TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Тензично пред албанскиот Парламент

А1 On - пред: 3 часа

Тензично е пред албанскиот Парламент во кој се одржува пленарана седница, а пред него илјадници граѓани повторно излегоа на протест организран од обединетата албанска опозиција. Демонстрантите се обидуваат да го пробијат полицискиот кордон врз кого ...

12 поврзани вести »

Ермитаж затворен поради дојава дека зградата е минирана

А1 On - пред: 3 часа

Поради дојава дека зградата на Ермитаж во Санкт Петербург е минирана, музејот времено е затворен за посетителите, објавија руските медиуми. Во соопштението на музејот, кое е објавено на руската социјална мреќа „V контакти“ се наведува дека неколку ...

6 поврзани вести »

Тетовка обвинета за продажба на хероин и психотропни супстанции во Скопје

А1 On - пред: 3 часа

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

17 поврзани вести »

Харден постигна 57 поени, Хјустон изгуби од Мемфис

А1 On - пред: 3 часа

Џејмс Харден постигна 57 поени, но тоа не беше доволно и Хјустон загуби од Мемфис 125:126 по продолжение во драматичен судир. Сепак, „брадата“ повторно направи нешто историско откако забележа повеќе од еден натпревар со најмалку 50 поени против ...

24 поврзани вести »

Типсаревиќ со првата победа на АТП турнир од август 2017 година

А1 On - пред: 3 часа

Поранешниот број 8 на светската листа, Јанко Типсаревиќ (Србија) ја постигна својата прва победа на АТП турнир од август 2017 година. Типсаревиќ победи против претставникот на домаќините Бредли Клан со 6:3, 6:3 на стартот на турнирот од серијата ...

16 поврзани вести »

ДОМ: Укинувањето на мораториумот во Центар е крај за надежта за квалитетно урбано живеење!

А1 On - пред: 3 часа

Зелената партија, ДОМ е шокирана од скандалозната одлука на Уставниот суд за привремено, триесетдневно укинување на мораториумот за градење во општина Центар. Оваа одлука е крај за надежта на граѓаните дека е можно квалитетно и хумано урбано живеење.

62 поврзани вести »

Ана Бландијана – добитник на наградата „Златен венец“ на СВП за 2019

А1 On - пред: 3 часа

Романската поетеса Ана Бландијана е лауреат на годинашниот „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата. Одлуката денеска, на Светскиот ден поезијата, ја соопштија дирекцијата и Управниот одбор на СВП, чие 58-мо издание традиционално ќе се одржи ...

33 поврзани вести »

Амнести Интернешнал: Батериите за електромобили се штетни за околината

А1 On - пред: 4 часа

Меѓународната организација Амнести Интернешнал ја осуди индустријата за електрични возила која се претставува како пријател на околината, а, како што наведуваат оттаму, произведува батерии „со помош на фосилни горива и неетички собрани материјали“.

9 поврзани вести »

Силна експлозија во фабрика во источна Кина

А1 On - пред: 4 часа

Силна експлозија одекна во една фабрика за хемиски производи во источниот дел на Кина, соопштија локални претставници. Се уште нема информации за евентуални човечки жртви. Експлозијата се случи во фабрика во градот Јанченг, во провинцијата Џангсу.

12 поврзани вести »

Експлозии во Кабул на прослава на персиската Нова Година, шест загинати и 20 повредени

А1 On - пред: 4 часа

Најмалку шест лица загинаа денеска, а 20 се повредени во серија експлозии, кои одекнаа во близина на шиитски храм и гробишта во Кабул, соопштија авганистански официјални лица. Експлозиите одекнале во моментот кога шиитското малцинство се собрало по ...

9 поврзани вести »

Обрадовиќ: Јас не сум лидер на протестите, тоа е заедничка борба на сите нас

А1 On - пред: 4 часа

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ кои сакаат да го сменат лошиот систем во Србија и дека никој не може да го „преземе” ...

52 поврзани вести »

Идентификувани жртвите од масакрот во Нов Зеланд, најмладата имала само 3 години

А1 On - пред: 4 часа

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се види дека најмладата имала само 3 години, а возраста на другите се движи до 77 години.

47 поврзани вести »

Поднесено обвинение против дилер на хероин и кокаин од Сингелиќ

А1 On - пред: 4 часа

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвиение против едно лице за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Според обвинението, лицето заради продажба набавило поголемо количество ...

17 поврзани вести »

Прегазена жена во Аеродром

А1 On - пред: 4 часа

Шеесет и деветгодишна жена од Скопје вчера била прегазена во Аеродром. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера околу 14.30 часот на булеварот Јане Сандански во Скопје кога возило „Тојота ленд крузер “ со скопски регистарски ознаки, ...

17 поврзани вести »

Во Турција осудени 18 адвокати обвинети за тероризам

А1 On - пред: 4 часа

Суд во Турција осуди 18 адвокати под обвиненија за тероризам и им одреди повеќе годишни затворски казни. Претседателот на веќе затворената Асоцијација на прогресивни адвокати, Селчук Козагачлу е осуден на 11 години и три месеци затвор.

10 поврзани вести »

Oсмани: Потребна ни е поддршка во ширењето на европската приказна на Балканот

А1 On - пред: 4 часа

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со претставниците од Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Кристијан Хелбах и Томас Осовски кои се во работна посета на земјава.

18 поврзани вести »

Втора средба на Заедничкиот комитетот на експерти од Северна Македонија и Грција

А1 On - пред: 4 часа

Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти (ЗИКЕ) за историски, археолошки и образовни прашања, утре и задутре во Скопје ќе го одржи вториот состанок, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

8 поврзани вести »

Австралија: Тензиите со Турција се намалени по објаснувањето од Анкара

А1 On - пред: 4 часа

Дипломатските тензии меѓу Турција и Австралија, иницирани од коментарот на турскиот претседател на нападот на Нов Зеланд се смируваат откако Анкара соопшти дека изјавата на Реџеп Тајип Ердоган е извадена од контекст.

47 поврзани вести »

Вкупно 1.781 граѓани ќе гласаат во 32 ДКП-а, најголем број во Венеција, Љубљана и Париз

А1 On - пред: 4 часа

Вкупно 1.781 граѓани ќе гласаат во 32 дипломатско – конзуларни претставништва и конзуларни канцеларии на Република Северна Македонија во странство на претстојните претседателски избори, од нив најголем број ќе го исполнат гласачкото право во ...

38 поврзани вести »

Свечена литија со иконата на пресвета Богородица „Брзопослушничка“ во Струмица

А1 On - пред: 4 часа

Во спомен на пристигнувањето на иконата на пресвета Богородица „Брзопослушничка“ и оваа година ќе биде одржана свечена литија во Струмица, информираат од Струмичката епархија на МПЦ-ОА. В сабота во манастирот „Светите петнаесет тивериополски ...

5 поврзани вести »