TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Ракомет

Aмандин Лејно за 24 Ракомет: Пред пет години дојдов исплашена, сега си заминувам плачејќи (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 4 часа

Најдобрата ракометарка на последниот Ф4 турнир во Лигата на шампионите, Амандин Лејно во својата изјава за 24 Ракомет изрази жалење што ќе мора да си замине од Скопје и што после летниот одмор нема да се врати во СЦ „Јане Сандански“.

Безјак МВП на ЕХФ Купот, Линдберг најдобар стрелец (ФОТО)

24 Ракомет - пред: 5 часа

Пред церемонијата на доделување на медалите и пехарот за најдобриот во ЕХФ Купот, беа доделени и индивидуални признанија за тројца ракометари. Станива збор за централниот бек на Магдебург-словенецот Марко Безјак кој изненадувачки беше прогласен за ...

11 поврзани вести »

Манасков и Веспрем паднаа и дома: Пик Сегед е нов шампион на Унгарија! (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 7 часа

Ракометарите на Пик Сегед по десетгодишна доминација успеаа да го симнат Веспрем од тронот на Унгарија. Ракометарите на шпанскиот стратег Пастор, одиграа одлична сезона и беа поуспешни во последнот двомеч со Веспрем.

9 поврзани вести »

Барбара Лазовиќ за 24 Ракомет: Си заминуваме од Скопје со кренати глави (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 7 часа

Речиси и да немаше ракометарка која успеа да ги зачува своите солзи и да можеше да говори без да и затрепери гласот после завршувањето на епизодата од кариерата во Вардар, а тоа се виде и кај Барбара Лазовиќ.

79 поврзани вести »

Јованка Радичевиќ за 24 Ракомет: Ова беа петте најубави години во мојата кариера (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 8 часа

Капитенот на Вардар, Јованка Радичевиќ беше една од најемотивните меѓу ракометарките и една од оние која во ниту еден момент не ги криеше солзите поради простувањето со навивачите и заминувањето од Македонија.

79 поврзани вести »

Фуксе Берлин го замени Гепинген на тронот на ЕХФ Купот

24 Ракомет - пред: 8 часа

Ракометарите на Фуксе Берлин новиот освојувач на ЕХФ Купот. Тие во денешното финале во Магдебург го совладаа француски Сент Рафаел со 25-28 (13-14) и стигнаа до својата втора тутула во ова натпреварување.

11 поврзани вести »

Кадетките на Куманово се нови шампионки на Македонија

24 Ракомет - пред: 9 часа

Ракометарките кои се дел од кадетската екипа на Куманово се изборија за победа на Ф4 туриро, на кој беа домаќини откако во финалето славеа против Вардар јуниор со 28:19. Кумановки го искористија домашниот терен на најдобр начин, па на крајот се ...

3 поврзани вести »

Андреа Лекиќ за 24 Ракомет: Срцето останува засекогаш со Вардар (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 9 часа

Сите ракометарки кои во минатите пет години беа дел од сите учества на Ф4 турнирите на Вардар оставаат неизбришлива трага во таборот на шампионот на Македонија. Тие забележаа моменти кои ќе се паметат засекогаш, но Андреа Лекиќ е една од оние кои ...

79 поврзани вести »

Трофеј за крај: Вардар се прости од ракометните ѕвезди (ФОТО/ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 10 часа

Женската екипа на Вардар денеска го заврши својот поход кој траеше пет години. После пет фајнл-фор турнири и две загубени финалиња ракометарките си заминуваат од Скопје како шампионки. Сите веќе имаат клубови каде ја продолжуваат кариерата, но јасно ...

79 поврзани вести »

Драгана Цвијиќ за 24 Ракомет: Секогаш беше уживање да се игра пред скопската публика (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 10 часа

Ракометарката која ќе биде дел од девојките кои се селат во тимот на ЦСМ Букурешт, Драгана Цвијиќ после завршувањето на сезоната со тимот на Вардар за 24 Ракомет ги пренесе своите впечатоци од она што и останува во сеќавањето од претстојот во Скопје.

