TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

AKO

Италијанската актерка Азија Арџенто откри дека Харви Вајнстајн ја силувал во Кан(видео)

AKO - пред: 2 часа

Годинешното издание на Канскиот филмски фестивал заврши со моќен говор на италијанската актерка Азија Арџенто што ги занеми присутните и ги соочи со суровата реалност што резултираше со движењето MиТу(MeToo).

6 поврзани вести »

Дурловски: Враќањето на сцената беше најважен ден во мојата кариера, им благодарам на колегите

AKO - пред: 7 часа

,,Вчера беше можеби најважниот ден од мојата пејачка кариера. Трема, емоции, љубов… Дадов се што чував во себе, а добив исто така СЕ! Благодарам на колегите за соработката и искрените гушки и бакнежи, благодарам на директорката Чадловска за можноста ...

30 поврзани вести »

Владата очекува Грција да го разбере предлогот Република Илинденска Македонија и да го поддржи

AKO - пред: 8 часа

,,Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

48 поврзани вести »

Левица го осуди ,,недостоинственото однесување“ на премиерот Заев во преговорите за името

AKO - пред: 11 часа

,,Политичката партија Левица го осудува недостоинственото однесување на актуелниот премиер Зоран Заев и полтронскиот однос на владејачката коалиција предводена од СДСМ со прифаќање на името „Република Илинденска Македонија“ за севкупна употреба.

25 поврзани вести »

Барселона ги претстави новите дресови со помош на дрон

AKO - пред: 12 часа

Шампионот на Примера, Барселона, ги промовираше новите дресови за следната сезона со помош на дрон. Дизајнот на новите дресови потсетува на оние од сезоната 2011/12 година. Каталонскиот клуб остана верен на спортскиот производител “Најки”, а ...

Фудбалерите на Црвена Ѕвезда спасија глава скокајќи од запалениот славенички автобус(видео)

AKO - пред: 12 часа

Голем инцидент се случи за време на прославата на 28-та титула на фудбалерите на Црвена Звезда. За време на организираната прослава, кога отворениот автобус со фудбалерите се движел по улиците на Белград, тој се запалил, но за среќа сите фудбалери ...

23 поврзани вести »

Американскиот потпретседател Пенс го охрабрил Ципрас да продолжи со разговорите за заемно прифатливо име

AKO - пред: 12 часа

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас, синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа, пренесува МИА.

36 поврзани вести »

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис истепан и избркан од историска церемонија (видео)

AKO - пред: 22 часа

Јанис Бутарис денеска беше нападнат од толпа луѓе за време на церемонијата nа одбележување на годишнината од геноцидот на Понтијците – грчко население од Мала Азија кое било протерано од страна на Младотурците по што биле приморани да се отселат на ...

52 поврзани вести »

Градоначалникот Шилегов се сликаше со Балашевиќ

AKO - пред: 23 часа

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, објави фотографија со српскиот кантавтор, Ѓорѓе Балашевиќ, кој вечерва одржува концерт во Скопје. Тој за фотографијата напиша само еден ...

9 поврзани вести »

Официјална Атина го одби предлогот на Заев- Република Илинденска Македонија

AKO - пред: 1 ден

Согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, се огласија од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, со што го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за „Република Илинденска ...

84 поврзани вести »

ЈКП Дервен од Велес во атмосферска канализација најде фрижидер!

AKO - 19.05.2018

На ул. ,,Борис Трајковски“ во Велес, работен тим на ЈКП Дервен во шахта од атмосферска канализација пронајде комора од фрижидер. Оваа неверојатна, но вистинска вест, ја објави ова комунално претпријатие, кое во Велес спроведува секојдневни акции за ...

ВМРО ДПМНЕ: Во Аеродром е донеасен нов ДУП за изградба на 4 станбени блокови

AKO - 19.05.2018

,,Нетранспарентно, без претходна консултација со жителите на општината, мнозинството во општина Аеродром, носат нови урбанистички планови со кои се предвидува изградба на огромни станбени блокови.

19 поврзани вести »

Бекамови беа ,,елеганција во движење“ на кралската свадба

AKO - 19.05.2018

Англискиот фудбалска легенда Дејвид Бекам беше вистинска “елеганција во движење” на кралската свадба на принцот Хари и Меган. Заедно со својата сопруга Викторија, изгледаа одлично и го привлекуваа вниманието на присутните и на медиумите.

195 поврзани вести »

Мицкоски: ВМРО ДПМНЕ нема да прифати промена на Устав заради промена на уставното име на државата

AKO - 19.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ останува на својата позиција од претходно, а тоа е дека нема да прифати промена на Уставот со цел промена на уставното име, изјави лидерот на опозициската партија Христијан Мицкоски по лидерската средба на која премиерот Зоран Заев ги ...

67 поврзани вести »

Иванов е воздржан и бара да го добие предлогот за името во писмена форма

AKO - 19.05.2018

Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов бара писмено да го добие она што досега е разговарано во преговорите со Грција, а потоа ќе се произнесе во однос на предлогот кој денеска по лидерската средба го објави премиерот Зоран Заев како можно решение, ...

22 поврзани вести »

Заев: Ве повикувам сите, следете ме и поддржете го можното решение Република Илинденска Македонија

AKO - 19.05.2018

Го информирав целиот политички врв за последната фаза од преговорите околу спорот што Република Грција го има со Република Македонија. Oфицијален предлог е Република Илинденска Македонија , рече Заев. „Илинден е гаранција за мултиетничка Македонија.

87 поврзани вести »

Заев и Иванов еден до друг на масата за разговори за името

AKO - 19.05.2018

Во Клуб на пратеници, со извесно задоцнување, започна лидерската средба на која премиерот Зоран Заев, ги покани лидери на партиите и претседателот на државата, за да ги запознае со пакетот за решавање на спорот за името со Грција.

39 поврзани вести »

Движењето БЕСА на Касами не го прифаќа името Република Илинденска Македонија

AKO - 19.05.2018

Движењето Беса на Биљал Касами денеска соопшти дека не го прифаќа името Република Илинденска Македонија, како евентуално можно решение на спорот со Грција. – Движењето Беса свесна дека прашањето за решавање на спорот со Грција околу името треба да ...

24 поврзани вести »

Светот ја очекува кралската свадба, принцот Хари се жени со Меган Маркл

AKO - 19.05.2018

Денеска Велика Британија ќе биде во фокусот на светската јавност, бидејќи во замокот Виндзор се жени принцот Хари (32) со разведената американска актерка Меган Маркл (35). Венчањето е закажано во 12 часот, во капелата Свети Јурја.

195 поврзани вести »

Митрева: Мора да имаме црвени линии, не смее да се менува Уставот и не смее да се прифати ,,ерга омнес“

AKO - 19.05.2018

,,И кажавме збогум на двојната формула тоа беше одличен инструмет.Нимиц е маргинализиран. Промена на Уставот не смее да има и не смее да се прифати грчката позиција за ерга омнес. Не знам кои се црвените лини на преговарачите, но моите црвени линии ...

12 поврзани вести »