TIME.mk - Наука / Технологија https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Thu, 16 Sep 2021 11:38:04 +0000 600 Спејсекс полета во вселената со цивилен екипаж (ВИДЕО) | МКД https://time.mk/c/f9d3603168/spejseks-poleta-vo-vselenata-so-civilen-ekipaz-video.html Спејсекс полета во вселената со цивилен екипаж (ВИДЕО) - МКД - 10:50 16/09 Thu, 16 Sep 2021 08:50:38 +0000 МКД - 10:50 16/09
Ракетниот брод Спејсекс полета од Флорида со првиот целосно цивилен екипаж што некогаш бил лансиран на лет кон Земјината орбита. Летот на Спејсекс од вселенскиот центар Кенеди на Кејп Канавера го изнајми американскиот милијардер Џаред Ајзекмен, ...
Курир: „Спејс-Икс“ успешно ги лансираше првите свои вселенски туристи
Точка: (Видео) Погледнете го полетувањето на Спејс Икс кон Земјината орбита - за првпат целосно цивилен екипаж полета во вселената!
Кајгана: Првиот целосно цивилен екипаж полета во вселената со SpaceX
26 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
Над 73 отсто од студентите во Грција примиле барем една доза од вакцината или прележале Ковид-19 | Lider https://time.mk/c/00c49879f7/nad-73-otsto-od-studentite-vo-grcija-primile-barem-edna-doza-od-vakcinata-ili-prelezale-kovid-19.html Над 73 отсто од студентите во Грција примиле барем една доза од вакцината или прележале Ковид-19 - Lider - 13:26 16/09 Thu, 16 Sep 2021 11:26:55 +0000 Lider - 13:26 16/09
Над 73 отсто од студентите се вакцинирани со барем една доза или прележале, членовите на академско-истражувачкиот кадар и администрацијата над 87 проценти се вакцинирани со двете дози, а кај академско-истражувачкиот кадар процентот е уште поголем и ...
Република: Над 73 отсто од студентите во Грција примиле барем една доза од вакцината или прележале Ковид-19
Бизнис Вести: Над 73 отсто од студентите во Грција примиле барем една доза од вакцината или прележале Ковид-19
]]>
Наука / Технологија
Фејсбук имал податоци дека Инстаграм влијае на суицидни мисли кај младите | Кумановски м. https://time.mk/c/139dca5bdf/fejsbuk-imal-podatoci-deka-instagram-vlijae-na-suicidni-misli-kaj-mladite.html Фејсбук имал податоци дека Инстаграм влијае на суицидни мисли кај младите - Кумановски м. - 12:05 16/09 Thu, 16 Sep 2021 10:05:13 +0000 Кумановски м. - 12:05 16/09
Документите што протекоа покажуваат дека Фејсбук ја чувал внатрешната студија за штетното влијание на нивната апликација на Инстаграм врз тинејџерките во тајност најмалку две години, додека директорите на Фејсбук постојано го намалувале и ...
+инфо: ИНСТАГРАМ ИМА САМОУБИСТВЕНО ВЛИЈАНИЕ ВРЗ МЛАДИТЕ Фејсбук го криел доказот најмалку две години
Локално: Фејсбук потврди дека Инстаграм влијае на самоубиствените мисли на младите
Факултети: „Инстаграм“ знае дека е штетен за менталното здравје на младите, покажуваат тајни документи
4 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
Епл го претстави Ајфон 13: Батеријата трае подолго, голема измена во работата на кемрата | Кумановски м. https://time.mk/c/51ca34aa3f/epl-go-pretstavi-ajfon-13-baterijata-trae-podolgo-golema-izmena-vo-rabotata-na-kemrata.html Епл го претстави Ајфон 13: Батеријата трае подолго, голема измена во работата на кемрата - Кумановски м. - 11:48 16/09 Thu, 16 Sep 2021 09:48:38 +0000 Кумановски м. - 11:48 16/09
Новиот процесор носи подолго траење на батеријата за час и половина за мини модели и два и пол часа за iPhone 13, благодарение на паметните технологии. IPhone 13 е во редовна големина од 6,1 инчи, а другиот, помал Ајфон 13 мини има екран од 5,4 инчи.
Локално: Зошто Apple ќе продолжи да има добри продажби и покрај здодевната премиера?
Локално: Чипот на iPhone 13 се најде на чело на GeekBench
IT.mk: Што се видовме од Apple на презентацијата на нови уреди
23 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
Во Турција откриен најстариот мозаик во светот | ТВ21 https://time.mk/c/b8d4b3a9a0/vo-turcija-otkrien-najstariot-mozaik-vo-svetot.html Во Турција откриен најстариот мозаик во светот - ТВ21 - 07:43 16/09 Thu, 16 Sep 2021 05:43:06 +0000 ТВ21 - 07:43 16/09
Мозаик направен пред 3.500 години, е откриен во областа Јозгат – средишната Турција. Мозаикот, составен од 3.147 камења, а со површина – три на седум метри, е пронајден кај местото Усакли Хојуку во округот Соргун, каде што 2008 година почнаа ...
