TIME.mk - Република https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Wed, 22 Sep 2021 14:08:40 +0000 600 Куманово ќе донира 100.000 денари за семејствата на жртвите од тетовската модуларна болница | Слободен Печат https://time.mk/c/8df139df95/kumanovo-ke-donira-100-000-denari-za-semejstvata-na-zrtvite-od-tetovskata-modularna-bolnica.html Куманово ќе донира 100.000 денари за семејствата на жртвите од тетовската модуларна болница - Слободен Печат - 15:14 22/09 Wed, 22 Sep 2021 13:14:29 +0000 Слободен Печат - 15:14 22/09
Советот на Општина Куманово на денешната седница едногласно донесе одлука за давање на финансиска поддршка за семејствата на жртвите од тетовската модуларна болница. Куманово за семејствата ќе одвои 100.000 денари.
Kumanovo News: Општина Куманово ќе донира 100 илјади денари помош за семејствата на загинатите во Тетовската болница
Кумановски м.: 100.000 денари Куманово ќе им додели на семејствата на трагично загинатите во тетовската болница
ММС: Општина Куманово ќе им додели 100.000 денари на семејствата на трагично загинатите во тетовската болница
4 поврзани вести »
]]>
Република
Билтен: Физички напад на 69 годишно лице, охриѓанец измамил две лица од Кичево, кривична пријава за бесправно градење | OhridNews https://time.mk/c/924711b12f/bilten-fizicki-napad-na-69-godisno-lice-ohrigjanec-izmamil-dve-lica-od-kicevo-krivicna-prijava-za-bespravno-gradenje.html Билтен: Физички напад на 69 годишно лице, охриѓанец измамил две лица од Кичево, кривична пријава за бесправно градење - OhridNews - 15:58 22/09 Wed, 22 Sep 2021 13:58:30 +0000 OhridNews - 15:58 22/09
Физички било нападнато 69 годишно лице во Охрид, информираат од СВР Охрид. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, по што против напаѓачот ќе биде поднесена соодветна пријава. СВР Охрид поднесе кривична пријава против 39 и 36 годишно лице, ...
Порта: Парично оштетени жители од Кичево поради измама за купување машини од странство
Курир: Бесправно градел и не почитувал судска одлука, кривична пријава за маж од Кичево
]]>
Република
17 вработени и 76 ученици заразени со ковид во 21 училиште во Куманово од почетокот на учебната година | MakPress https://time.mk/c/66b0dd7b17/17-vraboteni-i-76-ucenici-zarazeni-so-kovid-vo-21-uciliste-vo-kumanovo-od-pocetokot-na-ucebnata-godina.html 17 вработени и 76 ученици заразени со ковид во 21 училиште во Куманово од почетокот на учебната година - MakPress - 03:09 22/09 Wed, 22 Sep 2021 01:09:05 +0000 MakPress - 03:09 22/09
Еден вработен и десет заразени ученици од Ковид-19 од кумановските училишта биле пријавени во текот на вчерашниот ден во секторот за образование од општина Куманово, соопштија денеска надлежните.
Kumanovo News: Во Куманово 76 ученици и 17 вработени заразeни со ковид-19
Канал5: Заразени 17 вработени и 76 ученици во 21 училиште во Куманово од почетокот на учебната годината
Сител: Ковид заразени 17 вработени и 76 ученици во 21 училиште во Куманово од почетокот на учебната година
10 поврзани вести »
]]>
Република
Протестен собир на форумот на млади и иницијативата „Гостивар кој го сакам" | Канал5 https://time.mk/c/a20306e136/protesten-sobir-na-forumot-na-mladi-i-inicijativata-gostivar-koj-go-sakam.html Протестен собир на форумот на млади и иницијативата „Гостивар кој го сакам" - Канал5 - 15:40 21/09 Tue, 21 Sep 2021 13:40:35 +0000 Канал5 - 15:40 21/09
Со протестен марш и собир пред зградата на локалната самоуправа во Гостивар членови на Младинскиот форум на ДУИ и граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам", искажаа незадоволство и револт од функционирањето на казината во градот.
MakPress: Младите на ДУИ во Гостивар протестираа против казината, веројатно „не знаат“ дека нивните сениори се 20 години на власт
Gostivarpress.mk: Иницијатива „Гостивар кој го сакам“ и Младина на ДУИ: Таравари вети, но не ги тргна казината од центарот на градот
]]>
Република
Превентивни мерки од СВР Битола во пресрет на ловечката сезона | Сител https://time.mk/c/2344937db7/preventivni-merki-od-svr-bitola-vo-presret-na-loveckata-sezona.html Превентивни мерки од СВР Битола во пресрет на ловечката сезона - Сител - 10:56 21/09 Tue, 21 Sep 2021 08:56:41 +0000 Сител - 10:56 21/09
СВР Битола ги соопшти превентивните мерки во пресрет на ловечката сезона која почнува на 1-ви ноември, период во кој, како што нагласуваат, се случуваат несреќи за време на лов. Од СВР-Битола посочуваат да се почитуваат мерките на безбедно ловење во ...
