TIME.mk - Свет https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Thu, 28 Oct 2021 07:19:53 +0000 600 Жесток контра-ветер за суданските пучисти | Deutsche Welle https://time.mk/c/9557e767c5/zestok-kontra-veter-za-sudanskite-pucisti.html Жесток контра-ветер за суданските пучисти - Deutsche Welle - 09:07 28/10 Thu, 28 Oct 2021 07:07:34 +0000 Deutsche Welle - 09:07 28/10
По воениот удар во Судан, ОН, ЕУ и САД бараат враќање на обезвластениот премиер. Африканската унија ја суспендираше земјата, а во Картум има протести против новите властодржци Во заедничката изјава на ЕУ и на амбасадите на Германија, Франција, ...
Курир: Апсења во Судан, продолжуваат протестите
Опсервер: Блинкен го осуди воениот удар во Судан
Опсервер: Апсења во Судан, продолжуваат протестите
33 поврзани вести »
]]>
Свет
ПАРИТЕ НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ: Шпанија ги враќа парите од наплатени казни во текот на неуставната вонредна состојба | Фактор https://time.mk/c/cff16f6d51/parite-nazad-kaj-gragjanite-spanija-gi-vraka-parite-od-naplateni-kazni-vo-tekot-na-neustavnata-vonredna-sostojba.html ПАРИТЕ НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ: Шпанија ги враќа парите од наплатени казни во текот на неуставната вонредна состојба - Фактор - 09:01 28/10 Thu, 28 Oct 2021 07:01:34 +0000 Фактор - 09:01 28/10
Сите шпански државјани кои платиле казни за време на речиси тримесечната вонредна состојба прогласена минатата година со цел да се забави ширењето на корона вирусот ќе ги добијат парите назад, соопшти Министерството за територијални работи на таа ...
Пари: Шпанија им ги враќа парите на луѓето, кои лани биле казнети поради карантинот
Бизнис Вести: Шпанскиот Уставен суд за неуставна ја прогласи и втората вонредна состојба во текот на пандемијата
Вечер Прес: Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот
18 поврзани вести »
]]>
Свет
САД го издадоа првиот пасош со родово неутрална категорија | Алсат-М https://time.mk/c/48c25a2a3e/sad-go-izdadoa-prviot-pasos-so-rodovo-neutralna-kategorija.html САД го издадоа првиот пасош со родово неутрална категорија - Алсат-М - 08:55 28/10 Thu, 28 Oct 2021 06:55:23 +0000 Алсат-М - 08:55 28/10
Соединетите Држави го издадоа првиот пасош кој содржи категорија Х за секој што не сака да се изјасни дали е маж или жена, објави Стејт департментот. Се очекува следната година да се воведат категории за небинарни, интерсексуалност и родова ...
МКД: САД го издадоа првиот пасош со родово неутрална категорија
Р.С.Европа: САД го издадоа првиот пасош со родово неутрална категорија
МКД: Во САД издаден првиот пасош на кој родот е означен со Х
29 поврзани вести »
]]>
Свет
Тајванската претседателка потврди дека американски војници ги обучуваат тајванските | Курир https://time.mk/c/c166e2ed61/tajvanskata-pretsedatelka-potvrdi-deka-amerikanski-vojnici-gi-obucuvaat-tajvanskite.html Тајванската претседателка потврди дека американски војници ги обучуваат тајванските - Курир - 08:57 28/10 Thu, 28 Oct 2021 06:57:37 +0000 Курир - 08:57 28/10
Мал број американски војници во Тајван обучуваат тајвански војници, изјави претседателката Цаи Инг-вен во интервју за Си-Ен-Ен, потврдувајќи го присуството на американските сили на островот со сопствена самоуправа што Кина ја смета за своја.
Опсервер: Бајден ги критикуваше „агресивните“ акции на Кина во Тајванскиот теснец
Сител: Бајден ги критикуваше „агресивните“ акции на Кина во Тајванскиот теснец
Локално: Бајден ги критикуваше „агресивните“ дејствија на Кина кон Тајван
15 поврзани вести »
]]>
Свет
Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот | MTM https://time.mk/c/d56ea9ccb9/rekordni-48-milioni-vnatresno-raseleni-lica-vo-svetot.html Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот - MTM - 09:11 28/10 Thu, 28 Oct 2021 07:11:25 +0000 MTM - 09:11 28/10
Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока бројка откако се води евиденција, изјави специјалната известувачка на ОН за човекови права на внатрешно раселените лица, ...
