TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

1tv

МВР: Солзавецот беше одговор на нападите од демонстрантите и обидот да упаднат во Собрание

1tv - пред: 2 часа

Министерството за внатрешни работи, доцна вечерва, испрати соопштение во кое ги наведува причините за реакцијата на полицајците, кои за растерување на толпата демонстранти пред Собранието употребија солзавец.

48 поврзани вести »

Пред собраниската ратификација и претседателскиот параф на договорот – Шекеринска во „Печат на неделата“

1tv - пред: 2 часа

Договорот со Грција е најдобрата верзија од сите што биле преговарани до сега, вели вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска. Очекува пречки од претседателот Ѓорѓе Иванов, но, вели дека ќе му биде и нему многу тешко да објасни ...

2 поврзани вести »

Седум повредени полицајци – Приведени единаесет демонстранти

1tv - пред: 3 часа

Седум повредени полицајци во демонстрациите пред Собранието. Полицијата се уште е на терен, а досега има 11 приведени демонстранти кои со камења и шишиња фрлале кон полицајците. Тие со брза помош биле пренесени во болница, но од МВР се уште не ...

48 поврзани вести »

Полицијата ги апси демонстрантите кои демолираа и тепаа новинарски екипи

1tv - пред: 3 часа

Откако со солзавец ги разби најагресивните демонстранти, полицијата доцна вечерва почна да приведува лица кои демолираа, фрлаја со камења кон полицијата и нападнаа новинарски екипи. Протестот најавен од навивачката група Комити ескалираше откако ...

Спасов и Тилев во Отворено Студио: Голем историски исчекор, квантен скок за Македонија

1tv - пред: 4 часа

Договорот што беше денеска направен е еден голем историски исчекор не само во однос на решавањето на еден проблем што ја оптоваруваше Македонија туку дека тоа е еден чекор со кој што се враќа надежта, смета универзитетскиот професор Ѓорѓи Спасов.

Неколку повредени во протестот пред Собранието (Галерија)

1tv - пред: 4 часа

Има неколку повредени во демонстрациите што вечерва се случуваат пред Собранието, интервенираше и Брзата помош. Два кордона специјална полиција го чува Собранието, а од двете страни има групи кои им довикуваат на полицајците и одвреме навреме фрлаат ...

78 поврзани вести »

Полицијата со солзавец ги разбива демонстрантите

1tv - пред: 5 часа

Полицијата со солзавец почна да ги разбива демонстрантите пред Собранието. Голем полициски кордон ја потиснува агресивната толпа, која ги разби барикадите пред Собранието, а фрлаше со шок-бомби и камења кон полицијата.

19 поврзани вести »

Ова се ставовите на македонските јавни личности за името (ФОТО)

1tv - пред: 5 часа

Денеска конечно беше потпишан договор за решение на 27. годишниот спор помеѓу Република Македонија и Република Грција . И се разбира, јавноста е со поделени мислења околу денешниот настан, а исто така и дел од познатите личности во земјава.

Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името

1tv - пред: 5 часа

Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името, и очекува отворање преговори за членство во Европската унија. – Министерството за надворешни работи го поздравува договорот за името меѓу Република Македонија и Грција.

237 поврзани вести »

Слаб одзив на повикот на Комитите – демонстрантите пред Собрание извикуваат „бесилка“ за Заев (Видео)

1tv - пред: 5 часа

„Бесилка“ за Заев извикуваат демонстрантите пред Собрание, кои на повик на навивачката група „Комити“ излегоа на протест против договорот за името кој денеска беше потпишан меѓу Македонија и Грција во Мала Преспа.

15 поврзани вести »

Официјална Тирана го поздрави потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција

1tv - пред: 5 часа

Официјална Тирана го поздрави потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, оценувајќи го како нова страница за добрососедство. -Во преубавата Преспа, која ги обединува трите народи и нашите соседни земји, граѓаните на двете земји, регионот, ...

11 поврзани вести »

САД: Еден загинат, 20 повредени во пукотници на фестивал (Видео)

1tv - пред: 6 часа

Едно лице го загуби животот, а 20 се повредени во пукотници на уметнички фестивал во американскиот град Трентон во Њу Џерси. Инцидентот се случил рано утрово по локално време. Присутните во паника почнале да бегаат од местото на инцидентот, а се ...

15 поврзани вести »

Вооружена престрелка меѓу Руси и Албанци на улиците во Атина

1tv - пред: 6 часа

Немири кои избиле меѓу две групи на Руси и Албанци прераснале во огнена пресметка попладнево во Атина, при што се повредени две лица. Полицијата соопшти дека засега не е позната причината за инцидентот и потврди дека двете групи употребиле оружје.

9 поврзани вести »

1Тв анкета: Граѓаните со „да“ за потпишаниот договор за името (Видео)

1tv - пред: 7 часа

Граѓаните кои екипата на 1Тв денеска ги анкетираше во Градскиот парк, по потпишувањето на историскиот договор меѓу Македонија и Грција со кој се решава повеќедеценискиот спор со името со нашиот јужен сосед, во најголем дел го поздравуваат договорот ...

19 поврзани вести »

Димитров заминува во работна посета на Софија

1tv - пред: 7 часа

На покана на Кристиан Вигенин, претседавачот со Комисијата за европски прашања и надзор на европските фондови при Националното Собрание на Република Бугарија, министерот за надворешни работи Никола Димитров утре во Софија, ќе учествува на ...

21 поврзани вести »

Се преврте шлепер кај Росоман, сообраќајот во прекин

1tv - пред: 7 часа

Превртен унгарски шлепер го блокира патот близу Росоман. Возачот поминал со полесни повреди. Возилата се пренасочуваат кон Кавадарци, а полицијата во моментов врши увид на местото и го регулира ...

27 поврзани вести »

Репортажа на 1ТВ од потпишувањето на договорот за името во Псарадес (Видео + галерија)

1tv - пред: 7 часа

Десетина викендици и една таверна – ова е малото место Псарадес во Грчка Преспа кое влезе во историјата со потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција. Оценката е дека потпишувањето било непретенциозно, но полно со симболика.

52 поврзани вести »

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство

1tv - пред: 7 часа

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска од министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

237 поврзани вести »

Димитров: Членките на ЕУ ќе ја препознаат шансата за иднината на Унијата

1tv - пред: 8 часа

Договорот е клуч кој отвора врата кон ЕУ, а пак земјите членки ќе ја препознаат шансата да обезбедат иднина за Унијата, порача денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров по потпишувањето на Договорот за решавање на македонско-грчкиот ...

21 поврзани вести »

Жељко Јоксимовиќ зема кредит за да купи куќа од 3 милиони евра?! (ФОТО)

1tv - пред: 8 часа

Извор близок на двојката открива детали за вљубениот пар и нивната одлука да направат нов чекор во нивниот заеднички живот. „Јована и Жељко имаат големи животни барања и досега станот им беше доволен, меѓутоа, по синот Коста, пристигнаа и ...

5 поврзани вести »