TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Серија оставки во Австрија, по Курц, од функција заминаа и премиерот Шаленберг и министерот за финансии Блимел

Алсат-М - тукушто објавено

Лидерот на Народна партија на Австрија (ОВП), поранешниот канцелар Себастијан Курц соопшти дека се повлекува целосно од политиката, откако на 9 октомври ја напушти функцијата канцелар, по обвинението за поткуп, корупција и нарушување на довербата.

83 поврзани вести »

Условите за влез во Грција продолжени за уште една седмица

Алсат-М - тукушто објавено

Актуелните правила и мерки за влез во Грција, кои важат и за државјаните на Северна Македонија, се непроменети и продолжени за уште една седмица, а и понатаму задолжителен е документ за Ковид-19 и пополнет PLF формулар, јави дописничката ...

Петков се надева дека за една недела ќе има влада на Бугарија

Алсат-М - тукушто објавено

Лидерот на „Продолжуваме со примената“, Кирил Петков, се надева дека до крајот на следната недела ќе биде потпишан договор за коалицирање со бугарската Социјалистичка партија, „Има таков народ“ и „Демократска Бугарија“.

151 поврзани вести »

Се одложува седницата на Централниот совет на Алтернатива

Алсат-М - пред: 21 мин

Седницата на Централниот совет на Алтернатива на која требаше вечерва да се одлучува дали партијата ќе биде дел од Владата се одложува за утре. Од партијата појаснуваат дека одложувањето се должи на тоа што денес ќе бидат погребите на 45-те ...

79 поврзани вести »

Двата авиона сè уште не полетале од Софија за Скопје

Алсат-М - пред: 36 мин

За околу еден час се очекува да пристигнат двата авиона од Бугарија со посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа што се случи на 23 ноември. Можно е извесно пролонгирање на слетувањето на авионите поради лошите временски услови на ...

108 поврзани вести »

Студија: Сојот омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат со прележување на ковид

Алсат-М - пред: 48 мин

Според првичното истражување засновано на теренски податоци, сојот омикрон има „значајна“ способност да го избегне имунитетот стекнат со претходни инфекции со други соеви на ковид-19. Наодите покажуваат дека новиот вид може да предизвика значителен ...

242 поврзани вести »

Алтернатива ќе одлучува за влегување во влада

Алсат-М - пред: 1 час

Централниот совет на Алтернатива на денешната седница треба да донесе одлука дали оваа партија ќе биде дел од Владата, најави вчера партискиот портпарол Орхан Муртезани, наведувајќи дека партиска средба ќе почне во 19 часот во седиштето на партијата ...

79 поврзани вести »

Се очекува да пристигнат посмртните останки од жртвите во несреќата кај „Струма“

Алсат-М - пред: 2 часа

Со два воено-транспортни авиони денеска во 9 часот од Бугарија се очекува на Меѓународниот аеродром Скопје да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во сообраќајната несреќа на автобусот на „Беса транс“-Скопје, што се случи на 23 ...

101 поврзани вести »

Прва седница на новоизбраното собрание на Бугарија

Алсат-М - пред: 2 часа

Денеска треба да се одржи првата седница на новоизбраното 47. Народно собрание на Бугарија што во минатата недела ја закажа претседателот Румен Радев. Веднаш потоа почнува и процедурата за новата влада.

151 поврзани вести »

Мицкоски кажа за што е подготвен да разговара со Бугарија

Алсат-М - пред: 12 часа

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување во емисијата „Патот кон“ на Алсат кажа дека тој е подготвен со бугарската страна да разговара за можностите како двете држави да одат неколку векови понапред, отколку ...

Мицкоски до Софија: ВМРО-ДПМНЕ нема да почитува едностран договор потпишан со Заев

Алсат-М - пред: 12 часа

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување во емисијата „Патот кон“ на Алсат испрати порака до бугарскиот претседател и владата дека евентуален договор којшто би се потпишал од Зоран Заев, тие нема да го ...

151 поврзани вести »

Мицкоски: Три можни разврски во спорот со Бугарија, сите на наша штета

Алсат-М - пред: 12 часа

За лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, постојат три опции, од коишто две се пореални, а една е понереална. Како што оцени тој, во своето гостување во емисијата „Патот кон“ на Алсат, сите три се катастрофални за македонскиот народ ...

Мицкоски: Не е логично да се поддржи најлошата влада во последниве 30 години

Алсат-М - пред: 12 часа

За лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, давање поддршка и легитимитет од страна на некоја партија кон актуелната власт е нелогичен чекор, бидејќи како што кажа, постојат многу параметри коишто актуелната власт ја прават најлоша во ...

3 поврзани вести »

Неколкуте трагедии во државава укажуваат на трул и нефункционален систем, вели Мицкоски

Алсат-М - пред: 13 часа

Трул и нефункционален систем и отсуство на чувство за одговорност кај владината коалиција се дел од забелешките кои лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги упати од своето вечерашно гостување во емисијата „Патот кон“ на Алсат.

36 поврзани вести »

Мицскоски: Брзи предвремени избори, власта е некредибилна

Алсат-М - пред: 13 часа

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „Патот Кон“ на Алсат уште еднаш ја потенцираше неговата проценка дека на земјава ѝ се потребни брзи парламентарни избори.

36 поврзани вести »

Мицкоски уверен, на пролет ќе има избори, тоа ќе го сфатат и во СДСМ

Алсат-М - пред: 16 часа

Fatlume Dervishi Има механизми да ја принудат власта да прифати брзи парламентарни избори, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, не прецизирајќи кои би можеле да бидат тие. Мицкоски во емисијата „Патот кон…“ на Алсат изјави дека оние кои ...

36 поврзани вести »

Чешка, Словачка и Словенија оптимисти за ЕУ преговори, Радев со студен туш

Алсат-М - пред: 16 часа

Mefail Ismaili Амбасадорите на некои од земјите од ЕУ се оптимисти дека Брисел може да донесе позитивна одлука за С. Македонија месецови. Словенечкиот амбасадор Милан Предан оценува дека е можна позитивна одлука која би се формализирала во јануари ...

151 поврзани вести »

Ново бугарско вештачење за трагедијата на автобусот на „Беса Транс“

Алсат-М - пред: 16 часа

Adnan Qaili Банкините кај одморалиштето на автопатот „Струма“ каде што се случи трагедијата со автобусот на Беса Транс биле погрешно поставени, стои во новото бугарско вештачење. Тамошниот Институт за безбедност на патиштата овласти меѓународен ...

16 поврзани вести »

Освен Деспотовски, има и други кандидати за лидер на СДСМ

Алсат-М - пред: 16 часа

Fatlume Dervishi Како што се наближува утрешниот ден кога истекува рокот за поднесување кандидатури за нов претседател на СДСМ, гласините за другите можни кандидати се зголемуваат. Директорот на Технолошко индустриските развојни зони Јован ...

144 поврзани вести »

Новата варијанта на вирусот „Омикрон“ тропа на врата

Алсат-М - пред: 16 часа

Вјолца Алити Грција го регистрираше првиот случај со новата варијанта на вирусот „Омикрон“. Грчкиот министер за здравство Танос Плеврис објави дека заразата била откриена кај 60-годишен маж кој од Јужна Африка слетал на островот Крит во Грција.

9 поврзани вести »