TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24Инфо

Фото: Вечерва силниот ветер корнеше покриви од згради во Скопје

24Инфо - 27.02.2020

Вечерва силниот ветер корнеше покриви од згради во Скопје Силниот ветер во Скопје направи хаос низ улиците и булеварите, а го блокираше и сообраќајот. На главниот скопски булевар, каде има најмногу сообраќај, Партизански одреди, паднати се кровови ...

78 поврзани вести »

Шилегов: Силниот ветер на моменти ќе достигне и удари над 70км на час, внимавајте!

24Инфо - 27.02.2020

Шилегов: Силниот ветер на моменти ќе достигне и удари над 70км на час, внимавајте! Се очекува дека силниот ветер кој што дува во градот, на моменти ќе достигне и удари над 70км на час. Екипите се веќе излезени на терен и започнавме со отстранување ...

78 поврзани вести »

Трамп подготвува голема прес-конференција за коронавирусот

24Инфо - 26.02.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави дека вечерва ќе оддржи прес конференција околу ситуацијата со новиот коронавирус. Додека болеста се шири глобално и има опасност да стане пандемија, главните здравствени институции на САД испратија ...

1380 поврзани вести »

Папата се ракуваше со верниците во Ватикан, а тие носеа маски

24Инфо - 26.02.2020

Ватикан продолжува со плановите на папата Франциск по повод одбележувањето на „пепелава среда“ или првиот ден од велигденскиот пост, иако мисите во другите делови на Италија се откажани поради коронавирусот.

31 поврзани вести »

Тавила: Северна Македонија способна и подготвена за многу рано откривање на случаи со коронавирус

24Инфо - 26.02.2020

– Северна Македонија е способна за првично и многу рано откривање на можните случаи со коронавирус. Знае како да се справи со нив. Системот е подготвен и може да одговори на барањата за хоспитализација, смета шефицата на Канцеларијата на Светската ...

1380 поврзани вести »

Во Косово нема ниеден заразен со коронавирус

24Инфо - 26.02.2020

– Националниот институт за јавно здравство на Косово објави вечерва дека ниту едно лице кое досега било хоспитализирано под сомнение дека е носител на коронавирусот не е заразено од тој смртоносен вирус , јави дописникот на МИА од Приштина .

1380 поврзани вести »

(Ексклузивно) Рамадани: Не сум уапсен, гледам Реал- Сити

24Инфо - 26.02.2020

Фали Рамадани, еден од советниците на поранешниот премиер Зоран Заев, за кој денеска дел од медиумите пренесоа дека е уапсен во Шпанија, ги демантира ваквите вести. Тој за 24 Инфо ексклузивно изјави дека не е уапсен, ниту тој ниту неговата сопруга, ...

Јенс Шпан: Германија е на почетокот на епидемијата на новиот коронавирус

24Инфо - 26.02.2020

– Германија е на почетокот на епидемијата на новиот коронавирус, бидејќи новите случаи на инфекција во државата не можат да се следат до првобитниот извор во Кина. Тоа го соопшти денеска на прес-конференција германскиот министер за здравство Јенс ...

1380 поврзани вести »

Велковски: Економските политики на СДСМ одат во вистинска насока, ќе продолжиме со инвестиции во човечкиот капитал и во ...

24Инфо - 26.02.2020

Вистинската насока на економските политики на СДСМ е потврдена и од ММФ кој во својот последен извештај наведе дека по долготрајна политичка криза економијата почна да расте и во 2020 треба има раст 3,4 %, истакна пратеникот на СДСМ Диме Велковски ...

Нема откажување на Струмичкиот карневал, ќе се следат препораките од надлежните

24Инфо - 26.02.2020

– Засега откажа една мала група со деца од Белград, поради препорака во нивното училиште да не се патува на екскурзии, а други откажувања немаме, информираше вечерва претседателот на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов ...

73 поврзани вести »

Мета го споменува случајот со Романија:Претседателот протестираше со народот

24Инфо - 26.02.2020

– Во врска со проетстот што ќе го организира на 2 март, албанскиот претседател, Илир Мета, го наведува примерот на неговиот романски колега, Клаус Јоханис, кој „пред три години се приклучи на граѓанските протести за одбрана на владеењето на правото”.

4 поврзани вести »

Филипче: Сите луѓе кои патувале со заразената вечерва ќе останат дома со полициски надзор

24Инфо - 26.02.2020

– Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

299 поврзани вести »

(Вo живо) Филипче: Идентификувани сите патници кои биле со заразената пациентка со коронавирусот

24Инфо - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва одржува прес конференција во врска со коронавирусот. Оваа е втора прес конференција денеска откако на претходната соопшти дека во Македонија е потврден првиот случај на заразен со овој вирус.

102 поврзани вести »

Читу назначен за мандатар за преодна романска влада

24Инфо - 26.02.2020

– Претседателот на Романија Клаус Јоханис изјави денеска дека го назначил привремениот министер за финансии Флорин Читу за мандатар за формирање преодна влада до парламентарните избори во ноември.

5 поврзани вести »

Србија- Почнува исплата на девизни заштеди на поранешните штедачи на СФРЈ, врз база на пресудатат од Стразбур

24Инфо - 26.02.2020

Српското министерството за финансии денеска соопшти дека плаќањето на првата рата на девизните заштеди на поранешните штедачи на СФРЈугославија ќе започне на 28 февруари, а со оваа постапка Србија ја исполнува својата меѓународна обврска за ...

6 поврзани вести »

Спасовски од Петровец: СДСМ е отворена и одговорна партија, членството расте, нови 200 члена во Петровец

24Инфо - 26.02.2020

Потпретседателот на СДСМ и премиер на Северна Македонија, Оливер Спасовски го отвори промотивниот штаб на СДСМ во Петровец, каде се поделија нови 200 членски книшки. – Победници, социјалдемократки и социјалдемократи, пред нас е голема победа и ...

Путин согласен на 22 април на референдум да се гласа за уставни измени

24Инфо - 26.02.2020

– Рускиот претседател Владимир Путин се согласи со предлогот на 22 април да се одржи национално гласање за уставните измени. Ова денеска на новинарите им го соопшти копретседателот на работната група за подготовка на измените во рускиот Устав, Павел ...

7 поврзани вести »

Експертите од Рим порачуваат: Здрав разум, миење раце и кашлање во марамче

24Инфо - 26.02.2020

Претставниците на ЕУ, италијанските власти, СЗО и Европскиот центар за превенција и контрола на болести од состанокот во Рим порачаа дека не треба да се раководи со паника, туку со здрав разум, кога станува збор за коронавирус или Ковид-19.

54 поврзани вести »

СЗО: Меѓународната соработка клучна во борбата против коронавирусот

24Инфо - 26.02.2020

Светската здравствена организација и Светската туристичка организација во заедничка изјава ги повикаа сите светски региони на одговорност и кооринација поради понатамошното ширење на коронавирусот порачувајќи дека во туристичкиот сектор, како и во ...

1380 поврзани вести »

Ердоган му постави ултиматум на Асад

24Инфо - 26.02.2020

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, постави ултиматум до Башар ал-Асад да ги повлече своите воени сили зад линијата на турските набљудувачки места и порача дека за тоа има уште малку време, пренесува „Раша тудеј“.

68 поврзани вести »