TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Акцент

Димовски: Ова денес во Собранието беше неправда, нееднаквост и безвластие

Акцент - пред: 43 мин

Долгогодишниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во Фејсбук статус коментирајќи ги денешните случувања во Собранието истакна дека тоа е неправда, нееднаквост и безвластие. Тој потенцира декаСобранието работи исклучиво по Уставот на Република ...

Заев: Вкупната вредност на извозот на стоки изнесува 66,12 милијарди денари

Акцент - пред: 1 час

Премиерот Зоран Заев, на својот фејсбук профил објави дека според последните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари-февруари 2021 година, изнесува 66,12 ...

28 поврзани вести »

Мицкоски: Претседателе Пендаровски, доста се криеш, бекни нешто

Акцент - пред: 1 час

Претседателе Пендаровски, доста се криеш, бекни нешто, му порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Хриситјан Мицкоски, повикувајќи го шефот на државата да застане зад правото, законите и Уставот. -Тоа што Заев дозволил да биде заложник на Талат Џафери, тоа што ...

100 поврзани вести »

Даниел Кајмакоски веќе трет ден е во болница, вели остава надлежните органи да го расчистат случајот

Акцент - пред: 1 час

Кајмакоски веќе трет ден е во болница, вели остава надлежните органи да го расчистат случајот Откако пред три дена заврши во болница, Даниел Кајмакоски денеска се заблагодари на целата поддршка и порача да се остават службите да го расчистат ...

34 поврзани вести »

Регистрирани се 364 нови случаи на КОВИД-19, починати 24 лица

Акцент - пред: 5 часа

Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на КОВИД-19 во: -Скопје 161 -Куманово 36 -Битола и Прилеп по 25 -Охрид 15 -Тетово 13 -Штип 10 -Кавадарци, Струмица и Гевгелија по 9 -Велес, Гостивар и Струга по 8 ...

95 поврзани вести »

Мицевски: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се во Собранието и ќе обезбедат кворум за петтиот пакет мерки

Акцент - пред: 8 часа

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска се во Собранието и ќе обезбедат кворум за 36. седница за гласање на петтиот пакет мерки за помош на стопанството и граѓаните, изјави денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на ...

85 поврзани вести »

Пратеничка позитивна на коронавирус со скафандер доаѓа во Собрание

Акцент - пред: 8 часа

Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна ковид-19 опрема за да учествувам на денешната седница на која ќе ги усвоиме законите кои обезбедуваат финансиска помош за илјадници граѓани и компании, соопшти преку својот профил на Фејсбук, ...

83 поврзани вести »

Трајковски се враќа во Италија, ќе биде соиграч со Горан Пандев

Акцент - пред: 11 часа

Македонскиот репрезентативец Александар Трајковски најверојатно ова лето ќе се врати во Италија и ќе го облече дресот на Џенова. Италијанските медиуми пишуваат дека Џенова е сериозно заинтересирана за Трајковски, кој не добива многу шанса во тимот ...

36 поврзани вести »

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 42 пациенти, а вкупно се лекуваaт 702 болни

Акцент - пред: 11 часа

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 702 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

40 поврзани вести »

Хотелите од Охрид и Струга со специјални попусти за српските туристи

Акцент - пред: 11 часа

Хотелите во Охрид и Струга од мај до октомври ќе понудат поевтини резервации до 20 отсто за туристите од Србија, во зависност од должината на престојот, соопшти Здружението на хотелиери на Северна Македонија (ХОТАМ).

12 поврзани вести »

Макстил со дваесет пати под минималните дозволени емисии на цврсти честички во првите три месеци

Акцент - пред: 11 часа

Дваесет пати пониска емисија на цврсти честички од најниската дозволена граница кои се испуштаат во воздухот при производниот процес на Макстил, покажува извештајот од мерењето во првите три месеци од годината.

8 поврзани вести »

ТИРЗ со најдобар прв квартал во последните четири години

Акцент - пред: 11 часа

Во технолошко индустриските зони е регистрирана највисока економска активност во прв квартал во последните четири години и во однос на извозот и во однос на увозот, покажува редовната месечна анализа на ТИРЗ.

28 поврзани вести »

Пејачот Даниел Кајмакоски пријавил дека поранешната сопруга во кафе му ставила дрога

Акцент - пред: 13 часа

Од полициската станица Центар од комплекс клиники „Мајка Тереза“ потврдија дека вчера кај нив бил примен Д.К. (38) од Струга кој наводно додека бил во парк во Тетово, неговата поранешна сопруга (25-годишна жена) му донела кафе во кое подметнала ...

34 поврзани вести »

Денес уште еден обид да се донесат законите од 5-от сет мерки помош за граѓаните и фирмите

Акцент - пред: 13 часа

За денеска во 14 часот во Собранието се закажани 32 и 36 седница на кои би требало да бидат донесени повеќе закони. Поради 32-та седница во четвртокот навечер пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата и не сакаа да се одржи таа седница, туку ...

126 поврзани вести »

Во текот на утрешниот ден се очекува да пристигнат уште 10 илјади дози од Фајзер

Акцент - пред: 13 часа

Се очекува утре да пристигнат 10 илјади вакцини на „Фајзер”. Вакцините утре со авион ќе стигнат во Софија, а попладнето со специјален транспорт ќе дојдат во Скопје. Кон крајот на април ќе дојдат и 200 илјади кинески вакцини, а вакцинирањето ќе ...

41 поврзани вести »

8 симптоми и знаци на срцев удар

Акцент - пред: 14 часа

Срцевиот удар се случува при нагло прекинување на крвотокот во артеријата која храни дел од мускулот на срцето. Клетките не добиваат доволно кислород и почнуваат да изумираат. Тој прекин во протокот на крв што се јавува за време на срцев удар може ...

Здрави навики во исхраната кои ќе ви го променат животот

Акцент - пред: 14 часа

Нема потреба постојано да барате различни начини на јадење. Постојат неколку совети кои го поминуваат тестот на времето, па дури и самите експерти ги следат. Еве неколку навики за живеење, што за возврат ќе го променaт начинот на кој јадете Не се ...

2 поврзани вести »

Кралицата го спаси од срам принцот Хари на погребот на неговиот дедо

Акцент - пред: 14 часа

Принцот Филип беше погребан вчера. Неговото семејство достојно го придружуваше до вечното почивалиште и во согласност со епидемиолошките мерки и неговите желби. Принцот Филип, сопруг на кралицата Елизабета, е погребан во кралската крипта во капелата ...

97 поврзани вести »

Купил спакувана зелена салата во супермаркет со „бонус“ змија

Акцент - пред: 14 часа

Австралиецот Алекс Вајт пронашол жива, отровна змија во зелена салата купена во супермаркет во Сиднеј. Мислел дека станува збор за црв, сè додека не видел јазик на змија. „Бев целосно полуден кога видов дека мал јазик излезе од уста и почна да се ...

2 поврзани вести »

Вучиќ: Не сум го видел нон-пејперот, јас сум за постојните граници

Акцент - пред: 14 часа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес изјави дека не го видел документот, кој наводно бил доставен до Брисел, и предвидува припојување на Република Српска кон Србија и на Косово кон Албанија.

10 поврзани вести »