TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Потопло време, но и поројни дождови, грмежи и засилен ветер

А1 On - пред: 17 часа

Следува период на потопло време, но ќе има повремена појава на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, најави денеска Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). За утре УХМР најавува максимални температури од 19 до 25 степени, ...

71 поврзани вести »

Интер бара за Лаутаро 90 милиони евра и играч, последната понуда на Барса е 60 ​​милиони плус Видал и Семедо

А1 On - пред: 17 часа

Шпанскиот фудбалски шампион Барселона не престанува со обидите да се стекне со напаѓачот на Интер, Лаутаро Мартинез. „Неро-азурите“ се подготвени да го ослободат Аргентинецот за 90 милиони плус еден играч (веројатно, Јуниор Фирпо).

33 поврзани вести »

Кривична пријава за седум лица за насилството во Матка

А1 On - пред: 17 часа

Одделението за насилен криминал во Единицата за насилен криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривичнa пријавa до надлежното Основно јавно обвинителство-Скопје, против М.С.(40), Ќ.С.(23), М.С.(47), И.С.(25), Р.И.(24), Б.Е.

30 поврзани вести »

Собранието на Косово утре ќе ја одржи седницата за избор на нова Влада

А1 On - пред: 17 часа

Собранието на Косово ја закажа за утре во 11 часот вонредната седница на која ќе се гласа за предлогот на Авдулах Хоти од Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за составот на новата косовска Влада, јави дописникот на МИА од Приштина.

29 поврзани вести »

Анализата е готова, нема изедначување на акцизата за екстралесното со акцизата на дизелот. Ќе се оди на изедначување на ...

А1 On - пред: 17 часа

Министерството за финансии по повеќе од еден месец, конечно ќе донесе одлука за предлогот за изедначување на акцизата екстралесното гориво со дизелот. Иако, Стопанската комора имаше иницијатива за изедначување на акцизата на екстралесното гориво со ...

5 поврзани вести »

Русија избра 50 доброволци војници за тестирање вакцина против Ковид-19

А1 On - пред: 17 часа

Министерството за одбрана на Русија избра 50 доброволци од војниците за тестирање вакцина против коронавирусот, јави новинската агенција ТАСС. Министерството соопшти дека 50 војници, вклучително и пет жени, биле избрани и изразиле желба да ...

34 поврзани вести »

Одбраната на Јанева: Изнесените докази и сослушани сведоци не го докажуваат делото на предметот

А1 On - пред: 17 часа

Бранителот на Катица Јанева, адвокатот Дељо Кадиев, го започна завршниот збор со цитат на оштетениот сведок Орце Камчев кој рекол „предметот Империја е измислен предмет за јас да бидам рекетиран“.

91 поврзани вести »

(ВИДЕО) Калеска -Ванчева: Македонското здравство има капацитет и успешно се справува со коронавирусот

А1 On - пред: 17 часа

„Македонското здравство има капацитет и успешно се справува со вирусот Ковид 19 и во услови кога има покачување на бројот на новозаразени. Здравствените установи не се оптоварени, капацитетите се празни, а голем дел од новозаразените се или без ...

53 поврзани вести »

Сезоната во Формула 1 почнува на 5 јули

А1 On - пред: 17 часа

Раководството на Формула 1 реши да ја започне сезоната на 5 јули, објави „Sky Sports“. Сезоната ќе стартува со две трки во Австрија, закажани за 5 и 12 јули. Исто така, навивачите чекаат двојни трки на Силверстон (2 и 9 август).

38 поврзани вести »

НАСА предупредува за доближување до Земјата на потенцијално опасен астероид

А1 On - пред: 17 часа

За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен“ ќе и се доближи на Земјата, соопшти НАСА. Како што е наведено во соопштението на Агенцијата, астероидот со дијаметар меѓу 250 и 570 метри, ќе мине крај Земјата на растојание ...