Курир: ОН: Бројот на бегалци во светот достигна светски рекорд- 48 милиони луѓе
Независен: ОН: Бројот на бегалци во светот достигна светски рекорд – 48 милиони луѓе
Опсервер: ОН: Бројот на бегалци во светот достигна светски рекорд – 48 милиони луѓе
10 поврзани вести »
]]>
Свет
СПИЕЛА СО 14-ГОДИШЕН УЧЕНИК ПА ГО УЦЕНУВАЛА Учителка доби пет години затвор (ФОТО) | +инфо https://time.mk/c/a1d9fed0bd/spiela-so-14-godisen-ucenik-pa-go-ucenuvala-ucitelka-dobi-pet-godini-zatvor-foto.html СПИЕЛА СО 14-ГОДИШЕН УЧЕНИК ПА ГО УЦЕНУВАЛА Учителка доби пет години затвор (ФОТО) - +инфо - 09:15 28/10 Thu, 28 Oct 2021 07:15:30 +0000 +инфо - 09:15 28/10
Фатинах минатата недела завршила во затвор поради заведување и сексуален однос со 14-годишник, а сето тоа траело неколку месеци во училиште во Западен Сасекс во Велика Британија. Наставничката Фатинах Хосеин имала сексуални односи со еден од своите ...
Во Центар: Наставничка имала секс со својот 14 годишен ученик! Се пофалила на пријателките дека учениците од училиште флертуваат со неа
Точка: „Знаете какви се момчињата во тие години“: Наставничка имала сексуален однос со ученик, па им се пофалила на пријателите
]]>
Свет
Австралија нема да го поддржи глобалното Ветување за метанот, за намалување на емисиите до 2030 година | Курир https://time.mk/c/73050c4a84/avstralija-nema-da-go-poddrzi-globalnoto-vetuvanje-za-metanot-za-namaluvanje-na-emisiite-do-2030-godina.html Австралија нема да го поддржи глобалното Ветување за метанот, за намалување на емисиите до 2030 година - Курир - 08:23 28/10 Thu, 28 Oct 2021 06:23:22 +0000 Курир - 08:23 28/10
Австралија нема да го поддржи глобалното Ветување за метанот, иницирано од Европската унија и САД, за намалување на емисиите на метан за 30 отсто до 2030 година поради загриженоста за влијанието врз земјоделството, производството на јаглен и гас, ...
Опсервер: Австралија нема да го поддржи глобалното Ветување за метанот, за намалување на емисиите до 2030 година
24Инфо: Австралија нема да го поддржи глобалното Ветување за метанот, за намалување на емисиите до 2030 година
Независен: Австралија нема да го поддржи глобалното Ветување за метанот за намалување на емисиите до 2030 година
12 поврзани вести »
]]>
Свет
(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави | 24Инфо https://time.mk/c/6d41b54a7f/video-uraganot-prodolzuva-da-ja-unistuva-sicilija-dramaticni-sceni-od-poplavi.html (Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави - 24Инфо - 08:33 28/10 Thu, 28 Oct 2021 06:33:34 +0000 24Инфо - 08:33 28/10
Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен „Медикен“ го разорува овој регион. Во невремето досега загинаа две лица, а сицилијанскиот функционер Нело Мусумечи потврди дека има ...
Денар: Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави(ВИДЕО)
Скопје1: (Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави
Република: Две лица загинаа: Ураган на Сицилија, драматични сцени од поплави
13 поврзани вести »
]]>
Свет
Повеќе од 30 случаи на насилство врз авганистански новинари за два месеца | Курир https://time.mk/c/56c5226e03/poveke-od-30-slucai-na-nasilstvo-vrz-avganistanski-novinari-za-dva-meseca.html Повеќе од 30 случаи на насилство врз авганистански новинари за два месеца - Курир - 08:21 28/10 Thu, 28 Oct 2021 06:21:35 +0000 Курир - 08:21 28/10
Повеќе од 30 случаи на насилство и закани за насилство врз авганистански новинари се пријавени во изминатите два месеца, а во речиси 90 отсто од случаите, сторители се новите владетели на Авганистан, талибанците.
Опсервер: Повеќе од 30 случаи на насилство врз авганистански новинари за два месеца
Република: Повеќе од 30 авганистански новинари биле цел на насилство во последните два месеца
Lider: Повеќе од 30 случаи на насилство врз авганистански новинари за два месеца
4 поврзани вести »
]]>
Свет
Претседателот на САД Бајден во Европа | Р.С.Европа https://time.mk/c/18626cfd61/pretsedatelot-na-sad-bajden-vo-evropa.html Претседателот на САД Бајден во Европа - Р.С.Европа - 07:49 28/10 Thu, 28 Oct 2021 05:49:25 +0000 Р.С.Европа - 07:49 28/10
Американскиот претседател Џо Бајден денеска заминува за Италија. Тој утре треба да се сретне со папата Франциск во Ватикан пред да ги започне состаноците со лидерите на најголемите светски економии во Рим.
Алсат-М: Претседателот на САД Бајден во Европа
Zoom: Претседателот на САД Бајден во Европа
Република: Бајден доаѓа во Европа, ќе се сретне и со Папата Франциск
6 поврзани вести »
]]>
Свет