TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

AKO

Стејт Департмент: Неказнивоста е голем проблем во Македонија

AKO - пред: 9 часа

Американскиот Стејт Департмент го објави годишниот извештај за човекови права ВАШИНГТОН — Стејт Департментот го објави извештајот за човекови права за 2017-та година. Во него е документиран статусот на човековите права и правата на работниците, во ...

22 поврзани вести »

Заев и раководството на ИВЗ разговараа за проблемот со училиштата кои пропагираат верски фанатизам

AKO - пред: 12 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од директорот на Комисијата за односи со верски заедници, Дарјан Сотировски, оствари средба со раководството на Исламската верска заедница во Република Македонија, предводено ...

17 поврзани вести »

Објавен е првиот број на „Современост“ за 2018 година

AKO - пред: 12 часа

Објавен првиот број на „Современост“ за 2018 година Списанието за литература, култура и уметност „Современост“ во првиот број за 2018 на 153 страници нуди разновидност од поезија, проза, есеистика, критички осврти и студии.

2 поврзани вести »

Венгер си оди од Арсенал во јуни

AKO - пред: 14 часа

По 22 -годишно владеење на клупата на Арсенал, Арсен Венгер во јуни си заминува од „топчиите“. Оваа одлука Венгер денеска и ја соопшти на англиската јавноста. “По внимателно разгледување и разговори со клубот, чувствувам дека е вистинско време да се ...

119 поврзани вести »

Ученици иноватори од Кочани ќе ја претставуваат Македонија на Светско првенство во Детроит

AKO - пред: 14 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) Јован Деспотовски, се сретнаа со ученици иноватори и нивните ментори и професори, кои како тим „MAKBot Pioneers“ ќе ја ...

28 поврзани вести »

Федерер е меѓу 100-те највлијателни луѓе во светот

AKO - пред: 17 часа

20-кратниот освојувач на Гренд слем трофеи, Швајцарецот Роџер Федерер стана лик на една од насловните страници на новиот број на списанието „Тајм“(Time). 36-годишниот тенисер беше вклучен во 100-те највлијателни луѓе во светот според магазинот.

24 поврзани вести »

Кралот на Свазиленд го промени името на државата во еСватини(e Swatini)

AKO - пред: 22 часа

Нема многу луѓе на светот што можат да променат име на држава, коментира РТС. Но, кралот Мсвати може- тој е еден од ретките преостанати апсолутни монарси во светот. Имено, кралот Мсвати Трети, најави дека ќе го смени името на земјата од Свазиленд во ...

19 поврзани вести »

Во вторник е закажано судско рочиште за стечајот на ТВ Нова

AKO - пред: 1 ден

Во Основен суд Скопје 2, во вторник (24 април), ќе се одржи судско рочиште на кое ќе се разгледува барањето на кабелскиот оператор ,,Телекабел“ за стечај на ТВ Нова во сопственост на Сеад Кочан.

Тренерот на Бешикташ Шенол Ѓунеш со расцепена глава замина на шиење(видео)

AKO - 19.04.2018

Натпреварот меѓу турските ривали Фенербахче и Бешикташ беше прекинат во 56 минутата, откако тренерот на гостинскиот тим, Шенол Ѓунеш беше погоден со предмет фрлен од публиката. Тој се обиде да ги раздвои играчите и публиката, кога настана хаос во ...

32 поврзани вести »

Насилник намерно ги оштетил возилата на градоначалникот Шилегов и неговата сопруга

AKO - 19.04.2018

На 18.04.2018 година во 23,10 часот, лицето Ш.Ј. (49) од Скопје пријавила дека во периодот од 17,00 до 22,00 часот на 18.04. на ул. “Хелсинки“, поточно во паркингот пред зграда од страна на непознат сторител, биле оштетени нејзиното патничко моторно ...

26 поврзани вести »

СКОПСКО Smooth – различно од другите #потвое

AKO - 19.04.2018

Новиот спот на Скопско Smooth во целост е инспириран од луѓето кои што живеат – по свое. Од сите оние кои без разлика на целокупните околности, остануваат упорни и ги одредуваат правилата по кои ќе ги живеат сопствените животи.

13 поврзани вести »

Малолетничките од Неготино ќе одговараат кривично за тепањето на соученичка

AKO - 19.04.2018

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Неготино поднесе Известување до Основното јавно обвинителство против три малолетни лица на возраст од 13, 14 и 15 години сите три од Неготино, ученички во Основно училиште “Гоце Делчев” во Неготино ...

Општина Прилеп на комеморативна седница се прости од советничката Весна Ангелеска

AKO - 19.04.2018

Во чест на Весна Ангелеска, советничка во Советот на Општина Прилеп, денеска во големата собраниска сала во Општината се одржа комеморативна седница. На комеморацијата присуствуваа градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, претседателот на ...

3 поврзани вести »

Мицкоски имаше работен појадок со Могерини

AKO - 19.04.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска (19 април 2018-та година) оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

Во хотелот на Меси во Ибица ќе се организира журка само за жени

AKO - 19.04.2018

Во хотелот во Ибица кој неодамна го купи ѕвездата на Барселона, Лео Меси, во октомври ќе се организира четиридневна забава само за жени. Журката ќе биде организирана во хотелот “МиМ Ибица Ес Виве” кој од 18 до 21 октомври ќе нагости околу 9.000 ...

5 поврзани вести »

Фотографија на срамот од училишната екскурзија на неготинските средношколци

AKO - 19.04.2018

Тони Ристовски,сопственик на ТА Балкан Турист од Кавадарци и возач на гимназијалците кои патуваа на училишна екскурзија низ неколку земји во Европа, за Канал 77 ги обелодени деталите околу непримерното однесување на учениците во еден италијански ...

25 поврзани вести »

Во Министерство за правда се пуши и вари кафе на решо ?!

AKO - 19.04.2018

,,Поголеми се шансите пожарот(во Министерство за правда) да избувнал поради нечие невнимание, оставена цигара или решо, отколку некој да го подметнал, но сѐ додека истрагата не е затворена, сите опции се отворени“ велат извори за БИРН, каде денеска ...

12 поврзани вести »

БИРН објави фотографии од пеплосаните простории по пожарот во Министерство за правда

AKO - 19.04.2018

Сѐ било во ред со струјната инсталација во зградата на Министерството за правда, кога пред десетина дена се запали четвртиот од петте ката на објектот лоциран во центарот на Скопје, пишува БИРН .

12 поврзани вести »

Неверојатна глетка од Викторвил затрупан со бодликави пустински тркалачки грмушки(видео)

AKO - 19.04.2018

Градот Викторвил во Калифорнија, кој се наоѓа во реонот на пустината Мохаве, вчера беше затрупан од пустински суви тркалачки грмушки, кои често се декор на американските вестерн филмови. Околу 150 куќи и нивните дворови, буквално беа оковани со овие ...

Лазаревски: Зачуден сум зошто моето враќање во МВР е блокирано

AKO - 19.04.2018

Во интервју за Глас на Америка, еден од двајцата свиркачи кои ги предадоа ,,бомбите“ со нелегално прислушуваните разговори, Ѓорѓи Лазаревски, меѓу другото, зборува за неговиот моментален професионален стстус и неможноста да се врати на своето ...

5 поврзани вести »