TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

Саркози ги негира обвинувањата за тајно финансирање од Либија

Алфа - 22.03.2018

Тие обвинувања направија пекол од мојот живот од 11 март 2011 година, ја пренесува „Ла Фигаро“ изјавата на 63-годишниот Саркози. Поранешниот француски претседател Никола Саркози им порача на судиите кои наредија полициска истрага против него, дека ...

35 поврзани вести »

Во Холандија просечната цена на хектар изнесува 63.000 евра

Алфа - 22.03.2018

Како што наведува Евростат, Холандија бележи најголема просечна цена на обработлива површина во ЕУ на национално ниво. Најголемата просечна цена на хектар обработливо земјиште во ЕУ во 2016 година е постигната во Холандија, речиси 63 илјади евра, ...

21 поврзани вести »

ОН: Кина може да стане светски лидер за патенти

Алфа - 22.03.2018

Кина може за три години да ги истисне САД од позицијата- земја со најголeм број барања за регистрација на меѓународни патенти во светот, објавија ОН. Кина може за три години да ги истисне САД од позицијата- земја со најголeм број барања за ...

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Алфа - 22.03.2018

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како што му дозволува законот, за да може да се пензионира на 60 години како жена наместо на 65 како маж, пренесе АФП.

6 поврзани вести »

Снегот и ниските температури нема да им наштетат на земјоделските култури

Алфа - 22.03.2018

Оптимист сум бидејќи температурите не се катастрофални, а добра околност е што не се очекува и нагло разведрување и затоплување. Врнежите од снег и падот на температурите што ја зафати Македонија нема да предизивкаат позначителни оштетувања кај ...

32 поврзани вести »

Расте вработувањето во сивата зона

Алфа - 22.03.2018

Во анализата спроведена во Виенскиот институт за меѓународни економски студии се истакнува напредок на пазарот на трудот од страна на земјите на регионот. - Во земјите на Западниот Балкан како што меѓународните финансиски институции го нарекуваат ...

Хрватската Влада ја усвои Истанбулската конвенција

Алфа - 22.03.2018

Хрватската Влада денеска едногласно ја усвои Истанбулската конвенција, која предизвика голема поделеност во хрватската јавност. Хрватската Влада денеска едногласно ја усвои Истанбулската конвенција, која предизвика голема поделеност во хрватската ...

3 поврзани вести »

Уставот, употребата на името и идентитетот најспорни точки

Алфа - 22.03.2018

Денешната посета на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на Скопје, со директен лет од атинскиот до скопскиот аеродром е една од главните теми во грчките медиуми. Денешната посета на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на Скопје, со ...

224 поврзани вести »

Француската пратеничка Танги во посета на Македонија

Алфа - 22.03.2018

Лилјана Танги е прва пратеничка во Францускиот парламент од македонско потекло. Во движењето на претсдеталот Макрон е од април 2016 година, а на 18 јуни е избрана за пратеничка од седмата изборна единица.

38 поврзани вести »

Со изложбата „Портали“ одбележан 21 Март-Европскиот ден на уметничка креативност

Алфа - 22.03.2018

Присутните учесници и гости, како што соопшти Град Скопје, ги поздравија и директорката на Музејот на Град Скопје Фросина Зафировска и програмскиот експерт во проектот „Креатр“ Јасминка Намичева.

13 поврзани вести »

Турција ќе го регулира стримингот во живо, опозицијата предупредува на цензура

Алфа - 22.03.2018

Турскиот Парламент синоќа ја усвои легислативата со која платформи за стриминг во живо, вклучувајќи ги и медиумите, ќе бидат под мониторинг на регулаторот за радиодифузија на земјата, јави државната новинска агенција Анадолија.

2 поврзани вести »