Канал5: Превентивни мерки од СВР Битола во пресрет на ловечката сезона
MakPress: Превентивни мерки од СВР Битола во пресрет на ловечката сезона
Вечер Прес: Совесно и одговорно користење на ловечкото оружје од 1 ноември
5 поврзани вести »
]]>
Република
Во судар со ауди и томос тешко повреден моторциклистот | 24Инфо https://time.mk/c/e7f3f74b13/vo-sudar-so-audi-i-tomos-tesko-povreden-motorciklistot.html Во судар со ауди и томос тешко повреден моторциклистот - 24Инфо - 11:54 21/09 Tue, 21 Sep 2021 09:54:39 +0000 24Инфо - 11:54 21/09
На 20.09.2021 во 12.35 часот во СВР Битола било пријавено дека на крстосница од бул.„1-ви Мај” и ул.„Мирче Ацев” во Битола се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „Ауди” со битолски регистарски ознаки, управувано од Н.М.
24Инфо: На 20.09.2021 во 12.35 часот во СВР Битола било пријавено дека на крстосница од бул.„1-ви Мај” и ул.„Мирче Ацев” во Битола се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „Ауди” со битолски регистарски ознаки, управувано од Н.М.(58) од Битола и мопед „Томос” без регистарски ознаки, управуван од П.П.(67) од Битола. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил П.П., констатирани во Клиничката болница Битола. Увид на местото извршила увидна екипа на СВР Битола.
Скопје1: Возрасен битолчанец настрада во сообраќајка додека управувал со мопед
Битола Њуз: СВР Битола: физички напад врз жена, каснување од куче, повреден возач на мопед, 32 возачи возеле побрзо од дозволеното
4 поврзани вести »
]]>
Република
27.175 лица во Гостивар се целосно вакцинирани против коронавирус | Gostivarpress.mk https://time.mk/r/NONE/400293cbf2/27-175-lica-vo-gostivar-se-celosno-vakcinirani-protiv-koronavirus.html 27.175 лица во Гостивар се целосно вакцинирани против коронавирус - Gostivarpress.mk - 10:19 22/09 Wed, 22 Sep 2021 08:19:55 +0000 Gostivarpress.mk - 10:19 22/09
Гостивар се‘ уште има најнизок процент на вакцинирани граѓани против коронавирус. Во најновиот извештај на Институтот за јавно здравје стои дека 32,4 % од полнолетните граѓани во Гостивар примиле барем една доза вакцина.
]]>
Република
Навивачи и спортисти во еко-акција за чистење на река Пена од отпадоци | Слободен Печат https://time.mk/c/1c87eba3e5/navivaci-i-sportisti-vo-eko-akcija-za-cistenje-na-reka-pena-od-otpadoci.html Навивачи и спортисти во еко-акција за чистење на река Пена од отпадоци - Слободен Печат - 09:35 22/09 Wed, 22 Sep 2021 07:35:33 +0000 Слободен Печат - 09:35 22/09
Деновиве претставници на навивачката група „Балисти“ и футсал клубот „Шкендија“ работеа на отстранување на фрлените отпадоци во реката Пена во Тетово. Акцијата се одржа на делот од реката во близина на Шарена џамија.
MakPress: Навивачи и спортисти во екоакција за чистење на река Пена од отпадоци
]]>
Република
Штипскиот архив чувар на раритетна документација | Канал5 https://time.mk/c/6359bdaff1/stipskiot-arhiv-cuvar-na-raritetna-dokumentacija.html Штипскиот архив чувар на раритетна документација - Канал5 - 09:13 22/09 Wed, 22 Sep 2021 07:13:37 +0000 Канал5 - 09:13 22/09
Свидетелства за завршено основно образование на двајца жители од штипско Ново Село потпишани од револуционерот Гоце Делчев, додека учителствувал токму во училиштето, се едни од најстарите документи што се чуваат во депото на штипскиот архив.
MakPress: Штипскиот архив чувар на раритетна документација
]]>
Република
Свикана шеесет и четвртата седница на Совет на општина Охрид | OhridNews https://time.mk/r/NONE/37b72b8b64/svikana-seeset-i-cetvrtata-sednica-na-sovet-na-opstina-ohrid.html Свикана шеесет и четвртата седница на Совет на општина Охрид - OhridNews - 15:34 22/09 Wed, 22 Sep 2021 13:34:56 +0000 OhridNews - 15:34 22/09
Свикана шеесет и четвртата седница на Совет на општина Охрид. На дневен ред се 10 точки кои се однесуваат на Предлог- Одлуки за усвојување на Годишниот извештај за работата и материјално –финансиското работење на четирите средни училишта во Охрид, ...
]]>
Република