TIME.mk - Република https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Thu, 28 May 2020 17:39:37 +0000 600 Бектеши: Ќе побараме од Комисијата за заразни болести да се преиспита | +инфо https://time.mk/c/599e3eeaf3/bektesi-ke-pobarame-od-komisijata-za-zarazni-bolesti-da-se-preispita.html Бектеши: Ќе побараме од Комисијата за заразни болести да се преиспита - +инфо - 17:39 28/05 Thu, 28 May 2020 15:39:57 +0000 +инфо - 17:39 28/05
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во гостувањето во вестите на телевизија Сител кажа дека согласно Законот за угостителска дејност нема одредба според која сопствениците, менаџерите и вработените во угостителските објекти имаат ...
Независен: Кафето ја „разбуди“ чаршијата (галерија)
24 Вести: Локалите во Охрид полупразни
Опсервер: Рестораните, баровите, бистроата и кафулињата ќе отворат на 2 јуни во Франција
152 поврзани вести »
]]>
Република
Во сообраќајна незгода во близина на Бунец повредени две гостиварки | ММС https://time.mk/c/b98a7d62b0/vo-soobrakajna-nezgoda-vo-blizina-na-bunec-povredeni-dve-gostivarki.html Во сообраќајна незгода во близина на Бунец повредени две гостиварки - ММС - 17:52 28/05 Thu, 28 May 2020 15:52:50 +0000 ММС - 17:52 28/05
Повредени две гостиварки во сообраќајката случена утрово во близина на Бунец, влез во Националниот парк „Маврово“. Во неа учествувале: патничко моторно возило „фолксфаген голф 4“ со дебарски регистарски ознаки, управувано од 67-годишниот дебранин и ...
Press24: Тешка несреќа во Маврово: Автомобил удри во товарно возило
Gostivarpress.mk: Повредени две лица во сообраќајка кај Бунец
]]>
Република
Наместо со здравјето на граѓаните, тетовскиот Совет се занимаваше со урбанистички планови | ММС https://time.mk/c/23db606d48/namesto-so-zdravjeto-na-gragjanite-tetovskiot-sovet-se-zanimavase-so-urbanisticki-planovi.html Наместо со здравјето на граѓаните, тетовскиот Совет се занимаваше со урбанистички планови - ММС - 17:57 28/05 Thu, 28 May 2020 15:57:01 +0000 ММС - 17:57 28/05
Советот на Општина Тетово ја одржа првата седница откако започна пандемијата со КОВИД 19 пред повеќе од два месеци. Советот на Општина Тетово ја одржа првата седница откако започна пандемијата со КОВИД 19 пред повеќе од два месеци.
Сакам да кажам: Додека во Тетово расте бројот на заразени со КОВИД-19, Советот расправа за промена на ДУП и изградба на 20 осумкатници
Опсервер: Советот на Тетово се врати на седници во салата на општинската зграда, но ја прекина денешната расправа
]]>
Република
Укината забраната за продажба на текстил и пластика на Градскиот пазар во Делчево | Опсервер https://time.mk/c/33c56c5395/ukinata-zabranata-za-prodazba-na-tekstil-i-plastika-na-gradskiot-pazar-vo-delcevo.html Укината забраната за продажба на текстил и пластика на Градскиот пазар во Делчево - Опсервер - 18:46 28/05 Thu, 28 May 2020 16:46:50 +0000 Опсервер - 18:46 28/05
Делчево, 28 мај 2020 () – Укината забраната за продажба на текстил, пластичарски и други производи на Градскиот пазар од Делчево. Ова е заклучокот од денешниот состанок на Општинскиот кризен штаб во Делчево, на кој претставници од надлежните ...
Frontline: Градскиот пазар во Кочани – со мерки за безбедност и заштита од коронавирусот
Опсервер: Кризниот штаб на Кочани донесе одлука за регулирана продажба на непрехранбени производи на градскиот пазар
ММС: Кризниот штаб на Кочани донесе одлука за регулирана продажба на непрехранбени производи на градскиот пазар
4 поврзани вести »
]]>
Република
Панорамскиот лифт крај кружните скали во ГТЦ е урнат | 24Инфо https://time.mk/c/81d22a5ccd/panoramskiot-lift-kraj-kruznite-skali-vo-gtc-e-urnat.html Панорамскиот лифт крај кружните скали во ГТЦ е урнат - 24Инфо - 15:21 28/05 Thu, 28 May 2020 13:21:52 +0000 24Инфо - 15:21 28/05
Откако по реакцијата на граѓаните пред еден месец беше стопирана градбата на панорамскиот лифт на влезот во Градскиот трговски центар (ГТЦ), кај вртените скали, денеска е урната и железната констукција.
