TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнис Инфо

Како да ја заштите вашата онлајн приватност

Бизнис Инфо - пред: 9 часа

Кога технологијата е секојдневие, а добро знаеме дека истата покрај бенефициите што ги нуди може да се искористи и за злоупотребување на податоци. Токму затоа треба многу да се внимава како се користат одредени лични податоци онлајн.

11 поврзани вести »

Можности за регрутација и мрежно поврзување на Саемот за кариера на Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, ...

Бизнис Инфо - пред: 10 часа

Претстојниот Саем на кариера на Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, Сити колеџ на својот кампус во Солун ќе дочека повеќе од 40 компании, учесници од различни индустриски сектори, што дава идеална можност за вмрежување и регрутирање на ...

8 поврзани вести »

Essencia – унгарско “кралско“ вино од 40.000 долари

Бизнис Инфо - пред: 10 часа

Royal Tokaji, вински производител од вулканскиот регион Токај во Унгарија, продава вино од 40.000 долари. Високата цена, како што велат, се должи на неговиот врвен квалитет, достоен за кралеви, пишува Reuters .

ЛЛ Кетеринг ќе донира храна во Пунктот за бездомници на Црвен крст

Бизнис Инфо - пред: 11 часа

Започнувајќи од месец Април 2019 ЛЛ Кетеринг стана официјален партнер на Црвениот Крст на град Скопје за имплементација на Проект за донација наменет за поддршка и помош на бездомни лица. Потпишаниот Договор за донација, е дел од општествено ...

4 поврзани вести »

Уште седум дена за Super Early Bird пријави за учество на Самитот Executive Sales Adria 2019

Бизнис Инфо - пред: 12 часа

Компанијата Македонија-Експорт е единствен застапник од Македонија за тридневниот “all inclusive“ Executive Sales Adria Summit (ESAS) 2019 којшто ќе се оддржи по трети пат од 16-18-ти октомври 2019 година во Hotel Parentium, во Пореч, Хрватска.

Што е хаштаг #?

Бизнис Инфо - пред: 12 часа

Фото: Pixabay Хаштагот или препознатливата тараба # постои многу време пред да се појават популарните мрежи. Низ историјата се користела како ознака за тежина. Тарабата на крајот на 70-тите години од минатиот век почна да се користи во ...

Duna чекори накај City Mall со Garmin

Бизнис Инфо - пред: 13 часа

Навигацијата до Garmin производите никогаш не била полесна. Благодарение на Дуна, наскоро, се отвора автентичен Garmin штанд во Skopje City Mall. Дуна е компанија која во својата четвртина век традиција покажала дека секогаш има свој автентичен ...

Bahia Denim – мебел од текстилни остатоци

Бизнис Инфо - пред: 14 часа

Софи Роули, дизајнерка од Нов Зеланд, создаде уникатен мебел од текстилни остатоци, пишува Inhabitat . Станува збор за парчиња неискористен тексас, од преработувачки капацитети и отпад, од коишто создава функционални масички, полици, фиоки… Линијата ...

Промотивна кампања за НЛБ haPPy картичките од НЛБ банка

Бизнис Инфо - пред: 14 часа

Во рамки на промотивната кампања на НЛБ банка, за секоја ПОС трансакција реализирана до 31- мај со НЛБ haPPy кредитните картички, клиентите добиваат двојно поголем износ на кешбек (поврат на средства).

2 поврзани вести »

Pepsi претстави машина за самостојно “креирање“ на пијалак

Бизнис Инфо - пред: 15 часа

Откако минатата година ја купи компанијата SodaStream, Pepsi сега излезе со нов производ на пазарот, машина со којашто корисниците можат сами да си го креираат својот пијалак. Уредот претставува еден вид “платформа за хидратадиција“ којашто што ...

Европа лани вложила 27 милијарди евра во ветерни фарми

Бизнис Инфо - пред: 17 часа

Минатата година Европа вложила 27 милијарди евра во нови ветерни фарми со коишто биле финансирани рекордни количнини на нови капацитети за производство на енергија од ветрот. Според годишниот извештај на WindEurope , вложениот износ е сличен на ...

2 поврзани вести »

Како да одбегнете конфликт на работното место

Бизнис Инфо - 23.04.2019

Конфликтите на работното место понекогаш се неминовни. Различни луѓе, мислења, гледишта, начини на работа… сето тоа во одредени моменти може да придонесе за несогласувања и кавги. Сепак, она што можеме да го направиме е да ги одбегнеме ваквите ...

Во што серијата С10 е прва, а во што е најдобра?

Бизнис Инфо - 23.04.2019

За корисниците, иновациите кои се случуваат “зад завесите“ се речиси невидливи, а важен е само крајниот производ. Оние пак, кои се дел од мобилната индустрија знаат дека се работи за процес на постојано осмислување нови решенија за постоечките или ...

26 поврзани вести »

Доделени 288 награди со Двеодоливата Чоко Стоби Флипс наградна игра

Бизнис Инфо - 23.04.2019

Двеодоливата Чоко Стоби Флипс наградна игра го заокружи првиот месец на извлекувања со 288 извлечени добитници, стои во соопштението. Веќе е доделена првата месечна награда – веспа Aprilia SR 50, која отиде во рацете на Филип од Кичево.

10 поврзани вести »

Вегански еко – сладолед од Ikea

Бизнис Инфо - 23.04.2019

Шведскиот производител на мебел и додатоци за домот, Ikea, месецов започна со продажба на вегански еко – сладолед, во менито на своите продавници во Европа. Сладоледот е со вкус на јагода и според компанијата, има значително помало влијание врз ...

Google Digest календар сега достапен за македонската старт – ап заедница

Бизнис Инфо - 23.04.2019

Стартап Македонија го објави го објави Google Digest календар со настани, обуки и активности наменет за сите кои се дел од стартап заедницата. Целта на Startup Google Digest календарот е да ги поврзе сите чинители на старт – ап екосистемот, не само ...

5 поврзани вести »

Tesla планира да воведе сопствена такси услуга

Бизнис Инфо - 23.04.2019

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск планира од следната година да воведе сопствена такси услуга слична на онаа од Uber, пишува CNN . Таканаречените робо – такси ќе бидат самостојни возила коишто ќе работат на принцип на изнајмување.

16 поврзани вести »

Канада: Приколки на сончева енергија

Бизнис Инфо - 23.04.2019

Канадската компанијата Evolve, претстави приколки на сончева енергија, коишто, исто така, се и водоотпорни и не пропуштаат звук. Evolve Traverse и Evolve Outing се изработени од алуминиум и се издржливи на секакви временски услови.

АХВ: Уништени скоро 60.000 килограми храна од животинско потекло во првиот квартал

Бизнис Инфо - 23.04.2019

Фото: Pixabay Како небезбеднa храна инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринаство (АХВ), но и самите оператори, во првиот квартал од 2019 година нештетно уништиле вкупно 68.806 килограми храна, од кои најголемиот дел, односно 58.991 ...

УЈП: Во тек е генерирање и доставување претпополнета ГДП за персонален данок на доход

Бизнис Инфо - 23.04.2019

Фото: Pixabay Управата за јавни приходи ( УЈП ) ги информира граѓаните дека во тек е активноста за генерирање и доставување на претпополнета Годишна даночна пријава за утврдување на персонален данок на доход за 2018 година.

60 поврзани вести »