47 поврзани вести »

Германско село организира протест со музиката на Бетовен

А1 On - пред: 17 часа

Околу 50 музичари од едно германско село со музика од Лудвиг ван Бетовен на отворено го изразија своето несогласување околу заканата од уривање куќи во месноста. Најавите за уривање се со цел да се отвори рудник за кафеав јаглен.

4 поврзани вести »

За време на протестите во САД уапсени околу 5.600 луѓе

А1 On - пред: 17 часа

На протестите во САД за една недела се уапсени повеќе од 5.600 луѓе поради кражби, блокирање патишта и кршење на полицискиот час. Протестите, кои почнаа поради насилната смрт на Афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицаец, продолжија и покрај ...

191 поврзани вести »

Грант од Јужна Кореја од 700.000 евра за модерна дигитална Царинска управа

А1 On - пред: 17 часа

Со грант од 700.000 евра од Владата на Јужна Кореја ќе се поддржи градењето на капацитетите на Царинската управа, особено во делот на брзи пратки, откривање нелегални финансиски текови, како и анализа на ризик во е-трговија.

18 поврзани вести »

Вархеји сака гаранции дека изборите ќе бидат фер

А1 On - пред: 17 часа

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, на прес-конференција денеска порача дека ќе контактира со македонските власти за гаранции дека има доволно време за изборна кампања и дека изборите ќе бидат фер, јави дописничката на МИА од Брисел.

30 поврзани вести »

Пукање пред угостителски објект и градинка во Скопје, едно лице повредено

А1 On - пред: 17 часа

Во СВР Скопје изутрината во 05.45 часот било пријавено дека во близина на угостителски објект и градинка на ул. „Архиепископ Доситеј“ во Скопје едно лице пукало од огнено оружје кон К.Т (24) од Скопје, кој управувал мотоцикл, при што бил повреден во ...

29 поврзани вести »

(ВИДЕО) Лазов: Комисијата за заразни болести работи под диригентска палка на Заев, затоа потребно е консолидирање на ...

А1 On - пред: 17 часа

„Четврти месец од корона вирусот и наместо да бележиме пад на заболни, и да говориме за опоравување од корона кризата на сите полиња, како што е тоа во соседните земји, Македонија се’ уште брои двоцифрени бројки на новозаболени, a брои и починати ...

268 поврзани вести »

Универзитет во Тетово: Со лична и колективна хигиена да се минимизираат последиците од КОВИД-19

А1 On - пред: 18 часа

Дополнителни мерки за здравствена хигиена поради КОВИД-19 се спроведуваат во сите простории, како и надворешноста на кампусот на Универзитот во Тетово особено во овој период кога ќе се одржат испитни сесии во јуни и јули, информираат од тетовската ...

4 поврзани вести »

Книгата „Клуб на обожаватели“ од Горан Трибусон преведена на македонски јазик

А1 On - пред: 18 часа

Во рамки на проектот „Читаме заедно! (United we read!)“, издавачката куќа „Антолог“ ја објави книгата „Клуб на обожаватели“ од хрватскиот писател Горан Трибусон. Содржи четири раскази кои раскажуваат неколку необични судбини, смешни и полни со ...

7 поврзани вести »

Абрамович купи имот во Израел вреден 65 милиони долари

А1 On - пред: 18 часа

Милијардерот Роман Абрамович купи имот во Израел, кој според тамошните медиуми, важи за најскапиот во историјата на земјата. Се наоѓа во елитната населба Херцлија Питуах – северно предградие на Тел Авив.

7 поврзани вести »

Раст на цените на нафтата на светските берзи во пресрет на средбата на групата ОПЕК +

А1 On - пред: 18 часа

На светските берзи и денеска продолжуваат да растат цените на нафтата бидејќи трговците чекаа да видат дали најголемите производители на црното злато на виртуелниот состанок закажан за оваа недела ќе се согласат да продолжат со намалување на ...

28 поврзани вести »