TIME.mk - Скопје https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Mon, 27 May 2019 12:16:16 +0000 600 Град Скопје почна со менување на асфалтот на улицата димитрија Чуповски | Сакам да кажам https://time.mk/c/18dab91e27/grad-skopje-pocna-so-menuvanje-na-asfaltot-na-ulicata-dimitrija-cupovski.html Град Скопје почна со менување на асфалтот на улицата димитрија Чуповски - Сакам да кажам - 12:34 27/05 Mon, 27 May 2019 10:34:47 +0000 Сакам да кажам - 12:34 27/05
Град Скопје почна со реконструкција на улицата Димитрие Чуповски, на потегот од крстосницата со булевар Климент Охридски до ТЦ „Палома Бјанка“. Долж овој дел од улицата ќе се менува стариот и оштетен асфалт и ќе се поставува нов.
PressingTV: Град Скопје го менува асфалтот на улицата кај гимназијата „Јосип Броз Тито“
Локално: Шилегов: Целосна реконструкција на улицата „Димитрие Чуповски“
+инфо: Се реконструира Димитрија Чуповски, Градот апелира на трпение
17 поврзани вести »
]]>
Скопје
ГЕТ – прв македонски електричен велосипед што го прочистува воздухот | Н.Македонија https://time.mk/c/dadac7161e/get-prv-makedonski-elektricen-velosiped-sto-go-procistuva-vozduhot.html ГЕТ – прв македонски електричен велосипед што го прочистува воздухот - Н.Македонија - 12:37 27/05 Mon, 27 May 2019 10:37:52 +0000 Н.Македонија - 12:37 27/05
Тошко Ристов, машински инженер од Кавадарци, е дел од тимот што од идеја до реализација го создаде првиот македонски електричен велосипед со вградени филтри за прочистување на загадениот воздух од штетните ПМ-честички.
Радио МОФ: Критична маса #81: Седум години револуција без институционална еволуција
Скопје инфо: Скопјани се жалат: Крадците на велосипеди пустошат низ градот
Иновативност: Со оваа вело-количка кога возите велосипед ќе можете да си го понесете и бебето
13 поврзани вести »
]]>
Скопје
Скопје ЗОО организира забава за крајот на училишната година | Слободен Печат https://time.mk/c/6ecb78c96e/skopje-zoo-organizira-zabava-za-krajot-na-ucilisnata-godina.html Скопје ЗОО организира забава за крајот на училишната година - Слободен Печат - 12:32 27/05 Mon, 27 May 2019 10:32:41 +0000 Слободен Печат - 12:32 27/05
Од Скопје ЗОО најавуваат и многу изненадувања од спонзорите. На 9. јуни во скопската Зоолошка градина ќе се организира забава, по повод крајот на училишната година. Како специјални гости најавени се јутуб милениците на најмладите ЏП и Стефонатор, со ...
Локално: „School’s out” забава во ЗОО Скопје со Стефонатор, ЏП и Денсерс Јунајтед
+инфо: Забава во ЗОО со Стефонатор, ЏП и Денсерс Јунајтед
А1 On: „School’s out” забава во ЗОО Скопје со Стефонатор, ЏП и Денсерс Јунајтед
12 поврзани вести »
]]>
Скопје
Градските фонтани нефункционални и полни со ѓубре | Н.Македонија https://time.mk/c/1bab270059/gradskite-fontani-nefunkcionalni-i-polni-so-gjubre.html Градските фонтани нефункционални и полни со ѓубре - Н.Македонија - 11:23 27/05 Mon, 27 May 2019 09:23:38 +0000 Н.Македонија - 11:23 27/05
Наместо да бидат украс на градот и да им ја гасат жедта на граѓаните и на туристите, градските фонтани и јавните чешми се преполни со ѓубре и нефункционални. Ниту некој може да се напие вода, ниту пак туристите можат да се фотографираат покрај ...
+инфо: Украдени рефлекторите од фонтаните, штетата е 60.000 евра
Скопје1: Каракамишева обвинува дека СДСМ ги краде механизмите од фонтаните
Сакам да кажам: Од фонтаните на „скопје 2014“  украдени се само рефлекторите, Штетата е околу 60.000 евра, велат од „Водовод“
11 поврзани вести »
]]>
Скопје
Оштина Кисела Вода го исчисти каналот во Пржино | Скопје инфо https://time.mk/c/f07aac225f/ostina-kisela-voda-go-iscisti-kanalot-vo-przino.html Оштина Кисела Вода го исчисти каналот во Пржино - Скопје инфо - 12:48 27/05 Mon, 27 May 2019 10:48:24 +0000 Скопје инфо - 12:48 27/05
Општина Кисела Вода спроведе акција за целосно расчистување на каналот во Пржино. Сезонските работници ангажирани од Општината извршија рачно и машинско чистење на нараснатата ниско стеблеста вегетација и одложените отпадоци од страна на несовесни ...
