TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

Зголемено нивото на Охридското Езеро

Алфа - 21.03.2018

Енергетиката секогаш добива предност пред еколошките и природни вредности на водниот басен, Охридското езеро е претворено велат во акумулација и ако сакаме да го спасиме,потребно е итно ревидирање на договорот со Албанија.

23 поврзани вести »

Жорди Санчез ја повлече кандидатурата за лидер на Каталонија

Алфа - 21.03.2018

Еден од лидерите на каталонските сепаратисти, Жорди Санчез, кој се наоѓа во затвор, ја повлече својата кандидатура за функцијата претседател на Владата на Каталонија, за да овозможи брзо формирање на регионалните власти.

20 поврзани вести »

Зголемен бројот на жртви во нападот во Кабул

Алфа - 21.03.2018

Во самоубиствениот напад пред шиитската џамија во Кабул денеска загинаа најмалку 29 лица, а повредени се повеќе од 50 лица, соопшти Министерството за здравство на Авганистан. Во самоубиствениот напад пред шиитската џамија во Кабул денеска загинаа ...

20 поврзани вести »

Објавен идентитетот на бомбашот од Тексас

Алфа - 21.03.2018

Американските медиуми го објавија идентитетот на осомничениот бомбаш кој постави неколку експлозивни направи во Остин. Американските медиуми го објавија идентитетот на осомничениот бомбаш кој постави неколку експлозивни направи во Остин.

32 поврзани вести »

Пратеник од коалицијата на СДСМ против договорот со Грција ( ВИДЕО )

Алфа - 21.03.2018

Професорот Ферид Мухиќ независен пратеник во редовите на СДСМ е против наметнување на решение за името од страна на Грција. Професорот Ферид Мухиќ независен пратеник во редовите на СДСМ е против наметнување на решение за името од страна на Грција.

Меј поддржува истрага против „Кембриџ Аналитика“

Алфа - 21.03.2018

Премиерката на Велика Британија Тереза Меј денеска изјави дека поддржува истрага против „Кембриџ Аналитика“, консултантската фирма која е во центарот на скандалот околу употреба на податоци од Фејсбук.

63 поврзани вести »

Тригодишно дете се здоби со тешки повреди откако во него удрил автомобил во скопското село Батинци

Алфа - 21.03.2018

Тригодишно дете се здоби со тешки повреди откако во него удрил автомобил во скопското село Батинци. Тригодишно дете се здоби со тешки повреди откако во него удрил автомобил во скопското село Батинци. Несреќата се случила синоќа.

24 поврзани вести »

„Катимерини“: Скопје прифатило името да биде „ГорнаМакедонија“?!

Алфа - 21.03.2018

На еден ден пред посетата на Никос Коѕијас на Скопје, кој треба да го донесе грчкиот нацрт договор за името, грчкиот вијалтелен весник Катимерини објави дека двете страни во преговорите за името, се согласиле за три од седумте спорни точки во ...

125 поврзани вести »

Случај „Тенк“: сведоците на СЈО и натаму објаснуваат дека мерцедесот е купен на тендер според сите законски норми?!

Алфа - 21.03.2018

На крајот од денешното рочиште Судот повторно ја наби агендата на Груевски, во април ден за ден во континуитет ги закажа следните судски рочишта за набавката на мерцедесот. Неколку часа, во скопскиот кривичен суд, сведоците на СЈО, ги објаснуваа ...

СЈО го презеде и „Монструм“, го чека ли иста судбина како „Сопот“ и „Пуч“?!

Алфа - 21.03.2018

СЈО го презема и случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковци. Експертите прашуваат дали и овој предмет го чека истата судбина како и „Сопот“ и „Пуч“, кои СЈО се откажа и ги ослободи обвинетите.

Груевски: Заев ич да не патува ќе заштеди 16 милиони

Алфа - 21.03.2018

Груевски посочи дека најпаметно е Заев воопшто да не патува дека бидејќи од неговите патувања во странство државата немала никаква полза. Поранешниот претседател на Владата и лидер на ВМРО ДПМНЕ, денеска ја коментираше прес конференцијата на ...

120 поврзани вести »

За само 10 месеци владеење на заевата влада: исполнети 80-на проценти од „непостоечката“ тиранска платформа?!

Алфа - 21.03.2018

За само 10 месеци од владеењето на владата предводена од Зоран Заев, Тиранска платформа е речиси 80 проценти исполнета. За само 10 месеци од владеењето на владата предводена од Зоран Заев, Тиранска платформа е речиси 80 проценти исполнета.

Нови протести пред Владата денес беа организирани од граѓаните во знак на револт за случајот со смртта на малиот Алмир

Алфа - 21.03.2018

Силен говор на омраза беше промовиран на протестот за малиот Алмир: се носеше транспарент ан кој обвинителот Јовески е со прострелана глава како иконографија на протестите Силен говор на омраза беше промовиран на протестот за малиот Алмир: се носеше ...

124 поврзани вести »

Самоопределување третпат со солзавец го спречи гласањето на демаркацијата

Алфа - 21.03.2018

Пратениците од Движењето Самоопрделување со флање солзавец во собраниската сала, попладнево повторно ја прекнаа седницата на косовскиот парламент, на која треба да се гласа за договорот за демаркација на косовско-црногорската граница.

108 поврзани вести »

Чавушоглу: Турција и САД постигна разбирање, но не и договор за Манбиџ

Алфа - 21.03.2018

Турција и САД постигнаа степен на разбирање, но не и целосен договор околу прашањето за стабилизација на градот Манбиџ и другите реони под контрола на Курдите во северна Сирија, изјави турскиот министер за надворешни работи Чавушоглу.

7 поврзани вести »

„Вашингтон пост“: Трамп бил советуван да не му честита на Путин

Алфа - 21.03.2018

Советниците за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп му препорачале во текот на вчерашниот телефонски разговор да не му честита на Владимир Путин за победата неделните претседателски избори во Русија.

92 поврзани вести »

Во Лондон поставени клупи што впиваат смог

Алфа - 21.03.2018

Во Лондон се поставени „Сити Три“ (City Tree - Градско дрво) клупи кои служат и како филтери кои го впиваат загадувањето од воздухот. Во Лондон се поставени „Сити Три“ (City Tree - Градско дрво) клупи кои служат и како филтери кои го впиваат ...

7 поврзани вести »

РТВи: Лавров поради „умор“ се повлекува од функцијата

Алфа - 21.03.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ќе се повлече од функцијата поради „умор“, тврдат неименувани извори на приватната руска телевизиска мрежа РТВи со седиште во Њујорк. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ќе се повлече од функцијата ...

4 поврзани вести »

Нетанјаху: Израел ќе ги спречи непријателите да развијат нуклеарно оружје

Алфа - 21.03.2018

Израел е цврсто решен во својот став да не им дозволи на непријателите да развијат нуклеарно оружје, порача денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Израел е цврсто решен во својот став да не им дозволи на непријателите да развијат нуклеарно ...

21 поврзани вести »

Меркел: Мигрантскиот прилив од 2015 нема да се повтори

Алфа - 21.03.2018

Огромниот мигрантски бран од 2015 година нема да се повтори уште еднаш, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел во нејзиното прво обраќање пред Бундестагот по нејзиниот реизбор на функцијата.

15 поврзани вести »