TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Мицскоски: Брзи предвремени избори, власта е некредибилна

Алсат-М - пред: 14 часа

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „Патот Кон“ на Алсат уште еднаш ја потенцираше неговата проценка дека на земјава ѝ се потребни брзи парламентарни избори.

36 поврзани вести »

Мицкоски уверен, на пролет ќе има избори, тоа ќе го сфатат и во СДСМ

Алсат-М - пред: 17 часа

Fatlume Dervishi Има механизми да ја принудат власта да прифати брзи парламентарни избори, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, не прецизирајќи кои би можеле да бидат тие. Мицкоски во емисијата „Патот кон…“ на Алсат изјави дека оние кои ...

36 поврзани вести »

Чешка, Словачка и Словенија оптимисти за ЕУ преговори, Радев со студен туш

Алсат-М - пред: 17 часа

Mefail Ismaili Амбасадорите на некои од земјите од ЕУ се оптимисти дека Брисел може да донесе позитивна одлука за С. Македонија месецови. Словенечкиот амбасадор Милан Предан оценува дека е можна позитивна одлука која би се формализирала во јануари ...

53 поврзани вести »

Ново бугарско вештачење за трагедијата на автобусот на „Беса Транс“

Алсат-М - пред: 17 часа

Adnan Qaili Банкините кај одморалиштето на автопатот „Струма“ каде што се случи трагедијата со автобусот на Беса Транс биле погрешно поставени, стои во новото бугарско вештачење. Тамошниот Институт за безбедност на патиштата овласти меѓународен ...

16 поврзани вести »

Освен Деспотовски, има и други кандидати за лидер на СДСМ

Алсат-М - пред: 17 часа

Fatlume Dervishi Како што се наближува утрешниот ден кога истекува рокот за поднесување кандидатури за нов претседател на СДСМ, гласините за другите можни кандидати се зголемуваат. Директорот на Технолошко индустриските развојни зони Јован ...

144 поврзани вести »

Новата варијанта на вирусот „Омикрон“ тропа на врата

Алсат-М - пред: 17 часа

Вјолца Алити Грција го регистрираше првиот случај со новата варијанта на вирусот „Омикрон“. Грчкиот министер за здравство Танос Плеврис објави дека заразата била откриена кај 60-годишен маж кој од Јужна Африка слетал на островот Крит во Грција.

9 поврзани вести »

ТИРЗ – пораснале приходите на странските инвестиции, се зголемил и бројот на вработени

Алсат-М - пред: 17 часа

Од работењето на странските инвестиции во индустриските зони бенефит имаат инвеститорите, но добро заработила и државата. Првичната анализа на ТИРЗ покажува дека во последниве десет години пораснале приходите на странските инвестиции, но се зголемил ...

26 поврзани вести »

Комуникацијата меѓу Алијанса и Алтернатива сведена на писмени преписки

Алсат-М - пред: 20 часа

Алтернатива нема пушка за Алијанса- овa е одговорот на партијата на Африм Гаши до партијата на Зијадин Села откако неговата вчера побара од Гаши да се изјасни дали останува или не на сила договорот за предизборна коалиција.

86 поврзани вести »

Автобуси возат со нeсиправни сопирачки и уреди за управување

Алсат-М - пред: 20 часа

Сите автобуси во земјава се под лупа на полицијата. МВР контролира дали автобусите кои сообраќаат, а превезуваат патници, се технички исправни. Само вчера во контрола од три часа полицајците откриле 63 технички неисправни автобуси и кобмиња.

69 поврзани вести »

Авионите со жртвите од несреќата ќе пристигнат утре во 9 часот, на плоштадот „Скендербег“ оддавање почит и следење на ...

Алсат-М - пред: 20 часа

Посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во сообраќаната несреќа во Бугарија се очекува утре во 9 часот да пристигнат на М еѓународниот аеродром Скопје, соопшти попладнево Министетството за надворешни работи.

96 поврзани вести »

Пропадна и третиот тендер – ЕСМ не достави понуда

Алсат-М - пред: 20 часа

Пропадна и третиот тендер на ЕВН Хоум за набавка на струја за домаќинствата. Државната енергетска компанија ЕСМ сѐ уште нема формирано цена по која ќе ја продава електричната енергија на универзалниот снабдувач, но извесно е дека таа ќе биде ...

31 поврзани вести »

Нови вредни акции на Спорт Лајф!

Алсат-М - пред: 21 часа

Од 30 ноември до 30 декември, играчите на Sport Life ќе имаат Втора шанса за подарок . Играчите со најмногу тикети со еден промашен натпревар според правилата на „Втора кеш шанса“ ги очекуваат вредни подароци.

20 поврзани вести »

На утрешната средба Заев-Гаши се очекува конкретизирање на договорот за евентуално заедничко владеење

Алсат-М - пред: 21 часа

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши во петок ќе се сретнат по четврти пат. Извори од дв ете партии велат дека на следната средба се очекува конкретен договор кој потоа треба да се филтрира во партиските органи и пред ...

86 поврзани вести »

Загрозена егзистенцијата на 600 вработени во фабриките за ќеси

Алсат-М - пред: 21 часа

Намалување на предвидените казни, постепено зголемување на цените на ќесите и одложување на примената на законот – за производителите да можат да се прилагодат на новите измени. Ова се дел од барањата на Групацијата на производители на ќеси кои ги ...

94 поврзани вести »

Опозицијата бара пари за регионална депонија во Скопје

Алсат-М - пред: 21 часа

Последен ден амандманска расправа по предлог буџетот за следната година. Инфраструктуни проекти во одредени општини, и изградба на нова регионална депонија се дел од амандманите по кои денеска расправаа пратенците во комисијата.

Деспостовски можен кандидат за претседател на СДСМ

Алсат-М - пред: 23 часа

Директорот на ТИРЗ Јован Деспотовски изјави дека утре ќе соопшти дали ќе поднесе кандидатура за нов претседател на СДСМ. Вели дека сериозно размислува за да се кандидира но сепак конечната одлука ќе ја донесе денеска во консулатција со семејството.

144 поврзани вести »

Објавени резултатите – еве кои вакцини имаат најголема заштита од хоспитализација и смрт од Ковид-19

Алсат-М - пред: 1 ден

Вакцините од различните производители немаат големи разлики во нивната ефективност во спречување смрт од КОВИД-19, но имаат разлики во спречување на хоспитализација од КОВИД-19, покажуваат резултатите од анализата за ефективноста на КОВИД-19 ...

69 поврзани вести »

Словенија размислува да воведе партиципација при хоспитализација на невакцинирани лица

Алсат-М - 02.12.2021

Во Словенија, која деновиве бележи пад на епидемиолошките трендови во пандемијата, размислуваат за еден вид парична казна за оние кои не се вакцинирани и ќе завршат во болница поради ковид-19.

8 поврзани вести »

Грчките пратеници одобрија задолжителната вакцинација на лица над 60 години

Алсат-М - 02.12.2021

Грчкиот Парламент синоќа го изгласа амандманот за задолжителната вакцинација на лицата над 60 години, јави дописничката ...

9 поврзани вести »

Пендаровски: Да ја држиме политиката што подалеку од армиските редови

Алсат-М - 02.12.2021

Она што е многу важно и што мора сите заедно да го правиме, секој ден, без исклучок, за време на целиот работен век е да ја држиме политиката што подалеку од армиските редови. Вие морате да и служите на државата, независно од политичките гарнитури ...

28 поврзани вести »