TIME.mk - Вести https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Sat, 23 Oct 2021 04:52:32 +0000 600 Тодоров: Никој не врши притисок врз историската комисија, ниту пак таа врши некакво предавство | Сител https://time.mk/c/0b2e732e6d/todorov-nikoj-ne-vrsi-pritisok-vrz-istoriskata-komisija-nitu-pak-taa-vrsi-nekakvo-predavstvo.html Тодоров: Никој не врши притисок врз историската комисија, ниту пак таа врши некакво предавство - Сител - 20:50 22/10 Fri, 22 Oct 2021 18:50:27 +0000 Сител - 20:50 22/10
Петар Тодоров, членот на македонскот дел на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Македонија и Бугарија, тврди дека никој во земјава не врши политички притисок во работата на оваа Комисија.
Р.С.Европа: Нема решенија од последната средба на македонско-бугарската историска комисија
Р.С.Европа: Мицкоски: Ако имало притисоци, оставки да поднесат и другите членови на историската Комисија
Фактор: ФАКТОР НА ДЕНОТ: Член на историската комисија си поднесе оставка, тврди дека имало притисоци
209 поврзани вести »
]]>
Вести
Маричиќ: ВМРО-ДПМНЕ го достигна својот максимум, во вториот круг ние ќе победиме во останатите општини | 360 степени https://time.mk/c/60f1a18630/maricik-vmro-dpmne-go-dostigna-svojot-maksimum-vo-vtoriot-krug-nie-ke-pobedime-vo-ostanatite-opstini.html Маричиќ: ВМРО-ДПМНЕ го достигна својот максимум, во вториот круг ние ќе победиме во останатите општини - 360 степени - 22:06 22/10 Fri, 22 Oct 2021 20:06:29 +0000 360 степени - 22:06 22/10
Работиме на терен и разговараме со граѓаните и за грешки и за она што може да се направи во наредниот период, вели Бојан Маричиќ од СДСМ во пред вториот изборен круг Бојан Маричиќ од СДСМ во вечерашната дебата на „360 степени“ рече дека резултатите ...
360 степени: Милошоски најави можна поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за Максим Димитриевски во вториот изборен круг
Алсат-М: Маричиќ: Резултатите по првиот круг не се во рамки на очекувањата, но веруваме дека расположението се менува
Курир: Милошоски: Резултатите од првиот круг од локалните избори се доказ дека власта ја губи довербата на граѓаните
89 поврзани вести »
]]>
Вести
411 нови случаи на ковид-19 – пријавени 4 починати лица во изминативе 24 часа | ТВ21 https://time.mk/c/a073da7486/411-novi-slucai-na-kovid-19-prijaveni-4-pocinati-lica-vo-izminative-24-casa.html 411 нови случаи на ковид-19 – пријавени 4 починати лица во изминативе 24 часа - ТВ21 - 17:16 22/10 Fri, 22 Oct 2021 15:16:06 +0000 ТВ21 - 17:16 22/10
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.209 тестирањe, а регистрирани се 411 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 198, Куманово – 40, Штип – 19, Велес – 18, ...
Фактор: Има 7 починати и 411 нови случаи на КОВИД-19
Centar: 4 починати и 411 новозаразени од 3209 тестови
Канал5: Нови 411 случаи со Ковид-19, починале 4 лица во последните 24 часа, уште тројца претходно
49 поврзани вести »
]]>
Вести
Николоски: Процесот на реформа на ВМРО-ДПМНЕ ги дава своите резултати | Фокус https://time.mk/c/cb4ea0e53a/nikoloski-procesot-na-reforma-na-vmro-dpmne-gi-dava-svoite-rezultati.html Николоски: Процесот на реформа на ВМРО-ДПМНЕ ги дава своите резултати - Фокус - 20:56 22/10 Fri, 22 Oct 2021 18:56:14 +0000 Фокус - 20:56 22/10
Процесот на реформа на ВМРО-ДПМНЕ ги дава своите резултати, рече Александар Николоски во вечерашното гостување во емисијата Трилинг на ТВ 24. -95 отсто од кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ никогаш не биле на некоја извршна функција.
Сител: Николовски: Повторно влегуваме како фаворити и како владина коалиција, обединети со граѓаните ќе победиме
Слободен Печат: Николовски: Да се обединиме и на 31 октомври да гласаме за раст на платите и пензиите, за парите да се враќаат кај граѓаните
Курир: Николоски: Во Скопје битката е извесна, Данела Арсовска е новиот градоначалник, потребен е широк опозициски фронт и обединување
41 поврзани вести »
]]>
Вести
Заев: Кондовски e симболот на обединувањето и прогресот во Битола! | Канал5 https://time.mk/c/15e084a2da/zaev-kondovski-e-simbolot-na-obedinuvanjeto-i-progresot-vo-bitola.html Заев: Кондовски e симболот на обединувањето и прогресот во Битола! - Канал5 - 22:20 22/10 Fri, 22 Oct 2021 20:20:16 +0000 Канал5 - 22:20 22/10
Не е сеедно во какви раце ќе ја оставиме Битола, порача вечерва од пред битолскиот Офицерски дом лидерот на СДСМ Зоран Заев, повикувајќи на обединување и заедништво. „Христо Кондовски е овде во Битола симболот на обединувањето.
Канал5: Кондовски: Верувам силно во победата на СДСМ во Битола
Нова ТВ: Заев пред битолчани: Со чист образ од вас барам шанса за државата да оди напред наместо да се враќа назад
Centar: Заев: Кондовски e симболот на обединувањето и прогресот во Битола!
