TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

ВМРО и СДСМ продолжија со обвинувања поврзани со пописот на населението

Алсат-М - 16.01.2021

Еден ден по затворањето на собраниската расправа за нацрт-законот за попис, останува нејасен терминот кога ќе се најде на дневниот ред за гласање. Од СДСМ велат дека продолжението на седницата е надлежност на спикерот, но се убедени дека тоа ќе се ...

89 поврзани вести »

Законот за попис, Пендаровски ќе се консултира со правни експерти

Алсат-М - 16.01.2021

Претседателот Стево Пендаровски пред да го потпише указот за законот за попис ќе ги разгледа прописите со правни експерти. Најавите на опозицијата за покренување на иницијатива за укинување на Законот за попис не го плашат претседателот да го ...

89 поврзани вести »

За неносење маска вкупно се изречени 132.865 казни

Алсат-М - 16.01.2021

Поради непочитување на мерките за заштита од пандемија, односно неносење маска, Министерството за внатрешни работи во текот на последните 24 часа изрече 370 казни. Анкетираните граѓани од Алсат велат дека ги почитуваат здравствените протоколи, носат ...

18 поврзани вести »

Завршни зборови за судењето „Монструм“

Алсат-М - 16.01.2021

Одбраната на обвинетите во „Монструм“ очекуваат ослободителна пресуда. Адвокатот Насер Рауфи при самиот крај на судењето очекува дека Кривичниот суд ќе утврди дека сите оние кои се на обвинителна клупа не се поврзани со громозорниот чин и убиството ...

Цел регион се вакцинира, Македонија и натаму ги чека првите дози

Алсат-М - 16.01.2021

Додека цел регион се вакцинира, само во Македонија се уште на големо се лаже за вакцините – рече денеска портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Стоилковски. Според партијата Заев и Филипче ветувале вакцини од Грција и од Бугарија, но и неколку месеци потоа, нема ...

238 поврзани вести »

Жителите на полошкиот регион бараат зголемени контроли на полицијата

Алсат-М - 16.01.2021

На улиците на Тетово и Гостивар, минатата година се случиле 617 несреќи, кои биле смртоносни за 8 лица, додека 34 други лица, завршиле со сериозни повреди. Според жителите, последниот случај, во кој шестгодишно дете почина е уште една потврда дека ...

Проблемот со рестрикциите за вода во Струга нема брзо да се реши

Алсат-М - 16.01.2021

Проблемот со водата во Струга нема да се реши до почетокот на летото. Ова го потврдуваат и од „Водовод и канализација“ од каде додаваат дека на маса се разгледувале неколку опции – едната е вода да се зема од Охридското езеро, за што треба да се ...

5 поврзани вести »