TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Коке се повреди, Атлетико остана со 10 играчи

А1 On - пред: 2 часа

Атлетико Мадрид остана само со 10 играчи откако беше потврдена повредата на Коке. Тој ќе биде отсутен на неопределено време. Халфот доби повреда во натпреварот против Уеска, а во штабот на Атлетико се надеваат дека играчот ќе биде подготвен за ...

45 поврзани вести »

ОАЕ изрази подготвеност за заедничка организација на Мундијалот 2022 со Катар

А1 On - пред: 2 часа

Спортскиот директор на ОАЕ, Мохамед Калфан Ал-Ромаити верува дека земјата ќе ја поздрави идејата за заедничка организација на Светското првенство во фудбал во 2022 со Катар. Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино веќе изрази поддршка за зголемување ...

2 поврзани вести »

Меѓу номинираните за Оскар за визуелни ефекти повторно филм на кој работеше FX3X

А1 On - пред: 2 часа

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти FX3X учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на „Одмаздници: Војна на бесконечноста“ кој доби номинација за Оскар. Покрај овој филм, номинирани за најдобри визуелни ефекти во изминатата ...

8 поврзани вести »

Весели: САД остануваат најголемиот пријател и стратешки партнер на Косово

А1 On - пред: 2 часа

Косово е решено засекогаш да го зачува стратешкото партнерство со САД и ова нема да се смени никогаш, изјави претседателот на косовското Собрание Кадри Весели, по денешната средба со премиерот Рамуш Харадинај и американскиот амбасадор во Косово, ...

37 поврзани вести »

СДСМ: За 11 години ВМРО-ДПМНЕ изгради само 10 километри автопат

А1 On - пред: 2 часа

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференција на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ. „Единствено нешто што ВМРО-ДПМНЕ реализираше во инфраструктурата за време на 11 годишното криминално владеење, беа договорените тендери и провизиите за ...

47 поврзани вести »

Јулија Тимошенко најави кандидатура за претседател на Украина

А1 On - пред: 2 часа

Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко денеска најави дека ќе се кандидира за претседател на Украина на претстојните претседателски избори во земјата. Во обраќање на Конгресот на нејзината конзервативна партија Сеукрански сојуз „Татковина“ ...

19 поврзани вести »

Груби и Брегу разговараа за регионалната соработка и состојбата во Македонија

А1 On - пред: 2 часа

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија Артан Груби денеска имаше средба со новиот Генерален секретар на Регионалниот совет за соработка Маљинда Брегу, која ја презема оваа функција на почетокот на оваа ...

55 поврзани вести »

Фајненшал Тајмс за надминувањето на спорот за името: Македонското решение е позитивен чекор за Европа

А1 On - пред: 2 часа

„Македонското решение е позитивен чекор за Европа“ оценува угледниот британски весник Фајненшал Тајмс, кој во колумната на уредувачкиот колегиум на медиумот наведува дека со решавањето на 27 годишниот отворен проблем помеѓу Грција и Македонија е ...

19 поврзани вести »

ЕК: Амнестија за корумпираните полиитчари би била чекор назад за Романија

А1 On - пред: 2 часа

Портпаролот на Европската комисија, Маргаритис Схинас денеска истакна дека амнестијата за корумпираните политичарибво Романија би бил „чекор назад“ за земјата. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, ова е прва официјална реакција на Европската ...

53 поврзани вести »

Боатенг: Бев подготвен да трчам до Барселона

А1 On - пред: 2 часа

Новиот фудбалер на Барселона, Кевин-Принс Боатенг изјави дека бил подготвен да трча до „Камп Ноу“, а не да чека авион, за да го комплетира својот трансфер. 31-годишниот фудбалер ги положи медицинските прегледи и го потпиша договорот со клубот.

68 поврзани вести »

Земјоделците од поширокиот кумановски регион се заинтересирани за ИПАРД 2

А1 On - пред: 2 часа

Земјоделците од поширокиот кумановски регион се заинтересирани за Програмата за користење на средствата од инструментот за претпристапна помош за рурален развој на европската унија (ИПАРД) за периодот 2014-2020, сооопштија денеска надлежните од ...

15 поврзани вести »

(ВИДЕО) Арсовски: Заев, Анѓушев и Сугарески да прекинат да промовираат проекти на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - пред: 2 часа

„Очигледно на Заев многу нагло му дојде чист воздух на Алпите во Гармиш-Партенкирхен. Ако поседеше уште малце на чист воздух, можеби ќе ветеше и 2.000 километри автопат. Зоран Заев, Кочо Анѓушев и Горан Сугарески после 2 цели години спиење и ...

47 поврзани вести »

ВИДЕО: Годинава ќе почне да се работи на 400 километри патишта во вредност од 236 милиони евра

А1 On - пред: 2 часа

Со почетокот на градежната сезона ќе почне забрзана изградба и рехабилитација на најголем дел од патната мрежа во Македонија во вкупна вредност од милијарда и 270 милиони евра. Годинава ќе се инвестира во нови патишта и реконструкција на постоечката ...

27 поврзани вести »

(ВИДЕО) Стоилковски: Обвинителство е уценето од незаконски снимените разговори на јавните обвинители

А1 On - пред: 3 часа

„Без прогон на криминалот, нема правна држава. Без процесуирање на кривичните пријави нема верба во правосудниот систем. Јавноста е сведок на бројни кривични дела од власта, но надлежното јавно обвинителство молчи.

12 поврзани вести »

Мицкоски-Лоринговен: ВМРО-ДПМНЕ цврсто го поддржува приклучувањето на државата кон Алијансата и ЕУ

А1 On - пред: 3 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот секретар на НАТО, Арндт Фрејтаг вон Лоринговен.

44 поврзани вести »

Заменик претседателката Шекеринска на брифинг со амбасадори: Напредок во реформскиот процес, продолжуваме во интерес на ...

А1 On - пред: 3 часа

Заменик претседателката на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Радмила Шекеринска денеска одржа работен состанок – брифинг со амбасадори и претставници на дипломатските претставништва на повеќе земји во Република Македонија.

12 поврзани вести »

Лондон: Ги усогласуваме барањата што ќе го доставиме до ЕУ

А1 On - пред: 3 часа

Владата во Лондон работи на усогласување на барањата што ќе бидат упатени до Европската унија, со цел да се отстрани загриженоста на пратениците поради планот за отворена граница меѓу Република Ирска и Северна Ирска, изјави денеска британскиот ...

108 поврзани вести »

Власта предлага ДБК да добие заменик-директор

А1 On - пред: 3 часа

Власта по скратена постапка во Собранието предлага измени во Законот за класифицирани информации, со кои се предвидува во Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации, покрај директор, Владата да именува заменик-директор.

3 поврзани вести »

Г.г. Стефан на средба со поглаварите на верските заедници

А1 On - пред: 3 часа

Во манастирскиот комплекс „Свети великомаченик Георгиј” во Криви Дол попладнево се одржува средба на архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан со поглаварите на верските заедници, застапени во Уставот на Република Македонија.

13 поврзани вести »

ДОМ: Прво реформи, а потоа избори со една изборна единица!

А1 On - пред: 3 часа

„Ставот на ДОМ е дека сега не се потребни предвремени парламентарни избори, туку фокусот треба да биде на реализирањето на реформите со цел започнување на преговорите за членство на Македонија во ЕУ.

99 поврзани вести »