Сите признанија кај репрезентативките на Македонија (ФОТО)

24 Ракомет - пред: 11 часа

После завршувањето на финалето во Купот на Македонија и освоената титула на Вардар беа доделени и поединечните признанија, а тие завршија за ракометарките на освојувачот на круната. Награди освоија Јована Мицевска, Теодора Керамичиева и Сара ...

79 поврзани вести »

Вардарки го одиграа последниот танц во „Јане Сандански“ и го освоија Купот

24 Ракомет - пред: 11 часа

Ракометарките на Вардар стигнаа до петтата титула во Купот на Македонија во серија или вкупно 6. круна во натпреварувањето во историјата на Македонија откако денеска во финалето славеа над Металург со 24:46.

79 поврзани вести »

Пасквал го објави списокот на ракометари за Македонија

24 Ракомет - пред: 12 часа

Селекторот на романската репрезентација која е противник на Македонија во баражот за СП во Германија и Данска-Чави Пасквал го објави списокот на ракометари кои ќе бидат во комбинација за дуелите со Македонија.

Сент Рафаел го елиминираше домаќинот Магдебург, Фуксе го симна од тронот бранителот Гепинген (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 13 часа

Француските ракометни екипи играат сезона од соништата во Европските натпреварувања. Ова посебно важи за ЕХФ Велукс Лигата на шампионите каде на Ф4 турнирот во Келн се пласираа дури три француски тима кои со Вардар ќе ја заокружат најдобрата ...

11 поврзани вести »

После машкото финале и кај дамите Вардар и Металург играат за трофејот во Купот

24 Ракомет - пред: 15 часа

Вчера во Битола, Вардар и Металург играа за трофејот од Купот на Македонија во машка конкуренција, а денеска од 13 часот во малата сала во СЦ „Јане Сандански“ ќе се одигра средбаа меѓу Вардар и Металург но кај дамите.

79 поврзани вести »

Ристовски доби дрес за подарок на збогувањето со Барселона (ФОТО)

24 Ракомет - 19.05.2018

Сезоната во Шпанија денеска финишираше со натпреварите од 30. коло, а тоа беше и ден за збогување на четворица ракометари со тимот на Барселона, а меѓу нив и Борко Ристовски кој го заврши договорот со клубот.

9 поврзани вести »

Тениската легенда Горан Иванишевиќ е голем фан на РК Вардар (ФОТО)

24 Ракомет - 19.05.2018

Хрватската и светска тениска легенда и освојувач на еден од најпрестижните тениски турнири, Вимблдон- Горан Иванишевиќ е фан на актуелниот европски ракометен шамион Вардар. Одличните вардарови игри изминативе сезони, како и освојувањето на ...

4 поврзани вести »

Филип Кузмановски за 24 Ракомет ТВ: Игравме за душа иако знаевме дека Вардар е голем фаворит (ВИДЕО)

24 Ракомет - 19.05.2018

Капитенот на Металург, Филип Кузмановски после финалето имаше причина да биде задоволен бидејќи загубија од противник кој беше фаворит на хартија, а воедно изјави дека сите го дале максимумот на теренот.

Игор Карачиќ за 24 Ракомет: Сакаме четири титули исто како и лани (ВИДЕО)

24 Ракомет - 19.05.2018

Ракометарот кој веќе шест сезони освојува трофеи со Вардар во сите натпреварувања и е еден од малкуте кои се најдолго во црвено-црниот дрес, Игор Карачиќ има причина да биде максимално задоволен од она што успеа да го направи со своите колеги во ...

Раул Гонзалес за 24 Ракомет ТВ: Сега е време да мислиме само на Монпелје (ВИДЕО)

24 Ракомет - 19.05.2018

После завршувањето на натпреварите од Купот на Македонија во Вардар веќе почнаа да размислуваат на тимот на Монпелје, а тоа го потврди и тренерот на „црвено-црните“, Раул Гоналес. Тој вчера изјави дека е рано да се мисли на Французите, но денеска ...

3 поврзани вести »