TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

За 240 илјади евра продадена македонската историја- жестоки реакции за хонорарите на историската комисија

Алфа - пред: 5 часа

За 240 илјади евра продадена македонската историја. Жестоки реакции на социјалните мрежи откако Алфа објави колку заработиле членовите на македонскиот дел од историската комисија. Онаа историска комисија за која Цар Самоил стана бугарски цар, а ...

6 поврзани вести »

Бугарија ни ги потврди стравувањата: Или ќе се спроведе секоја точка за менување на историјата или доаѓа ново вето

Алфа - пред: 6 часа

Бугарија не сака да чека, заедничките чествувања да почнат уште оваа години, директно ни порача бугарското МНР. Договореното меѓу историските комисии, иако се уште барем официјално не е прифатено од Владите, ќе мораме да почнеме одма да го ...

134 поврзани вести »

За бугарската фондација „Македонија“ картата каде што Бугарија и Македонија се една држава не било територијална ...

Алфа - пред: 7 часа

Закана за тужба пред македонските па дури и пред Европскиот суд за човекови права. Првиот човек на Бугарската „Фондација Македонија“ видно вознемирен од прилогот на ТВ Алфа, која обелодени дека оваа организација од кога е формирана шири иредентизам ...

4 поврзани вести »

18 Август – Македонската армија слави 30 години од основањето

Алфа - пред: 7 часа

Со почесна артелериска стрелба и воено дефиле на баталјоните и бригадите на македонската армија денес во касарната Илинден се одбележаа 30 години од нејзиното постоење. Во рамки на свеченоста, со орден за воени заслуги беа одликувани првиот министер ...

2 поврзани вести »

Во сабота Тетово гласа, молкот почнува вечерва

Алфа - пред: 8 часа

За 31 место во Советот на Општина Тетово доверба од гласачите бараат дури 403 кандидати од 13 листо со кандидати за советници од партии и групи со избирачи. Во обид да се придобијат гласачите кандидатите повеќе се фокусираа на средбите со граѓаните ...

25 поврзани вести »

Високата цена на дрвото и нафтата можно е да го одложи стартот на учебната година во некои училишта

Алфа - пред: 8 часа

Високите цени на нафтата и дрвата се понеизвесен го прават стартот на новата учебна година за учениците од подплачковичките села. За оние од предметна настава надлежните мислат како да стасат до централното училиште Страшо Пинџур, а за учениците во ...

За журки, службени коли, скапи ручеци и канцелариски мебели народни пари има на претек, маратонот го оставаат да умре

Алфа - пред: 8 часа

Од маратонот надлежните кренаа раце, ама за лусузна журка за рамковниот, скапи мебели по канцелариите, автомобили со металик боја а службени, екстра порции по кафеани со образложение дека се неопходни службени ручеци – пари има и на претек.

Македонија се крена да го спаси традиционалниот охриски маратон, организацијата ја презема општината

Алфа - пред: 8 часа

Откажувањето на охридскиот пливачки маратон ја отвори пандорината кутија, што се’ се правело и на кој начин се организрала оваа спортската манифестација од светски карактер.Шрутата информација на Претседарелот Пендаровски дека блокиранта жиро сметка ...

228 поврзани вести »

Самопрогласениот патриот Димитров исчезна – Причината е што договорот на историските комиси е од негова ера

Алфа - пред: 8 часа

Бунтовникот Никола Димитров исчезна. Екс-министерот кој остро ги критикуваше политиките на Бујар Османи околу францускиот предлог, откако стигна најава дека ќе бидат објавени договорите за историјата со Бугарија го снема.

Топлотен бран во Македонија – денеска и утре портокалова фаза низ цела држава

Алфа - пред: 8 часа

Македонија повторно во портокалова фаза, топлотниот бран ќе продолжи и тоа со температури и над 40 степени. Надлежните апелираат денеска и утре особено да се внимава и да не се излегува надвор без потреба, особено меѓу 11 и 17 часот.

