TIME.mk - Свет https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Mon, 08 Aug 2022 15:47:04 +0000 600 Екскалираат обвинувањата за гранатирањето на нуклеарката во Запорожје | 24 Вести https://time.mk/c/67b151967f/ekskaliraat-obvinuvanjata-za-granatiranjeto-na-nuklearkata-vo-zaporozje.html Екскалираат обвинувањата за гранатирањето на нуклеарката во Запорожје - 24 Вести - 17:06 08/08 Mon, 08 Aug 2022 15:06:40 +0000 24 Вести - 17:06 08/08
Додека Русија и Украина се обвинуваат меѓу себе кој е виновен, денеска се појави снимка по гранатирањето на најголемата нуклерна централа во Европа, Запорожје. Иако Украинскиот претседател Володомир Зеленски побара поостар одговор од од ...
Сител: Гутереш: Ризикот од нуклеарен конфликт се врати по децении
Канал5: Украинците тврдат дека Русите се закануваат со кревање во воздух нуклеарката Запорожје
Курир: Украина: Русија се заканува дека ќе ја дигне во воздух нуклеарната централа Запорожје
119 поврзани вести »
]]>
Свет
Кина изненадувачки ги продолжува воените маневри околу Тајван | Пулс24 https://time.mk/c/ac0edc76dc/kina-iznenaduvacki-gi-prodolzuva-voenite-manevri-okolu-tajvan.html Кина изненадувачки ги продолжува воените маневри околу Тајван - Пулс24 - 17:06 08/08 Mon, 08 Aug 2022 15:06:41 +0000 Пулс24 - 17:06 08/08
Нема знаци за деескалација: маневрите на Кина околу Тајван требаше да завршат во недела, но Народноослободителната армија дозволува вежбите да продолжат. Кина изненадувачки ги продолжи своите маневри околу Тајван во понеделникот.
Макфакс: Твитот на портпаролката на кинеското МНР го насмеа светот
Локално: Бајден: Не сум загрижен поради Тајван, туку поради Кина
Точка: Твитот поради кој светот ѝ се смее на Кина! Портпаролката со многу чудна објава за Тајван...
109 поврзани вести »
]]>
Свет
Роџер Вотерс за Си-Ен-Ен: „Бајден е воен злосторник кој поттикнува војна во Украина“ | Макфакс https://time.mk/c/2030a29e05/rodzer-voters-za-si-en-en-bajden-e-voen-zlostornik-koj-pottiknuva-vojna-vo-ukraina.html Роџер Вотерс за Си-Ен-Ен: „Бајден е воен злосторник кој поттикнува војна во Украина“ - Макфакс - 16:42 08/08 Mon, 08 Aug 2022 14:42:46 +0000 Макфакс - 16:42 08/08
Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд, Роџер Вотерс, дал интервју за Си-Ен-Ен во кое, меѓу другото, го обвинил новинарот дека премногу верува во пропагандата на неговата ТВ станица, пренесуваат медиумите во светот.
Денар: Роџер Вотерс: Бајден го разгорува огнот во Украина – тоа е огромно злосторство
Независен: Роџер Вотерс во интервју за Си-ен-ен го брани ставот дека Бајден е „воен криминалец“
Нетпрес: Еден од основачите на Pink Floyd го нарече Бајден „воен злосторник“
15 поврзани вести »
]]>
Свет
Во Виена завршија преговорите за иранскиот нуклеарен договор, се чека одобрување | А1 On https://time.mk/c/c5244c93a1/vo-viena-zavrsija-pregovorite-za-iranskiot-nuklearen-dogovor-se-ceka-odobruvanje.html Во Виена завршија преговорите за иранскиот нуклеарен договор, се чека одобрување - А1 On - 17:37 08/08 Mon, 08 Aug 2022 15:37:02 +0000 А1 On - 17:37 08/08
Завршија преговорите во Виена за обновување на иранскиот нуклеарен договор. Дипломатите од вклучените земји си заминаа со привремен текст за нов договор со што постои надеж дека ќе се спречи Техеран да развива нуклеарно оружје, јави ДПА.
Р.С.Европа: ЕУ и руските преговарачи оптимисти за нуклеарните преговори со Иран
Бизнис Вести: Учесниците во преговорите за иранската нуклеарна програма изразија оптимизам за можноста за постигнување договор
Опсервер: Учесниците во преговорите за иранската нуклеарна програма изразија оптимизам за можноста за постигнување договор
11 поврзани вести »
]]>
Свет
ШВАЈЦАРИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ОГРАНИЧУВАЊА – „КУПЕТЕ СВЕЌИ ЗА ЗИМА“ Резервите за итни ситуации се доволни само за неколку недели! | Во Центар https://time.mk/c/39614dadf3/svajcarija-se-podgotvuva-za-ogranicuvanja-kupete-sveki-za-zima-rezervite-za-itni-situacii-se-dovolni-samo-za-nekolku-nedeli.html ШВАЈЦАРИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ОГРАНИЧУВАЊА – „КУПЕТЕ СВЕЌИ ЗА ЗИМА“ Резервите за итни ситуации се доволни само за неколку недели! - Во Центар - 16:42 08/08 Mon, 08 Aug 2022 14:42:47 +0000 Во Центар - 16:42 08/08
Вернер Лугинбул, раководител на компанијата Елком, препорачува купување свеќи и огревно дрво и додава дека и со делумно губење на струјата во зима, ситуацијата е остварлива. Претседателот на Федералната комисија за електрична енергија (Елком), ...
