TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Алонсо на 24 место на последниот ден од тренинзите на Инди 500

А1 On - 18.05.2019

Фернандо Алонсо го заврши последниот ден од тренинзите на Инди 500 на 24 место. Двократниот Ф1 шампион разви брзина од 229.328 милји на час (369.07 км / ч) и комплетираше 77 чисти обиколки за време на сесијата.

3 поврзани вести »

ВИДЕО: Скандалозната снимка го урна австрискиот вицеканцелар, Штрахе поднесе оставка

А1 On - 18.05.2019

Хајнц-Кристијан Штрахе поднесе оставка од местото вицеканцелар, а утре според наводите, ќе поднесе и оставка од челната позиција на Слободарска партија на Австрија, која е главен коалициски партнер на владејачката партија на канцеларот Себастијан ...

41 поврзани вести »

СДСМ: За цел демократски свет сме успешна приказна, само поразената ВМРО ДПМНЕ навива да не добиеме датум за преговори

А1 On - 18.05.2019

„За цел демократски свет Република Северна Македонија е успешна приказна. Само ВМРО-ДПММНЕ, партијата симбол на криминал и корупција која земјава ја држеше 11 години во заложништво, навива да не добиеме датум за преговори со ЕУ и сонува за враќање ...

20 поврзани вести »

Традиционално матурско дефиле во Делчево и Берово

А1 On - 18.05.2019

Традиционалното матурско дефиле, ги разубави плоштадите во Делчево и Берово каде и оваа година, матурантите од гимназиите во Делчево и Берово, пред своите родители, пријатели и граѓани ја покажаа својата грациозност на традиционалното дефиле, кое ...

19 поврзани вести »

Музејските објекти во Кавадарци отворени и во ноќните часови по повод Светскиот ден и Европската ноќ на музеите

А1 On - 18.05.2019

Музејските објекти од Кавадарци вечерва ќе бидат отворени и во ноќните часови, по повод Светскиот ден и Европската ноќ на музеите. – Посетителите ќе имаат чест да присуствуваат на промоција на проектот „Че биде Кавадарци” на младиот и успешен ...

21 поврзани вести »

Реинсалу: Република Северна Македонија е позитивен пример за Европа

А1 On - 18.05.2019

Република Северна Македонија е држава ориентирана кон иднината и којашто претставува позитивен пример за регионот од Западен Балкан и Европа, е пораката на министерот за надворешни работи на Естонија Урмас Реинсалу која вчера му ја пренел на ...

Меморандум за соработка на Битолскиот и Универзитетот во Корча

А1 On - 18.05.2019

Универзитетот „Св.Климент Охридски“ од Битола и Универзитетот од Корча – Република Албанија ќе соработуваат во насока на поддршка на претприемништвото, формирање нови компании и старт-ап програми.

Промовирани нови простории на факултетот ФИКТ во Битола

А1 On - 18.05.2019

Факултетот за информатички и комуникациски технологии-ФИКТ кој работи во состав на Универзитетот „Св.Климент Охридски“-Битола, од денес продолжува да работи во нови простории. Новиот современ објект свечено го отворија ректорот на УКЛО, Сашо ...

Помпео до Ирачаните: Ако не сакате да бидете со нас, стојте на страна

А1 On - 18.05.2019

Американскиот државен секретар им порачал на ирачките власти дека ако во спорот меѓу Вашингтон и Техеран не сакаат да застанат на страната на САД, тогаш нека „се тргнат на страна“, соопштија извори од Владата во Багдад.

8 поврзани вести »

Во Тирана ќе се одржи прв фолклорен фестивал на Македонците во Албанија

А1 On - 18.05.2019

Во организација на македонското друштво „Илинден“, со поддршка на Министерството за култура на Албанија, првпат во Тирана ќе биде одржан „Фолклорен фестивал на македонското малцинство во Албанија“.

