TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24Инфо

Се санираат штетите од силното невреме во Аеродром

24Инфо - пред: 23 часа

Комуналните екипи на Општина Аеродром и на Град Скопје ги санираат последиците од силниот ветар што синоќа предизвика штета на повеќе локации во Скопје. Невремето задсебе остави откорнати дрвја и покриви и на територијата на Општина Аеродром.

68 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ ги дели граѓаните, СДСМ ги обединува

24Инфо - пред: 23 часа

Изјава за медиуми, Стефан Васев од СДСМ ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски а раководена од Никола Груевски е партија симбол на поделбите, на конфликтите на кавги надвор и дома. 11 години ВМРО-ДПМНЕ како власт поттикнуваше меѓуетнички ...

37 поврзани вести »

Миалков: БЈБ го водеше случајот „Монструм”, УБК беше вклучена со помагање во информации

24Инфо - пред: 23 часа

Со сведочење на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков денеска во Кривичниот суд продолжи судењето за предметот „Монструм” кој се однесува за убиството на четирите момчиња и рибарот кај Смилсковското езеро на 12 април 2012 година.

89 поврзани вести »

Владата апелира сите граѓани што допатувале од регионите со епидемија со корона вирусот задолжително да се јават на ...

24Инфо - пред: 23 часа

Владата на Република Северна Македонија ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како и сите ученици и студенти дека доколку во последните 2 недели патувале ...

33 поврзани вести »

Општина Карпош ги повика жителите кои претрпеа штети од вчерашното невреме да поднесат барања

24Инфо - пред: 23 часа

Во текот на целата ноќ и утринава, комуналните служби на Општина Карпош и јавните градски претпријатија работат на отстранување на последиците од вчерашното невреме, кое го предизвика силниот ветер којшто достигна и до 110 километри на час.

68 поврзани вести »

Тодоровиќ не дојде да сведочи на „Рекет“, Боки останува во притвор

24Инфо - пред: 23 часа

Поранешниот градоначалник на Општина Центар и бизнисмен Владимир Тодоровиќ не дојде на денешното рочиште насудењето за „Рекет’, каде требаше да даде изјава како сведок предложен од одбраната на првообвинетиот Бојан Јовановски-Боки 13.

83 поврзани вести »

Криминалниот проект Скопје 2014 е опасен и ги загрозува граѓаните, со Законот за ЈО одговорност ќе има за оние што ...

24Инфо - пред: 23 часа

Се уште се чувствуваат последиците од криминалното и неодговорно работење на ВМРО-ДПМНЕ, и бегалецот од правдата Никола Груевски, кој потроши милиони евра народни пари за проектот Скопје 2014, составен од лажен барок, жални врби и споменици.

7 поврзани вести »

Република Српска со вето за одлуката за посета на Ѓукановиќ на БиХ

24Инфо - пред: 23 часа

Народното собрание на Република Српска утрово ја поддржа одлуката на српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик да стави вето на повикот на другите два члена на Претседателството (Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ) упатен до претседателот ...

22 поврзани вести »

Жена од Јапонија двапати заразена со новиот коронавирус

24Инфо - пред: 23 часа

Жена која работи како возач на туристички автобус во Осака по вторпат е позитивна на новиот коронавирус, што е прв ваков случај во Јапонија. Жената вчера била позитивна на тестот за коронавирус, откако почувствувала болка во грлото и градите.

1340 поврзани вести »

Прашањето за МПЦ да се реши преку дијалог со СПЦ

24Инфо - пред: 23 часа

Прашањето што се однесува до црквата во Северна Македонија треба да биде решено преку дијалог во рамки на Српската православна црква и со сеправославна поддршка, заклучија учесниците на средбата на високи претставници на неколку православни цркви ...

12 поврзани вести »

Притвор за гевгеличанец кој силувал малолетничка кај негов другар

24Инфо - пред: 23 часа

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гевгелија поднесе кривична пријава против А.В.(23) од Гевгелија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „силување“. На 25.02.2020 во 10.00 часот во Одделението за внатрешни ...

44 поврзани вести »

Во Прага состанок на МНР на Вишеградската група и Западен Балкан

24Инфо - пред: 23 часа

Министрите за надворешни работи на Вишеградската четворка (В4) и Западен Балкан денеска во Прага ќе ја разгледаат интеграцијата на балканските земји, долгорочен приоритет на надворешната политика за Полска, Чешка, Словачка и Унгарија, по предлогот ...

64 поврзани вести »

Забрана за товарни возила од Маврово кон Дебар и обратно

24Инфо - пред: 1 ден

Забрана за сообраќај, во двете насоки, за товарни моторни возила од 9:40 часот утринава има на патниот правец Дебар-Маврово, соопштија од Автомото ...

15 поврзани вести »

Волтерс: С. Македонија и Црна Гора пример за успех и покрај руската блокада

24Инфо - пред: 1 ден

Балканот и натаму е стратешки важен регион, каде етничките тензии меѓу нациите и меѓу соседите и натаму поттикнуваат регионална нестабилност и се примарна цел на упорно, малигно руско влијание, изјави врховниот командант на НАТО силите за Европа и ...

6 поврзани вести »

Стујардеса заразена со Ковид-19 летала меѓу Сеул и Лос Анџелес

24Инфо - пред: 1 ден

Стјуардеса на „Кореан Ер” која била позитивна на новиот коронавирус работела на летови меѓу Сеул и Лос Анџелес, соопшти корејскиот Центар за контрола и превенција на болести. Јужна Кореја денеска пријави 334 нови случаи на коронавирусот, што е ...

15 поврзани вести »

СДСМ и БЕСА ќе го официјализираниот предизборниот договор

24Инфо - пред: 1 ден

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

244 поврзани вести »

Ветерот бутна дел од фасадата на МЕПСО

24Инфо - 27.02.2020

Ветрот синоќа откорна дел од фасадата на МЕПСО. На социјалните мрежи утрово градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, сподели фотографии со коментар дека проектот „Скопје 2014“ е небезбеден за животот на граѓаните.

49 поврзани вести »

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

24Инфо - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

57 поврзани вести »

Тројца пациенти излекувани во Италија, до сега 424 заразени со коронавирус

24Инфо - 27.02.2020

Вкупно 424 лица се заразени со коронавирус во Италија. Досега во земјата починаа 12 лица од вирусот, а тројца пациенти се излекувани, покажуваат податоците на Цивилната заштита. Последната жртва е 70-годишна жена од Емилија-Ромања.

1340 поврзани вести »

Средба на членовите на ДИК со Дескоска, ДЗР и ДКСК: Во фокусот финансирањето на политичките партии

24Инфо - 27.02.2020

Финансирањето на политичката кампања, согласно новите измени на Изборниот законик биле едно од главнмите прашања на состанокот што членовите на Државната изборна комисија го одржале вчера со министерката за правда Рената Дескоска, претставници на ...

10 поврзани вести »