TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

AKO

Рускa и италијанскa компаниja сакаат да воведат места за стоење во авионите

AKO - 23.04.2018

Руската нискобуџетска авиокомпанија “Победа” размислува да воведе места за стоење во своите авиони, соопштија од компанијата. – Размислуваме да ја преуредиме патничката кабина се со цел да се зголеми капацитетот, а и да се продадат што е можно ...

10 поврзани вести »

Кралицата Елизабета со концерт го прослави 92 роденден

AKO - 23.04.2018

Британската кралица Елизабета Втора со концерт во салата” Ројал Алберт Хол” во Лондон го прослави 92.роденден. На роденденската прослава на крилицата и пееја: Том Џонс, Кајли Миног, Стинг, Шеги, Шон Мендес,” Ледисмит Блек Мамбаза”, Ан-Мари, Крег ...

8 поврзани вести »

Форум за демократска Македонија и пријателите низ светот-една поинаква дијаспора(видео)

AKO - 23.04.2018

Иселениците од Македонија, од сите етнички групи, што живеат на сите страни од светот, се најдобрите амбасадори на нејзината култура, различност, традиција, на јазиците кои се зборуваат и негуваат.

Ал Џезира: Пропаѓаат документи во Архивот на Македонија (видео)

AKO - 23.04.2018

Ал Џезира Балканс, се навраќа на проблемот со архивската граѓа на Државен архив на Република Македонија. Откако Владата објави дека донела одлука, на предлог на министерката Зорица Апостолска, да гради нова зграда за Архивот, а старата наменска ...

Парискиот хотел “Риц” заработи рекордни 7,3 милиони евра од продажба на мебел

AKO - 23.04.2018

Луксузните парчиња мебел на легендарниот хотел “Риц Париз“ се продадени на аукција за рекордни 7,3 милиони евра, соопшти аукциската куќа „Арткуриал“. Хотелот, кој е отворен во 1989 година и извесен период бил дом на Ернест Хемингвеј, Марсел Пруст и ...

Османи: Имаме шанса во 2025 година да станеме земја членка на ЕУ (видео)

AKO - 23.04.2018

Вицепремиерот задолжен за европски интеграции, Бујар Османи,во своето редовно неделно видео обраќање, рече дека ако Македонија продолжи да работи со оваа динамика, има шанса да стане челенка на ЕУ во 2025 година.

34 поврзани вести »

Од денеска за Грција ќе се вози по новата делница од автопатот Демир Капија -Смоквица

AKO - 23.04.2018

Ова лето ќе им се скратат и маките и времето на туристите кои ќе патуваат за Грција. Премиерот Зоран Заев, Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и други функционери, ќе присуствуваат на пуштањето во употреба на оваа делница од автопатот ...

221 поврзани вести »