TIME.mk - Здравје https://time.mk/ TIME.mkhttps://time.mk/images/LOGO.pnghttps://time.mk/ mk Thu, 28 May 2020 19:31:22 +0000 600 10 совети како да СЛАБЕЕТЕ преку ПЕШАЧЕЊЕ | Д-р Митов https://time.mk/c/560d176830/10-soveti-kako-da-slabeete-preku-pesacenje.html 10 совети како да СЛАБЕЕТЕ преку ПЕШАЧЕЊЕ - Д-р Митов - 21:09 28/05 Thu, 28 May 2020 19:09:28 +0000 Д-р Митов - 21:09 28/05
Истражувањата покажуваат дека умерените физички активности, како што е пешачењето, можат да бидат дури и поефективни кога станува збор за слабеењето. Главната предност на пешањето, пред другите активности во однос на слабеењето е лесната одржливост .
Fashionel: Зошто пешачењето е „закон“ за слабеење?
Точка: Зошто пешачењето е „закон“ за слабеење?
Пулс24: Сите ги фрламе, а тие се многу лековити: Еве како да ги искористите дршките од цреши
4 поврзани вести »
]]>
Здравје
Кога Кинезот ќе реши да тестира | Оff.net https://time.mk/c/45b76f9d30/koga-kinezot-ke-resi-da-testira.html Кога Кинезот ќе реши да тестира - Оff.net - 15:41 28/05 Thu, 28 May 2020 13:41:23 +0000 Оff.net - 15:41 28/05
Вухан, епицентарот на глобалното пореметување на животот на оваа планета. За 10 десет дена извршиле 6,5 милиони тестирања за коронавирус. Меѓу 14 и 13 мај, надлежните служби во Вухан успеале да извршат точно 6.574.093 тестирања за коронавирус.
Н.Македонија: Успеа ли планот на Вухан да ги тестира сите 11 милиони жители?
Факултети: Како Вухан тестира 6,5 милиони жители за помалку од две недели?
Канал5: Луксембург почна со тестирање на целото население
4 поврзани вести »
]]>
Здравје
Сите ги фрламе, а тие се многу лековити: Еве како да ги искористите дршките од цреши | Точка https://time.mk/c/5a61f08f2f/site-gi-frlame-a-tie-se-mnogu-lekoviti-eve-kako-da-gi-iskoristite-drskite-od-cresi.html Сите ги фрламе, а тие се многу лековити: Еве како да ги искористите дршките од цреши - Точка - 17:47 28/05 Thu, 28 May 2020 15:47:04 +0000 Точка - 17:47 28/05
Сезоната на цреши е во полн ек и сите сакаме да уживаме во нивниот вкус. Но, додека се сладиме со ова вкусно овошје, не обрнуваме внимание на неговите дршки кои се исклучително здрави. Некогаш нашите баби и дедовци ги одвојувале дршките од црешите и ...
iPortal: Направете чај од дршките на црешите и искористете ја нивната лековитост
Скопје24: Сите ги фрламе, а тие се многу лековити: Еве како да ги искористите дршките од цреши
]]>
Здравје
Грешки во воспитувањето кои може да ги поправите | Алсат-М https://time.mk/c/87e649e49c/greski-vo-vospituvanjeto-koi-moze-da-gi-popravite.html Грешки во воспитувањето кои може да ги поправите - Алсат-М - 08:36 28/05 Thu, 28 May 2020 06:36:17 +0000 Алсат-М - 08:36 28/05
Однесувањето на детето е одраз на родителот и затоа е многу важно да разберете дека тие постојано го применуваат вашиот образец на однесување. Ако кај вашето дете забележите некое лошо однесување, бидете свесни дека тоа најверојатно е ваше дело, ...
Pedijatar.mk: Елена Трајкова, логопед: ОД ИГРА ДО ГОВОР – Родителите треба да го научат своето дете на правилен говор
Деца: Децата ни се зависни од мобилните телефони. А родителите?
Деца: Родителството и грижата за себе: Како да си помогнете?
5 поврзани вести »
]]>
Здравје
10 состојки што ги имате дома кои можат да ви помогнат при кршливи и слаби нокти | Убавина и Здравје https://time.mk/c/96af7b9ab7/10-sostojki-sto-gi-imate-doma-koi-mozat-da-vi-pomognat-pri-krslivi-i-slabi-nokti.html 10 состојки што ги имате дома кои можат да ви помогнат при кршливи и слаби нокти - Убавина и Здравје - 08:46 28/05 Thu, 28 May 2020 06:46:29 +0000 Убавина и Здравје - 08:46 28/05
Пукањето на ноктите е прилично чест проблем и може да биде предизвикано од сувост, премногу влага, прекумерна употреба на ацетон и слично. За среќа, има многу едноставни природни работи кои можат да ви помогнат да го постигнете изгледот на ноктите ...
iPortal: Брз и едноставен регенератор за коса од маслиново масло
Слободен Печат: Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!