31 поврзани вести »
]]>
Вести
Национална конференција „Справување со предизвиците во борбата со ракот на дојка" | Канал5 https://time.mk/c/0cee6682b2/nacionalna-konferencija-spravuvanje-so-predizvicite-vo-borbata-so-rakot-na-dojka.html Национална конференција „Справување со предизвиците во борбата со ракот на дојка" - Канал5 - 21:02 22/10 Fri, 22 Oct 2021 19:02:04 +0000 Канал5 - 21:02 22/10
Неопходно е продолжување на скрининг програмите за рано откривање на ракот на дојка кои веќе две години не се спроведуваат во државава. Треба да се преземат и протоколите од земјите кои спроведуваат скрининг на рак на дојка и начинот на кој се ...
ТВ21: Тешко се доаѓа до слободен термин за мамографија – Ѓоргиевска повикува жените со рак на дојка да се вакцинираат против ковид
Сакам да кажам: Бројката новозаболени од рак на дојка падна, но смртноста е иста, жените мораа приватно да плаќаат прегледи, вели Биба Додева
Независен: Рана детекција на рак на дојка, спасува животи
42 поврзани вести »
]]>
Вести
Мицкоски од Демир Хисар: Уште еден чекор до нова заедничка иднина | 360 степени https://time.mk/c/497d60de8e/mickoski-od-demir-hisar-uste-eden-cekor-do-nova-zaednicka-idnina.html Мицкоски од Демир Хисар: Уште еден чекор до нова заедничка иднина - 360 степени - 21:40 22/10 Fri, 22 Oct 2021 19:40:13 +0000 360 степени - 21:40 22/10
Волкот влакното го менува, но карактерот не. Заев по трет пат го вели тоа и продолжува по старо, обвини Мицкоски Надежта покажана во првиот круг е патот кон промените , порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во рамки на кампањата за ...
Канал5: Мицкоски: Граѓаните масовно да излезат во вториот круг на изборите,нивната сила е зад параванот
ТВ21: Мицкоски: Граѓаните масовно да излезат во вториот круг на изборите, нивната сила е зад параванот
Вечер Прес: Мицкоски: Граѓаните масовно да излезат во вториот круг на изборите, нивната сила е зад параванот
32 поврзани вести »
]]>
Вести
Можни ли се рестрикции на струја - загриженост кај експертите | Сител https://time.mk/c/9cd4462662/mozni-li-se-restrikcii-na-struja-zagrizenost-kaj-ekspertite.html Можни ли се рестрикции на струја - загриженост кај експертите - Сител - 16:34 22/10 Fri, 22 Oct 2021 14:34:19 +0000 Сител - 16:34 22/10
Се погласни алармите дека зимава не очекуваат рестрикции на струјата. Енергетскиот консултант Сања Божиновска за Сител вели дека веќе се кројат такви планови, откако вчера пропадна тендерот за набавка на 1,2 милиони тони јаглен.
Алсат-М: Енергетика – Владата да ги врати во живот „пензионираните“ капацитети
Канал5: Ковачевски: Eлектрична енергија за домаќинствата има, цената останува иста
Вечер Прес: Греењето на струја неизвесно, можни се рестрикции зимава?
44 поврзани вести »
]]>
Вести
Максим против Оливер – меѓусебни обвинувања за поткуп на гласачи во Куманово | Телма https://time.mk/c/04cf2b4f40/maksim-protiv-oliver-megjusebni-obvinuvanja-za-potkup-na-glasaci-vo-kumanovo.html Максим против Оливер – меѓусебни обвинувања за поткуп на гласачи во Куманово - Телма - 21:30 22/10 Fri, 22 Oct 2021 19:30:01 +0000 Телма - 21:30 22/10
Кандидатот за градоначалник на Куманово од СДСМ, Оливер Илиевски во вечерашната Топ Тема рече дека во вториот круг очекува поддршка од коалициските партнери на СДСМ на централно ниво. И тој и неговиот против кандидат Максим Димитриевски меѓусебно се ...
Фокус: Димитриевски очекува поддршка од ВМРО-ДПМНЕ: Секоја поддршка е добредојдена
Либертас: Димитриевски ке ја добиел пак градоначалничката битка а после ќе ја спасувал партијата од сегашното раководство
Република: Димитриевски: Ќе направам сè СДСМ да се реформира, затоа што ги изгуби принципите на државотворност и демократија
38 поврзани вести »
]]>
Вести
ФОТО: Сообраќајна несреќа кај Трибека, тројца повредени, Илинденска блокирана кај Зоолошка | Телма https://time.mk/c/1b178e33d7/foto-soobrakajna-nesreka-kaj-tribeka-trojca-povredeni-ilindenska-blokirana-kaj-zooloska.html ФОТО: Сообраќајна несреќа кај Трибека, тројца повредени, Илинденска блокирана кај Зоолошка - Телма - 00:16 23/10 Fri, 22 Oct 2021 22:16:14 +0000 Телма - 00:16 23/10
Доцна вечерва полицијата го заврши увидот на сообраќајната несреќа која се случи на Илинденска во Скопје во близина на угостителскиот објект ...
Денешен: Сообраќајка меѓу две возила на „Илинденска“, три лица пренесени во болница
Либертас: Сообраќајка меѓу две возила на „Илинденска“, три лица пренесени во болница
+инфо: ЕДЕН СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ ДВАЈЦА ПОВРЕДЕНИ НА ИЛИНДЕНСКА Сообраќајка пред кафе барот Трибека
31 поврзани вести »
]]>
Вести