободен Печат: Докторка сподели трик со кој подобро ќе ви стои маската! (ВИДЕО)
Скопје24: Зошто не е паметно да се ставаат маски на ретровизорот?
Сител: СЗО потврди дека вирусот се шири преку воздух, Македонија засега не го менува протоколот за носење маски
38 поврзани вести »
]]>
Македонија
Мисајловски: Приоритет ни е правдата, секој што се огрешил,ќе одговара | Канал5 https://time.mk/c/67b25438bb/misajlovski-prioritet-ni-e-pravdata-sekoj-sto-se-ogresil-ke-odgovara.html Мисајловски: Приоритет ни е правдата, секој што се огрешил,ќе одговара - Канал5 - 22:22 09/07 Thu, 09 Jul 2020 20:22:01 +0000 Канал5 - 22:22 09/07
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 2 вечерва од скопска Гази Баба ги повика граѓаните да гласаат за обнова на Македонија, на 15 јули да гласаат за број 14.
Курир: Мисајловски: На 15-ти јули македонскиот народ ќе стави крај на сите порази и понижувања, доаѓа време на победи и успеси на Република Македонија
Курир: Мисајловски: Ние сме Македонци од Република Македонија и тоа никој не може да го промени!
Курир: Мисајловски: Вака изгледа победничка Гази Баба, после еден ваков собир победата е неизбежна (ФОТО)
97 поврзани вести »
]]>
Македонија
Предизборната битка финишира со интензивирање на т.н бомбашки напади | Канал5 https://time.mk/c/2bad8d5868/predizbornata-bitka-finisira-so-intenziviranje-na-t-n-bombaski-napadi.html Предизборната битка финишира со интензивирање на т.н бомбашки напади - Канал5 - 18:32 09/07 Thu, 09 Jul 2020 16:32:06 +0000 Канал5 - 18:32 09/07
Предизборната битка со „бомби“ очекувано продолжи во финишот од кампањата. Како и што се очекуваше и најавуваше, предизборната битка финишира со интензивирање на т.н бомбашки напади. На новоотврениот Јутјуб канал “Мијачко Шилеже” денеска беа ...
24 Вести: Фрчат „бомби“ во финишот на изборната кампања
Макфакс: ВМРО-ДПМНЕ: Со Заев нема европска иднина, тој е главата на сите рекетарски мрежи
Алфа: Нови „бомби“: Заев преку посредник преговарал со Мијалков во 2016 година?
47 поврзани вести »
]]>
Македонија