TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

(ВИДЕО) Ковачки: Ковачевски доброволно да дозволи неговата деловна способност да биде утврдена од страна на надлежен ...

А1 On - пред: 1 ден

„Најпрвин лажеше дека не бил во војска затоа што бил на школување. Откако беше фатен во лага и во јавноста излезе документ од кој јасно се гледа дека премиерот бил трајно неспособен за воен рок и за одбрана на својата земја во 2001 година, истиот 11 ...

21 поврзани вести »

Вучиќ: Вклучете го и Западен Балкан во плановите на ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

А1 On - пред: 1 ден

Српскиот претседател Алексадар Вучиќ во обраќањето на церемонијата на пуштање во работа на гасниот интерконектор меѓу Бугарија и Грција (ИГБ) во Софија, изјави дека овој проект е важен и за Србија и побара од претседателката на Европската комисија ...

99 поврзани вести »

Радев: Интерконекторот меѓу Бугарија и Грција е симбол на растечкиот потенцијал на регионот

А1 On - пред: 1 ден

Интерконекторот меѓу Бугарија и Грција драстично ја менува енергетската карта на Европа и конечно имаме вистински проток на гас од Азербејџан, денеска бугарскиот претседател Румен Радев во обраќањето на церемонијата на пуштањето во употреба на ...

99 поврзани вести »

Мицотакис: Потребна е заедничка европска стратегија за справувањето со енергетската криза

А1 On - пред: 1 ден

Овој гасовод значително ќе ги промени и снабдувањето со енергија, но и енергетската безбедност за сите нас на европскиот континент, истакна грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговиот говор на церемонијата во Софија за почетокот на комерцијалната ...

99 поврзани вести »

Турција ја отфрли одлуката на Русија за анексија на четири украински региони

А1 On - пред: 1 ден

Министерството за надворешни работи на Турција соопшти дека одлуката на Москва претставува кршење на воспоставените принципи на меѓународното право и дека не може да се прифати како таква.

57 поврзани вести »

Фон дер Лајен: Со ИГБ започнува новата ера на енергетски план за Бугарија и ЕУ

А1 On - пред: 1 ден

Со денешниот почеток на комерцијалната работа на гасниот интерконектор Грција – Бугарија (ИГБ) започна нова ера за Бугарија и ЕУ, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во обраќањето на церемонијата на пуштањето ...

99 поврзани вести »

Киев: Повеќе од 5.000 руски војници се опколени во градот Лиман, Доњецк

А1 On - 01.10.2022

Над 5.000 руски војници се опколени во градот Лиман, регионот Доњецк во Украина. Ова го соопшти преку Телеграм Сергиј Гајдаи, шефот на регионалната воена управа на Луганск, пренесе Укринформ.

78 поврзани вести »

Британија: Русија изврши напад, уби цивили за кои сега тврди дека се нејзини граѓани

А1 On - 01.10.2022

Британското Министерство за одбрана соопшти дека руските сили презеле потези кои резултирале со „убиства на цивили за кои сега тврди дека се нејзини граѓани“. Да потсетиме, Путин вчера потпиша договор за анексија на четири окупирани региони во ...

2 поврзани вести »

(ВИДЕО) Стоилковски: Екс градоначалник од СДС ангажирал новинари и режисери за над 2,5 милиони денари општински пари

А1 On - 01.10.2022

„Продолжувам со низата пресови посветени на расипничкото однесување на антимакедонската СДС. Не само државниот, туку и локалните буџети кога им се на располагање за ухлебување на миленици.

16 поврзани вести »

Мицкоски до Битиќи: Ве канам на средба во ВМРО-ДПМНЕ да ви го кажам излезот од енергетската криза, бидете поголеми од ...

А1 On - 01.10.2022

„Состојбите се пресериозни за вака неодговорен однос на Владата и демонстрација на суета на Димитар Ковачевски. Побарав средба со Димитар Ковачевски за да го презентирам концептот за ублажување на последиците од енергетската криза и спас на работни ...

81 поврзани вести »

Украина: Досега во војната се убиени 59.130 руски војници

А1 On - 01.10.2022

Украинското Министерство за одбрана го објави својот дневен извештај за загубите на руските сили на линијата на фронтот. Во него се наведува дека досега се убиени 59.130 ...

19 поврзани вести »

Куба моли за американска помош, целата земја остана без струја

А1 On - 01.10.2022

Кубанската влада упати ретко барање за итна помош до администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден, откако ураганот Иан го остави островот со 11 милиони жители без струја, објави Волстрит журнал.

44 поврзани вести »

Албанската Влада ја повлече одлуката за поскапа струја за домаќинствата што трошат повеќе струја

А1 On - 01.10.2022

Албанската Влада се предомисли па одлуката, што требаше да стапи во сила денеска, кој троши повеќе од 800 киловат часови месечно да плаќа поскапа струја, нема да се применува. Премиерот Еди Рама во денешната онлајн комуникација со граѓаните, ги ...

29 поврзани вести »

Кривична пријава против криминалец од Битола

А1 On - 01.10.2022

Крималистичката полиција при СВР Битола до ОЈО Битола поднесе кривична пријава против 32-годишниот М.А. од Битола затоа што во период од месец март до месец септември 2022 година извршил седум кривични дела од кои една разбојничка кражба, четири ...

14 поврзани вести »

Зеленски му се заблагодари на Бајден за дополнителните 12,35 милијарди долари поддршка за Украина

А1 On - 01.10.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска му се заблагодари на американскиот претседател Џо Бајден за дополнителните 12,35 милијарди долари поддршка за Украина. „Уредбата предвидува финансирање на одбранбените програми, како и силна ...

9 поврзани вести »

Парламентарни избори во Летонија

А1 On - 01.10.2022

Летонците денеска гласаат на парламентарните избори во услови на руската инвазија на Украина, па аналитичарите оценуваат центристичкиот премиер Кристијанис Каринш ќе остане на чело на владата, пренесува францускиот весник Фигаро.

14 поврзани вести »

(ВИДЕО) Пендаровски на средба со Фон дер Лејен: Претседателот очекува помош од ЕК во справувањето со енергетската криза

А1 On - 01.10.2022

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Софија оствари средба со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен. Како што известуваат од претседателскиот кабинет, на средбата се разговарало за актуелната енергетска криза при што ...

144 поврзани вести »

Пронајдена дрога, приведен скопјанец

А1 On - 01.10.2022

Вчера вечер во 23.10 часот на подрачје на Кисела Вода од полициски службеници од Единицата интервентна полиција при СВР Скопје е лишен од слобода 38-годишниот Е.А. од Скопје, затоа што кај него била пронајдена марихуана и прашкаста материја, извести ...

9 поврзани вести »

Започна церемонијата за официјалното пуштање во употреба на гасоводот меѓу Грција и Бугарија

А1 On - 01.10.2022

Започна церемонијата за официјално пуштање во употреба на меѓусистемската гасна врска Грција-Бугарија. Домаќин на настанот, кој се одржува во салата 3 на НДК, е бугарскиот претседател Румен Радев, јави дописникот на МИА од Софија.

8 поврзани вести »

Гаспром: Од гасоводот истече гас колку што и треба на Данска за три месеци

А1 On - 01.10.2022

Портпаролот на гасниот гигант Гаспром, контролиран од Кремљ, синоќа изјави дека истекле 800 милиони кубни метри природен гас откако експлозија погоди два цевководи под Северното Море, пренесе новинската агенција ТАСС.

79 поврзани вести »