84 поврзани вести »

Што точно треба да се менува во учебниците по договорот на Историските комисии

Алфа - пред: 8 часа

Пердика Први нема да биде основач на македонската држава, а ќе изостане и делот дека основите на македонската црква ќе поставил апостол Павле: овие промени ќе мора да ги претрпи новиот учебник по историја за 6-то одделение бидејќи така се договорија ...

134 поврзани вести »

Сајкоски: Историјата не може да биде предмет на договор помеѓу две држави

Алфа - пред: 9 часа

Историјата не може да биде предмет на договор помеѓу две држави, напиша на својот фејсбук профил Ѓорѓија Сајкоски од ВМРО-ДПМНЕ. Сајкоски пишува дека во неколку наврати апелирал за штетноста од Договорот за добрососедство, укажувал дека вакви ...

12 поврзани вести »

Власта призна дека веќе не може да се бори со инфлацијата, ќе ги отвора и стоковите резерви

Алфа - пред: 9 часа

Во овој момент Владата не може повеќе да се бори со високата инфлација – призна Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Во Владата размислуваат и да активираат дел од стоковите резерви за колку толку да се спуштат некои цени надолу.

23 поврзани вести »

Ние ќе менуваме учебници, Бугарите незадоволни: Ако не се имплементира договорот, ќе има непријатни последици

Алфа - 17.08.2022

Имаме две години да ги промениме учебниците по историја, како што ни договорила историската комисија со Бугарија, соопшти вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ. Она што го договори комисијата се поклопува со протоколот, кој власта сакаше ...

134 поврзани вести »

Мерките за штедење струја се промашени и препишани

Алфа - 17.08.2022

Мерките за штедење струја на Владата се промашени, а рестрикциите се неизбежни. Исклучувањето на уличното осветлување е вовед во таква состојба. Со препишани мерки од Европа кои слабо можат да се спроведат овде, нема многу да се заштеди на струја.

8 поврзани вести »

Граѓаните со жестоки реакции, откако владата им препорача како да штедат

Алфа - 17.08.2022

Од што да се штеди струја, кога џебовите се празни и дното е одамна допрено. Граѓаните бесни откако министерот Бектеши излезе да ги советува кога да се бањаат и да перат алишта. За населението , мерките за штедење се бесмислени бидејќи поради ...

Бугарската фондација „Македонија“ ни ја чисти историјата и идентитетот а македонските институции не реагираат

Алфа - 17.08.2022

Во оваа куќа, во предградие на Софија е регистрирана „Фондација Македонија“ чија главна цел, по се изгледа, е ширење на идеите за голема Бугарија и за бугаризација на Македонците. Фондацијата била регистрирана во април минатата година, а на ...

4 поврзани вести »

Маричиќ ни кажа што ни донесе протоколот: Имаме рок од две години да ги промениме учебниците

Алфа - 17.08.2022

Имаме две години да ги промениме учебниците по историја, како што ни договорила историската комисија со Бугарија, соопшти вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ. Она што го договори комисијата се поклопува со протоколот, кој власта сакаше ...

134 поврзани вести »

Се утврдуваат штетите по вчерашната бура во Неготино

Алфа - 17.08.2022

Куќи без покрив,поплавени возила, откорнати дрва, паднати бандери ваков пустош остави позади себе невремето кое вчера попладне го зафати Неготино. Цела ноќ градските екипи го расчистуваа хаосот. Утринава градот полека се враќа во нормала.

36 поврзани вести »

Случај Русковска – Муареми: Правната фела се сомнева во театар за јавноста

Алфа - 17.08.2022

Судирот помеѓу Русковска и Муареми тлеел, многу подолго, а во последниот месец ескалираше во јавноста, а вчерашните заминувања, една принудна едната самоволна, е само да се создаде перцепција пред јавноста дека владее законот.

96 поврзани вести »