TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Министерството за финансии против обложувалниците

Алсат-М - 17.04.2018

Министерството за финансии во борба со се поголемиот број на обложувалници. Драстично ќе ги заостри условите за добивање на лиценца. Ќе удри по џебот на приредувачите на игри на среќа. Се планира да се затвораат дел од обложувалниците кои нема да ...

6 поврзани вести »

Косово-Македонија, соработка за заштита на животната средина

Алсат-М - 17.04.2018

Министерот за животна средина Садула Дураку изјави дека отворањето на граничниот премин Белановце – Станчиќ се очекува наскоро. Тој денеска се сретна со неговата косовска колешка, Албена Решитај.

Грчката опозиција песимист во врска со решавањето на спорот со името

Алсат-М - 17.04.2018

Грчката опозиција е с è повеќе песимист дека нема да се реши прашањето за името. По инсистирањето на македонската страна дека новото евентуално име треба да важи само за надворешна употреба, потпретседателот на Нова Демократија, Адонис Георгидис ...

СДСМ и ВМРО: „Партиите да земаат повеќе пари од државата“

Алсат-М - 17.04.2018

Антикорупционерите, државните ревизори и истражувачките новинари со години укажуваа на сериозни сомнежи за сивата зона во финансирањето на политичките партии во Македонија. Сега ова прашање решија да го регулираат најголемите од нив, СДСМ и ВМРО ...

ЕК препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Алсат-М - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот на напредокот на земјата.

73 поврзани вести »

Георгиадис: Нема да има договор со Скопје

Алсат-М - 17.04.2018

Панос Каменос се сили и вели дека нема да гласа, затоа што знае дека нема да има договор со Скопје, смета потпретседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Адонис Георгиадис.

Владимир Косијер нов директор на Пивара Скопје

Алсат-М - 17.04.2018

Нов генерален директор на Пивара Скопје е Владимир Косијер. Тој на оваа позиција доаѓа по Јован Радосављевиќ, кој со оваа редовна организациска промена е унапреден на позицијата генерален директор на операциите на Coca – Cola HBC во Романија .

7 поврзани вести »