TIME.mk - Музика https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Fri, 22 Jun 2018 22:26:47 +0000 600 По веста за исчезнувањето на пејачот Наум Петревски сопругата Зуица Лазова открива што всушност се случило! | Екран https://time.mk/c/3a9d8c91db/po-vesta-za-isceznuvanjeto-na-pejacot-naum-petrevski-soprugata-zuica-lazova-otkriva-sto-vsusnost-se-slucilo.html По веста за исчезнувањето на пејачот Наум Петревски сопругата Зуица Лазова открива што всушност се случило! - Екран - 07:03 22/06 Fri, 22 Jun 2018 05:03:57 +0000 Екран - 07:03 22/06
Естрадаплус објави дека и покрај силното невреме и големите бранови крај австралискиот океан, наум Петревски со своите блиски пријатели заминал на ловење риба. На нивната јахта се пројавил некој дефект при што се губи нивната трага.
Репортер: Наум раскажа за драмата на бродот во невремето кај Сиднеј
Sky: Пронајден Наум Петревски – потрагата по пејачот со среќен крај
]]>
Музика
Сезоната започна: Нема да верувате како луѓето шверцуваат алкохол на фестивали (ФОТО ГАЛЕРИЈА) | Курир https://time.mk/c/d90f96fe03/sezonata-zapocna-nema-da-veruvate-kako-lugjeto-svercuvaat-alkohol-na-festivali-foto-galerija.html Сезоната започна: Нема да верувате како луѓето шверцуваат алкохол на фестивали (ФОТО ГАЛЕРИЈА) - Курир - 20:15 22/06 Fri, 22 Jun 2018 18:15:23 +0000 Курир - 20:15 22/06
На социјалната мрежа Твитер се појавија фотографии на кои посетителите на музички фестивали и забави ги откриваат најкреативните начини за шверцување алкохолни пијалаци. Почна сезоната на фестивали, а поголемиот дел од публиката која ги поседува ...
Кајгана: Како се шверцува алкохол на фестивали?
]]>
Музика
Почнува најголемиот европски фестивал на отворено со слободен влез | Таратур https://time.mk/r/NONE/56a96cd63e/pocnuva-najgolemiot-evropski-festival-na-otvoreno-so-sloboden-vlez.html Почнува најголемиот европски фестивал на отворено со слободен влез - Таратур - 16:25 22/06 Fri, 22 Jun 2018 14:25:07 +0000 Таратур - 16:25 22/06
Популарниот Donauinselfest оваа година ќе се одржи од 22 до 24 јули, на Дунавскиот остров во Виена. Веќе 35 години овој најголем музички фестивал во Европа со слободен влез нуди богата музичка програма во траење од 600 часа со претставници од сите ...
]]>
Музика
„Сигаретс афтер секс“ меѓу главните ѕвезди на фестивалот „Здраво млади“ | Сакам да кажам https://time.mk/r/NONE/42549eab1a/sigarets-after-seks-megju-glavnite-zvezdi-na-festivalot-zdravo-mladi.html „Сигаретс афтер секс“ меѓу главните ѕвезди на фестивалот „Здраво млади“ - Сакам да кажам - 11:26 22/06 Fri, 22 Jun 2018 09:26:30 +0000 Сакам да кажам - 11:26 22/06
По минатогодишниот настап на „Слоудајв“, „Здраво млади“ повторно го носи амбиенталниот звук на дрим поп/шугејз во Скопје. Еден од највозбудливите нови бендови „Сигаретс афтер секс“ ќе биде меѓу главните ѕвезди на осмото издание на фестивалот, што ќе ...
]]>
Музика
Легендарната Grace Jones со свој настап на “Exit”! | Divian Arts https://time.mk/r/NONE/b8afd96a44/legendarnata-grace-jones-so-svoj-nastap-na-exit.html Легендарната Grace Jones со свој настап на “Exit”! - Divian Arts - 11:08 22/06 Fri, 22 Jun 2018 09:08:41 +0000 Divian Arts - 11:08 22/06
За помалку од месец дена започнува фестивалот “Exit”. На овогодинешниот список може да се најдат многу познати имиња од светот на музиката, а помеѓу нив е и феноменалната уметница и пеачка кoi што некои ја нарекуваат “жива икона”, Грејс Џонс.
]]>
Музика
Еко-фестивалот „Аларм за природата“ ќе се одржува во Ливадиште | Радио МОФ https://time.mk/r/NONE/6a31013cd5/eko-festivalot-alarm-za-prirodata-ke-se-odrzuva-vo-livadiste.html Еко-фестивалот „Аларм за природата“ ќе се одржува во Ливадиште - Радио МОФ - 10:10 22/06 Fri, 22 Jun 2018 08:10:27 +0000 Радио МОФ - 10:10 22/06
„Conquering Lion“, „Милко“, „Културно уметнички работници“, Мухамед Ибраими, „Мугер Фугер“, Rootboy selector… се меѓу најавените артисти и бендови за еко-фестивалот „Аларм за природата“, кој од 26 јуни до 1 јули ќе се одржува во кампот Ливадиште, ...
]]>
Музика
Нов живот на звукот стар илјада години | Окно https://time.mk/r/NONE/c225c49d33/nov-zivot-na-zvukot-star-iljada-godini.html Нов живот на звукот стар илјада години - Окно - 01:59 22/06 Thu, 21 Jun 2018 23:59:53 +0000 Окно - 01:59 22/06
Матијас Лојбнер На крајот на композицијата „Зимско патување“ од Шуберт се појавува свирач на вергл, кој е толку непријатен што дури и кучињата му ‘ржат од далеку. Па, сепак има нешто во тој стар просјак и бесконечната мелодија што ја произведува, а ...
]]>
Музика
(ВИДЕО) Нова верзија на хитот: Контрабас, тамбура и Џибони се добитна комбинација! | Екран https://time.mk/r/NONE/5996b26fe9/video-nova-verzija-na-hitot-kontrabas-tambura-i-dziboni-se-dobitna-kombinacija.html (ВИДЕО) Нова верзија на хитот: Контрабас, тамбура и Џибони се добитна комбинација! - Екран - 19:21 21/06 Thu, 21 Jun 2018 17:21:05 +0000 Екран - 19:21 21/06
Златан Стипишиќ Џибони е идол на многу млади музичари во Хрватска но и во поширокиот регион. Тој е еден од најдолговечните и најуспешни уметници на сцената, а познат е и по тоа што сака соработка и ги поттикнува младите во нивната кариера.
]]>
Музика
Од што да се пензионирам? – Пол Макартни најави нов албум | Сакам да кажам https://time.mk/r/NONE/a3e89bfdc9/od-sto-da-se-penzioniram-pol-makartni-najavi-nov-album.html Од што да се пензионирам? – Пол Макартни најави нов албум - Сакам да кажам - 12:20 21/06 Thu, 21 Jun 2018 10:20:14 +0000 Сакам да кажам - 12:20 21/06
Сер Пол Макартни го најави својот прв албум по пет години, „Египетска станица”, што тој го опиша како еден вид музички патопис, во кој секоја песна истражува нова област. Легендата на „Битлс“ рече дека албумот ќе излезе на 7 септември, а ќе го ...
]]>
Музика