Фактор: „ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“
Слободен Печат: Швајцарскиот енергетски регулатор им порачува на граѓаните да чуваат свеќи во домовите
Независен: Швајцарските власти: Купете си свеќи и дрва
17 поврзани вести »
]]>
Свет
ГЕРМАНСКИ ДИПЛОМАТ го претепал сопругот до смрт, се обидел да го прикрие убиството | Пулс24 https://time.mk/c/068cc8c997/germanski-diplomat-go-pretepal-soprugot-do-smrt-se-obidel-da-go-prikrie-ubistvoto.html ГЕРМАНСКИ ДИПЛОМАТ го претепал сопругот до смрт, се обидел да го прикрие убиството - Пулс24 - 17:21 08/08 Mon, 08 Aug 2022 15:21:16 +0000 Пулс24 - 17:21 08/08
Висок германски дипломат беше уапсен во Бразил и обвинет дека до смрт го претепал својот сопруг со кој е повеќе од две децении, во нивниот стан. Уве Херберт Хан, германскиот конзул во Бразил, беше уапсен минатиот викенд откако неговиот сопруг, ...
Вечер Прес: Уапсен германски дипломат во Бразил поради убиство на сопругот
Нетпрес: Германскиот конзул во Бразил обвинет за убиство на сопругот
]]>
Свет
Амнести: Жал ни е, но стоиме на изјавата дека Украина ги загрозува цивилите | Независен https://time.mk/c/a3e736abef/amnesti-zal-ni-e-no-stoime-na-izjavata-deka-ukraina-gi-zagrozuva-civilite.html Амнести: Жал ни е, но стоиме на изјавата дека Украина ги загрозува цивилите - Независен - 16:21 08/08 Mon, 08 Aug 2022 14:21:24 +0000 Независен - 16:21 08/08
Организацијата за човекови права „Амнести интернешнл“ (Amnesty International) соопшти дека „длабоко жали поради болката и бесот“ предизвикан од нејзиниот минатонеделен извештај, но оти во целост стои зад своите наоди.
Радио МОФ: „Амнести“ жали за болката што ја нанесе нивниот извештај дека Украина загрозува цивилни животи
Макфакс: „Амнести интернешнл“: Жал ни е, но стоиме зад изјавата дека Украина ги загрозува цивилите
Р.С.Европа: Амнести жали за „неволјите“ од извештајот во кој се обвинува Украина дека ги загрозува цивилите
28 поврзани вести »
]]>
Свет
Русија ги намалува можностите за инвеститорите од „непријателските држави“ | MakPress https://time.mk/c/c84df2c4fa/rusija-gi-namaluva-moznostite-za-investitorite-od-neprijatelskite-drzavi.html Русија ги намалува можностите за инвеститорите од „непријателските држави“ - MakPress - 16:57 08/08 Mon, 08 Aug 2022 14:57:33 +0000 MakPress - 16:57 08/08
Руската централна банка денеска објави серија мерки насочени за спречување на инвеститори од „непријателските“ земји преку погодностите предвидени за вложувачите од „пријателските држави“, да продолжат да тргуваат на Московската берза.
Кумановски м.: Русија ги намалува можностите за инвеститорите од „непријателските земји“
Курир: Русија ги намалува можностите за инвеститорите од „непријателските држави“
А1 On: Русија ги намалува можностите за инвеститорите од „непријателските држави“
7 поврзани вести »
]]>
Свет
Украина ја губи територијата!? Зеленски брутално се закани, а Русија не планира да запре – еве од кого зависи судбината на југоисточна Украина! | Во Центар https://time.mk/c/10c9d98b1e/ukraina-ja-gubi-teritorijata-zelenski-brutalno-se-zakani-a-rusija-ne-planira-da-zapre-eve-od-kogo-zavisi-sudbinata-na-jugoistocna-ukraina.html Украина ја губи територијата!? Зеленски брутално се закани, а Русија не планира да запре – еве од кого зависи судбината на југоисточна Украина! - Во Центар - 16:09 08/08 Mon, 08 Aug 2022 14:09:21 +0000 Во Центар - 16:09 08/08
Друг дел од Украина, покрај реката Днепар, одлучи да одржи референдум, со кој ќе се прогласи за присоединување кон Русија! Шефот на регионот Запорожје потпиша указ за референдум на кој жителите се поканети да се изјаснат дали сакаат да се приклучат ...
А1 On: Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија
Кумановски м.: Потпишаниот указ за одржување референдум во Запорожје
Локално: Потпишан указ за одржување референдум во Запорожје за присоединување со Русија
19 поврзани вести »
]]>
Свет
Песков: Сè уште нема услови за средба меѓу Путин и Зеленски | Макфакс https://time.mk/c/36c9898b47/peskov-sè-uste-nema-uslovi-za-sredba-megju-putin-i-zelenski.html Песков: Сè уште нема услови за средба меѓу Путин и Зеленски - Макфакс - 15:35 08/08 Mon, 08 Aug 2022 13:35:10 +0000 Макфакс - 15:35 08/08
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека сè уште нема неопходни предуслови за средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и Украинецот Володимир Зеленски и дека во моментов нема разговори меѓу Москва и Киев.
А1 On: Русија: Во моментов нема основа за мировни преговори
Локално: Песков откри дали има услови за средба меѓу Путин и Зеленски
360 степени: Зеленски нема да преговара со Москва доколку Русија спроведе референдум за присоединување на украински територии
26 поврзани вести »
]]>
Свет