TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24Инфо

СДСМ и Беса потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12 април

24Инфо - пред: 21 часа

СДСМ и Движењето БЕСА го официјализираа предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април. Лидерите на СДСМ и на Беса Зоран Заев и Биљаљ Касами ги усогласиле ставовите околу програмата, но ...

243 поврзани вести »

Средба на премиерот Спасовски со рускиот амбасадор Баздникин: Потврдени се добрите односи меѓу државите и отвореноста ...

24Инфо - пред: 21 часа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски се сретна со Сергеј Баздникин, амбасадор на Руската Федерација во нашата држава. На средбата е заеднички констатирано дека односите меѓу двете држави се одвиваат на ...

18 поврзани вести »

Германската полиција откри група малолетни неонацисти, родителите „шокирани”

24Инфо - пред: 21 часа

Полицијата во Германија откри група малолетнички радикални десничари кои со месеци ширеле нацистичка пропаганда во Бург Старгард, во североисточна Германија. Петмина осомничени се на возраст од 14 до 17 години и на нив им се припишуваат најмалку 189 ...

7 поврзани вести »

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато” потекло

24Инфо - пред: 22 часа

Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт со ...

1335 поврзани вести »

Папата Франциск не се чувствува добро

24Инфо - пред: 22 часа

Папата Франциск е болен и нема да присуствува на денешната миса со римски свештеници во базиликата Свети Јован Латерански, соопштија официјални лица. Ватикан информира дека 83-годишниот папа не се чувствува добро и оти одлучил да остане во близина ...

31 поврзани вести »

СЕ: Алармантни трендови на влијание на ултрационалистичка и ксенофобна политика во Европа

24Инфо - пред: 22 часа

Европа се соочува со шокантна реалност: антисемитски, антимуслимански и други расистички злосторства од омраза растат со алармантна стапка, при што најновиот пример е екстремистички напад во Ханау, Германија, убиени девет лица и повредени ...

8 поврзани вести »

Кривична за дебранецот кој обиде да силува сограѓанка кај не дома

24Инфо - пред: 22 часа

Кривична пријава заработи дебранецот кој се обиде да силува сограѓанка. -Поради постоење основи на сомнение за обид за силување, Одделението за внатрешни работи во Дебар поднесе кривична пријава против Б.Д. (33) од Дебар.

10 поврзани вести »

Шилегов: Сите екскурзии на средношколците од Скопје за Италија ќе се одложат на неопределено време

24Инфо - пред: 22 часа

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи ширење на вирусот Ковид 19. Во таа насока, уште пред една недела се преземени превентивни мерки за заштита на здравјето на ...

40 поврзани вести »

(Во живо): Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА

24Инфо - пред: 22 часа

🔴 Во живо: Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА. 🔴 Во живо: Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА. Posted by СДСМ – Социјалдемократски сојуз на Македонија on Четврток, 27 февруари ...

243 поврзани вести »

Саудиска Арабија со вонредни мерки – го забрани аџилакот на светите места

24Инфо - пред: 22 часа

Саудиска Арабија воведе вонредна мерка поради коронавирусот и го забрани патувањето до најсветите места на исламот. Мерката предвидува забрана за странците да ги посетат светиот град Мека и до Ќаба.

1335 поврзани вести »

Јапонија ќе ги затвора училиштата поради Ковид-19

24Инфо - пред: 22 часа

Јапонскиот премиер, Шинѕо Абе денеска соопшти дека Владата ќе бара затворање на сите основни и средни училишта од 2 март и заклучно со пролетната пауза на крајот на март. Јапонскиот премиер ова ко кажал на состанокот на кризната група за борба со ...

1335 поврзани вести »

Кинески град дава по 1400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

24Инфо - пред: 22 часа

Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, тоа ...

1335 поврзани вести »

Кина се надева дека ќе воспостави контрола на епидемијата до крајот на април

24Инфо - пред: 22 часа

Експерт од Националната комисија за здравство на Кина изјави дека земјата ќе воспостави основна контрола на епидемијата на коронавирусот до крајот на април, бидејќи вчера била забележана најмала смртност од новиот вирус во претходниот месец.

1335 поврзани вести »

Екипите на ЈП Водовод и канализација ги расчистуваат и ги проверуваат сливниците по улиците во Скопје

24Инфо - пред: 22 часа

По вчерашното невреме проследено со силен ветер кој го зафати градот Скопје, од раните утрински часови екипите ЈП Водовод и канализација – Скопје започнаа со активности за расчистување и непречено функционирање на атмосферската канализационата мрежа.

6 поврзани вести »

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје: Вчера го преживеавме невремето и тоа е помала грижа во споредба ...

24Инфо - пред: 22 часа

Петре Шилегов наместо да води евиденција кој кров во чие време е изграден, нека засука ракавите и нека го среди хаосот во кој ги остави Скопјани дваесетина часа по невремето. Шилегов наместо да биде градски матичар на фасади и кровови, нека биде ...

58 поврзани вести »

Милановиќ својата прва официјална посета ќе ја има во Словенија

24Инфо - пред: 22 часа

Новиот претседател Зоран Милановиќ на Хрватска, денеска патува во Словенија на својата прва официјална посета на странска земја, јави дописникот на МИА од Љубљана. Милановиќ ќе има средба со словенечкиот колега Борут Пахор, која ќе се одржи во ...

41 поврзани вести »

Стојаноска: Владата неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за карантин

24Инфо - пред: 23 часа

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска „Корона вирусот стигна и во Македонија, а министерот за здравство Венко Филипче и владата на СДСМ покажаа неорганизираност и хаос.

325 поврзани вести »

Филипче: Уште една жена покажа мали знаци на корона вирус, но верувам дека тестот ќе биде негативен

24Инфо - пред: 23 часа

Нема нови случаи на коронавирус во Македонија. Ова го потврди министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција на националниот форум за здравје кој се одржува денеска во хотелот „Александар Палас“.

325 поврзани вести »

Љубљана ќе протестира против формирањето нова влада на чело со Јанша

24Инфо - пред: 23 часа

Мод мотото „Без став – марш против коалицијата на омраза” утре во Љубљана ќе се одржи протестен марш против договорот за коалиција и извесното формирање нова Валада во Словенија на чело со Јанез Јанша.

41 поврзани вести »

Ковид-19: Нови случаи во Британија и Виена, Макрон предупредува на криза, српски епидемиолог смирува

24Инфо - пред: 23 часа

Во Велика Британија денеска се пријавени уште два случаи на инфекција со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 15. Заразените се во Кралската болница во Ливерпул и Кралската слободна болница во Лондон.

1335 поврзани вести »