Сакам да кажам: Срушен панорамскиот лифт во ГТЦ, раководството на трговскиот вели го послушале гласот на јавноста
Локално: Отстранет е панорамскиот лифт кај кружните скали во ГТЦ
Либертас: Срушен панорамскиот лифт во ГТЦ, раководството на трговскиот вели го послушале гласот на јавноста
5 поврзани вести »
]]>
Република
ВИДЕО: Нови цветни површини на различни локации во Битола | А1 On https://time.mk/c/b2dbaa0e8e/video-novi-cvetni-povrsini-na-razlicni-lokacii-vo-bitola.html ВИДЕО: Нови цветни површини на различни локации во Битола - А1 On - 14:04 28/05 Thu, 28 May 2020 12:04:40 +0000 А1 On - 14:04 28/05
Со нови два производствени циклуси, пролетен и есенски, ЈП „Комуналец“ од сопствено производство насади над 20.000 цвеќиња на различни места во Битола, претежно во централното градско подрачје, а веќе се оплеменуваат и останати локации.
Опсервер: ЈП „Комуналец“ во Битола засади 20.000 цвеќиња
Нова ТВ: „Цветна Битола“ – нови цветни површини од сопствено производство
Н.Македонија: Битола украсена со над 20.000 нови цвеќиња
6 поврзани вести »
]]>
Република
Судир меѓу „мерцедес“ и „поло“ во Охрид - возач итно однесен во болница | Press24 https://time.mk/c/22aba2e58f/sudir-megju-mercedes-i-polo-vo-ohrid-vozac-itno-odnesen-vo-bolnica.html Судир меѓу „мерцедес“ и „поло“ во Охрид - возач итно однесен во болница - Press24 - 16:35 28/05 Thu, 28 May 2020 14:35:00 +0000 Press24 - 16:35 28/05
Охриѓанец се здобил со тешки телесни повреди откако доживеал сообраќајна несреќа, информираат од МВР. -Вчера во 18:05 часот во близина на автобуска постојка на булеварот „Туристичка“ во Охрид се случила сообраќајна незгода во која патничко моторно ...
OhridNews: Во сообраќајка на „Туристичка“ повреден охриѓанец, возачот кој ја предизвикал незгодата избегал
OhridNews: Во сообраќајна незгода повредена 51-годишна охриѓанка
]]>
Република
Ристески: Господ на помош да ни е со ваква влада | Курир https://time.mk/r/NONE/311ab7fbf4/risteski-gospod-na-pomos-da-ni-e-so-vakva-vlada.html Ристески: Господ на помош да ни е со ваква влада - Курир - 17:50 28/05 Thu, 28 May 2020 15:50:48 +0000 Курир - 17:50 28/05
Прилепчани , Битолчани и цела Пелагонија наместо денес да возат по нов експресен пат Прилеп – Градско по Европски стандарди , со оваа Влада добија гребен асфалт на постоечкиот пат ( нормално пред избори … 😊😊😊) .. ај на здравје ..
]]>
Република
Општина Велес во соработка со ПАКОМАК постави нови 15 зелени контејнери за собирање на  отпадно стакло | Опсервер https://time.mk/c/ec457f8e4d/opstina-veles-vo-sorabotka-so-pakomak-postavi-novi-15-zeleni-kontejneri-za-sobiranje-na-otpadno-staklo.html Општина Велес во соработка со ПАКОМАК постави нови 15 зелени контејнери за собирање на  отпадно стакло - Опсервер - 16:49 28/05 Thu, 28 May 2020 14:49:11 +0000 Опсервер - 16:49 28/05
Велес, 28 мај 2020 () – Општина Велес во соработка со ПАКОМАК вчера постави 15 контејнери за стакло во Градот и во Башино Село. Сега вкупниот број на контејнери во градот и некои од населените места како населбата Превалец, сeло Отовица и Горно ...
Вечер: Општина Велес во соработка со ПАКОМАК постави нови 15 зелени контејнери за собирање на отпадно стакло
]]>
Република
За 11 отсто намалени приходите на Град Скопје поради КОВИД-19, со кредит од 12 милиони евра ќе градат улици И паркови | Сакам да кажам https://time.mk/c/e8d5ecd637/za-11-otsto-namaleni-prihodite-na-grad-skopje-poradi-kovid-19-so-kredit-od-12-milioni-evra-ke-gradat-ulici-i-parkovi.html За 11 отсто намалени приходите на Град Скопје поради КОВИД-19, со кредит од 12 милиони евра ќе градат улици И паркови - Сакам да кажам - 11:40 28/05 Thu, 28 May 2020 09:40:46 +0000 Сакам да кажам - 11:40 28/05
За 11,8 проценти се намалени приходите во буџетот на Град Скопје поради коронакризата. Во првите три месеци од оваа година вкупните приходи и други приливи во буџетот на Градот се во износ од милијарда денари, што претставува остварување од 13 отсто ...
24Инфо: Извештајот за извршување на буџетот на Град Скопје за првиот квартал од 2020 година пред советниците
Бизнис Вести: Буџетот на општина Гевгелија со задоволителни квартални резултати
Вечер: Корона го намали приливот на средства во градската каса
13 поврзани вести »
]]>
Република