]]>
Здравје
Хороскоп за 28 мај, четврток – Погледнете што велат ѕвездите за денес | Слободен Печат https://time.mk/c/e34dbe8fd8/horoskop-za-28-maj-cetvrtok-poglednete-sto-velat-zvezdite-za-denes.html Хороскоп за 28 мај, четврток – Погледнете што велат ѕвездите за денес - Слободен Печат - 09:03 28/05 Thu, 28 May 2020 07:03:28 +0000 Слободен Печат - 09:03 28/05
Имате голем број на планови. Заинтересирани сте, но сепак, не ќе можете се одеднаш да реализирате. Овој ден ви носи некои новости. Пред се на професионален план ќе ви пристигнат понуди за кои сте одамна заинтересирани, но не можете да прифатете ...
Денар: Дневен хороскоп 28.05.2020
Скопје24: Напнатост за Овенот, убав ден и следи на Шкорпијата: Дневен хороскоп (28.05.2020)
]]>
Здравје
Високиот индекс на телесна маса во детството е поврзан со ризик од рак на мочниот меур | Pedijatar.mk https://time.mk/r/NONE/03e940ef63/visokiot-indeks-na-telesna-masa-vo-detstvoto-e-povrzan-so-rizik-od-rak-na-mocniot-meur.html Високиот индекс на телесна маса во детството е поврзан со ризик од рак на мочниот меур - Pedijatar.mk - 17:08 28/05 Thu, 28 May 2020 15:08:57 +0000 Pedijatar.mk - 17:08 28/05
Глобално гледано, ракот на мочниот меур е девети најчест карцином и 13. најчеста причина за смртност од рак. З големениот индекс на телесна маса (ИТМ) во детството, особено помеѓу седмата и 13 година од животот, е поврзан со ризик од рак на мочниот ...
]]>
Здравје
Го јакне срцето, ја чисти крвта – маточината е природен лек против депресија, стравови и други пореметувања | NMD https://time.mk/r/NONE/b9ba6eaa1b/go-jakne-srceto-ja-cisti-krvta-matocinata-e-priroden-lek-protiv-depresija-stravovi-i-drugi-poremetuvanja.html Го јакне срцето, ја чисти крвта – маточината е природен лек против депресија, стравови и други пореметувања - NMD - 19:53 28/05 Thu, 28 May 2020 17:53:47 +0000 NMD - 19:53 28/05
За оваа мирисна билка која ја обожуваат пчелите, денес ни пишува познатиот билкар Мартин Најдовски. Доколку имате прашања во врска со билката или со начинот на приготвување и употребата на лековитите рецепти, можете да се обратите на неговата фан ...
]]>
Здравје
Неверојатната приказна на Драгана која ја победила смртта и се породила на својот роденден | NMD https://time.mk/r/NONE/02d2677252/neverojatnata-prikazna-na-dragana-koja-ja-pobedila-smrtta-i-se-porodila-na-svojot-rodenden.html Неверојатната приказна на Драгана која ја победила смртта и се породила на својот роденден - NMD - 20:26 28/05 Thu, 28 May 2020 18:26:45 +0000 NMD - 20:26 28/05
Една вечер која требаше да биде најобична, како и сите останати, поминати покрај телевизорот со вереникот, за неа ненадејно се претворила во кошмар. Таа вечер за неа започнала борбата за живот, но не само за нејзиниот, туку и за животот кој го ...
]]>
Здравје
Посвоиле момче со аутизам, па го 'вратиле'! - не знаеле дека е со посебни потреби... | Точка https://time.mk/r/NONE/feaac5c3ca/posvoile-momce-so-autizam-pa-go-vratile-ne-znaele-deka-e-so-posebni-potrebi.html Посвоиле момче со аутизам, па го 'вратиле'! - не знаеле дека е со посебни потреби... - Точка - 20:45 28/05 Thu, 28 May 2020 18:45:22 +0000 Точка - 20:45 28/05
Двајца Јутјубери пред две и пол години посвоиле момче од Кина, по име Хаксли. Меѓутоа, одлучиле да го 'вратат', бидејќи 'имало посебни потреби, а тие не биле свесни за тоа'. Мика Стофер и нејзиниот сопруг Џејмс , посвоиле момче кое има аутизам, а во ...
]]>
Здравје