TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Работна група на СДСМ ќе го договара влезот на Алијанса во Владата

А1 On - пред: 6 часа

Извршниот одбор на СДСм вечерва го разгледуваше проширувањето на владиносто мнозинство со нов политички субјект односно со алијанса за Албаците рече портпаролкатан а партијата Богданка Кузеска по завршувањето на седницата.

156 поврзани вести »

ВИДЕО: Големи протести во Франција против пензиската реформа

А1 On - пред: 6 часа

Илјадници луѓе се собраа денеска во Париз на протест против пензиската реформа, соопшти полицијата, а синдикатот ЦГТ, еден од организаторите, објави дека има повеќе од 500.000 граѓани. Полицијата сè уште не даде проценка за бројот на луѓе на ...

45 поврзани вести »

Синот на Бајден и се заканувал на асистентка: Видео-секс или нема плата

А1 On - пред: 6 часа

Синот на американскиот претседател Џо Бајден, Хантер ја искористил неповолната финансиска состојба во која се нашла една негова млада вработена за да и се закани дека нема да добие платата доколку не се согласи да има видео секс со него преку ...

2 поврзани вести »

Русија призна дека извршила повеќе од 9.000 нелегални мобилизации

А1 On - пред: 9 часа

Русија призна дека од есента неоправдано регрутирала неколку илјади луѓе за војната против Украина. „Повеќе од 9.000 граѓани кои беа незаконски мобилизирани се вратени дома – вклучително и оние кои во никој случај не требаше да бидат повикани поради ...

16 поврзани вести »

Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје

А1 On - пред: 9 часа

Американскиот претседател Џо Бајден денеска најави дека со претседателот Володимир Зеленски ќе разговара за најновите барања на Украина за софистицирано оружје за одбрана од Русија. Бајден запрашан дали Белата куќа ќе дозволи испраќање на борбени ...

7 поврзани вести »

Лукашенко: Ако на нашите руски браќа им затреба помош, подготвени сме

А1 On - пред: 10 часа

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да и понуди поголема помош на Русија во нејзината војна против Украина. Зборувајќи за време на државната посета на рускиот сојузник Зимбабве, Лукашенко ...

8 поврзани вести »

Блинкен: Тажен сум поради загубените животи на „невините Палестици“

А1 On - пред: 11 часа

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека е „тажен“ поради смртта на „невините Палестинци“ во израелско-палестинското насилство, за време на средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас на окупираниот Западен Брег.

30 поврзани вести »

Тинејџер споделувал експлицитно видео од неговата малолетна девојка

А1 On - пред: 11 часа

Малолетник од скопско споделил со други лица видео снимка со експлицитна содржина на која била неговата малолетна девојка. Случајот во полиција го пријавила мајката на девојката. – На 30.01.2023 во 09.00 часот во СВР Скопје, 42-годишна жена од ...

7 поврзани вести »

Починат човек пронајден на улица во центарот на Скопје

А1 On - пред: 11 часа

64-годишен скопјанец вчера вече бил пронајден починат на улицата „Даме Груев“ во центарто на главниот град. – На 30.01.2023 во 22.33 часот во Полициската станица Центар било пријавено дека на ул.„Даме Груев“ бил пронајден починат З.М.

16 поврзани вести »

Следува нова руска офанзива предвидува Институтот за војна

А1 On - пред: 11 часа

Американскиот институт за проучување на војната (ISW) во својот најнов извештај пишува дека Русија се подготвува за нова офанзива, повикувајќи се на извори од Запад и во Украина и Русија. „Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на 30.

4 поврзани вести »

САД го блокираат влезот на Косово во Советот на Европа

А1 On - пред: 11 часа

Министерствата за надворешни работи на одредени европски земји, кои се членки на Советот на Европа, добиле нота од амбасадите на Соединетите Американски Држави во која се вели дека Вашингтон смета дека прашањето за пристапување на Косово во ...

35 поврзани вести »

Виктор Стојанов: Нема потреба од илјадници, 150 граѓани од Софија ќе дојдат на гробот на Гоце, меѓу нив нема хулигани

А1 On - пред: 12 часа

Околу 150 граѓани од Република Бугарија в сабота ќе дојдат на одбележувањето на годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Ова за „А1он“ го откри претседателот на здружението „Фондација Македонија“, Виктор Стојанов кој нема да ...

111 поврзани вести »

Украина во првиот бран ќе добие меѓу 120 и 140 тенкови

А1 On - пред: 12 часа

Украина ќе добие меѓу 120 и 140 тенкови во првиот бран испораки од коалиција од 12 земји, изјави денеска министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба. „Тенковската коалиција сега има 12 членови“, рече Кулеба.

43 поврзани вести »

Таравари: Договорот за влез на Алијанса во Владата не е дефинитивен, но шансите се огромни

А1 On - пред: 13 часа

Шансите за влез на Алијанса за Албанците во Владата се огромни. Договорот не е дефинитивен, но веројатноста тоа да се случи е реална рече по средбата со премиерот Димитар Ковачевски, лидерот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари – 90 проценти од ...

156 поврзани вести »

Нордиските синдикати ја напуштаат Меѓународната федерација на новинари

А1 On - пред: 13 часа

Финските, норвешките, данските и исландските новинарски синдикати ќе ја напуштат Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) во знак на протест поради „коруптивните активности“, вклучително и дозволувањето на новинарите на руските државни медиуми во ...

7 поврзани вести »

Во Албанија се демонтираат камери поставени од криминалци за ја следат полицијата

А1 On - пред: 13 часа

Во Албанија во тек е акција за демонтирање на камери тајно поставени на јавни места од страна на криминални групи за да се следи движењето на полицијата. – Во рамки на акцијата „Криминални нишки“, полицијата во Тирана до сега демонтира и заплени 155 ...

15 поврзани вести »

Вештак не се појави на судењето против Милошоски, одложено рошчиштето за „Моќник“

А1 On - пред: 13 часа

Еден од повиканите вештаци во случајот „Моќник“ каде третообвинет е пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, не се појави на денешното рочиште. Тој добил уредна покана, но не се јавил на повикот. На судењето беше сослушан само еден сведок.

2 поврзани вести »

Уште една земја од НАТО не сака да испрати авиони во Украина

А1 On - пред: 13 часа

Полска најави дека нема преговори за испраќање борбени авиони Ф-16 во Украина, а сега и Велика Британија го изрази својот скептицизам со официјално соопштение дека не верува дека тоа би било практично.

90 поврзани вести »

Чавушоглу: Турција е попозитивна за влезот на Финска во НАТО

А1 On - пред: 13 часа

Турција попозитивно гледа на Финска за разлика од Шведска како кандидат за НАТО, изјави во Будимпешта турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. – Претходно рековме дека гледаме попозитивно на кандидатурата на Финска, но НАТО сака ...

18 поврзани вести »

Стразбур во февруари ќе соопшти дали важат помилувањата од експретседателот Ѓорѓе Иванов

А1 On - пред: 13 часа

Судот за човекови права во Стразбур на 16 февруари ќе ја соопшти одлуката за тоа дали важат аболициите на експретседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, дознава „А1он“ од извори во правосудните органи.

8 поврзани вести »