8 поврзани вести »

Маратон на Коридор 8: Тевдовски, Шилегов и македонски атлетичари трчаа за поддршка на Георгиев

А1 On - 18.05.2019

Министерот за финансии Драган Тевдовски, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов и атлетичари од Атлетската федерација го поддржаа ултра маратонецот Краси Георгиев кој денеска трчаше во Скопје, а ќе продолжи со трчање долж Коридорот 8.

21 поврзани вести »

Одбележана годишнина од раѓањето на Јане Сандански

А1 On - 18.05.2019

По повод 147-годишнината од раѓањето на истакнатиот македонски револуционер Јане Сандански, делегација на Општина Аеродром денеска положи цвеќе пред споменикот „Јане Сандански“. Како што соопштија од Општина Аеродром, на одбележувањето присуствуваа ...

14 поврзани вести »

ГДУ: Манчевски ги мотивира административците да не работат

А1 On - 18.05.2019

Наместо министерот Дамјан Манчевски да излезе со конкретни предлози како да се мотивираат вработените да си ја заработат платата, а граѓаните да добијат подобри услуги, тој излезе со„генијално“ решение.

5 поврзани вести »

Времен прекин на автобуските линии кон Водно поради манифестацијата „Прв до врв“

А1 On - 18.05.2019

Поради одржување на манифестацијата „Прв до врв 2019″ утре од девет до 10:30 часот нема да сообраќаат линиите кон и од Средно Водно. Времен прекин ќе има на линиите 25 (Транспортен центар-Средно Водно), 25А (Стара железничка станица-Средно Водно) и ...

35 поврзани вести »

Американски морнари изработиле „листа за силување“ на нивни колешки

А1 On - 18.05.2019

Морнари на американската подморница „Флорида“ изработиле листа на која женските припаднички на екипажот на пловилото се подредени според нивната атрактивност, се наведува во извештај објавен на порталот „Милитари“. Како што јави ДПА, на т.н.

10 поврзани вести »

(ВИДЕО) Николов: Филипче досега покажа само способност за сомнителни тендери и некакви физибилити студии

А1 On - 18.05.2019

„Деновиве се соочуваме со врвот на епидемијата на морбили. Бројката на заразени и оние кои што ги манифестираат симптоми го достигнува максимумот, а од министерството за здравство единствено се зборува за некакви физибилити студии.

Медиумите и социјaлните мрежи со осуда за Павле Богоевски-сентимент анализа на Макфакс

А1 On - 18.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски и неговиот став за аферата со „пола кокаин или масло од канабис“ наиде на многу негативни оценки во медиумите и на социјалните мрежи. Павле Богоевски и прашањето што е тоа „пола“ што го купувал, најмногу инсирација им дал ...

80 поврзани вести »

(ВИДЕО) Стоилковски: Аферата „Половина грам Кокаин“ е многу сериозна, а власта си игра играчки!

А1 On - 18.05.2019

„Аферата „Половина грам Кокаин“ каде главен лик е Павле Богоевски е многу сериозна, а власта си игра играчки! Полицијата и обвинителството мора да започнат сериозни истраги: со кои се трговци и криминални структури Павле Богоевски бил во контакт и ...

80 поврзани вести »

Еден загинат во сообраќајна несреќа на патот Струмица-Ново Село

А1 On - 18.05.2019

Денес околу 11 часот на магистралниот пат Струмица – Ново Село, пред влезот во селото Босилово се случи тешка сообраќајна несреќа во која загина возач на автомобил. Сообраќајната несреќа ја потврдија од МВР, а екипа на струмичката полиција се уште ...

41 поврзани вести »

Повредени двајца малолетници на мотоцикл во Битола

А1 On - 18.05.2019

Петнаесетгодишен мотоциклист е тешко повреден, а неговиот сопатник и врсник се здобил со полесни повреди вчерапопладне во сообраќајка на крстосницата од улиците „Илија Николовски Луј“ и „Глигор Прличев“ во Битола.

17 поврзани вести »