TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Поради „сомнителна направа“ блокиран дел од Лондондери

А1 On - 21.01.2019

Полицијата во Северна Ирска денеска блокираше улица во еден станбен кварт во градот Лондондери, поради пронајдена „сомнителна направа“. Полицијата го блокираше реонот по добиена пријава дека тројца маскирани мажи украле едно комбе, по што во него ...

18 поврзани вести »

Второобвинетиот за убиството на Саздовски: Не сум виновен, во моментот кога застанавме со возилото конзумирав марихуана

А1 On - 21.01.2019

Второобвинетиот Скендер Демири, во исказ пред судот на рочиштето за убиството на 20-годишниот Никола Саздовски, рече дека не е виновен и дека не знае зошто воопшто застанале со возилото, бидејќи во моментот конзумирал марихуана.

Наумовски: Парите за повисока плата се планирани во случај да се промени законот

А1 On - 21.01.2019

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, тврди дека засега нема да зема повисока плата и ќе чека законски измени за да добие зголемување во текот на годината. Тој вели дека средствата само се испланирани, ама не значи дека ќе ...

4 поврзани вести »

Власта во дилема за можни предвремени избори во Србија, опозицијата најавува бојкот

А1 On - 21.01.2019

По повеќенеделните масовни граѓански протести во повеќе српски градови, се повеќе се актуелизира темата за можни предвремени парламентарни избори во Србија. Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска уште еднаш го повтори ставот дека ниту ја ...

96 поврзани вести »

МВР за 50 илјади евра ќе се консултира за набавка на услуги за изработка на биометриски документи

А1 On - 21.01.2019

Со проценета вредност без ДДВ од 3.000.000 денари или приближно 50 илјади евра, МВР објави тендер за консултантски услуги за изготвување проектна документација која ќе се користи при извршување на набавка на услуги за изработка на биометриски ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го укина законското усогласување на пензиите, а денес глуми загриженост

А1 On - 21.01.2019

„Нема граници лицемерието на антинардоното ВМРО ДПМНЕ. Токму таа партија го укина законското усогласување на пензиите, манипулираше со пензионерите а денес глуми загриженост за пензионерите.

39 поврзани вести »

Азманов обвинува дека Боки 13 му барал рекет од 50 илјади евра, тој демантира

А1 On - 21.01.2019

По повод најавената ТВ-емисија „Инсајдер“ што ќе се емитува на 1 ТВ, на која се споменува името на Зоран Азманов, претседател на надзорниот одбор на Настел ДООЕЛ, тој вели дека против сопственикот на телевизијата Бојан Јовановски, поднел кривична ...

56 поврзани вести »

Апел за помош на малиот Лука

А1 On - 21.01.2019

Малиот Лука кој веќе година и пол се лечи во Турција, се бори со ретката болест која ги напаѓа очите RETINOBLASTOM. Бидејќи веќе не се во можност да го продолжат лекувањето кое чини 50 400 долари, родителите молат за ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е против заедништвото, ниту една постапка на антизпадниот Мицкоски нема да го закочи напредокот на ...

А1 On - 21.01.2019

„Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот едно општество за сите. Неоснованите иницијативи, пласираните невистини и деструкцијата ...

46 поврзани вести »

Пуштен во употреба реновиран дел од Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија

А1 On - 21.01.2019

Комплетно реновиран дел од Универзитетската клиника за пластична и реконструктивна хирургија е пуштен денеска во употреба, соопштуваат од Министерството за здравство. Директорката на Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија, д-р Софија ...

Меј одбива да го одложи Брегзит

А1 On - 21.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј денеска ги отфрли повиците за одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ, предвидено за 29 март. Меј нагласи дека наместо одлагање на Брегзитот, таа уште повеќе ќе се залага Парламентот во Лондон да го одобри ...

106 поврзани вести »

ЕУ воведе санкции кон шефовите на ГРУ поради Скрипал

А1 On - 21.01.2019

Европската унија денеска воведе санкции кон директорот на руската воена разузнавачка служба ГРУ и неговиот заменик, поради „вмешаност во труењето“ на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија.

16 поврзани вести »

Москва: Неприфатливо е САД да бараат да го уништиме новиот ракетен систем

А1 On - 21.01.2019

Русија денеска соопшти дека смета оти е неприфатливо Вашингтон да бара од Москва да го уништи нејзиниот нов систем со крстосувачки ракети. САД сметаат дека со овој ракетен систем Русија „директно и континуирано“ го крши Договорот за ликвидација на ...

13 поврзани вести »

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ и Беса бараат нов оглас за советот кој ќе врши граѓански надзор на прислушувањето

А1 On - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ и Беса на Биљал Касами бараат целосно нов оглас за избор на членови на Граѓанскиот совет за надзор на ОТА , која ќе го спроведува следењето на комуникациите. Од опозициските партии сметаат дека поради малиот интерес на пријавени на ...

Почина најстарата жена во Русија, имаше 128 години

А1 On - 21.01.2019

Најстариот човек во Русија – Нана Шаова почина на 128-годишна возраст, во градот Баксан во Република Кабардино-Балкарија. Ова го објави Регионалната администрација на официјалната Инстаграм страница.

7 поврзани вести »

Сите деца од Домот „11 Октомври“ згрижени во мали групни домови и згрижувачки семејства

А1 On - 21.01.2019

Сите деца од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“ се извлечени од оваа гломазна институција и сместени дел во згрижувачки семејства и во мали групни домови. Домот треба да се трансформира во центар за поддршка на семејства во ...

(ВИДЕО) Ѓорчев: Заев и СДСМ директно удрија врз пензионерите

А1 On - 21.01.2019

„Владата на Зоран Заев и СДСМ апсолутно ги разочарува сите категории на граѓани, ги разочарува младите, ги разочарува старите, ги разочарува и вработените и невработените. Откако ги покачија даноците и давачките кон државата, донесоа закон за зелени ...

39 поврзани вести »

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

А1 On - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност. Според партијата, Законот е донесен на насилнички начин од страна на власта, со газење на Уставот, законите и процедурите за донесување и објавување ...

29 поврзани вести »

Поповска и Морачанин: Ако сакате општа забрана за цијаниди и сулфурна киселина, веднаш ја поднесуваме старата верзија ...

А1 On - 21.01.2019

Пратеничките од ДОМ, Лилјана Поповска и Маја Морачанин одговараат на фрлената ракавица од страна на рударската асоцијација на Македонија дека ќе го оспорат донесениот Закон за минерални суровини на Уставен суд.

Катица Ќулавкова добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

А1 On - 21.01.2019

Академик Катица Ќулавкова е добитник на првата награда на меѓународниот конкурс „Антево слово“ 2018/2019 во Сицилија, Италија, за песна по слободен избор. Според жирито, нејзината песна „ Eпистулa до Јулија, ќерката на Октавијан“ е „компаративна ...

14 поврзани вести »