24Инфо: Кисела Вода спроведе акција за целосно расчистување на каналот во Пржино
Слободен Печат: Расчистен канал во Кисела Вода
]]>
Скопје
Основците од ООУ „Петар Поп Арсов“се приклучија кон ЕУ караванот | Скопје инфо https://time.mk/c/a27aede211/osnovcite-od-oou-petar-pop-arsov-se-priklucija-kon-eu-karavanot.html Основците од ООУ „Петар Поп Арсов“се приклучија кон ЕУ караванот - Скопје инфо - 10:31 27/05 Mon, 27 May 2019 08:31:57 +0000 Скопје инфо - 10:31 27/05
Основците од ООУ „Петар Поп Арсов“се приклучија кон ЕУ караванот кој денеска тргна од скопската населба Карпош 4. По повод Денот на Европа (9. мај), како дел од кампањата „ЕУ за тебе“, патувачкиот автобус на ЕУ почнувајќи од 20.
Локално: „ЕУ за ТЕБЕ“ со нова кампања за поддршка на еко-активизмот, стартува од Струга и Охрид
24Инфо: ЕУ каравванот тргна од Карпош
ММС: „ЕУ за ТЕБЕ” со нова кампања за поддршка на еко-активизмот, стартува од Струга и од Охрид
20 поврзани вести »
]]>
Скопје
„Комунална хигиена”-Скопје се соочи со зголемена појава на неправилно одлагање на отпадот во скопскиte општини | 24Инфо https://time.mk/c/4184e0b791/komunalna-higiena-skopje-se-sooci-so-zgolemena-pojava-na-nepravilno-odlaganje-na-otpadot-vo-skopskite-opstini.html „Комунална хигиена”-Скопје се соочи со зголемена појава на неправилно одлагање на отпадот во скопскиte општини - 24Инфо - 11:59 27/05 Mon, 27 May 2019 09:59:15 +0000 24Инфо - 11:59 27/05
Во текот на празничниот викенд 24 – 26 мај 2019г., екипите на ЈП „Комунална хигиена”-Скопје се соочија со зголемена појава на неправилно одлагање на отпадот во речиси сите скопски општини.
Слободен Печат: Не оставајте двоседи и вц шолји на паркинг! (ФОТО)
Скопје инфо: Викендов екипите на ЈП „Комунална хигиена“ се соочија со зголемена појава на неправилно одлагање на отпадот
Макфакс: Стар мебел, електрични апарати и вц школки расфрлани по скопските улици
7 поврзани вести »
]]>
Скопје
,,Поумните“ ги користат тротоарите како сообраќајници, полицијата не презема ништо! | AKO https://time.mk/r/NONE/5f56e65ec4/poumnite-gi-koristat-trotoarite-kako-soobrakajnici-policijata-ne-prezema-nisto.html ,,Поумните“ ги користат тротоарите како сообраќајници, полицијата не презема ништо! - AKO - 11:06 27/05 Mon, 27 May 2019 09:06:20 +0000 AKO - 11:06 27/05
Сообраќајниот хаос во Скопје не е ништо ново. Секој вози и паркира како што сака и каде што сака. Освен оние што не се толку ,,умни“ како нив. Иритира отсуството на реакција на полицијата, иако поплаките од граѓаните, барем на социјалните мрежи се ...
]]>
Скопје
Кафе во Градски парк – звучи одлично, а од пред некоја година стана реалност | Скопје инфо https://time.mk/c/e323334c22/kafe-vo-gradski-park-zvuci-odlicno-a-od-pred-nekoja-godina-stana-realnost.html Кафе во Градски парк – звучи одлично, а од пред некоја година стана реалност - Скопје инфо - 11:39 27/05 Mon, 27 May 2019 09:39:56 +0000 Скопје инфо - 11:39 27/05
Градскиот парк во Скопје, полека, но доста сигурно почнува до се доближува на лик, на светските парков. Чист воздух, зеленило, мир и тишина, а од неодамна и кафе или свежено цедени сокови за посетителите.
Република: Кој дозволува нееколошки возила да вртат бизнис во Градски парк?!
]]>
Скопје
Општина Гази Баба: Доколку граѓаните се против, центарот за зависници нема да се дислоцира во Гази Баба | MTM https://time.mk/c/a0c4c3b29d/opstina-gazi-baba-dokolku-gragjanite-se-protiv-centarot-za-zavisnici-nema-da-se-dislocira-vo-gazi-baba.html Општина Гази Баба: Доколку граѓаните се против, центарот за зависници нема да се дислоцира во Гази Баба - MTM - 12:20 27/05 Mon, 27 May 2019 10:20:12 +0000 MTM - 12:20 27/05
Откако минатата недела беше објавена информацијата дека центарот за зависници од Кисела Вода ќе се дислоцира во Гази Баба, поточно во дел од просториите на Металски Завод Тито, со жестока реакција се јавија граѓаните на оваа скопска општина.
Телма: Жителите на Гази Баба на протест против одлуката Центарот за зависници да се премести во нивната општина
Сител: Граѓаните на протест побараа референдум за преселба на Центарот за зависници во Гази Баба
МКД: Протест на жителите на Гази Баба, не го сакаат Центарот за зависности во нивната населба
22 поврзани вести »
]]>
Скопје