TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

МД „Илинден“: УКИМ да не ги поткопува изучувањето на македонскиот јазик и развојот на македонистиката на Универзитетот ...

А1 On - пред: 9 часа

Од формирањето на нашето Друштво во 2009 година, ние, Македонците од Албанија водиме борба за статусот на македонскиот јазик на Факултетот за странски јазици на Универзитетот во Тирана. По 14 години залагања и барања, оваа година, за првпат во ...

14 поврзани вести »

Бразил испраќа војска на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

А1 On - пред: 9 часа

Бразил објави дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската влада ги објави плановите за инкорпорирање на територијата контролирана од Гвајана на својата територија.

25 поврзани вести »

ВИДЕО: Вонредна состојба е прогласена на Сејшели по експлозија во индустриска зона

А1 On - пред: 9 часа

На Сејшели е прогласена вонредна состојба по големата експлозија во индустриска зона на главниот остров Махе. По експлозијата, градот бил поплавен, а претседателот на Сејшелите, Вавел Рамкалаван, им наредил на сите граѓани да останат дома.

16 поврзани вести »

На скопскиот аеродром запленети 50 илјади евра

А1 On - пред: 9 часа

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници информираат од Царинската управа. – Патникот кој патувал од Истанбул на влез се определил да помине на зелен ...

35 поврзани вести »

Поранешниот перуански претседател Алберто Фуџимори излезе од затвор

А1 On - пред: 9 часа

Поранешниот перуански претседател Алберто Фуџимори (1990-2000 година), според одлуката на Уставниот суд, е ослободен од затвор каде одлежа 25-годишна затворска казна за злосторства против човештвото, пренесуваат агенциите.

13 поврзани вести »

СДСМ: Изопачена потреба за политизација на жртви, нема грам човечност кај ДПМНЕ и Мицкоски

А1 On - пред: 9 часа

Додека цела Македонија жали, а институциите целосно го расветлија случајот, ДПМНЕ сака да профитира од трагедија и човечките жртви велат од СДСМ. – Кај ДПМНЕ и Мицкоски нема грам човечност. Имаат изопачена потреба за политизација на жртви.

17 поврзани вести »

ВИДЕО: Девојче пукаше во школо во Русија, уби соученичка, рани четворица и се самоуби

А1 On - пред: 9 часа

Утрово имало пукање во училиште во Брјанската област во Русија, потврдија оперативните служби за руската државна новинска агенција Тас. Ученичка од осмо одделение, девојче, донела огнено оружје (во училиште) од кое пукала неколку пати“, рекол ...

47 поврзани вести »

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата за убиствата на Вања и Панче тврди ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - пред: 10 часа

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата на Палевски, што ја отвора дилемата дали Вања можела да биде спасена.Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнала во потрага по возилото на убиениот Панче по што полицијата ширум државата преку ...

89 поврзани вести »

ВИДЕО: Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

А1 On - пред: 10 часа

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во американскиот Сенат кои инсистираат на построги мерки за контрола на имиграцијата на границата на САД со Мексико.

54 поврзани вести »

Пукање во центарот на Брисел: Четири лица се повредени

А1 On - пред: 19 часа

Најмалку четири лица се повредени вечерва во престрелка во Брисел, соопшти локалната полиција. Според медиумите, не се работи за терористички напад, а весникот „Ле Соар“ наведува дека животот на едно лице е во опасност, пишува Брисел тајмс.

12 поврзани вести »

Стив Возниак од утре е државјанин на Србија

А1 On - пред: 20 часа

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, денеска во зградата на Претседателството го прими Стив Возниак, компјутерски инженер и коосновач на компанијата Apple. – Не знам ништо за компјутерите освен да пишувам нешто, да го вклучувам и ...

16 поврзани вести »

Ердоган: Нетанјаху нема да ја избегне кривичната одговорност за воените злосторства извршени во Газа

А1 On - пред: 20 часа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази уверување дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нема да ја избегне кривичната одговорност за воените злосторства извршени во Газа. Тој ова го изјави по враќањето од Катар, каде на 5 декември ...

338 поврзани вести »

„Тајм“ го прогласи аргентинскиот фудбалер Лионел Меси за спортист на годината

А1 On - пред: 20 часа

Фудбалерот на Интер Мајами и аргентински репрезентативец Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на њујоршкиот магазин „Тајм“, пренесува Ројтерс. Меси во летниот преоден рок пристигна во Интер од Пари Сен Жермен.

35 поврзани вести »

Тејлор Свифт е личност на годината на магазинот „Тајм“

А1 On - пред: 20 часа

Тејлор Свифт е прогласена за личност на годината од страна на магазинот „Тајм“. Музичката ѕвезда, чија турнеја годинава заработи милијарда долари, победи во трката за личност на годината во конкуренција на Владимир Путин, Барби и Сем Алтман… ...

28 поврзани вести »

Стојков, адвокатот што го возеше Палевски во Србија притворен, обвинителството утре ќе одлучува дали ќе бара притвор

А1 On - пред: 20 часа

Адвокатот кој го однесе Љупчо Палевски – Палчо во Србија, првоосомничен за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски од Велес е приведен. Од обвинителството за А1он велат дека дали ќе се бара притвор за него, ќе се ...

536 поврзани вести »

Морис: Зеленски се подготвува за абдицирање или за бегство од Украина

А1 On - пред: 21 часа

Претседателот Володимир Зеленски се чини дека дефинитивно подготвува стратегија за излез за абдицирање или за бегство од Украина, изјави аналитичарот Клејтон Морис на својот канал кој ги пренесува вестите на DC News.

2 поврзани вести »

(ВИДЕО) Пукотница на Универзитетот во Лас Вегас, американските медиуми јавуваат за повеќе жртви

А1 On - пред: 21 часа

Полицијата влезе во кампусот на Универзитетот во Лас Вегас по извештаите за пукање. Полициската управа во Лас Вегас соопшти дека „во овој момент има повеќе жртви“. Не е јасно колку поединци можеби биле цел, ниту засега се знае степенот на нивните ...

41 поврзани вести »

Руската Дума усвои закон за проширување на овластувањата на рускиот претседател

А1 On - пред: 21 часа

Руската Дума усвои закон за проширување на овластувањата на рускиот претседател. Ова му овозможува на рускиот претседател да преземе мерки во случај на непријателски активности на странски земји.

3 поврзани вести »

Нетанјаху: Израел ќе мора да ја задржи контролата врз Газа по војната

А1 On - пред: 21 часа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека израелската армија (ИДФ) ќе мора да одржува безбедносна контрола над Појасот Газа долго по завршувањето на војната против палестинската милитантна група Хамас.

338 поврзани вести »

Пендаровски: Во изминатите 30 години, Франција беше наш придружник и во добро и во лошо

А1 On - пред: 21 часа

Во текот на сите овие изминати 30 години, Франција беше наш придружник и во добро и во лошо. На тој пат, имаше подеми и падови, имаше егзалтации и разочарувања. Меѓутоа, нашата определба за полноправна интеграција во Европската Унија, наспроти сите ...

20 поврзани вести »