TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

ЕК: Реформите и дијалогот со Белград клучни за евроинтеграција на Косово

Алсат-М - 17.04.2018

Косово на својот европски пат треба да го забрза процесот на спроведување на неопходните реформи, да покаже посилен ангажман во дијалогот со Белград и да изгради консензус околу клучните стартешки прашања, се наведува во Извештајот на Европската ...

58 поврзани вести »

Советот за национална безбедност на Турција препорача продолжување на вонредната состојба

Алсат-М - 17.04.2018

Советот за национална безбедност на Турција препорача денеска продолжување на режимот на вонредна состојба, воведен во земјата по обидот за државен удар во јули 2016 година. Предложението најверојатно ќе биде одобрено на утрешната седница на ...

38 поврзани вести »

Копија на Титаник направена од 56 илјади лего коцки

Алсат-М - 17.04.2018

Десетгодишниот Бринар Карл од Исланд, кој боледува од аутизам, го изградил најголемиот брод со лего коцки или копија на познатиот брод „Титаник“. За ова дело, на Карл му биле потребни 56 илјада коцки.

Ферари повторно се закани дека ќе ја напушти Формула 1

Алсат-М - 17.04.2018

Шефот на Ферари, Серџо Маркионе, ја повтори заканата дека тимот ќе го напушти шампионатот, ако Формула 1 од спорт, се претвори во спектакл. Сопствениците од „Либерти Медиа“ се трудат да го зголемат спектаклот, создавајќи услови за повеќе ...

5 поврзани вести »

Сион две години нема да настапува на европски натпревари

Алсат-М - 17.04.2018

Поради непочитување на „правилата на лиценцирање на клубовите“, швајцарскиот клуб Сион две години нема да има право да настапува на европски натпревари. Првиот човек на клубот, Кристијан Константин поради нападот врз спортскиот новинар беше казнет ...

НБА, Голден Стејт подобар од Сан Антонио на вториот плејоф натпревар

Алсат-М - 17.04.2018

Актуелниот првак во НБА Лигата, Голден Стејт го покажа својот потенцијал и на вториот плејоф натпревар беше подобар од Сан Антонио со резултат од 116-101, со што тие прејдоа во водство од 2-0 во серијата до четири победи.

ФФК ризикува да игра во Скадар

Алсат-М - 17.04.2018

Косовската фудбалска репрезентација повторно ризикува да игра во Скадар, откако инспекторите на УЕФА, за време на нивниот престој во Приштина, не добија точни информации кога ќе бидат завршени градежните работи на стадионот.

ПМФЛ 28 коло, утре играат Шкендија и Вардар

Алсат-М - 17.04.2018

Утре во Скопје се игра супер-натпреварот на 28-то коло меѓу Вардар и Шкендија каде тетовчани сакаат да ù стават крај на трката за шампионската титула. Од друга страна, актуелните прваци иако се предадоа предвреме, ќе се обидат со новиот тренер ...

84 поврзани вести »

Експертите за хемиско оружје влегоа во Дума

Алсат-М - 17.04.2018

Експертите на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) денеска влегоа во сирискиот град Дума, каде се тврди дека на 7 април бил извршен хемиски напад, што беше повод за саботните ракетни напади на САД, Велика Британија и Франција врз ...

70 поврзани вести »

ЕК: Србија напредува, но да го подобри владеењето на правото

Алсат-М - 17.04.2018

Европската комисија во Извештајот за напредокот на Србија во процесот на евроинтеграција наведува дека преговорите бележат напредок, а од 12 отворени поглавија, две се привремено затворени.

58 поврзани вести »

Ципрас: Односите со Турција во период на нестабилност

Алсат-М - 17.04.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека односите меѓу Атина и Анкара минуваат низ „период на нестабилност“, истакнувајќи дека Грција нема да преговара ниту за еден дел од својата територија.

7 поврзани вести »

Заев: Сега сме чекор поблиску до Европската унија

Алсат-М - 17.04.2018

Ова е еден од оние денови кога граѓаните на Македонија треба да бидат горди. Сега сме чекор поблиску до Европската унија, изјави премиерот Зоран Заев по објавувањето на Извештајот на ЕК. Препораката е чиста и безусловна, кажа премиерот, посочувајќи ...

96 поврзани вести »

Жбогар: Македонија доби многу подобар извештај од претходните

Алсат-М - 17.04.2018

Македонија доби чиста препорака за почеток на пристапните преговори од страна на Европската комисија и многу подобрен вординг во однос на претходните извештаи, рече евроамбасадорот Самуел Жбогар на прес-конференцијата по објавувањето на извештајот ...

73 поврзани вести »

„Траекторија“, одбиено барањето за изземање на судиите – судењето продолжува на 23 мај

Алсат-М - 17.04.2018

Тензично и на висок тон помина денешното судење за провизиите од кинеските автопатишта. Најгласен и најжесток во судница беше екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Остро се спротистави на одлуката, необјавените бомби за случајот ...

Вучиќ: Oва е тешка година за Србија

Алсат-М - 17.04.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ зборувајќи за Косово изјавил дека ова нема да биде лесна година за Србија и дека косовското прашање ќе биде решено со компромис. „ Ние не сакаме конфликти.

6 поврзани вести »

EК препорача отворање на преговорите за членство на Албанија

Алсат-М - 17.04.2018

Европската комисија препорача отворање на преговорите за членство на Албанија во ЕУ. Извештајот не содржи дополнителни услови кои треба да ги исполни официјална Тирана за почеток на преговорите.

73 поврзани вести »

Собрание, Предлог-законот за медиуми ги скара партиите

Алсат-М - 17.04.2018

Новиот предлог-закон за медиумите во понеделник, на второто читање ќе се соочи со околу 80 амандмани. ВМРО-ДПМНЕ подготви 63 барања за интервенции во законот. Тие се противат на одредбата со која со стапување во сила, престанува мандатот на ...

Во Систина се отвори првиот ХИСПА центар во Македонија

Алсат-М - 17.04.2018

Во приватната болница Аџибадем Систина, се отвори првиот ХИСПА центар во Македонија. Овој центар ќе овозможи идентификација, дијагностика, третман и следење на пациентите со висок крвен притисок кои се изложени на ризик за кардиоваскуларни болести.

5 поврзани вести »

Јункер: Не сакам да се вратат војните на Балканот

Алсат-М - 17.04.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, ја повика Европската унија да ја зајакне европската перспектива на Западен Балкан со цел да се избегнат војни во регионот. Јункер за време на дебатата во Европскиот парламент истакна дека ...

33 поврзани вести »

Нова опција од Македонски Телеком за Smart и Magenta 1 корисниците

Алсат-М - 17.04.2018

Македонски Телеком на своите Smart и Magenta 1 корисници им нуди нова опција VIDEO со која неограничено ќе можaт да гледаат видео содржини од Youtube, Netflix, HBO GO и MaxTV GO на својот смартфон, без притоа да трошат од мобилниот интернет вклучен ...

7 поврзани вести »