4NEWS: Oткриен најстариот мозаик во светот – еве каде се наоѓа
+инфо: ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МОЗАИЦИ ВО СВЕТОТ Случајно го пронашле на гробишта во Турција (ВИДЕО)
Либертас: Во Турција откриен најстариот мозаик во светот
13 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
„Епл“ откри израелски софтвер опасен за кој било „Ајфон“ | Пари https://time.mk/c/46769eae9d/epl-otkri-izraelski-softver-opasen-za-koj-bilo-ajfon.html „Епл“ откри израелски софтвер опасен за кој било „Ајфон“ - Пари - 07:15 16/09 Thu, 16 Sep 2021 05:15:46 +0000 Пари - 07:15 16/09
Израелската компанија за кибер-безбедност, „НСО Груп“ развила уникатен софтвер со којшто е можно да се изврши хакерски упад во кој било „Ајфон“-уред на американски „Епл“, објави денеска мониторинг-групата за безбедност на интернет – „Ситизен лаб“.
4NEWS: Откриен уникатен израелски софтвер – може да изврши хакерски напад на било кој „Ајфон“
MakPress: „Епл“ откри израелски софтвер опасен за кој било „Ајфон“
Вечер Прес: „Епл“ откри израелски софтвер опасен за кој било „Ајфон“
4 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
„Samsung Galaxy M22“ беше претставен без многу помпа | Денар https://time.mk/r/NONE/75005faef6/samsung-galaxy-m22-bese-pretstaven-bez-mnogu-pompa.html „Samsung Galaxy M22“ беше претставен без многу помпа - Денар - 09:01 16/09 Thu, 16 Sep 2021 07:01:34 +0000 Денар - 09:01 16/09
По бројните гласини, „Samsung“ конечно го објави телефонот „Galaxy M22“ без многу помпа. Уредот е наведен на официјалната веб-страница на „Samsung“ во Германија, со сите спецификации, но без датум на достапност на пазарот и цена.
]]>
Наука / Технологија
Кинеските астронаути се враќаат на Земјата по три месеци во вселената | Кајгана https://time.mk/r/NONE/507d482634/kineskite-astronauti-se-vrakaat-na-zemjata-po-tri-meseci-vo-vselenata.html Кинеските астронаути се враќаат на Земјата по три месеци во вселената - Кајгана - 09:13 16/09 Thu, 16 Sep 2021 07:13:13 +0000 Кајгана - 09:13 16/09
Тројца кинески астронаути - Ни Хаишенг, Љу Боминг и Танг Хонгбо започнаа со враќање на Земјата од вселенската станица Tiangong, која е во изградба. Вселенското летало Shenzhou-12 („Волшебен брод“) со астронаутите се одвои од главниот модул на ...
]]>
Наука / Технологија
(ФОТО) Hyundai Casper е едноставно неодолив: Сестран crossover за 10.000 евра | Екран https://time.mk/r/NONE/8dc6b76f2f/foto-hyundai-casper-e-ednostavno-neodoliv-sestran-crossover-za-10-000-evra.html (ФОТО) Hyundai Casper е едноставно неодолив: Сестран crossover за 10.000 евра - Екран - 09:17 16/09 Thu, 16 Sep 2021 07:17:16 +0000 Екран - 09:17 16/09
Во ЕВРОПА, Хјундаи со својата понуда се спушти до моделот Бајон, што е малку пониско по цена и карактеристики од Кона. Во Кореја, почетокот на понудата е помал, но и поинтересен. Неговото име е Casper, и тоа е мал кросовер со убава изведба.
]]>
Наука / Технологија
Проф. Трајковски: Опаѓа стапката на хоспитализирани во последните недели | Локално https://time.mk/c/a8e579c7cd/prof-trajkovski-opagja-stapkata-na-hospitalizirani-vo-poslednite-nedeli.html Проф. Трајковски: Опаѓа стапката на хоспитализирани во последните недели - Локално - 08:21 16/09 Thu, 16 Sep 2021 06:21:30 +0000 Локално - 08:21 16/09
Со доцнење од две недели, ИЈЗ Скопје конечно ги објави броевите на активно хоспитализирани и досега испишани од болниците. Бројот на активно хоспитализирани во неделата (12.09.2021) опадна на 983, од рекордните 1.176 една недела претходно, информира ...
Емитер: Пандемиска анализа – 15.9.2021
]]>
Наука / Технологија